Autor Tema: bimetalci  (Posjeta: 1632 vremena)

Offline stari-nakovanj

  • K 100
  • **
  • Postova: 190
bimetalci
« u: 26. 08. 2012. 18:33:58 »
bimetalci su mi postali opsesija, pa evo malo slika te nove stare ovisnosti.

iako ja to zovem dimljenjem pcela, radi se o izradi ugljena i tako cijela prica zapocinje...



radno mjesto na +36 u hladu :D





kao i na temi sa britvama... prethodno izmlaceni komad celika i zeljezo, izbruseni i popikani na coskovima sa REL-om da se drze u vatri.





tu slicnost sa britvama prestaje...sljedece je kovanje trna. malo rucno u viljusci



i bat odradi ostatak posla



onda rucno sa cekicem odradim list ostrice:



naravno, vitoperenja zbog dva materijala razlicitih toplinskih svojstava i sastava ko u prici..za vrijeme kovanja, kaljenja, i svih ostalih obrada ali sve me rijede to uhvati nespremnog. vrazji japanci, oni su krivi za ovo.

nakon tracne brusilice, ostrica je spremna za kaljenje...





kaljenje u vodi, skarta ko u prici, ali one koje uspiju, izgledaju odprilike ovako nakon grubog brusenja



neki dan sam slucajno upoznao jednog nozara, otisli smo na kavu i izmedu ostalog pricali o stone wash-u sa kojim on odraduje ostrice i evo rezultata.







jedan drugi slicnih dimenzija ali bez ikakve obrade koja bi istaknula razliku izmedu celika i zeljeza





na sljedecoj slici se sam namjestio..kao to mu je dobar profil



duljine su na oba oko 100 mm.

ostrice imaju jako visoki grind...jednog strane zapravo i nemaju. po mom misljenju, nesto sto je steta ne upotrebljavati svaki dan za sve.

eh sad, visokim brusenjem ili poliranjem razlika izmedu celika i zeljeza postaje ocita i lijepa ali bez obzira na celik i upotrebu isto tako lakse nastaju ogrebotine i vise ubadaju u oko, pogotovo ako se zeli odrzavati iznimno tanka ivica ostrice redovitim ostrenjem.

od tuda i ideja za grubom povrsinom, u ovom slucaju, stone wash sto je povrsina sa velikim brojem ogrebotina tako da se nove od koristenja nece razlikovati ili kao na ovoj drugoj ostrici, jednostavno malo grublji brusni papir. naravno i troskovi izrade padaju.

to sto sam rekao je ocito, ali nekako imam osjecaj da zelim to i napisati jer je ovo prvi puta da sam neku "seriju" ostrica ostavio u tako grubom stanju brusenog djela...evo, sad mi je srce na mjestu.

nadam se da vam se svida i isprike mobitelasima na puno slika :P

kometari, prijedlozi i kritike dobrodosli.

Offline stari-nakovanj

  • K 100
  • **
  • Postova: 190
Odg: bimetalci
« Odgovori #1 u: 28. 08. 2012. 16:16:24 »
evo i par dovrsenih sa drskama i futrolama u reziji mileta (redbeard rum)

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.519799741369163.136838.177302272285580&type=1

Offline JANEZ L

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5623
Odg: bimetalci
« Odgovori #2 u: 28. 08. 2012. 23:24:14 »
Lp!

 bravooo bravooo bravooo 1liga 1liga 1liga d1 d1 d1

Lovski zdravo
Janez L
...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti, ni greh...

[img width=100 height=99]http://i60.tinypic.com/s

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Odg: bimetalci
« Odgovori #3 u: 28. 08. 2012. 23:28:21 »
 d4 zagi

Offline stari-nakovanj

  • K 100
  • **
  • Postova: 190
Odg: bimetalci
« Odgovori #4 u: 29. 08. 2012. 10:05:24 »
nema smajlica za "hvala" :D

Offline šokac

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2062
Odg: bimetalci
« Odgovori #5 u: 29. 08. 2012. 17:13:08 »
"stari" stvarno ljepi i interesantni noževi !
Puti stari mene natrag zovu, kojima sam išao ko mali,
polja, njive i rastove šume, moj su korak dobro upoznali...