Autor Tema: Socijalizacija  (Posjeta: 2526 vremena)

Offline Zbrka

  • K
  • *
  • Postova: 28
Socijalizacija
« u: 24. 01. 2010. 01:04:44 »
Temelj u radu sa bilo kakvim psima!Da razmijenimo iskustva d4

Offline Zbrka

  • K
  • *
  • Postova: 28
Odg: Socijalizacija
« Odgovori #1 u: 24. 01. 2010. 01:25:57 »
Pa da napišemo nešto i o tome.Sa što više stvari i pojava upoznamo štene u ovoj fazi života,biti će sigurnije i manje će ga stvari ometati u radu i koncentraciji.Vrlo je važno započeti  što ranije.Štene u početku treba upoznavati sa ljudskim mirisima,glasovima i fizičkim kontaktom.Naročito treba biti oprezan da se u toj fazi ne desi nešto loše,npr.da slučajno ne nagazimo štene nogom ili da nam ne ispadne iz ruku i sl.Takve stvari štene može povezati sa čovjekom i razviti nepovjerenje koje je kasnije jako teško vratiti.Ovo je jako važno razdoblje koje traži posebnu pažnju jer je ovo najčešći razlog razvoja pasa u lošem smjeru.Iz ovog preioda potječe najviše razloga zbog kojih je teško psa obučiti za dobrog lovačkog suradnika, i sigurno je najviše zanemareni dio rada sa psima!

Offline Zarko

  • K
  • *
  • Postova: 69
Odg: Socijalizacija
« Odgovori #2 u: 24. 01. 2010. 01:26:30 »
Pozdrav,imao sam na umu da se raspisem ( svoje filozofije  hao hao),ali malo mi je kasno sada pa cu to sutra,zato bih kratko.... temelj je : Ljubav i Strpljenje  zagi zagi
Ne sanjaj svoj zivot,nego zivi svoje snove!

Offline Zbrka

  • K
  • *
  • Postova: 28
Odg: Socijalizacija
« Odgovori #3 u: 24. 01. 2010. 01:29:04 »
I normalno,znanje zagi

Offline Zarko

  • K
  • *
  • Postova: 69
Odg: Socijalizacija
« Odgovori #4 u: 24. 01. 2010. 01:36:53 »
Pa po meni manje-vise to. Da, naravno da treba imati neku osnovu kroz svoja i iskustva drugih ljudi,pa cak i malkice literature nije na odmet,jer sa svakim psom je u sustini drugacije. Treba upoznati psa, jer kao i ljudi i psi imaju razlicitu narav, niti jedan nije isti i treba se prilagoditi tome i vajati ga od kada dodje u dom,kroz igru prvenstveno, tada se stvori prelepa veza izmedju psa i vlasnika. Onda svaki rad ide lako sam po sebi,naravno uz puuuuuuuno strpljenja, jer manjak istog dovodi do gresaka za koje pas nije kriv ,vec vlasnik.
Eh ja rekoh da necu da se raspisem veceras  rol rol rol
Ne sanjaj svoj zivot,nego zivi svoje snove!

Offline Zbrka

  • K
  • *
  • Postova: 28
Odg: Socijalizacija
« Odgovori #5 u: 24. 01. 2010. 01:44:15 »
U pravu si prijatelju,ali ja bi da malo obratimo pažnju na štence u malko ranijoj dobi,dakle dok su još sa kujom.U nastavku bi ja pisao o toj fazi,a sada bi da obratimo pažnju na štence u leglu! z5

Offline Zarko

  • K
  • *
  • Postova: 69
Odg: Socijalizacija
« Odgovori #6 u: 24. 01. 2010. 01:58:09 »
E sad u leglu stene u sustini treba navici na okolinu,zvuke i ljude,jer to je ono sto ce ga okruzivati u narednih par nedelja dok ne promeni sredini iliti vlasnika sto je takodje u neku ruku sok za psa. Navici ga a ne izazvati mu strah koji bi ga pratio u daljem zivotu,kroz mazenje igranje i kontakte sa okolinom i ljudima,znacine izolovati leglo,bar po meni.
Ne sanjaj svoj zivot,nego zivi svoje snove!

Offline Zbrka

  • K
  • *
  • Postova: 28
Odg: Socijalizacija
« Odgovori #7 u: 27. 01. 2010. 23:11:43 »
Evo na što bi trebalo-treba štene upoznati sa različitim zvukovima,sa visinom,toplim,hladnim,mokrim itd.Već u ovoj starosti se vide reakcije na jake zvukove,koje treba izazivati drugačije-nikako pucanjem.Vrlo korisno pomagalo je i kožna krpa koja je posebno napravljena za igru,na komadu konopca.Kao zamjena u ovoj dobi vrlo dobro može poslužiti tzv.jelenska kožica jer je nježna i zagi neće povrijediti psa.Pored toga što je dobra za razvijanje lovačkog nagona,najveća pomoć je u tome što pravilnom primjenom zainteresiramo štene i u pozadini igre izlažemo ga drugačijim podražajima.

Offline wachtel

  • K 100
  • **
  • Postova: 106
Odg: Socijalizacija
« Odgovori #8 u: 28. 01. 2010. 07:24:20 »
Evo na što bi trebalo-treba štene upoznati sa različitim zvukovima,sa visinom,toplim,hladnim,mokrim itd.Već u ovoj starosti se vide reakcije na jake zvukove,koje treba izazivati drugačije-nikako pucanjem.Vrlo korisno pomagalo je i kožna krpa koja je posebno napravljena za igru,na komadu konopca.Kao zamjena u ovoj dobi vrlo dobro može poslužiti tzv.jelenska kožica jer je nježna i zagi neće povrijediti psa.Pored toga što je dobra za razvijanje lovačkog nagona,najveća pomoć je u tome što pravilnom primjenom zainteresiramo štene i u pozadini igre izlažemo ga drugačijim podražajima.

Lijepo napisano, izmedju ostalog stenci u leglu se takodjer medjusobno mogu igrati povuci-potegni, tako da igru nauce izmedju sebe a kasnje druge stence zamijeni vlasnik psa.
Ukoliko se stene nekoj promjeni zacudi ili ga iznenadi, ne smatrati strahom i ne tješiti psa ako se prepao nego se ponašati kao da se ništa nije dogodilo i dalje inicirati i poticati igru. Štene uči od vlasnika i promatra njegovu reakciju!

Offline Zbrka

  • K
  • *
  • Postova: 28
Odg: Socijalizacija
« Odgovori #9 u: 28. 01. 2010. 14:36:25 »
Potpuno si u pravu!Kada se "navuku" na igru kožom,već se može vidjeti narav psa.Npr.u toj igri bacimo negdje sa strane porciju ili nešto slično,i gledamo reakcije.Ili promatrajuči ih u toj igri možemo vidjeti razlike u jačini nagona.Mada je to relativna stvar,no dat će nam neke pokazatelje što bi trebalo raditi sa pojedinim štenetom.Ta krpa je odlična stvar kojom možemo polagati kratke tragove,vlečkom ili je u početcima tragačke obuke ostavljati na kraju traga.Treba reći da je često treba koristiti izvan boksa,da štenci nemogu doći do nje. m2