Autor Tema: Kupjuem Sako Quad, Anschutz, Tikka-u ili sl. u kalibru 22LR ili 17 HMR  (Posjeta: 3919 vremena)

Offline Noha

  • K
  • *
  • Postova: 18
Pozdrav.

Kupujem pušku u kalibru .22LR ili .17 HMR, nabavna stoji doma...

LP
Noha

Offline anubis

  • K 500
  • ***
  • Postova: 900
  • Any time...any place
Anschutz u cal.22 WMR možda?

Offline Noha

  • K
  • *
  • Postova: 18
Pozdrav.

22WMR ne... Imam sako 85 u kalibru .222rem tak da mi to stvarno netreba.
22LR ili 17HMR za pucanje po kartonu... z1

LP
Noha

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
Bolje 22 LR, jeftinija municija.

Offline Noha

  • K
  • *
  • Postova: 18
Znam... Pitanje je samo kaj ću uspjeti nabaviti...

Offline faon

  • K
  • *
  • Postova: 38
.17 HMR jos je blizi 222 a metak vrlo skup 

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
I 22 Magnum je skup, ne isplati se za u papir.

Offline mbiloglav

  • K 500
  • ***
  • Postova: 966
Nađi cz455 22lr i uzivaj zagi

Offline Noha

  • K
  • *
  • Postova: 18
Eh sada.. jedna nedoumica...

Osim za moje pucanje po kartonima, spreman sam za malo veću investiciju za jednu takvu pušku jer mi klinac pokazuje sve veći interes za lov i lovno streljaštvo.
Ja kad sam položio za lovca - dugo vremena nisam kupio MK pušku iako sada smatram da bi to trebala biti prva puška svakog mladog lovca (pogotovo ove mlađe generacije bez ikakve vojne obuke).

Sada je pitanje: dali se isplati investirati u ovo novo, relativno moderno MK oružje ili se držati stare škole?
Meni je osobno zapeo za oko SAKO QUAD zbog mogućnosti izmjene cijevi (kalibara: 22lr, 22wmr i 17 HMR). Dali se to isplati iz omjera uloženo-dobiveno ili ići sa rabljenim CZ 452/455 ili Rugerom?

Ja sam osobno imao rabljeni ZKM452 i s njom sam ispucao "broj" metaka. Preciznost vrhunska ali bruniranje na njoj, stanje kundaka, loš spremnik... Nisam vidio neku računcu za obnavljanje iste da se dovede na nivo te koju bih danas/sutra poklonio sinu...

Rabljeni Anschutz košta više nego neko novo MK oružje ali je klasa za sebe...

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Eh sada.. jedna nedoumica...

Osim za moje pucanje po kartonima, spreman sam za malo veću investiciju za jednu takvu pušku jer mi klinac pokazuje sve veći interes za lov i lovno streljaštvo.
Ja kad sam položio za lovca - dugo vremena nisam kupio MK pušku iako sada smatram da bi to trebala biti prva puška svakog mladog lovca (pogotovo ove mlađe generacije bez ikakve vojne obuke).

Sada je pitanje: dali se isplati investirati u ovo novo, relativno moderno MK oružje ili se držati stare škole?
..........
Rabljeni Anschutz košta više nego neko novo MK oružje ali je klasa za sebe...

"Moderno oruzje", ako pod tim mislis novo iz tvornice, u kalibru 22lr, nije napravilo ni jedno poboljsanje u smislu preciznosti, u odnosu na prijasnje modele, ali jeste u ergonomiji.

Dalje, ovisi o tome kavo streljastvo imas u vidu. Evo tri opcije.

Lovno streljastvo, pucanje iz ruke, ili s naslona, do 50m, CZ zbrojovka je sasvim OK. Pogledaj modele CZ 455 thumbhole, takodjer. Ako se gadja s optikom. u starijoj seriji 455 ima i modeal match i ultra match, kazu da im vise zlijebova poboljsava preciznost. Dobro zvuci, ali ja ne mogu to potvrditi. Svakako pogledaj.

Po meni razlika je od modela do modela ergonomska, kundak vaki, naki, ili cijev koja moze biti duza, kraca, ili varmint deblja, ili klasicna. Kvaliteta je im je u jednakom nivou. I to je sve dobro do 50 m. I zadovoljavajuce precizno.

Klasicno streljastvo (ISSF), trostav. ovo su klasicne natjecateljse discipline streljackog saveza. Bez optike.
To Pita serijsku malokalibarsku pusku, opet je to brno 2, cz 452, 455 sasvim ok.
sve na 50 m, bez optike. okidanje do 1 kg, tezina puske do 3.8 kg, mehanicki nisani. Znaci tu otpadaju varmint puske, i one bez mehanickog nisana. Optika se ne stavlja, ali se moze skinuti i staviti, kako ti odgovara, ali nije za te discipline

Pravilnik streljackog saveza, kaze za serijsku Mk pusku, slijedecu definiciju.
5.2.1. 50m – MK PUŠKA SERIJSKA
5.2.1.1. Na službenim natjecanjima HSS dopuštena je upotreba svih modela serijskih
MK pušaka cal. 5,6 mm (.22" long rifle) s otvorenim ciljnicima, čija težina ne
smije prijeći 3.800 grama.

