Autor Tema: Patuljci pojma nemaju ???  (Posjeta: 3045 vremena)

Offline almir

  • K 500
  • ***
  • Postova: 657
Patuljci pojma nemaju ???
« u: 24. 07. 2009. 17:08:25 »
Pred sam kraj prošle lovne sezone sjedim u lovačkom domu s prijateljima i komentiramo
pse naravno svak ima svoje mišljenje, a dobar dio pojma nema o standardu, podrazumjeva se
da se nismo uspjeli dogovoriti koji nam je najbolji između naših pasa, tipične priče: jedan je spor, drugi je brz, jedan ne aportira, drugi ne sekundira, jedan kratko markira, drugi predugo, jedan na 5 m, drugi na 10m, pa ovom fali dubina, onaj nema dobru glavu pa kakvo treba biti oko kod NOD itd itd...
Da ne nabrajam bezveze jer se umaram kad se pokušam sjetiti svih razgovora i šupljih priča.
E i tako nađem se ja s jednim od njih nakon nekog vremena i opet pseča tema mislim se, koji smo mi sretnici dok je pasa bit će i razgovora jednostavno psi su nepresušiv izvor za laprdanje u nedogled.
Tad mi on reče eto vidiš nitko pojma nema svako standard tumači na svoj način mada je sve jasno napisano. Normalno složim se s čovjekom, kad mi on reče šta misliš na šta će ovo ispast kad takvi počnu ocjenjivat pse. E tad sam se odvalio od smijeha kažem pa šta će takvi ocjenjivat oni razlikuju
morskog i ovog psa i to je to nemoj oko tog da glavu razbijaš. Kaže mi ozbiljno šuška se da lovački psi idu pod okrilje HLS i ocjenjivat će ih ISKUSNI LOVCI.
E tad sam se i ja zamislio. Htio sam več x puta postavit ovu temu, al sam mislio ma bolje ne, da ne ispadnem budala, pa nije moguće da se to desi; al evo čitajući posljednju DOBRU KOB izgleda da se prašina diže, lagano nam se servira.
Prije par godina kad sam odlučio nabavit psa kojeg ću spremat za ispite jer mi je to od uvijek bilo zanimljivo pročitao sam gomilu knjiga evo neznam točan broj, ali siguran sam da količinu teksta koji sam progutao šta o zdravlju, prehrani i uzgoju šta o namjeni, obučavanju i ispitima nebi progutao ni pas s maslom. I baš kad sam mislio da dobar dio znam nabavim psa i vidim da ništa neznam tj. da sam čitao pravilnike koji su pisani po JUS-u i danas su nevažeći tj. ne provode se. Ja neznam dali je moguče u HKS-u naručit pravilnik za radne ispite lovnih pasmina, ali to nikad neću ni pitat jer me i ne zanima, pa čemu pravilnik ako se radi onako više od oka.
Lijepo je pisalo: npr. za ptičare:  ISPIT PRIROÐENIH OSOBINA "A" , POLJSKA UTAKMICA PTIČARA BEZ ODSTRELA DIVLJAČI "B", POLJSKA UTAKMICA PTIČARA S ODSTRELOM DIVLJAČI "C", PROŠIRENA POLJSKA UTAKMICA "D", SVESTRANA UTAKMICA "E",  a danas je drugačije;  "D" i "E" utakmice tj. ispite pamte samo najstariji. "A" , "B", "C" kao pamtimo i mi (mlađi), ali u nekom drugom izdanju ubiti za "A" više ne dobiješ ni opis rada ili neku ocjensku listu, daš čini mi se 150,00 kn i dobiješ zeleni papirić na kojem piše ime psa i lovca i IPO položio, ako imaš sreće sudac će na taj papirić točno upisat ime rase kažem potrebna je sreća jer vidio sam svašta, pa da  uf kako uvijek zaboravim da papir sve trpi. Sad neki vole reći da je "B" proširen IPO ("A"), a "C" je stari "C", ali bez vlečke i odloživosti, a  neki vole reći i da imaju CACIT, a imaju samo C utakmicu. hao hao
Čudno je kad ti uzgajivač koji prodaje štence kaže da majka (čitaj UZGOJNA KUJA) od ispita ima IPO, CAC i CACIB ( da dobro ste pročitali CACIB), pitam se kojim lovcima taj proda štence nadam se ne tim ISKUSNIMA koji bi mogli do godine ocjenjivat. E sad kad smo konačno definirali "kaj je B kaj je C" preostaje nam da se zapitamo zašto sve zemlje oko nas imaju "NORMALNE ISPITE", a samo mi jebemo ježa.
Koja je budučnost "lovne" kinologije ako smo već sad debelo iza svih, a mi već imamo planove za daljnja srozavanja.
Naravno to će blagoslovit HR SABOR i izglasat po ubrzanom procesu ili već jest ččč ko će ga znati. Ebem ti glasanje krvavo pa koji k... Šeks, Milanović, Pusić, Adlešić il Friščić znaju o lovnim psima (ispravak netočnog navoda Friščić zna sve pa vjerovatno zna i to. Nadam se da se prihvača.) bojim se da ništa.
Dali nam preostaje: bojkotirati HKS priredbe jer ionako znamo da je sve kuhinja, posvetit se nekim "našim" ispitima i priredbama koje će sudit nestručan kadar (pardon iskusni lovci) i tad sve naše probleme svaljivati na njihovu (NE)stučnost ili napokon dići svoj glas i POKRENUT to na bolje jer ovi gore stalno pokreču i nikako da pokrenu.
Koji put mi djeluje da smo u živom pijesku pa bolje bit miran jer svakim pokretom dublje tonemo.
Možda sam u zabludi, možda je plan da se HLS-u da pravo da izdaje "uporabne dozvole" (IPO) i ubire svoj dio kolača, a za uzgoj i sve ostalo će bit nadležan HKS koji i onako izdaje rodovnice na kojim piše FCI ako se nevaram.
Preostaje li nam u nedogled se lupat o prsa, ponosno dizat glavu na račun uspjeha na svjetskoj razini nekih pojedinaca (znamo kojih) ili doći malo sebi, staviti ruku na srce i priznat da smo u "banani" te da su ovi prvo spomenuti ipak neka druga priča.
Bojim se da bi suočavanje sa stvarnošću moglo bit bolno, naravno ukoliko imamo savjesti.
Ovu temu ne otvaram da bi  :pferd: i forsirao svoj idealizam več da pokrenem raspravu o tome što bi trebalo poduzeti i na koji način, napominjem da se ovo odnosi na sve lovne pasmine, a ne samo na 7 grupu FCI (hm možda će biti i nove grupe, pošto nam sad neke fale) kojom sam se ja malo bavio u ovom postu jer priznajem nisam ISKUSAN LOVAC pa nemogu pisat o nečem što neznam.

