Evo intervijua sa Ćeranićem preneseno iz Dnevnika
Moze li Lovacki savez Srbije, posle visegodisnjeg laganog urusavanja, odliva clanstva i gubitka kredibiliteta i snage, da ponovo profunkcionise na nacin prihvatljiv za vecinu lovaca i lovackih organizacija u Srbiji? Moze li sa novim Statutom i novim ljudima da prevazidje velike podele, zestoke svadje i netrpeljivosti raznih lovackih struktura koje vec dugo vladaju, kao i dilemu da li LSS treba da bude „savez saveza“ ili „savez udruzenja“?
Sekretar LSS i sef njene Strucne sluzbe Aleksandar Ceranic smatra da je sve ovo izvodljivo, te je sacinio predlog Statuta koji bi trebalo da pomiri „rogove u vreci“ te da Savez profunkcionise jeftino i prihvatljivo za sve. O cemu se konkretno radi?
-Sustina predloga je da svaki pojedinac, lovacko udruzenje, regionalni savez ili jaavno preduzece ima slobodan izbor, ali i interes da bude clan LSS. U pitanju e takozvano „visestepeno clanstvo“, u Savez, po slobodnoj volji, mogu da se uclane svi subjekti – pojedinci, udruzenja ili savezi, a na terenu neka se svi organizuju kako zele – objasnjava Ceranic za novosadski Dnevnik. – Konkretno: Lovci koji nisu clanovi ni jednog udruzenja placali bi clanarinu 1000 dinara, lovacka udruzenja, bez obzira na broj lovaca placali bi 50.000 i imali jednog clana u Skupstini LSS, a regionalni savezi bi, na ima godisnje clanarine placali 500.000 dinara i na svakih 10 udruzenja koje su u sastavu tog saveza imali bi po jednog clana Skupstine, s obzirom da trenutno ima 87 udruzenja. Tako bi Skupstina bila manje glomazna i znatno jeftinija, ali i efikasnija – navodi Ceranic, a clan 1 takvog Statuta LSS u jednom delu glasio bi: „Lovacka udruzenja su i mogu biti clanovi LSS neposredno, a mogu biti i posredno, preko lovackog saveza AP za teritoriju autonomne pokrajine, a van teritorija AP preko regionalnih saveza na teritoriji jednog ili vise lovnih podrucja“
Time bi, bar na prvi pogled, dobar deo problema bio prevazidjen: nameti bi ili manji i za udruzenja i za regionalne i pokrajinske saveze, a fuinansiranje bi bilo prakticno isto za sve, na celoj teritoriji Srbije. Upravo cinjenica da nisu svi placali isto, te primedbe da svako treba da ucestvuje u radu LSS u onom procentu u kom ga finansira, bila je kamen spoticanja i nesloge. Pojedinci koji nisu clanovi udruzenja ili njihova udruzenja clanovi saveza mogli bi da se takmice u ligama LSS i LSV u lovnom streljastvu (sto sad nije slucaj, primeri lovaca iz Sente i Ledinaca). Javna preduzeca i(li) nacionalni parkovi mogli bi, smatra Ceranic, da budu clanovi LSS cak i bez upalate clanarine, ukoliko odobre izvestan popust clanovima LSS za komercijalne lovove u svojim lovistima, od cega bi svi imali korist.
Sekretar LSS istice da svako ima pravo da bira nacin svog clanstav i organizacije, ali napominje da su, po njemu, najprirodniji oni regionalni savezi koi bi objedinili jedno ili vise susednih lovnih podrucja koja imaju slicne probleme, ali i interese, kao i oni koji gazduju slicnim lovnim terenima na nekom podneblju.
Zanimljiv je i predlog o broju zaposlenih u LSS, kojih nakon nedvnog odlaska pravnika Vlade Mladenovica iz Saveza, sada ima devet. Ceranic predlaze da u LSS-u ostane pet zaposlenih, cija bi prosecna plata bila oko 60.000 dinara, a takav prosek je i danas. Preostala cetiri zaposlena presla bi u preduzece „Jelen DOO“ koje bi bilo na trzistu, a bavilo bi se prikupljanjem podataka i izradom planskih dokumenata, prikupljanjem podataka za ustanovljenje lovista, distribucijom lovnih karata i sakupljanjem informacija za centralnu bazu podataka. Ipak, posebno zanimljiva ( i hrabra) je jedna stavka koju Ceranic predlaze, s obzirom da smatra da nema buducnosti sa starim kadrovima, bez novih i mladjih ljudi u lovackim organizacijama:
„Na izborima za organe LSS koje bira Skupstina, ne mogu biti kandidovana lica koja su bila izabrana za clanove organa Saveza i na druge funkcije u proteklih pet godina“.
Ceranic je svoj predlog izneo na sednici Upravnog odbora LSS odrzanoj prekjuce 8u Beogradu, ali, kako je rekao, za sada bez vidljivih reakcija i komentara clanova UO.Kako ce na njegov predlog reagovati lovacka javnost i lovni radnici i kuda ce dalje ici LSS, pokazace dani koji su pred nama.
D. Knezic (Dnevnik)