Autor Tema: Pozdrav svima  (Posjeta: 2390 vremena)

Offline swenchuga

  • K
  • *
  • Postova: 2
Pozdrav svima
« u: 07. 01. 2021. 20:31:12 »
Sven iz vž, član sam HLS-a već skoro godinu dana, al nemam nikakva iskustva u vezi lova. Uskoro planiram završiti faks pa me zanima kako se baviti lovom kao hobijem, u koje društvo u vž žuzpaniji da se učlanim i kako ide ta sva procedura (doslovno osnove svega). Hvala vam unaprijed.

Offline zmajcom

  • K 100
  • **
  • Postova: 420
Odg: Pozdrav svima
« Odgovori #1 u: 08. 01. 2021. 16:53:00 »
 welcome zagi

Offline Kunopas

  • K
  • *
  • Postova: 50
Odg: Pozdrav svima
« Odgovori #2 u: 09. 01. 2021. 00:14:03 »
 welcome

Imaš li izvađen oružni list?
« Zadnja izmjena: 09. 01. 2021. 00:25:55 od Kunopas »

Offline swenchuga

  • K
  • *
  • Postova: 2
Odg: Pozdrav svima
« Odgovori #3 u: 09. 01. 2021. 18:47:12 »
Imam oružani list i nabavljeno oružje + optika, ali od opreme mi fali sve ostalo, nit ne znam koliko mi toga treba.

Offline Kunopas

  • K
  • *
  • Postova: 50
Odg: Pozdrav svima
« Odgovori #4 u: 09. 01. 2021. 22:31:09 »
Imam oružani list i nabavljeno oružje + optika, ali od opreme mi fali sve ostalo, nit ne znam koliko mi toga treba.

Imaš li prijatelja ili rodbine koji bi ti mogli preporučiti lovačko društvo? Nisam iz Varaždinske županije, pa nisam u mogućnosti pomoći oko toga, osim s par načelnih savjeta.

Ako imaš oružje i optiku pretpostavljam da si zainteresiran za lov krupne divljači?

Napisat ću ti dio opreme koji je potreban za lov na divlje svinje.

Zanima li te druga divljač, napiši.

Ako misliš češće ići u lov, pretpostavljam da ćeš uglavnom ići na lov dočekom, s čeke.

Oprema za lov na divlju svinju:
- čizme i(li) gojzerice (ovisno o godišnjem dobu)
- više pari vunenih čarapa
- vunena majica
- jakna od flisa
- nepromočiva jakna
- podhlače
- hlače
- rukavice
- kapa ili šešir
- šal odnosno ovratnik
- lovački nož
- uže (sajla)
- flasteri i gaza
- svjetiljka (baterijska lampa)
- lovačka torba
- torbica ili opasač za municiju 
- etui za dokumente koje moraš imati pri sebi u lovu
- pljoska ili boca za piće
- plastične vreće za smeće
- kirurške rukavice
- stiropor ili deka za sjedenje na čeki
- podstava na koju ćeš osloniti pušku prilikom ciljanja

- trebao bi se pobrinuti i za mamce, ali u to će te uputiti lovnik u lovačkom društvu

Kad bi te zanimale lisice:
- vabilica
- prikladni mamci

Uz navedeno ima još, ali ovo je temeljno.

Budući da si student, dakle pismen čovjek, preporučujem ti da kupiš i temeljnu literaturu o vrstama lovne divljači koje misliš loviti.
Zapravo nije skupa, a vrijedi. Po potrebi mogu preporučiti naslove.

Što više detalja o sebi napišeš, tipa općina stanovanja, divljač koju želiš loviti, način lova koji ti se najviše sviđa, učestalost odlaska u lov i slično, to ti bolji savjet mogu dati.
« Zadnja izmjena: 09. 01. 2021. 22:45:56 od Kunopas »

Offline swenchuga

  • K
  • *
  • Postova: 2
Odg: Pozdrav svima
« Odgovori #5 u: 10. 01. 2021. 12:01:43 »
Hvala puno na savjetima, ne poznam nikog tko se bavi lovom, prvi sam u svojoj familiji i društvu. Prvenstveno me zanima lov na divlju svinju jer ih navodno ima puno (u Hrvatskoj i Europi općenito) i jer mi je primarni motiv za lov nabava mesa (što ne znači da me ne zanima briga za divljač/prirodu). Bio bih zahvalan za preporuku bilokakve literature koja je korisna za lov na području Europe jer osim lovačkog priručnika nemam nikakvu.

