Autor Tema: SCHMIDT & BENDER  (Posjeta: 199810 vremena)

Offline wortexhole

  • K 500
  • ***
  • Postova: 756
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #360 u: 02. 02. 2016. 08:36:19 »
Neke stvari se ne mogu klasicifirati na ovaj način, tipa koji je bolji. Nekome je uvijek nešto bolje od nečeg drugog mada ne mora nužno biti neko zvučno ime poput Zeiss, Swarovski, Schmidt&Bender, Kahles ...... neka se ne uvrijede ostali proizvođači koje nisam naveo jer ih ima dosta. Pogotovo je nezahvalno uspoređivati dva vrhunska proizvođača i njihove top modele jer su tu stvarno nijanse u pitanju. Poznajem čovjeka koji ima jeftinu optiku a opet sve pogađa i vješt je i precizan lovac. Dobra oprema pomogne, ali ti si taj koji povlači obarač i o kojem na kraju ovisi uspjeh ili neuspjeh u lovu. Neki jednostavno voli imati brendiranu i markiranu opremu ali to ih ne čini boljim lovcima od ostalih, samo imaju više novaca na raspolaganju i to je sve.  zagi
Neka jelen bježi
I plaha srna mala
A ja ću lovit sreću
Djevojci sa usana

Offline DejanG

  • K 500
  • ***
  • Postova: 931
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #361 u: 02. 02. 2016. 08:51:18 »
Gorane, zna se uvijek šta je malo bolje. Ovo je forum i ni jedno pitanje nije plitko ni glupo. Kao što kažeš za S&B Klassic...Zenith...Stratos...Polar...svi su jako dobri... Naravno da je svaki S&B odličan ali ipak ima razlika u kvalitetu i pravi poznavalac mora znati u čemu je razlika. Svaki proizvođač optičkih nišana ima seriju koja je najbolja a to još niko u ovoj temi nije rekao. Svi znamo da je kod Swarovskog najbolji Z6i...kod Zeiss-a V8...šta je kod S&B ????? Zato kad neko postavi  pitanje u čemu je razlika, ako neko zna treba da pomogne a ako ne zna tačnu razliku bolje je bez komentara. Znam da ni jedna optika ne leži svakom oku isto i da je najbolje probati pa odlučiti ali eto...problem je što u jednoj radnji nema sve i onda je forum velika pomoć.

Gorane  z10

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #362 u: 02. 02. 2016. 08:55:01 »
Slažem se u potpunost Wortex  d4

I još jedna stvar iz osobnog iskustva, s vremenom imam sve bolju opremu ali i manje vremena za lov  paci
Imam upalu volje.

Offline Kohorta

  • K 500
  • ***
  • Postova: 536
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #363 u: 02. 02. 2016. 10:44:03 »
Bravo Wortex  pogodio si u stilu  d4 d1
Mudar si samo onoliko koliko si svjestan svog neznanja

Offline DejanG

  • K 500
  • ***
  • Postova: 931
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #364 u: 02. 02. 2016. 12:37:07 »
Tema je SCHMIDT & BENDER...ako Wortexhole kaze da je nezahvalno uspoređivati dva vrhunska proizvođača i njihove top modele ajde da bar uporedimo modele od S&B jer sigurno ima razlike!  zagi

