1.
PRAVILNIK ZA ISPITIVANJE PASA NA VJEŠTAČKOM KRVNOM TRAGU
ISPIT RADA TRAGAČA PO KRVI(KRVOSLJEÐENJE)
Zakonom o lovstvu u određenenim uslovima lova propisano je posjedovanje pasa tragača po krvi(krvoslijednika)korisniku lovišta.Lovstvo ima nasušnu potrebu izvježbanih tragača po krvnom tragu iz praktičnih razloga jer se tragačima po krvi ranjene i odbjegle divljači(krupne) u večini slučajeva uspješno pronađe odbjegla divljač koje je negdje iscrpljena pala.Odbjegla a nepronađena divljač koja iskrvari ranjena je nenadoknadiv gubitak i za korisnika lovišta i lovca strijelca što nije nimalo rijetka pojava u lovu.
Iz navedenih praktičnih razloga potrebno je obučavati tragače po krvi.Tragači po krvi su psi iz VI FCI skupine i sekcije krvosljednici:bavarski,hanoverski krvosljednik i alpski brak jazavičar.Uspješni mogu biti i goniči sa kvalitetnim nosem kao i neke druge pasmine:njem.lovački terijer,oštrodlaki jazavičar,neke vrste ptičara kao njem.oštrodlaki ptičar,vajmarski ptičar i dr.što se pokazalo u praksi.
Psi imaju afiniteta za rad na krvnom tragu a naročito koji pokazuju afinitete oblajavanja pronađene ranjene,mrtve divljači treba intenzivno obučavati za izradu krvnog traga jer će sigurno biti veoma uspješan pomagač u lovu.Iskusan lovac će umjeti prepoznati u svom psu i tragača koji ima afinitete pokazivača i daljnjom obukom izgrađivati psa za što uspješniju suradnju.
Postavljanje umjetnog krvnog traga.
Krvni trag se postavlja na tlo imitirajući prirodno krvarenje ranjene divljači koja je u kretanju.
Trag krvi se postavlja u dužini od 400 metara.Ne smije se krvni trag postavljati preko svježe uzorane oranice.U pravilu krvni trag se postavlja u pošumljenom prostoru s tim što je moguče da se trag krvi postavi i na livadi(čistini)u ukupnoj dužini od 100 metara a sa početkom traga na čistini.Postavljeni krvni trag u dužini od 100 metara mora sadržavati dvije krivine s tim što je prva nakon traga od 100 metara a druga nakon traga od 300 metara i na samom kraju traga postavlja se mrtva divljač(srna ,divlja svinja).
Trag krvi se postavlja tako što se ostavljaju kapljice krvi a može se koristiti pjenasta guma,spužva,boca sa rupom na poklopcu sa sadržajem krvi ili posebno izrađena namjenska naprava za postavljanje krvog traga.Kapljice krvi ne smiju da budu bliže od 1.metar i najviše 3.metra međusobno udaljene na tragu moguče je da jednom mjestu bude 2-3 manje kapljice krvi.Ukupna količina krvi koja se postavi na krvnom tragu ne prelazi više od 0,30 do 0,50 l.8ovisno o dužini krvnog traga) i mora biti ravnomjerno raspoređena s razlikom na početku traga kada je dozvoljena nešto veča količina kapi krvi radi prilagaođavanja psa na miris.
U pravilu krvni trag se smije obilježiti ali tako da obilježja ne vidi vodič koji slijedi psa na slijeđenju krvnog traga.Lice koje postavlja krvni trag mora ići zadnji.Krvni trag se u jednom ispitnom danu postavlja pojedinačno za svakog psa posebno i jedan od drogog moraju biti udaljeni najmanje 100 metara po mogučnosti se postavljaju u pravcu vjetra.
Za pse koji su najavljeni kao pokazivači ili oblajivači krvni trag se produžava u još dodatnih 100 metara u ukupnoj dužini od 500 metara.
Na zahtjev vlasnika psa prilikom prijave psa za izradu krvnog traga, krvni trag se može postaviti i duži do 2000 metara (obično za pse iz sekcije krvosljednika ali i ostali.)radi navike pasa koji su izvježbani na duži krvni trag.
Postavljanje krvnog traga treba da bude najmanje 6.sati prije početka ispita krvnog traga a najviše od postavljanja krvnog traga do početka ispita psa smije proteči 12 sati.
2.
Vlasnik psa može na lični zahtjev donijeti svoju predmetnu divljač(kožu)srna ili d.s. i krv divljači(najbolje od iste divljači) i dati za upotrbu ispita za njegovog psa ali ne može prisustvovati postavljanju krvnog traga.
