Autor Tema: LOVAčKI ŠEŠIR  (Posjeta: 62928 vremena)

Offline ivod

  • K 500
  • ***
  • Postova: 618
Odg: LOVAčKI ŠEŠIR
« Odgovori #165 u: 11. 03. 2015. 08:51:05 »
Hm, da, bilo bi zanimljivo vidjeti uvaženog kolegu Zlatka Fazana kako po Medvednici  u lovačke ophodnje kreće sa šajkačom na glavi  d6.

Offline ssekir75

  • K 100
  • **
  • Postova: 329
Odg: LOVAčKI ŠEŠIR
« Odgovori #166 u: 11. 03. 2015. 20:34:43 »
kolega, ja sam rodom nišlija a lovim u južnom banatu. ovde te ne bi niko pogledao da nosiš šajkaču. u stvari bi, bilo bi im interesantno par minuta da mlađi čovek nosi šajkaču (a nije neki politički skup) a onda bi se okrenuli svak svojim poslom... ne očekujem da neko tamo kod vas to radi zbog dobro poznatog razloga, mada znam neke puljane motoriste koji su mi tražili da im nabavim jer su nekima terali inat. samo sam rekao da ovde šešir nije deo tradicije, već su to šubara i šajkača.


van teme
i još bi samo zamolio admine jednu stvar. u principu pišem ćirilicom i ne obraćam mnogo pažnju na pismo kad čitam neki tekst. dešavaju mi se slovne greške (w umesto nj), to sam i sam primetio, ali ako se kojim slučajem desi da ceo post otkucam ćirilicom neka ga jednostavno preslove. nemam nameru nikog da provociram, ali može se desiti da mi se omakne. ukoliko se neko nađe uvređen ja mu se unapred izvinjavam.

Offline ivod

  • K 500
  • ***
  • Postova: 618
Odg: LOVAčKI ŠEŠIR
« Odgovori #167 u: 12. 03. 2015. 10:06:55 »
kolega, ja sam rodom nišlija a lovim u južnom banatu. ovde te ne bi niko pogledao da nosiš šajkaču. u stvari bi, bilo bi im interesantno par minuta da mlađi čovek nosi šajkaču (a nije neki politički skup) a onda bi se okrenuli svak svojim poslom... ne očekujem da neko tamo kod vas to radi zbog dobro poznatog razloga, mada znam neke puljane motoriste koji su mi tražili da im nabavim jer su nekima terali inat. samo sam rekao da ovde šešir nije deo tradicije, već su to šubara i šajkača.


van teme
i još bi samo zamolio admine jednu stvar. u principu pišem ćirilicom i ne obraćam mnogo pažnju na pismo kad čitam neki tekst. dešavaju mi se slovne greške (w umesto nj), to sam i sam primetio, ali ako se kojim slučajem desi da ceo post otkucam ćirilicom neka ga jednostavno preslove. nemam nameru nikog da provociram, ali može se desiti da mi se omakne. ukoliko se neko nađe uvređen ja mu se unapred izvinjavam.

Kolega, drago mi je da ste rodom Nišlija i da lovite u južnom Banatu. Nema razloga da se žestite, u pitanju je, govorim o svom postu, obična zajebantzija. Pišite vi kako hoćete, želim vam Dobru kob  z10 !

Offline ssekir75

  • K 100
  • **
  • Postova: 329
Odg: LOVAčKI ŠEŠIR
« Odgovori #168 u: 12. 03. 2015. 12:53:32 »
ma daleko do toga da se žestim  z10 samo govorim kako u južnoj i centralnoj srbiji šešir nije deo tradicije. u vojvodini se već može goviriti i da jeste, mada ni ovde nije zastupljen kod lovaca. reeeetko ko to nosi, kako u lovu tako i na proslavama, i to uglavnom baš stariji ljudi.

