Autor Tema: Gonic-obuka  (Posjeta: 118265 vremena)

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #60 u: 22. 10. 2008. 20:02:44 »
Koliko ste najvduže čekali psa da krene gonit? Imam oštrodlakog istarca, star je godinu i tri mjeseca, samo mi je par puta gonio zeca ali kratko, a svaki put na polju nađe trg i onda se vrti tuda ko lu ali nikako da odmrsi kud je zec zbrisao, to mi je prvi lovački pas pa me zanima koliko dugo da ga čekam?
Ako ima problem sa odmrsivanjem traga, nemoj ga izvoditi ujutro kad ima mnostvo traga na livadi....radije ga pustaj malo pred noc, malo je traga i lakse mu je pa poslije kad to dobro bude radio onda ujutro u polje
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #61 u: 22. 10. 2008. 20:47:07 »
I ja mislim da ti je bolje pred noc jos ako popodne padne malo kise pa zrak ne bude previse suh.
poslije ne bi trebao imati problema
« Zadnja izmjena: 22. 10. 2008. 20:50:42 od Kobasan »

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #62 u: 22. 10. 2008. 20:49:04 »
Koliko ste najvduže čekali psa da krene gonit? Imam oštrodlakog istarca, star je godinu i tri mjeseca, samo mi je par puta gonio zeca ali kratko, a svaki put na polju nađe trg i onda se vrti tuda ko lu ali nikako da odmrsi kud je zec zbrisao, to mi je prvi lovački pas pa me zanima koliko dugo da ga čekam?
Ako ima problem sa odmrsivanjem traga, nemoj ga izvoditi ujutro kad ima mnostvo traga na livadi....radije ga pustaj malo pred noc, malo je traga i lakse mu je pa poslije kad to dobro bude radio onda ujutro u polje
d4

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #63 u: 22. 10. 2008. 21:39:15 »
Za obuku gonica je potreban ruksak sa termosicom kafe i dosta dobrih kobasica ili sendvica i mnoooooogo strpljenja.
Ja iskljucivo lovim zeca sa gonicima i treniram ih jednostavno.
Prvo poslusnost i dolazak na pistaljku a onda..kad vidim da je sazreo za trening izlazak na teren.
Sami...pas,ja i ruksak... Onda pustim psa i sjednem na stolicu i cekam....i mezim kad ogladnim...i cekam...
Ako ne upali  ovaj trening prvog puta...ja ga ponavljam...dok pas ne pocne tjerati.
Iz ovog dobijem par stvari...pas osjeca sigurnost da ce me naci na istom mjestu gdje sam ga i pustio,sam se uci da ide od mene i trazi i nista ga ne forsiram...kad krene krene!

Ja sa gonicima iskljucivo lovim zeca i ova taktika mi se pokazala dobrom.
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline lucky

  • K 100
  • **
  • Postova: 384
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #64 u: 22. 10. 2008. 22:54:12 »
Koliko ste najvduže čekali psa da krene gonit? Imam oštrodlakog istarca, star je godinu i tri mjeseca, samo mi je par puta gonio zeca ali kratko, a svaki put na polju nađe trg i onda se vrti tuda ko lu ali nikako da odmrsi kud je zec zbrisao, to mi je prvi lovački pas pa me zanima koliko dugo da ga čekam?
Mislim da će ti svakako dobro doći iskustva onih koji su do sada odgojili dosta goniča ali isto tako mislim da ti niti jedan od savjeta koje dobiješ neće biti generalno pravilo na osnovu kojeg ćeš odgojiti goniča kojim ćeš biti zadovoljan u svakom pogledu. Ljudi su kao najinteligentnija bića na zemlji pa vidi kakvih nas sve ima, e sada kada vidiš koliko različitih goniča kod nas ima, pa onda od roditelja loših, dobrih, boljih,..., različitih terena, sa manje ili više divljači, a tek koliko je nas pametnjakovića koji pokušavamo odgojiti psa kakvog želimo?
Da skratim, mišljenja sam da sa psom treba raditi i raditi i čekati, bit će tu dosta ljutnje, razočaranja ali to je naprosto normalno za nas koji želimo odgojiti i loviti sa goničima, ne odustaj ako nisi siguran da je trud uzaludan, a tek kad nakon puuno uloženog truda, razočaranja, vidiš da je pas krenuo, eh.... to je uživanje u uloženom trudu...             
Bolje piti sam nego ne piti nikako

