Autor Tema: prijedlog noža  (Posjeta: 8146 vremena)

Offline beccacia

  • K 100
  • **
  • Postova: 135
prijedlog noža
« u: 28. 09. 2019. 00:03:42 »
Kupio bih neki dobar univerzalni lovački nož za uobičajen lov ne za deranje i sl
marenda i sl generalne upotrebe
preklopni ili fiksni ne igra neku ulogu bitno je da drži oštrinu i da je donekle kvalitetan za iznos koji želim dat a to je oko 100 EUR max
probao sam ove preklopne iz lovačkih dućana al nakon par marendi tupi da ne služe ničemu

Offline Traper.

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1956
Odg: prijedlog noža
« Odgovori #1 u: 28. 09. 2019. 11:38:07 »
Kakve su te nozeve koje se tupe od par marenda. uf
repetirajuce-SAKO ,  prelamajuce-MERKEL

Offline trapavi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1066
Odg: prijedlog noža
« Odgovori #2 u: 28. 09. 2019. 13:51:21 »
Pa ako treba samo za marendu i predobar ti je Mora od carbon čelika , to će reć da nije nerđajući , drži ljepo oštricu a višestruko je upotrebljiv .
Cjene od cca 12-20 eura . Ima i skuplji ali ti ne treba , ja sa Morom oderem janje ili srnjaka na terenu ko ništa, a u rusaku je uvjek ko drugi lagani nož.

Offline Hlatki

  • K 100
  • **
  • Postova: 123
Odg: prijedlog noža
« Odgovori #3 u: 28. 09. 2019. 15:14:03 »
Za 100eu na brisi ima ostrica enzo trapper 115 elmax flat ili scandi ali drsku i korice moras sam napravit. U toj cijeni je i svicarac preklopni u 440c stainlessu ima i pilicu a svicarci su uvjek hvaljeni.

Offline 357

  • K 100
  • **
  • Postova: 231
Odg: prijedlog noža
« Odgovori #4 u: 28. 09. 2019. 21:58:14 »
Muela kodiak. Čelik 14C28.
nužda je majka svih izuma

Offline Gogsa

  • K 100
  • **
  • Postova: 244
Odg: prijedlog noža
« Odgovori #5 u: 28. 09. 2019. 22:27:13 »
https://www.pumaknives.de/en/
Pogledaj tu ima lepih nozeva za svaki budzet.
Servis im je TOP,ja sam polomio ostricu kod mojeg i  poslali mi novi bez nadoknade.

Offline beccacia

  • K 100
  • **
  • Postova: 135
Odg: prijedlog noža
« Odgovori #6 u: 28. 09. 2019. 23:12:39 »
Za 100eu na brisi ima ostrica enzo trapper 115 elmax flat ili scandi ali drsku i korice moras sam napravit. U toj cijeni je i svicarac preklopni u 440c stainlessu ima i pilicu a svicarci su uvjek hvaljeni.

koji je to model svicarca ako znas

Offline beccacia

  • K 100
  • **
  • Postova: 135
Odg: prijedlog noža
« Odgovori #7 u: 28. 09. 2019. 23:14:41 »
Muela kodiak. Čelik 14C28.

krasan. U uzem izboru sauf

Offline Antimon

  • K 100
  • **
  • Postova: 126
Odg: prijedlog noža
« Odgovori #8 u: 29. 09. 2019. 09:25:08 »
Moj izbor za merendu je VICTORINOX Sentinel One Hand
Za obradu divlječi EKA swingblade g3
imam još noževa, ali ovi su mi odlični

Offline Hlatki

  • K 100
  • **
  • Postova: 123
Odg: prijedlog noža
« Odgovori #9 u: 29. 09. 2019. 09:52:21 »

koji je to model svicarca ako znas
[/quote]

Rangergrip, rangerwood, hunter xt, hunter pro (nema nema pilicu).
Zamjenio sam rangerwood ima pilicu a hunter pro je u 440c celiku.

Offline Takezo

  • K
  • *
  • Postova: 20
Odg: prijedlog noža
« Odgovori #10 u: 03. 05. 2020. 05:42:44 »
Noz koji drzi dugo ostricu se teze i ostri, pa uz njega dolazi i praksa u radioni, kupnja odgovarajuceg kamenja i remenja isl.

Imam nekoliko sa "supercelicima" u cetveroznamenkastim iznosima, ali ostrenje je gnjavaza i nisam siguran da bih vise trosio lovu na to.

Online stipe_zg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 753
Odg: prijedlog noža
« Odgovori #11 u: 03. 05. 2020. 10:02:34 »
Muela kodiak. Čelik 14C28.

