Autor Tema: kad poceti sa obukom NLT za jamarenje( prvi kontakt sa divljaci)  (Posjeta: 3789 vremena)

Offline terijer52

  • K
  • *
  • Postova: 43
Interesuje me ako neko moze da mi odgovori kad je najbolje pustiti mladog psa NLT  da ostvari prvi direktni kontakt na divljaci: Vjerovatno to sve zavisi od temperamenta i karaktera jedinkih, ali iinteresuju me neki  priblizni podaci o vremenu kad bi ga smjelo pustiti a da za psa to nebude stresno i pogubno po njegov dalji rad. Do sad nisam imao iskustva sa stencima i odgojem NLT nego sam nabavio odraslog psa a sad cu da nabavim stene. Nadam se da ste razumjeli pitanje i unaprijed  hvala na odg... dr.i
Jer tek kad nestane i posljednjeg drveta na planeti ljudi ce svatiti da se pare nemogu jesti.

Offline bagi

  • K
  • *
  • Postova: 40
Odg: kad poceti sa obukom NLT za jamarenje( prvi kontakt sa divljaci)
« Odgovori #1 u: 20. 12. 2010. 20:01:54 »
Ne prije nego što psa izvedeš na ocijenu exterijera jer se može dogoditi da se pas u kontaktu sa divljači ozlijedi i da posljedice budu trajne - npr da ostane bez kojeg zuba. To znači nikako prije 9 mjeseci. Ja osobno to ne prakticiram prije nego pas navrši godinu dana.
Najvećeg uresa prijateljstvo lišava onaj tko iz njega uzme poštovanje!

Offline terijer52

  • K
  • *
  • Postova: 43
Odg: kad poceti sa obukom NLT za jamarenje( prvi kontakt sa divljaci)
« Odgovori #2 u: 20. 12. 2010. 20:28:13 »
hvala bagi i ja sam otprilike istog misljenja ali sam cuo i ostalih jako puno drugacijih pa zato trazim savjete zagi
Jer tek kad nestane i posljednjeg drveta na planeti ljudi ce svatiti da se pare nemogu jesti.

Offline maestronlt

  • K 100
  • **
  • Postova: 466
  • NLT MIRMAJ
Odg: kad poceti sa obukom NLT za jamarenje( prvi kontakt sa divljaci)
« Odgovori #3 u: 21. 12. 2010. 15:48:47 »
ja recimo forsiram svoje pse na divljac i to uvjek pustam najdalje do 9 mjeseca starosti a u nekim slucajevima kad ocjenom da se pas moze pustit i ranije a nikad prije 7 mjeseca, mada to dosta zavisi od linija pasa posto imamo pse koji krecu ranije,l a i kasnije sa divljaci posto ih ne interesuje, i jos da kazem da uvjek pustam samog psa posto sam gledo slucajeve da se pusti stari pas da drzi i onda mladi da vata kraj njega, za to varijantu nisam nikad bio ipak treba dati sansu i divljaci da se brani.
Treba da razlikujemo pustanje psa na lisicu i jazavca, posto velika vecina pasa drzi jazu i tu ispitujemo tvrdocu psa. a da bi se pas ispito dal je ostar trebaju dobre lisice

Offline terijer52

  • K
  • *
  • Postova: 43
Odg: kad poceti sa obukom NLT za jamarenje( prvi kontakt sa divljaci)
« Odgovori #4 u: 21. 12. 2010. 16:33:13 »
jako ljepo opisano i evo iz ovog posta sto je napisao "maestronlt" meni se izdvaja jos jedno zanimljivo pitanje: Kako rece kolega u predhodnom tekstu na jazavcu se ispituje tvrdoća a na lisici ostrina psa meni nije to jasno kaoja je razlika ( sem sto znam da je jazavac kud i kamo jaca divljac od lisice) pa ako moze da se to malo temeljitije opise, razlika i razlika u radu terijera na ove dve divljaci.... Pozdravvv  zagi
Jer tek kad nestane i posljednjeg drveta na planeti ljudi ce svatiti da se pare nemogu jesti.