Offline panj

  • K 100
  • **
  • Postova: 372
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #65 u: 23. 10. 2008. 00:19:17 »
Sve ovo što ste naveli stoji. Ali ako je ovo jedini pas dotičnog gospodina ovo lovnu sezonu lovi bez pravog psa. Ako nebi počeo goniti do 3 mjeseca sljedeće godine, ja bih nabavio štene da se osiguram koliko toliko za sljedeću godinu a njemu dao još koji mjesec da se dokaže. Jer koliko se kod nekad trudili pas ne proradi i propadnu dvije ili više godina lova bez pravog psa a to nije ugudno.
Kad se ne može učiniti dobro dosta je da se ne učini zlo.

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #66 u: 23. 10. 2008. 08:58:24 »
Sve ovo što ste naveli stoji. Ali ako je ovo jedini pas dotičnog gospodina ovo lovnu sezonu lovi bez pravog psa. Ako nebi počeo goniti do 3 mjeseca sljedeće godine, ja bih nabavio štene da se osiguram koliko toliko za sljedeću godinu a njemu dao još koji mjesec da se dokaže. Jer koliko se kod nekad trudili pas ne proradi i propadnu dvije ili više godina lova bez pravog psa a to nije ugudno.
Ne znam kakva su vasa razmisljanja oko ovoga, ali uzeti stene gonica na proljece i ocekivati do jeseni da taj pas radi i lovi je malo previse, gonicu treba vremena za obuku.... i to bar 2 godine njegove starosti i tek onda mozete da ocekujete od njega da moze da ide u lov!
Ali njegove osobine su vidljive vec u starosti oko godinu dana
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline lucky

  • K 100
  • **
  • Postova: 384
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #67 u: 23. 10. 2008. 09:00:17 »
Sve ovo što ste naveli stoji. Ali ako je ovo jedini pas dotičnog gospodina ovo lovnu sezonu lovi bez pravog psa. Ako nebi počeo goniti do 3 mjeseca sljedeće godine, ja bih nabavio štene da se osiguram koliko toliko za sljedeću godinu a njemu dao još koji mjesec da se dokaže. Jer koliko se kod nekad trudili pas ne proradi i propadnu dvije ili više godina lova bez pravog psa a to nije ugudno.
Mogu potvrditi vlastitim iskustvom zato sada uvijek imam barem dva psa ali ako se odlučiš za novo štene, treba proći ponovno godina dana a još uvijek neznaš hoće li biti šta od njega, zato sam za pružiti priliku jer jedan pas kreće sa 7-8 mjeseci a drugi se ponaša kao štene sa godinu ipol  
Bolje piti sam nego ne piti nikako

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #68 u: 23. 10. 2008. 11:57:27 »
Koliko ste najvduže čekali psa da krene gonit? Imam oštrodlakog istarca, star je godinu i tri mjeseca, samo mi je par puta gonio zeca ali kratko, a svaki put na polju nađe trg i onda se vrti tuda ko lu ali nikako da odmrsi kud je zec zbrisao, to mi je prvi lovački pas pa me zanima koliko dugo da ga čekam?
Fali mu nosa,zato ne može otpetljat trag!

