Autor Tema: Prva pomoč  (Posjeta: 9062 vremena)

Offline Harry P.

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2532
Odg: Prva pomoč
« Odgovori #15 u: 20. 11. 2008. 21:32:04 »
Raci, ne nabijaj čovjeku "fobije" više se neće usuditi ići nigdje u lov.  hao hao hao

Moj ujak je bio preživio nekakovu bolešćurinu i rekli su mu da ukoliko ga ugrize pčela ili osa da bih lako mogao umrijeti. Čovjek je pola života bježao od pčela, osa i svih inih letećih "pikavaca" i onda su ga jednom prilikom ugrizle 2 ose odjednom i ništa mu se nije dogodilo.

Ne kažem da ne postoji mogućnost da je Tihomir postao alergičan na ubode ali postoji mogućnost da se radi o "lažnoj uzbuni".

Tihomir, samo je jedan način da provjeriš dali si alergičan na ubode osa i pčela  ;)  

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: Prva pomoč
« Odgovori #16 u: 20. 11. 2008. 21:37:03 »
Ma najbolje da se ne izlazes mjestima na kojima se ocigledno nalaze pcele,ose, strsljenovi itd.
izbjegavaj koliko mozes a ako te i bocne idi doktoru sto prije...

Offline fly

  • K 100
  • **
  • Postova: 477
Odg: Prva pomoč
« Odgovori #17 u: 20. 11. 2008. 21:37:26 »
Vrlo neugodno iskustvo s supruginim ocem prije sedam osam godina. Ubod strsljena u ruku. Nakon pola sata osip po tijelu i gusenje. Bili smo na hitnoj za petnaestak minuta. Covjek dobio tri inekcije
i isto zavrsio na infuziji. Dosao k sebi tek nakon par sati. Ako sam dobro zapamtio lijecnica je savjetovala imati uz sebe Dimidril tablete (protiv alergije) za nedaj boze dok se ne dodje do lijecnika. Pa, dodajte ih na popis.

Offline Tihomir

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1423
Odg: Prva pomoč
« Odgovori #18 u: 20. 11. 2008. 21:47:24 »
Raci, ne nabijaj čovjeku "fobije" više se neće usuditi ići nigdje u lov.  hao hao hao

Moj ujak je bio preživio nekakovu bolešćurinu i rekli su mu da ukoliko ga ugrize pčela ili osa da bih lako mogao umrijeti. Čovjek je pola života bježao od pčela, osa i svih inih letećih "pikavaca" i onda su ga jednom prilikom ugrizle 2 ose odjednom i ništa mu se nije dogodilo.

Ne kažem da ne postoji mogućnost da je Tihomir postao alergičan na ubode ali postoji mogućnost da se radi o "lažnoj uzbuni".

Tihomir, samo je jedan način da provjeriš dali si alergičan na ubode osa i pčela  ;)  


Ja se ne bojim,ali žena ludi  ;D ;D ;D
Normalno odmah su krenule zezancije tipa gdje sam sve otekaoi tako se moj kum sjetio da bih mogao imati jednu osu u kutiji šibica i prije nego idem  pesi ne baš doslovce to,ali tako nešto da izvadim osu iz kutije i prinesen ju dole da me ubode,veli bolje od viagre  ;D ;D
Dobra kob  d1

v=BtLBo7C8P1c&feature=related

Offline Tihomir

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1423
Odg: Prva pomoč
« Odgovori #19 u: 20. 11. 2008. 21:48:16 »
Ma najbolje da se ne izlazes mjestima na kojima se ocigledno nalaze pcele,ose, strsljenovi itd.
izbjegavaj koliko mozes a ako te i bocne idi doktoru sto prije...

Obavezno izbjegavati čeke,strogo piršati  ;D ;D
Dobra kob  d1

v=BtLBo7C8P1c&feature=related

Offline Tihomir

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1423
Odg: Prva pomoč
« Odgovori #20 u: 20. 11. 2008. 21:49:25 »
Vrlo neugodno iskustvo s supruginim ocem prije sedam osam godina. Ubod strsljena u ruku. Nakon pola sata osip po tijelu i gusenje. Bili smo na hitnoj za petnaestak minuta. Covjek dobio tri inekcije
i isto zavrsio na infuziji. Dosao k sebi tek nakon par sati. Ako sam dobro zapamtio lijecnica je savjetovala imati uz sebe Dimidril tablete (protiv alergije) za nedaj boze dok se ne dodje do lijecnika. Pa, dodajte ih na popis.

