Autor Tema: orahov korjen  (Posjeta: 7699 vremena)

Offline faxe

  • K 100
  • **
  • Postova: 315
Odg: orahov korjen
« Odgovori #15 u: 05. 02. 2011. 10:14:30 »
 Posle šale malo ozbilnosi.
 Za kundake se može koristiti svi djelovi oraha asli je najtraženiji donji dio. To znači dio koji je cca 1m iznad zelje zajedno sa djelom koji je u zemlji i kada ga iskopate može se vidjeti kako se proširjuje u oblik kruške ili alo želite luka.  za kundake ne morate kopati korjene koji izlazu iz glavnog dabla. U živortu sam se i naslušao priča o glavno korjenu koji ide ravno u zemju i kako je to najboji material za kundake ali ja u svojih skoro 30 godina kako radim kundake to još video nisam i niti zna ikoga kiji je to video uživo mada imam prijatelje koji se bave preprodajom oraha tako ta mi to izgleda kao jeti iz himalaje. N tvvdi da toga nema ali ja vide još nisam. Ima još jedana sitnica korjeni koji izlazu iz glavnog debla 99% su bjele boje i tako estetski ne ispadaju najbolje uz to još su vrlo krhki pa je ob njih teško napraviti dobar kundak.
 Pre skoro mjesec dana bila je na televiziji slivenija emisija o orahu i u njoj setačno vidi kako izleda orahov trupac u prerezu u stvari za nas nazanimljiviji donji dio. Pšto sam ja (nije da se hvalim)jedan od aktera u toj seriji i taj komad ja snimljen kod mene nada se da ču dobiti DVD pa ču pokušati inset staviti na forum da sde vidi u čemu govorim.

Offline mato 8X68

  • K
  • *
  • Postova: 90
Odg: orahov korjen
« Odgovori #16 u: 05. 02. 2011. 17:46:55 »
puno vam hvala na pomoći oko toga ;)

Offline tihana.hunter

  • K
  • *
  • Postova: 28
Odg: orahov korjen
« Odgovori #17 u: 05. 02. 2011. 18:27:08 »
Zila se uopce ne uzima za izradu kundaka tj. ono sto raste pod zemljom.Za kundak se uzima deblo ,onaj tamni dio u sredini. sto stariji orah sto blize zemlji ima ljepsi mazerung i ljepse izgleda kad se zavrsi poliranje tj finalna obrada.Stablo ispravno pripremiti za kundak je malo duza prica npr.iskljucivo zimi sjeci
piljenje susenje zahtjeva puno vremena.
teaa telll

Offline jatagan

  • K 100
  • **
  • Postova: 380
Odg: orahov korjen
« Odgovori #18 u: 06. 02. 2011. 10:29:21 »
faxe svaka cast konacno jedan potpun i strucan odgovor just just just.
Za stabla je opce poznato tako i za orah sto sto tezi uvjeti rasta to gusci godovi i ljepsi maserung.
Da mi treba za moju pusku ja bih uvijek radije uzeo nas Hercegovacki orah nego onaj iz Turske,Kirgizije,Amerike...itd

Offline faxe

  • K 100
  • **
  • Postova: 315
Odg: orahov korjen
« Odgovori #19 u: 06. 02. 2011. 17:48:18 »
 Tihana.hunter promašio sam od jatagana odgovor jer sam baš u to vreme pisa svoj ali tu se vidi da nisam puno promaš

Offline faxe

  • K 100
  • **
  • Postova: 315
Odg: orahov korjen
« Odgovori #20 u: 06. 02. 2011. 17:54:03 »
 Jatagan i ja se slažem da ima lepih oraha  u hercegovini kao i u ostalim djelovima bivše juge. Jedi nema  bare ja još nisam video onih najekskluzivnijih komada i vrlo često i sama struktura nije toliko kompaktna kao kod turaka mada sam baš pre neki mjesec radi za jednog italiana kundak od turskoh oraha koji je ljep ali sa vrli proširenim borama. Zbog toga i nije bio toliko kompakta koliko sam kod tuskih oraha navikao.

Offline tosobinov

  • K 100
  • **
  • Postova: 221
Odg: orahov korjen
« Odgovori #21 u: 06. 02. 2011. 18:15:03 »
Oko korena oraha, kao i bor itd., oni  nemaju  "glavnu zilu", vec korewe ide u vise zica  i pretezno u horizontalu! Tako da ne trazite "dajdublji koren" od oraha za kundake, kao sto nemozes naci kraj duge! zagi