Autor Tema: Stari solingen noz  (Posjeta: 3732 vremena)

Offline peca

  • K 100
  • **
  • Postova: 367
Stari solingen noz
« u: 28. 11. 2018. 23:40:32 »
Pozdrav. Zanima me da li mi netko od kolega moze pomoci, naime imam stariji noz solingen ostao mi ja kao draga uspomena na jednog starog lovca, uglavnom zanima me kvaliteta toga noza, posto sam vidio dosta slicnih nozeva skoro istih ali slabijeg kvaliteta lice mi cak na kopije ovoga modela. Noz je isti kao ovaj sa linka solingen schneidteufel bowie. Ja o njemu jedino sto znam da je kupljen u Njemackoj vjerovatno nekada 80ih godina.Pa me interesuje da li itko zna nesto vise o ovom nozu i proizvodjacu.

https://i.ebayimg.com/images/g/SH4AAOSwImRahBYA/s-l1600.jpg

Offline Ry1

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1152
  • Shine on You Crazy Diamond
Odg: Stari solingen noz
« Odgovori #1 u: 29. 11. 2018. 04:51:34 »
Takav noz je mogao da se kupi i u Zagrebu, bila je prodavnica negde u Ilici 80-ih.
Kostao je oko 100 DM .
Prilicno neupotrebljiv noz...ali kao uspomena neprocenjiv
A sto se lova po Australiji tice, pa tamo je i lisica naseljena iz Evrope i jos se nisu privikle na novu sredeinu .
Zato tako i sevljaju kao muve bez glave po Australiskoj divljini ,a dok tako preplasene tumaraju lak su plen dobrim strelzima.

Offline peca

  • K 100
  • **
  • Postova: 367
Odg: Stari solingen noz
« Odgovori #2 u: 29. 11. 2018. 07:35:53 »
Zbog cega neupotrebljiv,meni se nesvidja sto je vrh ostrice nazubljen,jeli zbog toga ili zbog necega drugog.

Offline Ry1

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1152
  • Shine on You Crazy Diamond
Odg: Stari solingen noz
« Odgovori #3 u: 30. 11. 2018. 05:38:28 »
Ergonomija drske je ocajna, prvi put kada ga upotrebis bice ti jasno. U ostalom prosetaj do prvog grma i pokusaj da odseces granu malo deblju od palca i da je zashiljish. Nemoj pogresno da me shvatis, pre vise od 35 godina i ja sam bio ponosni vlasnik takvog noza. Razocarao sam se u prvom krivolovu. Da nisam imao 3 puta jeftiniji Mikov tesko bi izasao na kraj sa posavskim jelenom. Tu nesrecnu drsku posle obrade divljaci moras da cistis alkoholom jer prljavstina ostaje u procepima i samom materijalu..smrad i bakterije.
Tek je nazubljena ostrica na vrhu promasaj plus sto ima jedno 4-5 cm vishka duzine. Da je "serated" nekoliko cm iznad nenormalno dugog "choila" pa jos nekako mada ni tu nije potrebno. Da bi ga naostrio nakon sto se istupi moras da znas vise nego sto ja znam sada o ostrenju.Znas zasto ajkula ima nazubljene zube?..zato sto nije hirurg :).Zamisli da sa tim nozem presecas grudnu kost srndaca. Gde god da probas da namestis ostricu ceka te golgota :).
Pogledaj kakve nozeve pravi Danijel, osamdesete su u mnogim stvarima bile nebulozne...
« Zadnja izmjena: 30. 11. 2018. 05:40:59 od Ry1 »
A sto se lova po Australiji tice, pa tamo je i lisica naseljena iz Evrope i jos se nisu privikle na novu sredeinu .
Zato tako i sevljaju kao muve bez glave po Australiskoj divljini ,a dok tako preplasene tumaraju lak su plen dobrim strelzima.

Offline peca

  • K 100
  • **
  • Postova: 367
Odg: Stari solingen noz
« Odgovori #4 u: 01. 12. 2018. 15:41:27 »
Koristio sam ja noz vec je nekoliko goda kod mene,ali uglavnom mi je to bio noz za pripremu dorucka ,koji bi ponijeo nekoliko puta godisnje u lov, jer dosta je tezak noz,a  lovim u Srednjoj Bosni u pogonu sam stalno,tako da ga nisam nosio cesto bas radi tezine i ostrice koja je nazubljena, drska jeste mala, ali presao bi neko preko toga da nije ostrica nazubljena,cak sam razmisljao da obradim ostricu da joj skinem zupce onda bi mozda bio i upotrebljiv(nisam tip koji ne korsti stvari koje ima, tako da bi volio ga uciniti upotrebljivim za odrobit divljac na terenu, za to mi ustvari najvise i treba noz). kako mislis da ga je tesko naostriti je li zbog tvrdog materijala ili geometrije sjeciva ili...

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3975
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Stari solingen noz
« Odgovori #5 u: 01. 12. 2018. 16:41:42 »
imam i ja uspomenu Solingen malo drukčiji ali lovački. ima 40g. barem. nevalja ništa.ne drži oštricu. nosim ga u ribolov. ali šta Ry1 kaže... našiljim 2 šibe za peći kobase i više nemože ni strunu presjeći. :)

Offline zhrvoje

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2457
  • Gun Nut
Odg: Stari solingen noz
« Odgovori #6 u: 01. 12. 2018. 17:13:54 »
Ovog iz teme nisi mogao nikako naostriti, pa ga shodno tome nisi mogao niti ni istupiti jer nikad nije niti bio ostar ;D
Imali smo doma takvog identicnog, jedino nije imao nazubljena ledja i imao je na ostrici otisnutu sliku bizona.
Mislim da su ti nozevi Solingen vidjelì samo na slikama....
Hunting is getting as close as you can, shooting is getting as far away as possible.
https://www.youtube.com/channel/UCnDcMjnFpvRMCtlVHqFqUVQ