Mislim da se tako zovu i ove koje sam ja dobio i da jedna kartica je u onoj kutiji s početka teme koja je sada stalno u ruksaku
Dobra kob  d1

v=BtLBo7C8P1c&feature=related

Offline RACI

  • K 100
  • **
  • Postova: 101
Odg: Prva pomoč
« Odgovori #21 u: 20. 11. 2008. 21:59:20 »
U mom slicaju gusenje je nastupilo za 30-tak min, a u lovu cesto smo udaljeni i par sati od vozila.
Tablete ce u potpunosti djelovati za 2 h
Poslije uboda pcele ljetos me je ubola osa u petu i nisam osjetio neku promjenu osim nelagode i starha od simptoma. Odlezao sam sat vremena i digao uzbunu u kuci na najvisi nivo, ono tipa da se auto otkljuca, sisao sam u prizemlje i rekao zeni da vozi polako, da se nebi zabili u nekog tokom evakuacije :-).
Reakcija je izostala ili zbog debele koze na peti ili otrov ose nema komponentu koja mi je izazvala trovanje.
Nisam imao namjeru nikog da uplasim vise nego je realno i stvarno potrebno da covjek bude oprezan i koliko toliko siguran.

Offline Harry P.

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2532
Odg: Prva pomoč
« Odgovori #22 u: 20. 11. 2008. 22:20:19 »
Tihomir, samo je jedan način...

Sljedi naputke:
1. Ulovi osu i stavi ju u kutiju šibica
2. Sjedni u auto i dovezi se do Doma zdravlja
3. Uđi u čekaonicu
4. Uvjeri se da nije gužva u čekaonici
5. Provjeri da doktor i sestra nisu na pauzi
6. Sjedni na stolicu
7. Izvadi osu iz kutije
8. Stavi osu na ruku i kad te ugrize drekni "JAO"

 uf uf Zaboravio sam ti napisati da povedeš nekoga sa sobom ukoliko ti pozli da ispriča na brzinu doktoru da si alergičan na ubode.

P.S.

samo nemoj voditi nekoga da se uspaničari pa da se spetlja i da doktoru na brzinu izrecitira:

BRZODOKTOREUGRIZLAGAJEOSA,AONJEALERGIČANNAUBODEOSA,SPASITEGAMOLIMVAS...

Offline Tihomir

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1423
Odg: Prva pomoč
« Odgovori #23 u: 21. 11. 2008. 14:35:25 »
Ili da probam staviti osu na "njega" pa kad me upikne stavim ga "unutra" i kad otekne nemože više van pa čemo skupa kod doktora  uf

 ;D ;D
Dobra kob  d1

v=BtLBo7C8P1c&feature=related

Offline kmkole86

  • K 100
  • **
  • Postova: 192
Odg: Prva pomoč
« Odgovori #24 u: 21. 11. 2008. 16:06:04 »
pa pazite zajebano je ko je alregican, ali takodje kada dodje do uboda zadnje sto je potrebno to je panika, jer covek psihicki moze da izazove razne simptome kao gusenje itd, ne mora uvek da bude od ujeda. u tim situacijama kada neko pocne da panici, pljas sljaga da se uozbilji pa idemo dalje. ako je neko alergican itd, onda jbg pre nego li krene u lov neka zugne jednu tabletu protiv alergije (astemisan, presing, klaritin itd) nije problem da se popije jer se to daje ne samo zbog alergije na ujed vec i druge stvari kao sto je alergija na polen itd tako da je bezopasno da se popije, a ako dodje do ujeda sluzi jer ste u principu vec koliko toliko zasticeni. kada se desi ujed onda se takodje uzima i sandosten CaC 500(bar mi imamo taj kod nasu u apoteci) kao dodatna terapija, nemam pojma zasto ali se uzima, to je u principu kalcijum sa c vitaminom, a bas kada je kriticno i dolazi do gusenja itd prima se urbazon inekcija, to vec kod nadleznih ili ti cika doktora i drage nam med sestre  ;D ja sam asmaticar pa sam alergican pocev od prasine preko polena, zivotinjske dlake, perja pa do pcela i osica, pa se iz iskustva i razumem u alregije itd skoro sam napravio jedan test. naime cale mi je zestok prirodnjak, profesionalni fotograf ide po sumama i slika prirodu, zna svaku bubu, pticu, zivotinju, travu, drvo sve sve a i jest da mi je cale ali je malo i cudan. opusteno covek hvata zmije rukama, igra se sa njima itd, jednom su ga ujeli nekoliko strsljena, nije bitan broj (ako vam kazem necete mi verovati), i keva zapela da ide kod lekara, a on kod lekara nije bio u zivotu, i naravno nije otisao. i nista. skoro sam ja probao sa pcelama uhvatio nekoliko i pustio da me ujedu (opet nije bitan broj) i nista, osecam malo teze disanje, i jedva kao blagu vrtoglavicu, ali ono nije bilo nista. genetika je cudo . cak kod nas stari ljudi pustaju da ih ujedu pcele jer je kazu zdravo. takodje pri ujedu pcele uvek pogledajte mesto ujeda, i izvucite zaoku ako je ostala jer prela vas ujede i istavi zaoku koja nastavlja i dalje da upumpava otrov u kozu, tako da je pozeljno sto pre je izvaditi. kod ose to nije slucaj. sve se prezivi na ovome svetu pa i to tako da ono ne brinite toliko,naravno preduzmite mere predostroznosti, ali ono... i ne kvarite osecaj lova, jer jbm-ti ja lov kada moram da se pazim od svega sto leti.
sve je sranje sem pisanja. a ako pisas uz vetar- i to je sranje...

