Autor Tema: Kako odvaditi Posavskog goniča da ne tjera srne  (Posjeta: 8755 vremena)

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: Kako odvaditi Posavskog goniča da ne tjera srne
« Odgovori #15 u: 23. 10. 2008. 12:19:12 »

Zato kad lovnik veli da se u lovu puca na svinje i srne moji psi se vraćaju doma.
Budalašu je to bio zadnji lov u mom društvu.

Interesantna udruga kad se u skupnom lovu udara po srnama ččč
Ima udruga koje primaju u komercijalni lov i gosti kad ostave 20-tak tisuća kuna , a žele uz svinje odstrijeliti i par komada srneče divljači onda im to omoguče.
Nije po zakonu ,ali to je činjenica.
Hrvatske Domovine Sin.

Offline vajo

  • K
  • *
  • Postova: 65
Odg: Kako odvaditi Posavskog goniča da ne tjera srne
« Odgovori #16 u: 03. 01. 2009. 22:10:14 »
Moj posavac je star 19 mj. i naravno da nam srne zadaju probleme pa me zanima da li je to rano za teletekt, vaša iskustva? Jedan moj stariji kolega iz društva ima dvije kuje istarskog gonića otprilike starosti kao moj posavac i on je koristio teletakt već nakon 6-7 mj. startosti kujica, i sada kao navodno ne zanima ih srna ali poprilično su plašljive. Uglavnom volia bi čut da li postoji neko idealno vrijeme koje nije pre rano da pas doživi šok a naravno ni kasno.







 

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Kako odvaditi Posavskog goniča da ne tjera srne
« Odgovori #17 u: 07. 01. 2009. 12:49:15 »
 normalno da su plašljive kad ih je stiskao na struju kao štence i čim su počele gonit. One krenu gonit i ni ne znaju kaj je ds a kaj srna, a ti na nju strujom. Baravno da se pas sad boji i potjerat bilo kaj jer gonju povezuje sa boli, a ne osjećajem ugode. Puno je potencijalno dobrih pasa zaje.. krivom upotrebom teletakta.

Offline vajo

  • K
  • *
  • Postova: 65
Odg: Kako odvaditi Posavskog goniča da ne tjera srne
« Odgovori #18 u: 07. 01. 2009. 22:22:05 »
E pa toga me i strah, zato i pitam za savjet odnosno iskustvo, ne želim ga šokirat a ne želim ni da mu srne postanu previše drage.

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Kako odvaditi Posavskog goniča da ne tjera srne
« Odgovori #19 u: 08. 01. 2009. 12:32:53 »
Prvo se moraš pomiriti da ima i do nečeg na kaj ti sad ne možeš utjecati, a to su geni i afinitet koji pas posjeduje prema određenoj divljači. Drugo, a pusti ga da goni i srne, pa mora naučit ispravljat trag, vračat ti se, davat glas na divljač... A onda malo gater, pa malo u lovu pred njim puknut ds ili u gateru, pa malo teletakt i na to sve ti ode cijela sezona! Znači tek iduće godina, kad ponoviš i utvrdiš sve naučeno gradivo možeš s njim lijepo lovit onu divljač koju bi htio... U međuvremenu pročitaj sve knjige koje su ti dostupne i vježbaj sa psom poslušnost. I ne pušim te fore da kad moj pas krene nema stajanja. Jer ako ja mogu psa zaustvait naredbom na 100 metara a krenuo je za mačkom, ne znam zakaj to netko drugi ne bi mogao. Nemoguće, isprika za lijene.
A još jedan primjer je Nikolin istarac. Pas je lisicu tjerao do rupe?!?!?1 Naravno gonio i srne, ali nakon sezonu kaj je nik pred njim pucao ds 5 -10 puta, a sa srna ga vraćao. Ja, slobodno mogu reć da bez njegovog psa nema lova na ds, jer pas svaki puta prvi nađe ds, bez obzira koji teren se lovio. A to nema veze sa srećom, nego sa genima i radom sa psom. Samo hrabro!

Offline naco77

  • K
  • *
  • Postova: 1
Odg: Kako odvaditi Posavskog goniča da ne tjera srne
« Odgovori #20 u: 16. 02. 2009. 12:55:28 »
pas koji ima 5 godina a goni srnu vjerovatno da je neko upucao pred tvojim psom srnu i toje to . to je veliki problem za  mnoge lovce da im psi gone srne naljbolje bi bilo uvesti ispit o cistoci psa od srnece divljaci ka sto je to u drugim zemjlama . I takve pse normalno koristit za parenje i genetski dobivat pse ciste od srnece divljaci .

Offline jgm

  • K
  • *
  • Postova: 51
Odg: Kako odvaditi Posavskog goniča da ne tjera srne
« Odgovori #21 u: 01. 03. 2009. 14:39:53 »
Moj posavac je star 19 mj. i naravno da nam srne zadaju probleme pa me zanima da li je to rano za teletekt, vaša iskustva? Jedan moj stariji kolega iz društva ima dvije kuje istarskog gonića otprilike starosti kao moj posavac i on je koristio teletakt već nakon 6-7 mj. startosti kujica, i sada kao navodno ne zanima ih srna ali poprilično su plašljive. Uglavnom volia bi čut da li postoji neko idealno vrijeme koje nije pre rano da pas doživi šok a naravno ni kasno.

Pas, koji jednom srnu prihvati kao najomiljeniju divljač, teško će se tome odviknuti. Treba ga več od rane mladosti stavljati na trag zeca i lisice, i ne daj bože, da netko ustreli srnu ispred njega. Kad jednom zavoli lisicu, prelazak na ds je jednostavan. Ali naravno, treba se psom puno baviti, ništa se tu ne uradi samo od sebe. Teletakt dolazi tek u krajnijem slučaju, a u većini slučajeva može i bez toga.


Offline vajo

  • K
  • *
  • Postova: 65
Odg: Kako odvaditi Posavskog goniča da ne tjera srne
« Odgovori #22 u: 01. 03. 2009. 15:16:06 »
jtg mislim da si ono najvažnije rekao u jednoj rečenici "treba se psom puno baviti,ništa se tu ne uradi samo od sebe". Ja sam toga svijestan i mislim da mogu dobro odgojit svoga psa jer je još mlad, samo da mi je malo više vremena, to mi je najveći nedostatak trenutno. Osim ovog posavca imam i jednu setericu koja zna svoj posao i gušt mi je snjom lovit ali ipak kad gonić goni je nešto posebno. (malo sam skrenuo s teme)