Offline maestronlt

  • K 100
  • **
  • Postova: 466
  • NLT MIRMAJ
Odg: kad poceti sa obukom NLT za jamarenje( prvi kontakt sa divljaci)
« Odgovori #5 u: 21. 12. 2010. 19:38:28 »
Otprilike ovako se brani vecina jazavaca, pusti psa da uvati najcesce plecku od njega i onda on pocinje da jede psa i sad je pitanje koliko ce pas da to trpi da ne pusti i samim tim sto pas drzi on ne moze jazavcu nanjeti neke povrede znaci samo je pitanje tvrdoca psa da istrpi bol da ne pusti, Dok je kod lisice sasvim drugacija odbrana i u jami i na rovu lisica (mislim prava ne Krpa) ne da psu da napravi zahvat nego odma na njega krece u kontru da ga zastrasi  posto sama divljac m,oze da procjeni snagu psa i oce ili nece i uvjek ide zubima na njega, ko je gledo dosta zahvata lisice i psa kad je zahvat za zube tu lisica gotovo uvjek vata psa preko nosnika dok pas drzi donju vilicu od lisice. E sad ima pasa koji oce da sa zuba prebace na vrat, ili koji nece zube on glavu okrece pri kontaktu sa lisicom i pokusava ostvarit zahvat za nasto drugo osim zuba ili jednostavna borba dok ne uvati nesto a u najgorem slucaju pas pocne lajat divljac bez ikakvog kontakta               

Offline terijer52

  • K
  • *
  • Postova: 43
Odg: kad poceti sa obukom NLT za jamarenje( prvi kontakt sa divljaci)
« Odgovori #6 u: 21. 12. 2010. 22:53:01 »
ljepo opisano i sllikovito opisano . Imao sam prilike da jamarim lisicu sa svoji terijerom koga posjedujem i bas mi je sad jasno o cemu pricas, bila je situacija da je lisica bila u nekoj staroj rusevini tako da sam mogao da pratim sta se događa i bas sad mi je jasno sta je kolega zelio reci bas tako se branila cak na pocetku uz neobican zvuk koji je licio na macku ili tako nesto, nije bila neki borac izjamarena je za kratko vrijeme pas ju je izvukao van, jazavca sam isto nasao mada je rijedak kod nas ali da se naci, pas je radio dva sata u rupi nije htio van, mada je bilo i lajanja dosta pa malo borbe pa opet, pokusali smo presec rupu ali jazo je napusto rupu sa terijerom na leđima naravno nije pobjegao na psu nije bilo puno povreda znaci nije bas isao ostro na jazavca( neradi ga dobro) ali lisicu radi perfektno i ja sam zadovoljan vec cetiri komada sam odradio za godinu dana bez ikakvog kopanja samo on u rupi i jednu svinju. JA zadovoljan povrsina mu ide dobro i na zeca al nisam imao prilike da neko odstrijeli zeca pred njim. Fazana radi ali glas pusta neposredno pre poletanja fazana mozda dva sekunda ranije, eto sam jazavca neradi zadovoljavajuce i nema papire dobio sam ga a poklon inace drzim gonice ali sad prelazim na NLT sauf zagi Hvala kolega
Jer tek kad nestane i posljednjeg drveta na planeti ljudi ce svatiti da se pare nemogu jesti.

Offline terijer52

  • K
  • *
  • Postova: 43
Odg: kad poceti sa obukom NLT za jamarenje( prvi kontakt sa divljaci)
« Odgovori #7 u: 03. 01. 2011. 20:34:40 »
sta je bilo niko nist nema za rec dr.i
Jer tek kad nestane i posljednjeg drveta na planeti ljudi ce svatiti da se pare nemogu jesti.

valdop

  • Gost
Odg: kad poceti sa obukom NLT za jamarenje( prvi kontakt sa divljaci)
« Odgovori #8 u: 03. 01. 2011. 20:52:03 »
imam ja nešto za reć kolega, čini mi se da nisi pročitao teme o NLT-u koje su napisane na ovom forumu, ono što ti tražiš već je napisano, daj si malo truda pa potraži

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: kad poceti sa obukom NLT za jamarenje( prvi kontakt sa divljaci)
« Odgovori #9 u: 03. 01. 2011. 21:40:13 »
imam ja nešto za reć kolega, čini mi se da nisi pročitao teme o NLT-u koje su napisane na ovom forumu, ono što ti tražiš već je napisano, daj si malo truda pa potraži

Tema o NLT je sitna i slabo posjecena pa se tesko nadje  happi