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3976
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Prva pomoč
« Odgovori #25 u: 21. 11. 2008. 23:46:57 »
treba raditi i na preventivi teaa
prošle godine kum mi je kupio kao poklon šešir protiv komaraca..
strastveni je ribolovac i ima puuuuno iskustva sa komarcima i meni je na prvi pogled bio smiješan.kao pčelarski!zelene boje, ima mrežicu koja se spušta sa oboda i gomenu trakicu koja brtvi oko vrata.lijepo se vidi kroz mrežicu i na čeki sam se uvjerio da sam dobio stvarno dobar poklon kojeg mi nebi nikada palo na pamet da si kupim....
ako kroz tu mrežicu nemože komarac-ona ne može ni osa,pčela,stršljen...
mislim da je to bitno alergičarima jer vjerojatno ubod u glavu, lice, vrat je opasniji nego ruku ili nogu  dr.i

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: Prva pomoč
« Odgovori #26 u: 22. 11. 2008. 00:07:54 »
treba raditi i na preventivi teaa
prošle godine kum mi je kupio kao poklon šešir protiv komaraca..
strastveni je ribolovac i ima puuuuno iskustva sa komarcima i meni je na prvi pogled bio smiješan.kao pčelarski!zelene boje, ima mrežicu koja se spušta sa oboda i gomenu trakicu koja brtvi oko vrata.lijepo se vidi kroz mrežicu i na čeki sam se uvjerio da sam dobio stvarno dobar poklon kojeg mi nebi nikada palo na pamet da si kupim....
ako kroz tu mrežicu nemože komarac-ona ne može ni osa,pčela,stršljen...
mislim da je to bitno alergičarima jer vjerojatno ubod u glavu, lice, vrat je opasniji nego ruku ili nogu  dr.i

Imam ja to.
Platio 12 maraka(6 eura)
Kod mene je zeleni  kacket a ima i mrezu.bas kao sto si ti opisao.
Kad ga zelim nositi kao kacket samo prikupim mrezicu unutra i stavim na glavu a ako zelim mrezicu skinem kacket,rasirim mrezicu i stavim na glavu.
jako jednostavno i prakticno.a komarci samo oblecu okolo i zuje.unutra ne mogu.
sa tom mrezicom mozes i pucati,ne smeta uopste.

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3976
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Prva pomoč
« Odgovori #27 u: 22. 11. 2008. 00:13:04 »
banalna-jeftina,lagana stvarčica.
 samo pokušavam pomoći....... d4

Offline kalnik

  • K 500
  • ***
  • Postova: 890
Odg: Prva pomoč
« Odgovori #28 u: 08. 12. 2008. 13:53:50 »
Bravo T,  odlična tema. Nažalost, svakotjedno već čujemo o nesrećama u lovovima diljem lijepe naše. I ljudi uvijek priskoče i pomažu , a često nemaju čime. Uz elementarno poznavanje prve pomoći, sa malo materijala može se puno učiniti u primarnom zbrinjavanju večine ozljeda. Da ne filozofiram puno o temi, kupio sam pred desetak godina u Njemačkoj set za prvu pomoć za motocikle. Ima sve što i onaj standardni za aute, ali je manji i u mekanom pakiranju. Cijena oko 8 Eura. Fakat je praktičan i u pravilu je standardni dio opreme kad sam na terenu. Vjerujem da se nađe i u HR u dućanima sa opremom za motocikliste.  d4