Autor Tema: Izvoz psa u drugu drzavu  (Posjeta: 3700 vremena)

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Izvoz psa u drugu drzavu
« u: 31. 05. 2009. 13:36:19 »
Ne znam u koju rubriku staviti ovu temu ali mozda je vezana najbolje za uzgajivace.
Mozda bude od koristi svima ovdje.

 Nasao sam krasnog istarca s papirima itd. i zelim ga poslati u drzavu EU jednom klijentu kao poklon ali i kao
promidzbu onoga sto imamo mi.
 Molim vas koja je procedura oko slanja avionom, koji papiri su potrebni za to itd.
Zna li itko?

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Izvoz psa u drugu drzavu
« Odgovori #1 u: 03. 10. 2009. 22:38:28 »
Ovo sam kasno vidio imam iskustva oko toga,postoje i propisi EU kao i pravila transporta avionom mada je sada kasno uglavnom najbitnije je nakon određenog perioda primljene vakcine protiv bjesnoče testirati uspješnost(titarantitijela)na bjesnoču.Analiza krvi se testira u najbližoj vet.instituciji priznatoj u EU tj.članice EU( Ljubljana najbliža).itd.Ovo je za zemlje sjevera(strožije nego u Eu)inače se priznaju od odrešenih vet.institucija ovjerene knjižice sa svim primljenim vakcinama(naročito protiv bjesnoče).Za transport avionom raspitati se kod neke firme koja se bavi organizacijom usluga(kompanija)i sve ti kažu šta treba,uglavnom transportni boks obavezno odgovarujuće zapremine (po istoj se obračunavaju troškovi prijevoza avionom).Mora biti adresa primaoca navedena i kontakt tel. radi kontakta avio prevoznika.Komplikovano do bola.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: Izvoz psa u drugu drzavu
« Odgovori #2 u: 03. 10. 2009. 22:47:33 »
Ako ide avionom moras uzet kartu a cijena zavisi od kompanije do kompanije.Moras imati i box(kutiju) za putovanje.Vidjao sam na aerodromima da ljudi nose pse,macke.

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Izvoz psa u drugu drzavu
« Odgovori #3 u: 05. 10. 2009. 21:55:50 »
To je najzadnji postupak(vidi barak u norveškoj)transportni boks za odrasle pse(nije više korpa)mora ispunjavati uslove po visini ,širini i dužini psa radi normalnog boravka u njemu (10-tak.cm u odnosu na visinu psa).Izvoz psa u EU je iz zemalja nečlanica EU je ovdje suština teme.U svakom slučaju mora štene biti cijpljeno i vakcinom protiv bjesnoće kao i ostalim vakcinama za zaštitu pasa i tretirani sredstvima propit unutrašnjih i spoljašnjih parazita.Sve to mora da bude uneseno i ovjereno u plavu knjižicu (pasoš za životinje u EU)sa nalijepljenim markicama sa vakcinama koje su date,ovjerom veterinara i vet.ustanove.Ovlaštena ustanova (kod nas nije svaka )daje potvrdu o datoj vakcinaciji i zdravlju psa koji je pregledan.Pas treba da je čipovan i markice čipa se stavljaju u dokumenta.Mora se ispuniti poseban obrazac u veterinarskoj ustanovi (sa višejezičkim stavkama).Sa avioprevoznikom se dogovori postupak za putovanje avionom.Mali psi,mačke i sl.mogu putovati sa putnikom u korpicama ili malim boksovima od plastike i to je nešto sasvim drugo od transporta odraslog psa avionom(poseban postupak).
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: Izvoz psa u drugu drzavu
« Odgovori #4 u: 05. 10. 2009. 22:09:57 »
Kako mislis mogu putovat sa putnikom u korpicama ili boksovima od plastike???
Mislis u avionu zajedno s putnikom ččč

