Autor Tema: Sadržaj ispitnih predmeta IUO/IPO i radni ispit(utakmicu) na d.s. u KAU u BiH  (Posjeta: 2731 vremena)

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
sadržaj ocjenske liste (ispitni predmeti) iz Pravilnika za rad pasa glasnog gona






ispitni predmeti su obrazloženi u Pravilniku za ocjenjivanje pasa glasnog gona na d.s. kiji je urađen na temelju Pravilnika o radu goniča,pored istog postoji Pravilnik o radu na predmetnu divljač zec.

"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline Edvard Simonovski

  • K 100
  • **
  • Postova: 154
Redzo, reci neshto vishe o ponashanju na pucanj vezano za sadrzaj Pravilnika...slushamo puno o tome ali izgleda znamo malo.

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Svakako,malo ćemo objasniti predmet po predmet.Mirnoća na pucanj podrazumijeva da se od lovačkog psa očekuje da se ne plaši pucnja(što je najvažnije)ali isto tako da je neposredno poslije pucnja njegovo ponašanje takvo da racionalno surađuje sa lovcem odnosno da bude miran i pozoran i prati šta se dešava.Nekontrolisano glasanje,skakanje,trzanje na povodniku(ali ne kao posljedica straha) usljed uzbuđenosti(pod predpostavkom da je u prirodi odstrijeljena ili ranjena divljač)pas bez kontrole gubi dragocijeno vrijeme i s takvim ponašanjem nije racionalan(potrebne popravke lovca da ga usmjeri)Ispit mirnoče na pucanj se vrši na dva načina sa vezanim psom i nevezanim odnosno odloženim na komandu.Kod nas se prakticira da vodiči ni u jednom slučaju nisu pored pasa,naročito nevezan pas nesmije imati vodiča u vidnom polju niti mu isti smije za vrijeme provjere više izdavati komande osim početne.Za sve ispitne predmete se daju ocjene od 1-5 i množe sa određenim koeficijentom pa tako u rubrici imamo oznake vezan koefic.2.a nevezan koefic.4.
Puca se  2 puta u razmaku od 30.sek.sa udaljenosti(lov.puška)oko 50-tak m.Može se koristiti startni pištolj.Najeidealnije je da pas bude u mjestu miran i živo pozorno prati teren ispred gdje je prostor odakle pucanj dolazi bez da se strese ili povlači.Ocjena se daje u skladu sa ponašanjem psa odnosno stepenom odstupanja od idealnog.Ako pas pokaže izrazitu plašljivost(oba puta) diskvalifikuje se i ne može učestvovati u narednim ispitnim predmetima.Postoji mogučnost(kod pasa koji su usljed prisustva drugih pasa u blizini uzbuđeni ili napeti da se kod prvog pucnja malo iznenade (obično vezani psi)i lakše stresu ali dalje ostanu mirni a kod drugog mirni iako ne mogu dobiti ocjenu 5.iz pucnja oni u principu nisu plašljivi psi.Dakle uz odsutnost straha od psa se očekuje da ne "divlja".Psi moraju ostati mirni(naročito nevazani odloženi dok god se vodič ne vrati(po nalogu sudije do svog psa i nesmije ponovo ustati,krenuti u susret vodiču ili se udaljiti.Udaljavanje psa diskvalifikuje.Pomjeranje za koji metar umanjuje ocjenu ali se uvijek pozitivna ocjena množi sa predviđenim koeficijentom i vidljivo je npr.koliko pas u starnu osvoji poena ako je izvježban da se odlaže nevezan(bez povodnika na zemlji) za vrijeme ispita ponašanja na pucanj.To bi ukratko bilo iz discipline ponašanje na pucanj.Još jedna konstatacija koja nije usko vezana za pravilnik ali se u praksi događa naime nakon uspješnog ispita pucnja kad se vodič vrača psu vrlo često publika i ostali ušesnici zaplješću u znak pohvale i nagrade vodiču i psu.Najčešće psi nisu naviknutu na tu vrstu podražaja i onda ustanu i krenu te tako publika nehotice odmogne vodiču takođe i kod poziva i dolaska nakon kontakta u turnusu sa divljači,vremenom psi na to naviknu ali ipak niko pri obuci ne koristi snimak pljeska u svrhu privikavanja psa na sporedni podražaj.Bitno je napomenuti da se u disciplini "glas u gonu"različitim koeficijentom množi data ocjena o isno da li je gon vidoglasan(d.s.stalno u vidnom polju psa )ili sljedoglasan(slijeđenje po mirisu vez vizuelnog kontakta)što se množi večim koeficijentom.Očevidac sam gdje neki smatraju sljedoglasnost poštekivanje psa po tragovima u gateru prije samog kontakta(u disciplini traženje)što nema logike a večini takvih pasa se može izvesti d.s. iz gatera i bili bi"sljedoglasni" odnosno kresači.Slijeđenje i napadanje d.s. bez glasanja je nepoželjno i odsustvo glasanja se diskvalifikuje(mutav pas).
