Autor Tema: Pozdrav svima  (Posjeta: 705 vremena)

Offline studentica

  • K 0
  • Postova: 0
Pozdrav svima
« u: 08. 01. 2016. 16:04:03 »
Odmah na početku želim se ispričati na ovom spamu.  sor Naime, ja sam studentica Etnologije i kulturne antropologije i za seminar sam odabrala temu lovstva. Ovim putem sam Vas željela zamoliti da mi odgovorite na par pitanja. Zanima me smo što Vas je motiviralo da se baviti lovstvom i što ono za Vas znači ( da li je bitno druženje, provođenje vremena u prirodi, rekreacija...) Ja se još jednom ispričavam i nadam se da nikoga nije razljutio ovaj ovdje post. Ako je tko zainteresiran odgovoriti mi na ova pitanja može ostaviti komentar ili mi se javiti na mail majanakolonic@gmail.com . Naravno odgovori koje dobijem neće biti nigdje izdani ni objavljeni niti će se spominjati Vaša osobna imena,korisnička imena ili bilo koji podatci koji bi mogli otkriti Vaš identitet. Još se jednom ispričavam na smetnji i unaprijed zahvaljujem na eventualnim odgovorima

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3165
Odg: Pozdrav svima
« Odgovori #1 u: 08. 01. 2016. 16:15:43 »
Gospodjice,
lijepo da ste navratili, i dobro dosli! zagi

Ovdje na forumu vec ima jedan thread, upravo na ovu vasu temu:
http://forum.lovac.info/lovstvo/zasto_ste_postali_lovac_ili_lovkinja_152.0.html

Takodjer I ovo:
http://forum.lovac.info/lovacko_zakonodavstvo/vodenje_sina_u_lov_2559.msg269925.html#msg269925

Tamo cete naci i moj skromni osvrt.

Motivi koji su pokrenuli nekog u lovacke vode, mogu biti razni, a mozda najcesce obiteljska tradicija koja se prenosi sa djeda, na oca, na sina, na unuke... A neko je vjerojatno iz svojih razloga pokrunuo tu tradiciju u svojoj obitelji, pa bio prvi koji se tim bavi.

Medjutim, mislim da je svim lovcima, nakon sta su se nasli u tim vodama zajednicko - ljubav prema prirodi.

Osobno mislim da smo genetski dijelom odredjeni kao lovci - skupljaci, pa su se i prva drustva formirala I odrzala upravo na tom temelju. Civilizacija nam je dosla kroz svoju povijest, ali taj genetski kod jednostavno nam je ostao.

Uglavnom, ja u tome vidim korijene lovstva u modernom drustvu.


« Zadnja izmjena: 08. 01. 2016. 16:27:29 od roger »
Gente Balcanico!

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: Pozdrav svima
« Odgovori #2 u: 08. 01. 2016. 19:18:53 »
Roger je sve lijepo objasnio i napisao, no ja bih još dodao jednu stvar a to je održivost broja divljači u okvirima koje okolina može podnijeti (između ostaloga netko i to mora raditi) a lovci su upravo ti koji se o tome brinu.........naravno tu je u pitanju i tradicija, ljubav prema prirodi i sve ostalo zbog čega smo postali lovci.
270 Win, gente et non dimittet.....

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3165
Odg: Pozdrav svima
« Odgovori #3 u: 08. 01. 2016. 20:46:06 »
Da, ovdje smo se takli transformacije funkcije lovstva. Nekad je svrha bila prezivljavanje plemena, I vrste, a danas je funkcija odrzavanje optimalne brojnosti divljaci kao I brojnosti vrste.

Ali osnovni poriv, I strast ostaju isti. zagi
Gente Balcanico!