Autor Tema: Oštrenje noževa  (Posjeta: 104439 vremena)

Offline dugru

  • K
  • *
  • Postova: 5
Odg: Oštrenje noževa
« Odgovori #45 u: 19. 03. 2009. 23:30:44 »
E momci hvala, probacu....

Offline Ry1

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1152
  • Shine on You Crazy Diamond
Odg: Oštrenje noževa
« Odgovori #46 u: 20. 03. 2009. 04:22:21 »
Ja za podlogu koristim drzac na koji se inace pricvrscuje smigla kada se bruse ravne povrsine.
Ima ih nekoliko vrsta i najbolji su oni sa srednje tvrdom podlogom. Na njih se smirgla moze pricvrstiti da bude potpuno zategnuta.
A sto se lova po Australiji tice, pa tamo je i lisica naseljena iz Evrope i jos se nisu privikle na novu sredeinu .
Zato tako i sevljaju kao muve bez glave po Australiskoj divljini ,a dok tako preplasene tumaraju lak su plen dobrim strelzima.

Offline dugru

  • K
  • *
  • Postova: 5
Odg: Oštrenje noževa
« Odgovori #47 u: 26. 03. 2009. 08:38:33 »
Koliko vidim izgleda da je problem u pritisku ostrice na podlogu. Probao sam opet sa manjim pritskom. Utegao sam smirglu i stavio ispod meku stranu podloge.

Malo je bolje. Mada nije to to. Nemoze da brije a i ne deluje ostro :) Pametan covek zna kad treba da odustane;) A i noz nije neki ( IMPA celik). Nije tema ali za 40EUR sta bi najbolje mogao da kupim?
Smirgla je SMIRDEX...

Offline MAKEDONAC

  • K
  • *
  • Postova: 35
Odg: Oštrenje noževa
« Odgovori #48 u: 28. 05. 2009. 13:06:27 »
Kad smo kod iskustva oko ostrih (i ostrenja) nozeva, onda evo i nesto od mene:
Mislim da znate da se dobar noz tesko tupi ali i tesko i ostri.
U pravom smislu tesko jer celici sa tvrgjom molekularnom strukturom su vise krti
i teze se obragjuju ali duze drze "sek" (sto mi u Makedoniji kazemo).
Recimo, mesaru se ne svigjaju takvi nozevi jer mu treba duze vrijemena da ga ostri,
pa se ti nozevi izragjuju od nesto "mekseg"celika.
Ima i lovaca koji "beze" od tih tvrgjih nozeva jer neki su toliko krti da mogu i puknut
ako se snjima zapne prejako oko kostiju i zglobova vecih zivotinja.
Ajde napokon nesto oko ostrenja:
Za dovoljno kvalitetno ostrenje je dovoljno imati dvije vrtse kamena, recimo,
od 600-800 i od 1000-1200 finoce.
Da bi naostrili noz na "moj" nacin, polozite ostricu na povrsinu za ostrenje prema sebi.
Odaberite kut koji odgovara toj ostrici i radite kruzne pokrete prema sebi kao da nesto secete.
Normalno, to radite naizmjenice sa obe strane i na oba kamena po jednom.
Ako brzo naviknete na ovaj nacin ostrenja, onda cete prepoznati i zvuk kada je ostrica pod potrebnim kutom na povrsini za ostrenje.
Ako malo fulate kut za ostrenje odmah dobijete i drugi zvuk "smirglanja" ostrice.
Ovaj tip ostrenja OBAVEZNO radite sa moktim kamenom i mokrom ostricom.Obicna voda je idealna.
Dobro naostreno sjecivo treba bez "napora" presjeci koru paradajza (rajcice) a da je ne zguzva prilikom sjecenja.
Poliranje je poliranje.
Nekim lovcima "je gust" imati sjecivo koje nije polirano "jer ga toliko koriste po divljaci da nemaju vrijemena ispolirati ga poslije cestih upotreba"

Pozdrav Gospodo!

Offline antoniog

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1099
Odg: Oštrenje noževa
« Odgovori #49 u: 11. 08. 2009. 20:45:12 »
Sutra završavam vodeni brus  ref

Offline kmkole86

  • K 100
  • **
  • Postova: 192
Odg: Oštrenje noževa
« Odgovori #50 u: 11. 08. 2009. 22:07:30 »
Koliko vidim izgleda da je problem u pritisku ostrice na podlogu. Probao sam opet sa manjim pritskom. Utegao sam smirglu i stavio ispod meku stranu podloge.

Malo je bolje. Mada nije to to. Nemoze da brije a i ne deluje ostro :) Pametan covek zna kad treba da odustane;) A i noz nije neki ( IMPA celik). Nije tema ali za 40EUR sta bi najbolje mogao da kupim?
Smirgla je SMIRDEX...

uzmi alkoholni marker i ofarbaj ostricu noza i ona ces videti sta i kako radis, moguce da ti jos nisi ni dosao do ostrice msm da imas jos do zice radeci taj ugao sto si zapoceo. uglavnom nastavi trud se isplati. i jos nesto na sitnijim smirglama 2000 i preko na kraju kada je noz vec ostar i smirgla se vec osusila ne kvasite je vec nastavite onako suvom sa opiljcima da ostrite blagim pritiskom i tako je malo i polirate. posle toga jedino sto ima smisla je koza i polir pasta mada ja samo koristim kozu.pozz
sve je sranje sem pisanja. a ako pisas uz vetar- i to je sranje...