« Zadnja izmjena: 03. 10. 2009. 23:30:44 od REDZO »
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
traženje pretraživanje terena nakon starta (vrijeme obično 7.min)da se ostvari kontakt.vodič ostaje na određenom mjestu bez kretanja.Od psa se očekuje što temeljitije pretraživanje terena,slijeđenje traga i (ili) uzimanje mirisa divljači u nos(damf).Poštekivanje se odobrava neposredno pred kontakt sa samom divljači uprotivnom se smatra da je pas "kresač",lažac.Pas može pretraživati teren niskim,visokim ili kombinovano(nosem).Brzina i način pretraživanja daju i procjeneu kvalitete nosa (kao i cijeli tok rada psa na tragu i kontaktu(gonu).Predmet traženje prestaje kad pas nađe divljač (kontakt) i prelazi posmatranje i ocjenjivanje gona.Kad pas ostvari kontakt sa d.s. posebno se cijeni žustro glasno glasanje psa(vriskanje) i ocjenjuje u predmetu glas kod divlje svinje.
Gon odnosno rad psa na d.s treba da bude s punom koncentracijom psa na d.s.sa pristojne distance ali ne predaleko(pas zna svoje sposobnosti i brzinu i po njima se obično ponaša)Treba da oblajava žustro,gusto,sa što je moguče zvonkijim glasom da obilazi d.s. tražeći način da je što više iziritira i pokrene s napadima uvijek ozada(ne sa glave)ili postranice.Kontakt ugrizom nije obavezan mada se u posebnim prilikama cijeni (oštrina) ali isto tako vješto uzmicanje psa nakon napada svinje,tehnika kretanja sveu kupna se cijeni maksimalno.Napuštanje d.s. radi nužde,pijenja vode i slično se kažnjava kao i povratak psa vlasniku što je maksimalno 2 puta po 30 sek.ili u jednom trajanju od max.2.min nakon toga se pas diskvalifikuje i smatra da napustio divljač.Kontakti  u gonu se mogu zdogovoriti koliko traju(ovisno o vremenskim prilikama)ali su obično 10-tak min.nakon čega se vodiču daje znak da opozove psa.Pas koji odmah dođe vodiču na poziv i naročito prezentira vodljivost tokom čitovog ispita se ocjenjuje maksimalno iz poslušnosti.Sve stečene ocjene se množe predviđenim koeficijentom i zbrajaju te tako daju opštu sliku poena.I N.R.je odličan i u tom razredu se najboljem dodjeljuje (na državnim CACT ili CACIT na međunarodnim ut.)a narednom Rez CACT,R.CACIT.i tako redom.pas nemože položiti ispit rada sa jednom ocjenom nedovoljan.Ako neki psi imaju isti broj bodova daje se prednost psu sa boljom ocjenom iz "oštrine " ako su i tu jednaki onda mlađem psu a ako i tu postoji ista starost onda ženki .Na ispitu urođenih(prirođenih)osobina pas se ispituje iz 5.predmeta i kriteriji su nešto blaži.
Postoje ispiti rada na zeca(drugi pravilnik)mi smo u BiH prakticirali i lovačko kinološki kup goniča i u Vitezu sam organizirao 2.(na otvorenom)gdje se po pravilniku ocjenjuje lovac i pas(prvi pravilnik u regionu lov.kin.kupa za goniče)Postoje takođe i proširene utakmice sa ispitima izrade krvnog traga a koristi se i vlečka(povlaka divljači),uzdržljivost od gona srneče divljači  i ako je u gateru isti je 40.dunuma a inače gater nesmije biti manji od 10.d.ograđen ,pošumljen najmanje 2/3 gustim rastinjemsa čekom (osmatračnicom)i nekim izvorom vode(potok,jezerce,bara,izvor ili vještički urašeno pojilište i kaljužište.D.S treba da je oko 120 kg.težine(može i teža) te nije plašljiva.Ima još detalja koji ovom prilikom nisu naročito bitni.Vrijeme u turnusu(gon) može se dati manji za manje rase pasa(brakovi)itd.To bi bilo u glavnom objašnjenje za način rada pasa na d.s. i način ocjenjivanja sa sadržajem ispitnih predmeta.Radnom ispitu pristupaju psi pozitivno ocijenjeni u exterijeru i stari najmanje 18.mj.Maloljetna lica i djeca ne mogu biti vodiči pasa na radnim ispitima.
« Zadnja izmjena: 07. 10. 2009. 23:25:56 od REDZO »