Offline wortexhole

  • K 500
  • ***
  • Postova: 756
Odg: LOVAčKI ŠEŠIR
« Odgovori #169 u: 12. 03. 2015. 13:21:48 »
nemam šešir, mada mi nije muka da ga nabavimi to za sitne pare. prosto, nisam u tom stilu. možeš da zamisliš, ja motordžija sa 120 kila sa dugom kosom i šešir hao hao hao nosim narandžasti kačket u grupnim lovovima, a ako je jako hladno vunenu kapu (narandžastu, zelenu ili belu, zavisi od lova). na guske fantomka, maskirna ili bela. e u letwem lovu umem da nosim šešir, ali onaj platneni maskirni sa mrežom protiv komaraca  ;)

neko je pomenuo tradiciju. kada bih se držao tradicije nosio bih šajkaču ili šubaru. tako su nosili stari lovci. evo ga na slici čuveni kalča lovdžija, stari niški lovac i junak dela stevana sremca.
Gledao sam Ivkovu Slavu, neću pretjerat ako kažem barem 50 puta, i uvijek se iznova nasmijem Kalči lovađiji, ali nisam iskreno znao da je to bio stvaran čovjek. Dragan Bjelogrlić je super to odglumio. Tko još nije pogledao Ivkovu Slavu neka svakako pogleda. Srbi su uvijek ako ništa drugo znali napravit dobar film i tu nema pogovora. Kalča i njegov vjerni pas Čapa, legenda.
Neka jelen bježi
I plaha srna mala
A ja ću lovit sreću
Djevojci sa usana

Offline ssekir75

  • K 100
  • **
  • Postova: 329
Odg: LOVAčKI ŠEŠIR
« Odgovori #170 u: 12. 03. 2015. 14:13:23 »
kao rođeni nišlija ti tvrdim da je zona zamfirova još bolje napravljena. ima tu nekih finesa u jeziku koji mi iz južne srbije lako primetimo, ali ko nije južnjak to neće da primeti nikako. ivkova slava je ipak beogradski projekat ;)

inače, mikail nikolić kalča je stvarni lik, i njegovi potomci i danas žive u niš(u). takođe, sačuvana je i njegova lovačka oprema, puška i torbica. ja sam je video na nekom sajmu u nišu par dana pred bombardovanje '99, ali me je tad mnogo više zanimalo izloženo vojno (trpfejno) oružje pa na nju nisam obratio pažnju. na ulazu u kazandžijsko sokače, jedini koliko-toliko sačuvani deo starog niša, nalazi se spomenik sremcu, kalči i čapi.

http://www.visitnis.com/spomenik-stevanu-sremcu-i-kalci.html

spomenik je malko uvećan od prirodne veličine, a kalča pokazuje sremcu koliki je bio "afrikanski zajac" ;) postoji i knjiga "kalčine priče".

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Odg: LOVAčKI ŠEŠIR
« Odgovori #171 u: 12. 03. 2015. 18:06:16 »
E da, ivkova slava, najjaci film ikada snimljen d4
kalca, kurjak, smuk, pesnik i ivko, legendarna ekipa ;D d4
al ni ja nisam znao da je kalca bio stvaran lik

Offline wortexhole

  • K 500
  • ***
  • Postova: 756
Odg: LOVAčKI ŠEŠIR
« Odgovori #172 u: 12. 03. 2015. 18:20:18 »
kao rođeni nišlija ti tvrdim da je zona zamfirova još bolje napravljena. ima tu nekih finesa u jeziku koji mi iz južne srbije lako primetimo, ali ko nije južnjak to neće da primeti nikako. ivkova slava je ipak beogradski projekat ;)

inače, mikail nikolić kalča je stvarni lik, i njegovi potomci i danas žive u niš(u). takođe, sačuvana je i njegova lovačka oprema, puška i torbica. ja sam je video na nekom sajmu u nišu par dana pred bombardovanje '99, ali me je tad mnogo više zanimalo izloženo vojno (trpfejno) oružje pa na nju nisam obratio pažnju. na ulazu u kazandžijsko sokače, jedini koliko-toliko sačuvani deo starog niša, nalazi se spomenik sremcu, kalči i čapi.

http://www.visitnis.com/spomenik-stevanu-sremcu-i-kalci.html

spomenik je malko uvećan od prirodne veličine, a kalča pokazuje sremcu koliki je bio "afrikanski zajac" ;) postoji i knjiga "kalčine priče".
Gledao sam i zonu zamfirovu, imam oba filma ali mi je ipak Ivkova slava daleko bolji film. Petalska supa, kud ces bolje.
Neka jelen bježi
I plaha srna mala
A ja ću lovit sreću
Djevojci sa usana