Temperatura zraka pri postavljanju krvnog traga treba da bude u okviru od 0. stepeni C. do 25.stepeni C.Najpovoljnija temperatura pri ispitivanju pasa na krvnom tragu je od 10.do 15. stepeni C.sa relativnom vlažnošću zraka od 60% do 80 %.Povoljniji je viši atmosferski pritisak za ispitivanje pasa na pračenju krvnog traga od nižeg atmosferskog pritiska pa če u različitim uslovima psi kraće ili duže izrađivati krvni trag odnosno raditi niskim,kombinovanim ili visokim nosom uvažavajući pri tome i individualni način rada psa.
Krvni trag se postavlja od vrste divljači koju pas slijedi a može biti i ranije pripremljena i posoljenja radi trajnosti i u kombinaciji sa goveđom (ili)ovčijom krvlju ukoliko nije moguće obezbjediti svu količinu potrebne krvi od predmetne divljači.Lice koje postavlja krvni trag može napraviti skice svakog krvnog traga.
Predmetna divljač na kraju krvnog traga
Odstrijeljena divljač na kraju traga treba da bude sa ranije odstranjenom utrobom(da se spriječi kvarenje) i zašivena na mjestu reza.U nedostatku svježe odstrijeljene divljači može se korisrtiti koža divljači koja je zašivena preko namjenski napravljene osnove od prigodnog materijala(drvo ili slično)i svojim izgledom(kao mješina) podsječa na mrtvu divljač i postavlja se na kraju krvnog traga ali tako da nije skrivena u žbunju i da se može posmatrati sa određene udaljenosti radi pračenja ponašanja psa pri pronalasku kože.
Jedna koža se može koristiti pri postavljanju na svakom kraju traga i postavlja se prije početka ispita psa na tom tragu.Nakon završetka ispita krvnog traga predmetnu divljač(kožu)uzima vodič ispred psa i daje je licu koje je odnosi na novi krvni trag.Ne smije drugo lice uzimati divljač ili kožu ispred psa niti vodič odvodi psa ranije dok je divljač(koža) na zemlji.Tek nakon što se lice sa divljači(kožom) udalji vodič odvodi psa čime je ispit psa završen.
Povodnik za vođenje pasa na krvnom tragu
Povodnik za vođenje pasa na krvnom tragu treba da posjeduje svaki vodić koji vodi psa na ispit krvnog traga i isti je dužine od 10.metara.
Ogrlica na psu ne smije zatezati vrat i ometati psa pri radu a vodič bi trebao postaviti i takvu ogrlicu koja nema pritiska na vrat psa što je poželjno.
Pri radu psa i zaobiljaženju prepreka vodič ne smije skratiti povodnik(namotavanjem)na dužinu kraču od 6. metara i nakon toga lagano ponovo mora odmotavati povodnik na dužinu najmanje 8.metara.Pravo vodiča je da ispituje psa bez povodnika što prethodno najavljuje sudijama.U toku ispita više se ne smije koristiti povodnikom da pronalaska predmetne divljači.
ISPITIVANJE I OCJENJIVANJE PASA NA KRVNOM TRAGU
Propozicije polaganja ispita krvnog traga
Ispit krvnog traga je specijalizovani ispit. Na ispitu krvnog traga(krvoslijeđenje)mogu se ispitivati lovački psi koji podliježu radnom ispitu po podjeli pasa u FCI na dan ispita stari najmanje 18.mjeseci sa pripadajučim rodovnikom i 4.poznate generacije predaka.
Lovački psi koji pristupaju ispitu krvoslijeđenja moraju tipski odgovarati pripadujučoj pasmini i imati najmanje ocjenu vrlodobar u obliku tetoviran broj upisa koji je jasno vidljiv u lijevo uho (identitet psa) i položen najmanje ispit urođenih osobina/ispit prirođenih osobina(IUO/IPO)a namijenjen za njihovu upotrebu po pasminskoj podjeli i namjeni.Prethodnom ispitu urođenih osobina nisu obavezni pristupiti samo lovački psi krvosljednici iz VI FCI skupine,sekcija 2.(hanoverski krvosljednik,bavarski krvosljednik,alpski brak jazavičar).Psi iz ove sekcije podliježu samo prethodnom ispitu
3.
mirnoče na pucanj.Kako postoji mogučnost da se u praktičnom lovu pronađe još živa ranjena divljač koju je potrebno usmrtiti samilosnim hicem pas krvosljednik koji je u blizini ne smije
se uplašiti pucnja i pobječi te je iz tog razloga prethodno obavezan ispitu pucnja ako nije ranije ispitan.Na ispitu krvnog traga u jednom danu može se ispitati ukupno do osam(8)pasa.
