Ako je npr. puška upucana da pogađa sredinu zgrade precizno i a ako se gađanje vrši iz sredine druge zgrade imamo rezultate:
Uvaženi kolega, da definiramo i ostale parametre neophodne za točan izračun i bacimo sve skupa na papir?
Prije svega moram upozoriti da kod evaluacije pogodaka postoje dvije kategorije koje ne treba mješati....preciznost i točnost. Preciznost se odnosi na veličinu grupe pogodaka a točnost na smještaj grupe pogodaka u odnosu na nišansku točku.
Pretpostavimo da je puška precizna i točna, upucana na 173m, te da za računicu uzmemo 8x57 sa V
0 730m/s te zrno 12,83g sa B.C. 0,500 (PPU B-022), visina osi optičkog ciljnika u odnosu na os cijevi od 50mm te standardne ICAO meteorološke uvjete.
Vjetar ćemo također zanemariti, da ne kompliciramo bez potrebe.
Rezultati sljede kroz 24 sata (ipak treba povremeno i oči sklopiti).
Dodano 26.2. 00:30Udaljenost između puške i cilja je uzeta kao 175m, stoga i mali pad pri horizontalnom hitcu....
Dakle nakon nešto sati sna i otprilike isto sati računanja, rezultati su sljedeći (ukoliko nisam nešto fulao mlateći nemilice po kalkulatoru).....
Zrno ispaljeno horizontalno leti 0,257 sekundi te pogađa 3,6mm niže od nišanske točke sa brzinom 635,1m/s odnosno vertikalnom komponentom od -1,2m/s u trenutku udara.
Zrno ispaljeno u točku 30m više leti 0,261 sekundi te pogađa 3mm niže od nišanske točke sa brzinom 633,5m/s odnosno vertikalnom komponentom od 105,8m/s u trenutku udara.
Zrno ispaljeno u točku 30m niže leti također 0,261 sekundi te pogađa 3,7mm niže od nišanske točke sa brzinom 634,1m/s odnosno vertikalnom komponentom -108,4 m/s u trenutku udara.
Eh sada se postavlja jedno sasvim logično pitanje....zašto su razlike u točci pogotka tako skoro zanemarivo male i odakle se pojavio pad zrna na 175m?
Evo i odgovora... pad zrna pojavio se radi razlike u udaljenosti na koju je puška upucana i dužine leta zrna...punih 2m ali očito je da čak i na tako malim udaljenostima postoji primjetan pad zrna.
Razlike u točci pogotka su toliko male iz jednostavnog razloga....udaljenost na koju je puška upucana i na koju je simuliran hitac je toliko zanemarivo mala (opet onih famoznih 2m).
Eh sada, za realnije rezultate bilo bi potrebno simulirati putanju zrna ispaljenog na 300m udaljenu metu sa puškom upucanom na 100m (što je puno češći slučaj nego ovaj gore navedeni) i to horizontalni hitac i hitci pod 30
0 prema gore i prema dolje, no trenutno nemam ni snage ni volje za to, pa ćete se za to morati strpiti koji dan.