Generalno nisi dao nesto puno informacija.
Mora ili Baho su noževi od 10-20e koji zavrsavaju vecinu neophodnosti. Pitanje je da li time mogu da zadovolje tvoje potrebe. Pa u krajnjoj liniji i estetske, skandi na koji su oni naostreni ja licno ne volim za pripremu klope.
Muela kodiac je jako lep noz i sam se vodio prilikom izbora za njega, medjutim nije zadovljio moje potrebe kad je rec bas o pripremi marende seciov debelo 4 mm prosto nije to radilo kako treba, tj nikad nisam postigao zadovljavajucu ostrinu. Koju sa druge strane na F1 (po kome je kodiak i radjen) bez problema postizem.
Tako da bi to bio moj prvi predlog F1 to je nesto vise od 100 e al mislim i da vredi toliko u krajnjoj liniji uvek mozes da ga prodas za slicne pare( sa muelom to zaboravi).
Drugi brend Bark river lepi, ugodani za koriscenje al nazalost i skuplji od tog iznosa dosta, tu mi je favorit Guny Hunter al mislim da u evropi on izlazi preko 150e.
Od preklopnih Spyderco Endura (vg10 čelik) super noz normalne cene. Sve ovo sto sam predlozio moze da izadje indosta
Jeftinije ukolikonimas nekog iz SAD da ti donese.

Naravno poslednja al mozeda i najbolja preporuka da uzmes za taj novac neki od rucno pravljenih nozeva nekog od majstora koji rade u Hr, znam da ih ima dosta u Srbiji koji rade jako lepe nozeve pretezno u celiku 5200 i genralno su jako lepi i cesto dobri nozevi.

Offline trapavi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1066
Odg: prijedlog noža
« Odgovori #12 u: 03. 05. 2020. 12:54:14 »
Ako se neće dat puno novaca onda za marende Mora ili Opinel , zašto ? prvo za to jer su lagani pa ne smetaju kao drugi nož u rusaku bilo za lov bilo za planinarenje. Moj izbor visokougljični čelici a ne nerđajući jer imaju bolju oštricu i lako se naoštre a ne gube prebrzo oštrinu . Već sam pisao da oderem janje ili srnjaka sa Morom bez problema i bez oštrenja .
Glavni nož u rusaku zavisno od novca koji se misli potrošit . Moj izbor je opet visokougljični čelik , imam kao glavni nož za lov u rusaku već 30 godina Cold Stil -ov master hanter od carbon 5 čelika .
Više mu je drška sva izlizana a što je taj nož prošao kad je vidio vlasnik jednog Falknivena koji usput budi rečeno neće ni slaninu rezat sa njim bez da trči odmašćivat i prat , uglavnom rekao mi da sam lud .  Lud ili ne kad po leđima noža lupaš da bi po kičmi rasjekao prase na 2 polovice onda je tu stvar jasna . Takav tretman je više puta dobio i evo ga i dalje.
Dosta ljudi koji se bave izradom noževa rade od čelika za ležajeve 52100, ili visokougljičnih 1090 ili neki sličan. Ako je dobro napravljen odnosno zakaljen i otpušten dobije se nož za bogove .

Online stipe_zg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 753
Odg: prijedlog noža
« Odgovori #13 u: 03. 05. 2020. 17:08:59 »
Ako se neće dat puno novaca onda za marende Mora ili Opinel , zašto ? prvo za to jer su lagani pa ne smetaju kao drugi nož u rusaku bilo za lov bilo za planinarenje. Moj izbor visokougljični čelici a ne nerđajući jer imaju bolju oštricu i lako se naoštre a ne gube prebrzo oštrinu . Već sam pisao da oderem janje ili srnjaka sa Morom bez problema i bez oštrenja .
Glavni nož u rusaku zavisno od novca koji se misli potrošit . Moj izbor je opet visokougljični čelik , imam kao glavni nož za lov u rusaku već 30 godina Cold Stil -ov master hanter od carbon 5 čelika .
Više mu je drška sva izlizana a što je taj nož prošao kad je vidio vlasnik jednog Falknivena koji usput budi rečeno neće ni slaninu rezat sa njim bez da trči odmašćivat i prat , uglavnom rekao mi da sam lud .  Lud ili ne kad po leđima noža lupaš da bi po kičmi rasjekao prase na 2 polovice onda je tu stvar jasna . Takav tretman je više puta dobio i evo ga i dalje.
Dosta ljudi koji se bave izradom noževa rade od čelika za ležajeve 52100, ili visokougljičnih 1090 ili neki sličan. Ako je dobro napravljen odnosno zakaljen i otpušten dobije se nož za bogove .

Ne sumnjam da neki tako “cuvaju” Fallkniven ja ih bas i volim zbog toga sto su izdrzljivi i ni najmanje ih ne stedim obavezno plasticna (zitel ili kako se vec zove futrola). Sa BRKT i A2 čelikom ipak je malo drugacija situacija al isto rade sjajno. Naravno ukoliko neko zeli da potrosi malo vise novca mislim da kupuje odlicnu stvar.
Ukoliko je nekom poenta da ima “samo” noz svakako mora baho hultafors opinel rade odlican posao.

Offline trapavi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1066
Odg: prijedlog noža
« Odgovori #14 u: 03. 05. 2020. 18:41:24 »
Poanta priče je dobar radni nož , jedno je za rezat kobasicu ili slaninu a drugo derat vepra.