Offline jura23

  • K 500
  • ***
  • Postova: 956
Odg: Patuljci pojma nemaju ???
« Odgovori #1 u: 11. 08. 2009. 19:17:06 »
koji patuljci?

Offline almir

  • K 500
  • ***
  • Postova: 657
Odg: Patuljci pojma nemaju ???
« Odgovori #2 u: 11. 08. 2009. 19:26:04 »
koji patuljci?
pre mlad si jura da bi znao
bila je nekad davno emisija za djeci
neki tip koji se spušta na njihovu razinu i farba ih  hao (ovo s farbanjem ne mislim doslovno)
ja sam pod patuljke mislio na obične (prosječne) lovce i kunologe koji neznaju
šta će se promjenit i u kojem smjeru

E da evo ti još patuljaka mineru  :tommy: ja sam mislio da če ovo i ostat tema bez odgovora
 hao hao hao



Offline jura23

  • K 500
  • ***
  • Postova: 956
Odg: Patuljci pojma nemaju ???
« Odgovori #3 u: 11. 08. 2009. 19:32:49 »
ja ipak mislim da bi trebao iskusni lovac... ali, jedno veliko ali.... taj lovac nemože biti svatko... tako sam i glasao

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Patuljci pojma nemaju ???
« Odgovori #4 u: 11. 08. 2009. 19:40:13 »
ja ipak mislim da bi trebao iskusni lovac... ali, jedno veliko ali.... taj lovac nemože biti svatko... tako sam i glasao
Ludost, samo jdno poredjenje
Vozac sam, vec godinama, tacnije 11. Bez i jednog udesa, bez i jedne kazne.....stotine hiljada km za volanom....
Da li ja mogu da nekom klincu upisem u vozacku da je polozio vozacki ispit ako ga gledam kako vozim???

Koliko li je iskusnih lovaca a da u zivot nisu imali psa, a kamoli ga obucili....
« Zadnja izmjena: 11. 08. 2009. 19:41:50 od lovacpd »
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline jura23

  • K 500
  • ***
  • Postova: 956
Odg: Patuljci pojma nemaju ???
« Odgovori #5 u: 11. 08. 2009. 19:47:33 »
zato je tu kolega jedan veliki ali ...pažljivo čitajte šta se piše dois

Offline jura23

  • K 500
  • ***
  • Postova: 956
Odg: Patuljci pojma nemaju ???
« Odgovori #6 u: 11. 08. 2009. 19:48:33 »
a ludost je ovo što je danas na kinološkoj sceni...    z2 z2 z2 super ocijena 5 Inr

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Patuljci pojma nemaju ???
« Odgovori #7 u: 11. 08. 2009. 19:57:47 »
Ali ja sam iskusan vozac...... pljus
Mislim ko ce da boduje te iskusne? Opet nekakv ispit i dodjemo do tog iskusnog - pa to toliko lici na sudij koji vec imaju kin.ispite....samo ovaj put po pokroviteljstvom lovackog saveza.....
Mislim da je stvar ko pod cijim pokroviteljstvom ce da se takve stvari odrzavaju, citaj naplacuju
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline jura23

  • K 500
  • ***
  • Postova: 956
Odg: Patuljci pojma nemaju ???
« Odgovori #8 u: 11. 08. 2009. 20:03:40 »
STAŽ!!!