5.2.1.2. Najmanja dopuštena sila otpora okidača iznosi 1.000 grama. Sila otpora
okidača kontrolira se pomoću klasičnog streljačkog utega za pušku mase 1.000
grama.
5.2.1.3. Puška koja se koristi smije se puniti samo jednim (1) metkom
5.2.1.4. Sve se puške moraju koristiti bez ikakvog prepravljanja i dodataka, osim
podešavanja sile otpora okidača.
5.2.1.5. Na puškama koje koriste kadeti, kadetkinje, juniori i juniorke dopušteno je
premještanje prednje matice zavrtnja za remen za 7 cm od postojećeg mjesta
prema stražnjem dijelu kundaka.


22lr, za natjecanja s optikom. snajper kupovi, lezeci stav
Trazi se veci nivo preciznosti, i na vecoj udaljenosti do 100m.
Ovdje se puca na 50 i na 100 m natjecanja. i moj dojam je da tu anshcutz dolazi do prednosti. sa teskom cijevi i dugackom cijevi. ANschutz 54, 64, 1903, 1907.
Za natjecanja, u MK s optikom, vecina organizatora ne postavlja - neka tehnicka pravila, osim na jednom mjestu gdje je puska do maksimalne tezine 8.25 kg (ovo je veliki raspon tezina, pokirva sve puske MK, prakticki)
Ne trebaju mehanicki nisani, i obicno se za optiku ne postavljaju uvjeti u snazi.
Govorim o natjecanjima koja se rade po hrvatskoj.

Znaci u zakljucku, CZ 452, 455, brno 2 za lovacko natjecanje, i za serijsku MK prema pravilniku HSS - je OK.
Za lovacko, ako dopuste s optikom, i varmint modeli bez mehanickog nisana dolaze u obzir. Sako i tikka modeli sa mehanickim nisanima ako ima, isto ok, ili bez ako imas u vidu takav oblik streljastva.

Za natjecanja s optikom, lezeci stav, 50, 100 metara, po meni Anschutz, polovne sam znao vidjati za 600-700 eur, u ponudama po Sloveniji, u trgovinama.
novi idu 1200- 1400 eur, u sloveniji.

To bi bilo moje vidjenje, o ovisnosti kakav vid treniranja, i natjecanja i streljastva imas u vidu. Ali vodi racuna o tehnickim zahtjevima prema disciplinama, kod izbora puske, u ovisnosti sto mislis.


« Zadnja izmjena: 13. 04. 2020. 12:01:27 od roger »
Gente Balcanico!

Offline Noha

  • K
  • *
  • Postova: 18
Roger, hvala na iscrpnom odgovoru - ovo vć određuje neku smjernicu.  Tražit ću oružje za lov i lovno streljaštvo... Ako će htjeti probati klasično streljaštvo - prvo u klub i nekoliko treninga pa ćemo onda razgovarati o pušci.

Upravo zbog ergonomije i same zaštite oružja nekako i naginjem na novo ružje.  Ona brunaža na 452... uff... čišćenja i čišćenja s time da sam uvjek dobro pazio da mi se puška nikako ne smoči.

Bilo bi interesantno kad bi se javio netko tko ima iskustva sa gore navedenim SAKO-om...



Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Ja imam 452, i znao sam skupiti po koju medalju na 50 i na 100 s optikom, nisam imao dojam da je brunaza losa, ali ovisi mozda na sta se naleti. Cuo sam i tvrdnje da je to najlosija serija od svih ceskih MK, ali prema mojim rezultatima, moji dojmovi su suprotni.
Kako se na natjecanjima s optikom pocelo pojavljivati sve vise anschutza... vise mi nije to primarna puska za natjecanje ali ne prodajem je.

Najvaznije pitanje, koje si moras odgovoriti, je slijedece:
Iz kojeg polozaja ce se pucati (stojeci, klececi, lezeci?), kod streljastva koje imas u vidu, to bi ti donekle dalo uvid na koju ergonomiju kundaka da gledas za uzeti.

o nisanima, tezini, i ostalom sam prethodno napisao,
 zagi
Gente Balcanico!

Offline Noha

  • K
  • *
  • Postova: 18
Što se tiće preciznosti, na 452 nema prigovora... E sada, na to njezino stanje moguće je da su ju doveli njezini prijašnji vlasnici.
S obzirom da se ljudi baš ne javljaju, kad se situacija malo scmiri; mislim da ću preko "meje" po novo...

Offline mbiloglav

  • K 500
  • ***
  • Postova: 966
Sve dobri savjeti al nema ponuda,očito se mk puške ne odriču vlasnici tako lako zagi

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Mladene, Sako Quad i Tikka iz naslova, u 22lr vrlo su rijetke puske na ovim prostorima.
A Anshutza, tradicionalno ima vrlo rijetko u ponudi polovnih, a novih A54 ili A64, nisam u ducanu kod nas nikad vidio.

Na njuskalu ima pusaka 22lr, ali ne ova tri modela.

Nedavno unazad, pred mozda godinu dana vrtio se jedan anshutz 1813 na njuskalu. Kad ga jos pamtim onda znate koliko je to rijetko.
Gente Balcanico!