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #69 u: 23. 10. 2008. 12:46:06 »
[Fali mu nosa,zato ne može otpetljat trag!
Moguce, ali sve mi se cini da je problem  nastao u obuci...dovodjenjem mladog psa na mnostvo traga, i tu se svaki mladi pas gubi....
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline panj

  • K 100
  • **
  • Postova: 372
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #70 u: 23. 10. 2008. 12:52:56 »
Sve ovo što ste naveli stoji. Ali ako je ovo jedini pas dotičnog gospodina ovo lovnu sezonu lovi bez pravog psa. Ako nebi počeo goniti do 3 mjeseca sljedeće godine, ja bih nabavio štene da se osiguram koliko toliko za sljedeću godinu a njemu dao još koji mjesec da se dokaže. Jer koliko se kod nekad trudili pas ne proradi i propadnu dvije ili više godina lova bez pravog psa a to nije ugudno.
Ne znam kakva su vasa razmisljanja oko ovoga, ali uzeti stene gonica na proljece i ocekivati do jeseni da taj pas radi i lovi je malo previse, gonicu treba vremena za obuku.... i to bar 2 godine njegove starosti i tek onda mozete da ocekujete od njega da moze da ide u lov!
Ali njegove osobine su vidljive vec u starosti oko godinu dana
Gore je lijepo navedeno da se osiguram koliko toliko (malo). A ako ovaj ne proradi onda tri lovne sezone lovit će bez psa.
Kad se ne može učiniti dobro dosta je da se ne učini zlo.

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #71 u: 23. 10. 2008. 12:55:07 »
[Fali mu nosa,zato ne može otpetljat trag!
Moguce, ali sve mi se cini da je problem  nastao u obuci...dovodjenjem mladog psa na mnostvo traga, i tu se svaki mladi pas gubi....
Mladi pas je sa 6 mjeseci, a ne sa 15. Ako je moj prepeličar sa toliko gonio zeca preko 1 km sljedoglasno, a onda bi to valjda morao moć i gonič! Na kraju, pas se veže za jedan trag i mora ga moć pratit, a ako ga ne prati, gubi ili mijenja, onda ili nema ustrajnosti da raspetlja pojedini trag, ili mu fali nosa. Ili inteligencije pa kad mu se jedan trag učini pretežak, odustaje i počinje slijedit lakši trag.
Samo van sa psom i bit će sve u redu. Napravit mu koju vlečku da kuži kaj mu se radit, i nema beda!

Offline Tome27

  • K
  • *
  • Postova: 24
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #72 u: 23. 10. 2008. 15:29:14 »
Mozda je i moja greška jer on svaki put nađe trag, ja ga sačekam 15ak min i onda idem dalje. Sa starim psima uvijek goni al vidim da je to pogrešno. Dva puta sam vidio kad bi zec utekao, pustio bi psa i onda bi ga gonio dok zec negdje nebi prešao put pa otišao putom tu ga onda izgubi

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #73 u: 23. 10. 2008. 22:21:53 »
Druz , samo polako, strpljenja i posmatranja i rjesenje se vidi, sto na ovom psu pogrijesis na sljedecem popravljas i polako....
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #74 u: 24. 10. 2008. 01:36:20 »
 Ja sam imao problema sa svojim psom ispočetka, kad god sam ga izvodio sama ode 200-300 metara i vraća se da me vidi. i onda sam mu kombinovao drugog psa  (ženku) i tada već nakon 2-3 izlaska sa njom počeo da ide dalje, i dalje al se opet vraćao da vidi da mi šta nije bilo. Al kasnije kad su digli 2-3 puta zeca i lisicu više nisam imao problema. sad ima 15. mjeseci i ide sam bez problema a i sa drugim psima  al se u gateru zafrkava sa krmcima,-malo laje na njih i onda bi se igrao. Al će  on biti dobar nadam se jer je još djetinjast i ne pristupa lovu ozbiljno. Šta je pjesnik htio reći stvar i način obuke treba prilagoditi psu iz kojeg se treba izvući maxsimum, e sad koliko ćemo mi biti uspješni u tome do nas je  čak mislim i više nego do psa. Jer loš pristup obuci upropasti i najboljeg psa.
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!