Offline Max011

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1216
  • Zbogom Šakira bejbi...
Odg: Oštrenje noževa
« Odgovori #51 u: 11. 04. 2011. 10:18:09 »
Iz nekih davnih vremena





nadam se da znate  šta je na fotkama ?!

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3975
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Oštrenje noževa
« Odgovori #52 u: 11. 04. 2011. 22:24:09 »
štrajher?

Offline HERCEGOVAC

  • K 100
  • **
  • Postova: 257
Odg: Oštrenje noževa
« Odgovori #53 u: 11. 04. 2011. 23:12:50 »
Sto se tice ostrenja noza to vrsim brusom za ostrenje ručne kose sto su nekad a idanas kosci koriste. Samo pod vodi i polahki navlači i ostri i dođe ko britva, a to zna onaj ko je samo radi osa tim brusevima i ko je kosio rucno po cjeli dan sta je dobar i kvalitetan brus(gladilo). zagi zagi

Offline Max011

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1216
  • Zbogom Šakira bejbi...
Odg: Oštrenje noževa
« Odgovori #54 u: 12. 04. 2011. 09:30:54 »
štrajher?

Da, starinski sa srebrnim ukrasima ebonovinom, sedefom i mesingom ... pravljen kad su stvari pravljene da traju  z10

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3975
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Oštrenje noževa
« Odgovori #55 u: 12. 04. 2011. 22:41:24 »
imam skoro isti takav Dick-ov.nije tako ukrašen i ima stotinjak godina barem.drška je strunula gotovo skroz ali još radi.  ;D





Uploaded with ImageShack.us

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3975
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Oštrenje noževa
« Odgovori #56 u: 12. 04. 2011. 23:13:51 »


Uploaded with ImageShack.us

Offline shandi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1859
Odg: Oštrenje noževa
« Odgovori #57 u: 13. 04. 2011. 11:14:17 »
Sličan takav imam i ja od pradjeda još. Star je preko sto godina, a služi bolje nego bilo koji novi.
Kad se šolja rakije narolja,onda šolja radi što ga volja!

Offline S.Lipnica

  • K
  • *
  • Postova: 9
Odg: Oštrenje noževa
« Odgovori #58 u: 27. 01. 2013. 01:04:11 »
Da se i ja malo uključim...

Dosta toga je već rečeno u vezi oštrenja pa ću iznijeti svoja iskustva, dakle prije samog oštrenja priprema ivice je pola posla. U tu svrhu koristim razno kamenje od 120-200-600 a izdvojio bi http://www.mehr-als-werkzeug.de/product/711061/Kombischaerfstein-Naniwa-Koernung-10003000.htm NANIWA kombinirani kamen granulacije 1000/3000

Nakon obrade kamenjem, slijedi samo lagano poliranje sa http://www.mehr-als-werkzeug.de/product/705490/Filz-Polierscheibe.htm uz korištenje polirpaste http://www.mehr-als-werkzeug.de/product/705266/Polierpaste-rosa-fein.htm

U nekim slučajevima kožni remen i nije potreban, ali pošto mi ta vrsta dotjerivanja noža dođe kao radna terapija onda naravno malo i manem preko kože uz korištenje iste paste kao na filcanoj šajbi. Rezulteti su izvanredni, brijanje i nije neki zadatak kad se nož dotjera kožom, kupujem novine samo radi testiranja noževa ;)

Samo još da napomenem, ova stranica nudi toliko toga dobrog za nas ljubitelje noževa, specijalizirani su na savršenstvo tako da kažem. Ako imate nekoga u Njemačkoj onda na ovoj stranici svakako možete naći skoro sve što vam treba. Imaju i raznih noževa japanske proizvodnje, jesu skupi al brate i dobri su.
Ja sam kod njih nabavio (preko brata) i filcanu šajbu i polir pastu, a i naniwu. Jedan komad ove paste može trajati i mojim praunučadima, toliko je iskoristiva, kupio sam je prije 5 godina a nisam potrošio ni 1 cm, iako je često koristim. Znači to je preporuka. Imaju raznih sistema za oštrenje Tormek i sl. imaju raznih kamena, od belgijskih preko arkanzas do japanskih. Poskupi su ali ovaj pomenuti Naniwa 1000/3000 nije preskup ali je odličan, opet preporuka.

Na prvoj slici se vidi dio moje kolekcije noževa a u sredini je Victorinox oštrač koji je se u lovu pokazao kao neizbježan, radi svoj posao kako treba....  1liga



uz njega je se takođe izuzetno dobro pokazao mali strop (dimenzija: 12mm širina, 15.5mm dužina)