Offline wortexhole

  • K 500
  • ***
  • Postova: 756
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #365 u: 02. 02. 2016. 13:13:07 »
Otišla tema u krivi smjer pa hajmo onda probat ovako. Model 2,5 - 13 x 56 Stratos u odnosu na model 2,5 - 10 x 56 Zenith očigledno ima veće povećanje. Kod Zenitha imaš veći izbor osvijetljenih končanica u odnosu na Stratos, konkretno FD1, FD4, FD7 i FD9, dok Zenith ima FD4 i FD7. Stratos pak ima veću sumračnu vrijednost od Zenitha, po dimenzijama je Zenith nešto kraći od Stratosa ( S 343,90, Z 330,00 ), znači Zenith je kraći za 13,9 mm što nije puno ali nekada zna biti ako ti optika dolazi skroz naprijed do mehaničkog ciljnika pa smeta kod montaže. Zenith ima i osvijetljene končanice i one koje to nisu dok Stratos nema končanice koje nisu osvijetljene. Oba modela predstavljaju vrhunske optike i sve je stvar izbora. Ako želiš mogućnost odabira osvijetljene končanice i one koja to nije onda ćeš se odlučiti za Zenith, ako ti je bitna sumračna vrijednost onda je Stratos tvoj izbor. Koja god od ove dvije, sigurno je jako dobar izbor i mnogi bi bili sretni da ih imaju.  zagi zagi
Neka jelen bježi
I plaha srna mala
A ja ću lovit sreću
Djevojci sa usana

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #366 u: 03. 02. 2016. 05:42:39 »
Jedna stvar je sta proizvod u stvari nudi a druga je kako uspjesno ih lovac koristi i da li su specificne odlike optike potrebne ili korisne  korisniku . I jedno i drugo je tesko ocjeniti, na brzaka, ocjeniti kvalitetu stakla ili optickih mogucnosti osobno je nezahvalno jer nije objektivno i jedino ( nazalost skupa) najmodernija oprema moze zapravo i objektivno ocjeniti recimo kolicinu prihvacenog svjetla po boji ili frekvenciji svjetla. Na kraju to je opet samo ocjena kvalitete stakla i prenosne tehnologije svjetlosnog snopa sto ne znaci optika je najbolje jer da bi bila najbolja postoje i neke druge komponente. Kvaliteta vidjivosti je jedna od najvaznijih komponenti ali ako tureta ne radi( koncanica se ne moze podesiti) kako treba nista nema smisla jer imas monokular a ne opticki nisan. Meni nema nista ljepse vidjeti vjestog lovca koji izvuce sve najbolje iz svoje opreme i uspjesno i sigurno lovi i pametno izabire sta mu treba i kako to koristi. Mozda nije ni puno platio jer je pametno odradio dio po dio.
Nazad na poredjenje ova dva nisana.
Oba su slicne duzine modeni nisani ali mogu biti malo kratki za postavljanje na neke puske pa treba provjeriti da li sve pase i koju vrstu nosaca korisiti. Puske dugih kalibara mogu imati problem i pozicijom optike. Eye releif je 90 mm za najmanje povecanje sto je dobro medjutim moze biti kratko kad se povecanje gurne do maximuma pa optika mora lezati u poziciji koja daje cist vidokrug o pregled mete i terena okolo. Exit pupil je nesot veci kod Zenith modela dok je vidno polje identicno na 100 m. velicina pogleda i uglovi leca daju isti rezultat jer je isti metod koristen na istom povecanju. TF faktor je veci kod Stratosa sto je i za ocekivatizbog veceg povecanja. Poredba po cijeni je direktan odnos sa kvalitetom proizvoda i njihovom trosku da ga naprave.  FD 4 iliminirana koncanica je vjerovatno bolji vodic u pogonskom lovu sa 2.5 x povecanjem i velikim vidnim poljem ali Stratos 1.5-8x42 ima 24 m sirine na 1.5 x sto je znacajno vise. Veca povecanja kod oba modela su zadovoljavajuca za bilo kakvu vrstu normalnog lova. na ceki  vjerovatno 10x bi bilo odlicno za srednje i vece daljine dok je 8 x po losim svjetlosnim kondicijama po meni idealno da skupi svu mogucu svjetlost na receptora lovceva oka. Dijapazon dioptera kod S&B je uobicajeno -3 do +2 sto je vazno za starijeg lovca ili lovca koji nosi naocale inace nece cisto vidjeti koncanicu. Oba povecanja daju dovoljno sto se tice prakticnog lova i trebali bi se upucati na najvecem povecanju da nema izenadjenja na manjim povecanjima jer su odnosi velicina razliciti kad su koncanice u drugom planu. S&B ima izuzetno dobar stakla, koncanice koje su provjerene i koje rade isto ina + 40 i na -20C, elektronika je provjerena i kvalitetna, tijelo cvrsto i radjeno od jedngo komada metala i sve skupa dugo zivi. jedini problem je  eventualno cijena i cinjenica da S&B ( kao i neki drugi) tesko prihvataju da i oni mogu napraviti gresku i naplate sve i ne prihvate bas uvijek garanciju i eventualni problem proizvoda. Proizvod koji ce skoro sigurno nadzivljeti pusku na kojoj stoji. Ljudi koji koriste S&B skoro uvijek opet kupuju isto jer kad se naviknes na kvalitetu tesko je prihvatiti nesto drugo.
da ocjenite da li vam pase jedan od ovih trebali bi sami sebi odgovorit na nekoliko pitanja:
- Kvaliteta stakla za moje lovacke uvjete i nacin lova
- raspon povecanja
- Kvaliteta, raspon i gradacija tureta
- vrsta i polozaj koncanice
- Iluminacija
- Eye releif
- maximalna sila trzaja koju optika moze ponijeti i da li pase mom kalibru
- cijena



Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3214
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #367 u: 03. 02. 2016. 06:03:51 »
Gorane, jedno malo potpitanje (generalno):

Vec je neko prethodno napomenuo da se u losim svjetlosnim uvjetima, najbolja vidljivost postize na 8x, kod optika sa povecanjem do 12, a to si upravo i ti spomenuo.

Kako se doslo do tog, odnosno kako se to izracunalo?
Gente Balcanico!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #368 u: 03. 02. 2016. 06:34:38 »
S&B je uspio proizvesti dosta krace modele jer je promjenio neke untrasnje stvari i odnose leca a lece se centriraju laserom tako da je greska ili gubita u fazi nemoguc. ja jednostavno i iz iskustva podjelim velicinu objektiva sa 7 pa sta dobijem tu se i drzim ali probam i povecanja oko te vrijednosti i to nekad napravi razliku. jednostavno zelim najveci moguci snop svjetlosti da dodje do oka da mogu najbolej moguce osmotriti metu. Obicno radi bez greske ali nekad radi i 7x a neakd i 10 x. U razgovoru sa ljudima iz firme za ove i slicne modele oni su mi rekli da preferiraju 10x na Zenith i Stratos i da tako dobiju dobre rezultate kad oni love u  Njemackoj sa ceke.  ovo se odnosi na 56 mm objektiv. Mladji lovci mogu imati 7 x kao naljepse jer im se oko otvori i do 8 mm dok stariji imaju 5.5 pa im je dobro korisiti  10 x. Moras probati na svom oku i to pod razlicitim okolnostima svjetla da vidis sta ti radi najbolje.

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #369 u: 03. 02. 2016. 09:50:00 »
 teaa
Iako se o razlozima odabira optičkog ciljnika na ovom Portalu često piše nije na odmet podsjetiti se nekih činjenica koje služe kao podsjetnik za donošenje prave odluke. Zvao se optički ciljnik S&B ili je proizvod neke druge tvrtke  on prvenstveno treba služiti svrsi za koju je namijenjen.

http://www.theriflescopestore.com/howtochsc.html

 zagi
« Zadnja izmjena: 03. 02. 2016. 10:01:59 od perop »

Offline springo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 827
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #370 u: 03. 02. 2016. 15:08:09 »
Gorane, jedno malo potpitanje (generalno):

Vec je neko prethodno napomenuo da se u losim svjetlosnim uvjetima, najbolja vidljivost postize na 8x, kod optika sa povecanjem do 12, a to si upravo i ti spomenuo.

Kako se doslo do tog, odnosno kako se to izracunalo?

Zbog maksimalne količine svjetla koje ljudsko oko može absorbirati.
Svjetlost se propušta kroz zjenicu oka, kojoj je u prosjeku maksimalna veličina 7-8mm.
7mm veličina zjenice x 8 povećanje = 56mm veličina objektiva.