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Izvoz psa u drugu drzavu
« Odgovori #5 u: 05. 10. 2009. 22:54:46 »
Da u avionu sa putnikom je donešeno pasa i u BiH i upravo sam posmatrao srednjeazijskog ovčara na CAC Sarajevo koji je donešen iz Ruske  federacije kaš štene a sada je već odrastao pas.Sa carinom u zemlji EU moraš imati sve potrebno da bi pas bio preuzet od novog vlasnika  ato se i u Hrvatskoj meće raspitati kod neke veterinarske ustanove koja ima iskustva s tim i servisira veterinarske usluge kao i sa avio prevoznicima.Meni je transport psa u Norvešku bio znatno komplikovaniji jer su njihovi zahtjevi u tom pogledu viši i strožiji nego u zemlje EU.Mora se ranije pas vakcinisati protiv bjesnoće a onda nakon 3.mjeseca uzeti nalaz krvi koji ispita najbliža veterinarska ustanova(nama u Ljubljani) kojoj se vjeruje u EU to jest nalaz titar antitijela na bjesnoću (dakle istinski imunitet)uz sve ostalo to je najbitnije.Mislim da se u zemlje EU ne uzima taj nalaz nego je dovoljno vakcinisati uz ovjeru u ovlaštenoj vet.ustanovi.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline DARK

  • K 100
  • **
  • Postova: 230
Odg: Izvoz psa u drugu drzavu
« Odgovori #6 u: 06. 10. 2009. 07:51:05 »
Iz iskustva znam da pas u Englesku avionom ne može nikakao stići. Dok je moj pas išao u Englesku isto tako sam morao izvaditi mu krv i odnjeti u Ljubljanu na titantjela. Morao sam cijepiti ga protiv zaraznih bolesti i dr. te certifikat za putovanje. Sve skupa me to koštalo da nije još ni krenuo oko 2000,00 kn.

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Izvoz psa u drugu drzavu
« Odgovori #7 u: 05. 05. 2010. 23:08:16 »
da ne otvaram drugu temu,moje pitanje postavljam ovdje.

želim kupiti psa u Hrvatskoj i dovesti ga u Bosnu. Šta mi je činiti u vezi sa papirima? Znam da mora biti vakcinisan i imati urednu zdravstvenu knjižicu,ali šta učiniti sa rodovnicom jer pas ostaje u Bosni?
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline Anni

  • K 100
  • **
  • Postova: 323
    • DIANAS ARGENTUM KENNEL
Odg: Izvoz psa u drugu drzavu
« Odgovori #8 u: 06. 05. 2010. 08:17:23 »
rodovnik treba biti Export. dakle uzgajivač je za psa koji odlazi u drugu državu dužan izvaditi export rodovnik koji ti onda u novoj državi nostrificiraš pri svome kinološkom savezu.

osim knižice i urednih cijepljenja pas mora biti mikročipiran

LP
„The devotion of a dog is a precious gift one that imposes moral commitments no less binding than the friendship of man.“

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Izvoz psa u drugu drzavu
« Odgovori #9 u: 06. 05. 2010. 12:12:36 »
rodovnik treba biti Export. dakle uzgajivač je za psa koji odlazi u drugu državu dužan izvaditi export rodovnik koji ti onda u novoj državi nostrificiraš pri svome kinološkom savezu.

osim knižice i urednih cijepljenja pas mora biti mikročipiran

LP

Anni,

hvala Ti na odgovoru.to mi je puno pomoglo. zagi
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Izvoz psa u drugu drzavu
« Odgovori #10 u: 06. 05. 2010. 22:07:36 »
ali opet imam jedno pitanje,šta ako se uvozi odrastao pas? koji već ima rodovnik? kako onda postupiti sa export rodovnikom?

Hvala unaprijed. ;)
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline Anni

  • K 100
  • **
  • Postova: 323
    • DIANAS ARGENTUM KENNEL
Odg: Izvoz psa u drugu drzavu
« Odgovori #11 u: 07. 05. 2010. 07:58:41 »
bezobzira koliko je pas star, uzgajivač šalje stari rodovnik i traži export rodovnik.

LP
„The devotion of a dog is a precious gift one that imposes moral commitments no less binding than the friendship of man.“