Offline ssekir75

  • K 100
  • **
  • Postova: 329
Odg: LOVAčKI ŠEŠIR
« Odgovori #173 u: 12. 03. 2015. 18:57:52 »
ajd kad odosmo u off... svi su oni stvarni likovi, samo sa nešto promenjenim imenima. kalču smo rešili. ivko nije ivko nego živko mijalković, jorgandžija i meraklija, inače sremčev komšija. bio je vrlo ugledan gradjanin i pokušavao da se bavi politikom. njegova žena se zvala dika, a ne (paras)keva kao u filmu. smuk i kurjak su došljaci, majstori. evo, pošto me mrzi da pišem nadugačko, poslužiće ovo :)

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:175311-Sremac-ga-bas-nasolija

Offline robert.limeni

  • K 500
  • ***
  • Postova: 876
Odg: LOVAčKI ŠEŠIR
« Odgovori #174 u: 12. 03. 2015. 19:12:20 »
Tema je ččč
iiihhhaaaaa

Offline Max011

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1216
  • Zbogom Šakira bejbi...
Odg: LOVAčKI ŠEŠIR
« Odgovori #175 u: 13. 03. 2015. 10:14:08 »
ma daleko do toga da se žestim  z10 samo govorim kako u južnoj i centralnoj srbiji šešir nije deo tradicije. u vojvodini se već može goviriti i da jeste, mada ni ovde nije zastupljen kod lovaca. reeeetko ko to nosi, kako u lovu tako i na proslavama, i to uglavnom baš stariji ljudi.

Delimično je tačan navod da u centralnoj Srbiji šešir nije deo tradicije.  Tačan navod je da su imućniji domaćini nosili šešir u svakoj prilici pa i lovu, dok je šajkača vojna kapa koja je ušla u narod za dnevno nošenje u svakoj prilici,nakon reorganizacije stajaće (čitaj redovne) vojske krajem 19 veka. Ono što je zanimljivo kod nje a to je poreklo imena koje se vezuje za materijal šajak (vrsta debljeg vunenog materijala grubljeg od finije čoje) i za šajkaše pripadnike dobrovaljačkih graničarskih jedinica Austro-Ugarske monarhije koji su takođe nosili kapu vrlo sličnog dizajna. Blizu Novog Sada u Banatu i danas postoji mesto Šajkaš gde je bila granica a muško stanovništvo bilo mahom u službi.  Što se ovčije šubare tiče a nosi je i gazda Ivko ona je univerzalni odevni element najimućnijih domaćina Balkana  gotovo statusni sibol pogotovo ako je bila od astragana.



Očev stric po kojem nosim ime u tipičnom odelu domaćina onog doba.
 
« Zadnja izmjena: 13. 03. 2015. 10:19:47 od Max011 »

Offline Max011

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1216
  • Zbogom Šakira bejbi...
Odg: LOVAčKI ŠEŠIR
« Odgovori #176 u: 13. 03. 2015. 10:37:57 »
Zabaravih i fes koji je takođe bio sastavni deo svakodnevnog života i lova . U Beogradu je se mogao sresti sve do pedesetih godina prošlog veka.

Offline ssekir75

  • K 100
  • **
  • Postova: 329
Odg: LOVAčKI ŠEŠIR
« Odgovori #177 u: 13. 03. 2015. 16:30:24 »
kolega max, šajkača i šubara su deo tradicije. šešir je ipak bio "kicošenje" ;) donet je u drugoj polovini XIX veka iz austrougarske i postao deo građasnkog društva. oko i posle drugog rata preselio se i na selo, ali su šubara i šajkača ipak održale primat do 70tih. naravno da je bilo i šešira u lovu, ali nikada nije postao statusni simbol.

Offline Max011

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1216
  • Zbogom Šakira bejbi...
Odg: LOVAčKI ŠEŠIR
« Odgovori #178 u: 13. 03. 2015. 19:00:59 »


Lovac , šešir, puška i gonič zečar izvor  "100 godina lova u Tamnavi "  d1

Molim adm da zarotira fotku , hvala.
« Zadnja izmjena: 13. 03. 2015. 19:18:23 od magwin »

Offline ssekir75

  • K 100
  • **
  • Postova: 329
Odg: LOVAčKI ŠEŠIR
« Odgovori #179 u: 13. 03. 2015. 20:26:05 »
sudeći po kući, ovaj je bio neki bolji gazda z14