Tako su to neki navodno pametniji ljudi objasnili, ja samo ponavljam.
Don't shoot the messenger.
Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima.
Tako je i kad si glup.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #371 u: 03. 02. 2016. 23:20:20 »
Bas tako Springo!

Ima jedan lijep, jednostavan  proizvod od S&B 10x42 mil dot koji tako lijepo radi a nije skup. za 308 W odlican.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3214
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #372 u: 04. 02. 2016. 03:23:56 »
Decki, hvala obojici! Svaka cast! zagi
Gente Balcanico!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #373 u: 04. 02. 2016. 07:04:30 »
Ako mogu malo dodati za ocnu gimnastiku. Nove i mladje generacije mogu otvoriti zjenicu i do 8.5 mm i zato se neki dvogledi radjenu  tipu 8.5x50 recimo.
Vase oko ce imati promjenjive vrijednosti otvorenosti zjenice i time flexibilnu mogucnost primanja svjetla. Po mom iskustvu oku treba dati vremena da se privikne na kondicije i onda vidi malo bolje. Ako lovis nocu ostani u mraku i lagano se privikni na pogled kroz optiku i kad se sve ustali  i oko navikne pomakni povecanje izmedju 7-10x dok ne nadjes najljepse mjesto ( sweet spot) i to ce pokazati koliko je zjenica otvorena- otprilike govoreci. tade valja provjeriti paralax sa tocku sa strane optike da i to izostri sliku do moguceg maximuma. Ovo uvijek radi ali kvaliteta stakla i polozaj / matematika leca daje bolju ili losiju kvalitetu slike - image.
Na optikama drugih velicina objektiva ( 40 / 50 mm) radice neke druge vrijednosti povecanja. Opet iz toga razloga neke optike se nude u 60 ili vise milimetara radijusa ulaznog objektiva bas za legalni evropski lov i pod  jako slabim svjetlosnim okolnostima a bez upotrebe nocnih ili termalnih uredjaja.
Ako imas 3-9x40 onda podjelis 40 sa 7 i dobijes 5.7 x povecanja i vrtis se okolo dok ne nadjes idealno povecanja za taj dan. Oko ce reagirati na iznenadno svjetlo ako recimo upalis lampu ili pogledas svjetleci sat pa mu treba vremena da se privikne- mladje brze nego starije. Neces imati isto otvorenje zjenice svaki dan pa se moras prilagoditi. Jutarnej oko je osjetljivije nakon spavanaj i odmora nego ono u 7 sat ina vece. Oko se zamori nakon dugog osmatranja i postane inertno na boje i velicine otvorene zjenice a izenadne promjene svjetla izazivaju reakcije u oku koje mogu poremetiti normalno stanje stvari.  Nekad cekam godinu dana da se popenjem na jednu logu za osmatranje divljaci i lezim to sa spotterom po 4- 5 sati i nakon nekog vremena sve mi postane isto i pomalo dosadno a i sve slabije primjecujem i zato je potrebno prestati i vjezbati oko gledajuci na razlicite objekte i daljine da se flexija zjenica obnovi iz ljenosti i opustenosti. Mozda od ovog svega pravim "big deal" pa ako sam dosadan ili pretjerujem slobodno me vratite u realnost.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3214
Odg: SCHMIDT & BENDER
« Odgovori #374 u: 04. 02. 2016. 08:12:44 »
Gorane,
ne pretjerujes nimalo, obzirom da je ova tematika simbioza fizike i teorije optike, primjene moderne tehnologije u praksi, i individualnosti oka. (prakticki tri discipline)

Druzim se sa lovcima, strijelcima, procitao ponesto literature, ali ovo mi je prvi put da se susrecem s ovom tematikom na ovakav uskospecijalizirani nacin.

Jedino, nismo bas u skladu s temom (S&B), ali ovo svakako zasluzuje paznju! bravooo
Gente Balcanico!