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
 Svaka čast!!!!! d4 d4 d4 zagi
Za dva tri dana možeš me propitati!!!!! zagi
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Evo propitujem:može li pas koji podliježe radnom ispitu(podjela FCI)a položio je IUO/IPO svrstati na CAC,CACIB izložbi u radne ili podnijeti zahtjev za priznanje šampionata u ljepoti sa dovoljno stečenih titula CAC?
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
 Pas koji podliježe radnom ispitu ne može se svrstati na CAC izložbi u radne(k"o bez registracije), a ne može ni sa titulama CAC učestvovati na šampionatu u ljepoti, jer je po mom mišljenju CAC -radna titula i k tome  nije mjerilo da je eksterijerno  savršen da bi mogao učestvovati na  izboru za šampiona u ljepoti. zagi
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Pas koji podliježe radnom ispitu ne može se svrstati na CAC izložbi u radne(k"o bez registracije), a ne može ni sa titulama CAC učestvovati na šampionatu u ljepoti, jer je po mom mišljenju CAC -radna titula i k tome  nije mjerilo da je eksterijerno  savršen da bi mogao učestvovati na  izboru za šampiona u ljepoti. zagi
Ma moram te malo pogurat mada ti ipak  just naime za pasmine koje po podjeli FCI podliježu radnom ispitu (utakmica u radu u VI FCI) stiču pravo na naslov prvaka(šampiona)kad osvoje 3.kandidature CAC kod najmanje dvojice različitih sudija u vremenu od jedne godine i jednog dana(treba da protekne) i položi radni ispit (predviđen za pasminu odnosno sekciju,odnosno FCI skupinu, ovisno o namjeni)najmanje ocjenom vrlodobar.Sa dokazima o osvojenim CAC i radnom ispitu vlasnik se obraća nadležnom kin.savezu sa zahtjevom za odobravanje certifikata o šampionatu u ljepoti.(uplati novce prije toga) i ima psa koje je stekao naslov prvaka.Napominjem da dva Rez CAC zamjenjuju jedan CAC. d1
Naslov šampiona u radu stiće se sa osvojenim kandidaturama u radu CACT a može je imati pas koji u eksterijeru ima najmanje ocjenu vrlodobar (prvak u radu ili šampion u radu) pas može da bude šampion u radu i ljepoti (san svakog uzgajivača)a ciljana "daljina "nama za barake. zagi
« Zadnja izmjena: 06. 10. 2009. 23:35:00 od REDZO »
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
 Ok skonto sam a šta je onda  ono R CAC...j,,,,m ti CAC-ove  ččč ččč
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Formulari su isti kao i kod KSRS, jedino imate visak znak FCI-a  sor ali ne treba biti tu do daljneg.....hehheheh
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Formulari su isti kao i kod KSRS, jedino imate visak znak FCI-a  sor ali ne treba biti tu do daljneg.....hehheheh
Naravno da su isti i ja sam jednostavno imao skeniran ali nije ni bitan memorandum ako si pažljivo pročitao onda češ vidjeti da sam napisao (kod nas u BiH)bez preferiranja bilo kojeg saveza ili...što nije u sadržaju teme a znak FCI nisam ni zapazio više mada bi dobro bilo da ga ne zaboravimo,je.. više memorandume bitan je sadržaj i dobri psi a sa memorandumima smo ionako (kako Sejfo veli)pušing.

Imam takođe pravilnik u radu na d.s. Srbije suština je ista iako se malo predmeti i koeficijenti razlikuju ali mislim da je suvišno sada stavljati jer više ne može biti u primjeni(u gateru)a u prirodi ne znam da li može.
« Zadnja izmjena: 07. 10. 2009. 23:28:20 od REDZO »
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline maestronlt

  • K 100
  • **
  • Postova: 466
  • NLT MIRMAJ
nebi da se pravim pametan samo da obavijestim da po zakonu BIH zabranjen kontakt psa sa svakom divljaci i da su od ministarstva ne znam kog stigli dopisi K.S. da suspenduju sve utakmice gdje pas moze da dodje do kontakta sa divljaci dok se ne usvoje novi pravilnici bez kontakta, sto znaci da neko moze da tuzi organizatora za odrzavanje isti.

Offline Peko-BiH

  • K 100
  • **
  • Postova: 161
samo si donekle u pravu u Federaciji BiH nije tako
Svojstvo je ludost  tudje mane vidjeti, a svoje zaboraviti