Offline jura23

  • K 500
  • ***
  • Postova: 956
Odg: Patuljci pojma nemaju ???
« Odgovori #9 u: 11. 08. 2009. 20:04:39 »
ali tko sam ja da odlučujem o tome kad je već odlučeno...

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Patuljci pojma nemaju ???
« Odgovori #10 u: 11. 08. 2009. 20:14:51 »
STAŽ!!!
Ne bih da se ovo svede na protiv-za izmedju nas dvojice...ali staz je nesto nedefinisano!
Iskustvo se stice stazom to je definitivno, ali mnogo je iskusnih koji cijeli zivot idu samo na ceke i cekaju da    z30  z11  d6.....
I na kraju to ce dovesti do tog da imamo i ovakvih i onakvih pticara, gonica, povisenih i normalnih brakova...ali koji dobro rade
Pozzz
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline almir

  • K 500
  • ***
  • Postova: 657
Odg: Patuljci pojma nemaju ???
« Odgovori #11 u: 11. 08. 2009. 22:22:50 »
Slažem se da staž nije mjera, kod mene ima lovaca koji nikad nisu psa imali a 20 pa čak i 30 godina su lovci.
Toliko o Iskusnom lovcu.
A sad neki dan sam čuo i lovačku stranu
Cilj je da se omasovi izlazak lovaca na izložbe i utakmice
Cijene bi bile minimalne a išlo bi se na svestrani rad tj. radilo bi se po "starom" pravilniku
ili po onom iz matičnog kluba.
E sad taj dio mi se sviđa al još uvjek ostaje pitanje Tko će sudit?
Možda dobijemo još jedan kinološki savez priznat od FCI  ččč
 Tko zna?

Offline jura23

  • K 500
  • ***
  • Postova: 956
Odg: Patuljci pojma nemaju ???
« Odgovori #12 u: 12. 08. 2009. 01:39:10 »
STAŽ!!!
Ne bih da se ovo svede na protiv-za izmedju nas dvojice...ali staz je nesto nedefinisano!
Iskustvo se stice stazom to je definitivno, ali mnogo je iskusnih koji cijeli zivot idu samo na ceke i cekaju da    z30  z11  d6.....
I na kraju to ce dovesti do tog da imamo i ovakvih i onakvih pticara, gonica, povisenih i normalnih brakova...ali koji dobro rade
Pozzz

kolega to se svelo na za i protiv između Vas i mene, ali to ne predstavlja nikakav problem. d4 d4 d4 dapače ja poštujem i cijenim svačije mišljenje pa tako i Vaše, a moje je hoću li ga uvažiti ili neću...

ali opet vi brkate (vi i almir)-neće moći svaki lovac ocijeniti vašeg psa, već onaj koji poznaje tu pasminu desetljećima, i zna što je uložen trud u gotovog psa...zato i jesam za to-pa ne mislite valjda da će moći svaki lovac ocijeniti vašeg psa, to nebi predložio ni zadnji bizon...
Ljudi moji imat ćete priliku izaći na izložbu ili radni ispit i nećete biti lošije ocijenjeni od onoga koji je lošije odradio utakmicu... nećete PLATITI svojim teško zarađenim novcem  preskupu CACIB izložbu (2 dana) u strahu da prvi dan ne dobijete realnu ocijenu... i neki tamo sudac na izložbi će vam ocijeniti psa u pola minute i  reći da vam pas nije u kondiciji A PAS PLIVA DNEVNO UZVODNO PAR KILOMETARA i to ujutro i predvečer...

a znat ce se koje je pse ocijenio koji lovac i o njegovoj ocijeni će ovisiti njegov lovački ugled...saznat ce se brzo tko kako ocjenjuje pa će se ti ljudi i psi koje je dotični ocijenio izbjegavati...


Offline tomo1976

  • K
  • *
  • Postova: 47
Odg: Patuljci pojma nemaju ???
« Odgovori #13 u: 11. 11. 2009. 20:13:03 »
Svaka ti čast Almire ovo sve što si napisao si 100% u pravu.Žao mi je što ovo nisam prije vidio. zagi