Offline Kunopas

  • K
  • *
  • Postova: 50
Odg: Pozdrav svima
« Odgovori #6 u: 10. 01. 2021. 12:52:21 »
Hvala puno na savjetima, ne poznam nikog tko se bavi lovom, prvi sam u svojoj familiji i društvu. Prvenstveno me zanima lov na divlju svinju jer ih navodno ima puno (u Hrvatskoj i Europi općenito) i jer mi je primarni motiv za lov nabava mesa (što ne znači da me ne zanima briga za divljač/prirodu). Bio bih zahvalan za preporuku bilokakve literature koja je korisna za lov na području Europe jer osim lovačkog priručnika nemam nikakvu.

U Središnjoj lovnoj evidenciji imaš karte svih lovišta te ime ovlaštenika prava lova:
https://sle.mps.hr/

Ukoliko znaš u kojem bi lovištu htio loviti, nazovi lovačko društvo koje ima koncesiju i pitaj ih koji su uvjeti za učlanjenje.

Nemam uvid koja lovačka društva u Varaždinskoj županiji imaju divlje svinje uvrštene u LGO, ali za to se raspitaš u razgovoru. 

Na stranicama Lovačkog saveza Varaždinske županije nalazi se adresar udruga.
http://lsvz.hr/lovacke-udruge/

Početna literatura za lov na divlju svinju:

Edgar Böhm, Lov na divlje svinje. Lovna praksa u lovištu divljih svinja. (Od traganja do komadanja (od A do Ž), Stanek, Varaždin, 2004.

- knjige možda nema u knjižarama, ali imaš je u antikvarijatima ili online knjižarama. 

Dobra kob.

Offline swenchuga

  • K
  • *
  • Postova: 2
Odg: Pozdrav svima
« Odgovori #7 u: 10. 01. 2021. 13:07:35 »
Hvala puno na savjetima, ne poznam nikog tko se bavi lovom, prvi sam u svojoj familiji i društvu. Prvenstveno me zanima lov na divlju svinju jer ih navodno ima puno (u Hrvatskoj i Europi općenito) i jer mi je primarni motiv za lov nabava mesa (što ne znači da me ne zanima briga za divljač/prirodu). Bio bih zahvalan za preporuku bilokakve literature koja je korisna za lov na području Europe jer osim lovačkog priručnika nemam nikakvu.

U Središnjoj lovnoj evidenciji imaš karte svih lovišta te ime ovlaštenika prava lova:
https://sle.mps.hr/

Ukoliko znaš u kojem bi lovištu htio loviti, nazovi lovačko društvo koje ima koncesiju i pitaj ih koji su uvjeti za učlanjenje.

Nemam uvid koja lovačka društva u Varaždinskoj županiji imaju divlje svinje uvrštene u LGO, ali za to se raspitaš u razgovoru. 

Na stranicama Lovačkog saveza Varaždinske županije nalazi se adresar udruga.
http://lsvz.hr/lovacke-udruge/

Početna literatura za lov na divlju svinju:

Edgar Böhm, Lov na divlje svinje. Lovna praksa u lovištu divljih svinja. (Od traganja do komadanja (od A do Ž), Stanek, Varaždin, 2004.

- knjige možda nema u knjižarama, ali imaš je u antikvarijatima ili online knjižarama. 

Dobra kob.


Hvala puno

Offline tom12

  • K
  • *
  • Postova: 80
Odg: Pozdrav svima
« Odgovori #8 u: 10. 01. 2021. 16:09:22 »
 Pozdrav! welcome

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Pozdrav svima
« Odgovori #9 u: 10. 01. 2021. 18:06:27 »
 welcome
Gente Balcanico!