Psi koji se prijavljuju za ispit krvoslijeđenja moraju prethodno biti dobro uvježbani psi i dosta uspješni za izradu krvnog traga u razlićitim uslovima koji istinski preferiraju sliđenje traga po
krvi i imaju dobar nos a vodič psa treba da je upoznat sa Pravilnikom i da je spretan i uvježban te da ima dobru komunikaciju sa psom.Za vrijeme ispita krvnog traga vodič ne smije da ispoljava grubosti prema psu niti da utječe na rad psa s ciljem prevare a dozvoljava se podstrekavanje psa glasom i ukupno dvije popravke s ciljem vračanja psa na trag po vlastitoj odluci i gdje smatra da se pas»skinuo sa traga» i nastavio slijediti neki svjež trag divljači ili slično.
Vlasnici i vodiči
Vlasnici pasa koji žele da njihovi psi učestvuju u polaganju krvnog traga moraju biti članovi nekog od saveza u FBiH odnosno krovne kinološke organizacije u BiH ili zemlje članice FCI za lica koja nisu državljani BiH sa izmirenom članarinom za tekuču godinu i protiv kojih nisu izrečene mjere zabrane učestvovanja na kinološkim priredbama ili su pod suspenzijom.
Organizator ispita krvnog traga može bez obrazloženja odbiti zahtjev(prijavu)za polaganje krvnog traga vlasnicima pasa za koje smatra da svojim nekorektnim ponašanjem mogu izazvati nepotrebne konflikte ili izazvati stresne situacije za organizatora,sudije i druge
učesnike.Vlasnik psa mora biti uredno upisan kao vlasnik u dokumente psa(rodovnik,exterijerno radna knjižica)i posjedovati uvjerenje o vakcinaciji psa protiv bjesnoče staro najmanje 21.dan i da ne prelazi godinu dana.Vlasnik ne mora ujedno biti i vodič psa na ispitu ali vodič mora biti punoljetna osoba i ovlašten od strane vlasnika.Za eventualno kršenje pravila posljedice snosi vlasnik psa.Vlasnici pasa isključivo su odgovorni za svaku štetu koji počini njihov pas(progon domačih životinja ili slično)Vlasnici pasa obavezni su deponovati svu traženu dokumentaciju pasa prije početka ispita i povinovati se uputama sudija.U prijavi za ispit krvnog traga vlasnik je obavezan navesti da li je pas oblajivač ili pokazivač(ako to istinski jeste)radi postavljanja namjenskog krvnog traga a prije početka ispita jasno naznačiti sudiji način na koji pas pokazuje da je pronašao mrtvu divljač na kraju traga.Vlasnik psa koji obuči i uspjesno u svojstvu vodiča sa svojim psom položi ispit krvnog traga stječe naziv «vodič psa krsljednika».Vlasništvo mora biti upisano u rodovnik i exterijerno eadnu knjižicu i pas mora biti u posjedu najmanje 6.mjeseci prije ispita traga.Certifikat vodiča psa krvosljednika izdaje nadležni kinološki savez na zahtjev vodiča.
Vođa ispita krvnog traga
Vođa ispita krvnog traga je iskusno lice koje poznaje rad pasa i lovstvo i isto rukovodi postavljanjem krvnog traga(po mogučnosti kinološki sudija za rad),pomočnicima a naročitu suradnju ostvaruje sa sudijama pri realizaciji ispitivanja pasa.Vođu ispita imenuje organizator (članica kinološkog saveza)i isti prisustvuje ispitu od početka do kraja,dužan je obezbjediti sve tehničke uslove za provođenje ispita kao i ocjenske liste sa skicama postavljenog krvnog traga i surađivati sa sudijama.Vođa ispita niti bilo koje drugo lice ne smije utjecati na odluke sudija pri ispitivanju pasa.
Sudije
Ispit krvnog traga mogu suditi i ispitivati rad pasa sudije članovi kinološkog saveza sa položenim ispitom za oblik predmetne pasmine i položeni ispit u radu pasa goniča ili ptičara ili jamara a čiji radni ispiti obavezno sadrže traganje i ponašanje u kontaktu sa dlakavom divljači odnosno ispit krvnog traga.Ispit krvnog traga mogu ispitivati sudije bez najmanje 5.godina iskustva suđenja i ispitivanja pasa na ispitima urođenih osobina,radnim ispitima sa
4.
ispitom krvnog traga(vlečci)na proširenim utakmicama(ukupno pet (5)proširenih utakmica sa ispitom krvnog traga).Sudije koje ispunjavaju ove kriterije mogu suditi radne ispite sa
namjenom i nazivom psa koji polaže radni ispit «krvosljednik».Ispit traga po krvi(krvosljeđenje) mora biti prijavljen matičnom kinološkom savezu sa listom sudija
najmanje mjesec dana prije zakazanog termina i javno obznanjen.Kinološki savez imenuje glavog sudiju koji je dužan dostaviti izvještaj najmanje 15.dana po obavljenom ispitu.Glavni
sudija sastavlja u izvještaj o broju,vrsti,polu,broju upisa pasa i sve bitne elemente sadržaja ispita i obavezno podatke o psima i vodičima koji su položili ispit krvosljednika.Lista koju dostavi glavni sudija je konačna i na osnovu iste se izdaju certifikati o položenom ispitu krvosljednika.Bez izdatog certifikata od nadležnog saveza (čije troškove snosi vlasnik psa krvosljednika) neče se smatrati punovažan ispit krvosljednika.Ocjenske liste glavni sudija šalje u matični savez koje isti šalje vlasniku uz izdati certifikat o ploženom ispitu krvosljednika.Liste su potpisane od strane sudija,organizatora(vođa ispita)i ovjerene pečatom organizatora.Glavni sudija ima obaveze i dužnosti u svojstvu delegata saveza i pravo na dodatnu naknadu.Rad sudija je koordiniran i glavni sudija prati rad psa i vodiča slijeđenjem na rastojanju koje ne ometa rad psa a drugi sudija prati rad ispred tako da nije primjetan i skriven obavezno prati rad psa u kontaktu sa pronađenom mrtvom divljači(predmetna koža).
Ispit krvog traga (krvosljeđenje) sude dvojica sudija.Sudije su obavezne upisati sve specifičnosti i način ispitivanja rada psa npr.rad bez povodnika i ostalo.
Sudije konsenzusom donose odluke o uspješnosti psa u radu i izricanju ocjene.
Ispitivanje pasa na krvnom tragu
Ispitivanje pasa na krvnog tragu se izvodi pojedinačno za svakog psa sa posebno postavljenim krvnim tragom i predmetnom divljači ili kožom(mješinom) na kraju krvnog traga.
Redosljed ispitivanja pasa se određuje žrijebom a redosljed žrijebanja se provodi redosljedom prispiječa prijava za ispit.Po prethodnoj prijavi vlasnika za pse koji su oblajivači i pokazivači se postavlja duži krvni trag(najmanje) od 500 metara i tako prijavljeni psi se ispituju na toj dužini traga.
Vodič psa je obavezan prije ispita traga usmeno obavjestiti sudije još jednom o načinu označavanja pronađene divljači što se unosi u ocjensku listu.
Vlasnici pasa čiji psi nisu prijavljeni kao oblajivači i pokazivači ispituju pse na dužini traga od(najmanje) 400 metara i ovi psi ne mogu naknadno biti upisani kao pokazivači i oblajivači.Oblajivači i pokazivači koji polože ispit u punom kapacitetu (uz moguče dvije pogreške sa samoispravljanjem)i izvršenim oblajavanjem ili pokazivanjem na način kako je to vodič naglasio stiču naziv krvosljednika oblajivača-pokazivača i maksimalnu ocjenu 4+1(5)i osvajaju I.nagradni razred.Prvi nagradni razred ne mogu osvojiti psi koji nisu pokazivači ili oblajivači.
Najnižu pozitivnu ocjenu može osvojiti pas koji je prijavljen kao oblajivač ili pokazivač: je 3+1(4)sa izvrešinim radnjama pravilno na način kako je to vodič naznačio(pokazivanje-oblajavanje)uz minimalne nesigurnosti ili relativnu sporost pri izvršenju radnji traganja.Pas sa ovakvim učinkom osvaja maksimalno II nagradni razred.
U suprotnom ako ne izvrše radnje na način kako je to vodič naznačio prije početka ispita isti se diskvalifikuju i ne mogu steći pozitivnu ocjenu niti naziv «krvosljednik».
Psi koji nisu navedeni kao pokazivači ili oblajivači polažu trag u dužini od 400 metara sa moguče najviše dvije pogreške sa samoispravkom i izrade trag s povodnikom stjeću naziv «krvosljednik»bez dodatka pokazivač ili oblajivač i osvaja maksimalnu ocjenu vrlo dobar i osvvaja II nagradni razred.
Najniža pozitivna ocjena u radu na krvnog tragu je ocjena dobar i III nagradni razred za stjecanje ocjene dobar u radu na krvnom tragu pas krvosljednik mora da uradi sve radnje pravilno uz maksimalno dvije pogreške s tim da može pokazati lakšu nesigurnost ili sporost u