Forum LOVAC

Foto, video, glazba, priče, umjetnost i PUTOPISI => FOTO LOV - FOTOSAFARI => Autor teme: Lynx - 14. 08. 2008. 10:18:29

Naslov: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: Lynx - 14. 08. 2008. 10:18:29
Dragi forumaši, evo da vam malo pokažem kakve "zvijeri" ja lovim golom rukom (dobro, s rukavicom) ;D :

(http://i298.photobucket.com/albums/mm270/LynxB/DSCF4719.jpg)

(http://i298.photobucket.com/albums/mm270/LynxB/DSCF4938.jpg)

(http://i298.photobucket.com/albums/mm270/LynxB/DSCF5257.jpg)

(http://i298.photobucket.com/albums/mm270/LynxB/P8090118.jpg)

Ovo su sve cure ulovljene i fotkane kroz zadnjih 2 mjeseca. Možete prepoznat koju vrstu?

Dobru kob svima i što manje susreta sa ovim "zvijerima" vam želim ;D
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: dean - 14. 08. 2008. 10:20:54
Ja kad ih vidim iz poštovanja i divljenja 2 metra od njih. Ne diram ja njih pa ni one mene!
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: lovacpd - 14. 08. 2008. 10:22:54
Treca je poskok....
Prva ne bi trebalo da je otrovnica
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: medo - 14. 08. 2008. 10:23:14
Ne zavidim ti.Strah me ;)
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: Zoran - 14. 08. 2008. 10:25:03
Lynx jeli imas kakav recept za njih!
kako se pripremaju itd...
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: Neno - 14. 08. 2008. 10:45:52
Ja to s 24 grama riješavam  d6

Znam da nije dozvoljeno, ali strah je jači.

Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: Lynx - 14. 08. 2008. 10:52:22
Zorane, moja kolegica (inače biolog), je roštiljala bjelicu (vrsta na prvoj slici)  ;D Kaže da je okus nešto ko piletina, i da je bila ukusna. Ja se zasada suzdržavam od takvih gurmanskih ekspedicija  ;)

Neno, pa ne možeš pobit sve čega se bojiš! Što da se bojiš npr. muslimana . . . ta navika ti ne bi baš išla u prilog  ;D Šalim se, malo crnog humora. Dovoljno ti je da staneš na miru dok se zmija makne, nema potrebe da trošiš municiju na njih. Što da istrošiš municiju na neku zmijicu, a onda ti prođe savršena lovina pod nosom, a ti ostao bez metaka?  ;D
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: lovacpd - 14. 08. 2008. 11:07:07
probao poskoka  ;D
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: Mali Matek - 14. 08. 2008. 11:36:39
mislim da je na prvoj slici bjelouška, drugoj riđovka, trećoj poskok, a na četvrtoj je isto nekakva zmija
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: Schultz and Larsen - 14. 08. 2008. 11:37:43
Bjelica=Bjelouska?  Lijepe slike. Svidja mi se slika poskoka. A, vecinom sve zmije kao i gusteri imaju ukus piletine. Volio bih ih sretiti pa sa malo slikati i sa njima, a i njih.
Salji nam jos ovih slika!

 Pozdrav od Schultza d4
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: Zoran - 14. 08. 2008. 11:46:16
ima isa bolji slika poskoka! daj isa stavi onu sliku?=
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: Schultz and Larsen - 14. 08. 2008. 11:49:28
ja onu st ozjeva!  ;D ;D ;D
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: Lynx - 14. 08. 2008. 11:56:25
Da, ovo su, po redu : Bjelica, smukulja, poskok i bjelouška. Kod nas su samo tri vrste otrovne, poskok, koji ima očnjake do 1 cm, i može se reći da je najotrovniji, riđovka, koja ima očnjake do 4 mm, a samim tim predstavlja i manju prijetnju, te planinski žutokrug, kojega je jako teško naći, a ima očnjake do 2 mm.

Ove sve ostale su bezopasne, iako ni otrovnice ne predstavljaju neku veću prijetnju. Pokušao sam saznati koliki je broj umrlih u Hrvatskoj zbog zmija, ali jako je teško doći do podataka na nacionalnoj razini. Uspio sam iskopati jedno istraživanje na Splitskom području, pa evo:

"Na splitskom podrucju u razdoblju od 1982. do 2002. godine
zabiljezeno je 542 ugriza ljutice (srednja godisnja ucestalost ugriza
bila je 5,2 na 100 000 stanovnika). Od tih, samo su dva slucaja
zavrsila smrcu, a oba su se desila tokom vojnih operacija, te ztrve
nisu dobile pravovremenu lijecnicku pomoc (iz znanstvenog rada Borisa
Lukšića i suradnika iz 2006.)" .

Osim ovih podataka, prošle godine je bio samo jedan smrtni slučaj, i to baš tragičan, kada je umrla mala beba od mjesec i po dana, jer su uspaničeni sudionici šutnuli poskoka koji se našao na putu, i on je završio ravno u kolicima s malom bebom...isto na Splitskom području.

Pokušavam dobiti i podatke za ostatak Hrvatske, ali teško je . . .
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: dean - 14. 08. 2008. 11:59:55
Za usporedbu, godišnje na prometnicama pogine 15 ljudi na 100 000 stanovnika.
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: Lynx - 14. 08. 2008. 12:03:33
Tako je, a od zmija 2 smrtna slučaja u 20 godina . . . eh što ti je strah i loša propaganda.
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: canis - 15. 08. 2008. 16:26:54
Poskok je ženka? Čini mi se da je puna živog pomlatka.
Imam neutralan stav o otrovnicama,majka Priroda im dala mehanizam za preživljavanje.
Za vrijeme služenja vojnog roka nagazio sam se poskoka sa svakim razvođenjem straže,staze su ih bile pune. Duboka čizma i debeli čarapi,nema straha! Samo se paziti vremena parenja,obavljaju ga na granama,mislim u kasno ljeto,dakle uskoro.
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: KOBI - 15. 08. 2008. 17:24:24
Tako je, a od zmija 2 smrtna slučaja u 20 godina . . . eh što ti je strah i loša propaganda.

Za otrovnice samo pp,nista drugo.poslije samo zakopati po mogucnosti ili spalit.
Ako zmiju mi uocimo na vrijeme mozda neko drugi nece...zato  d7
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: magwin - 16. 08. 2008. 15:33:41
Lynxs zašto ih loviš ?
Dali ih skupljaš kao ljubimce ili??????
Svaka čast ako ih loviš rukama!
Ja kad se zaželim skupim ih koliko mi treba rašljama(poskoka i riđovku) ali isključivo za objed.Sa bjelouškom se možeš igrati kao sa pitonom kod nas ih ima kao u priči isto kao i onih vodenih.
Poskok je najukusniji NJAM!! d4
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: canis - 16. 08. 2008. 18:11:07
Magwin,koji su tvoji krajevi?
Prijatno!
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: magwin - 17. 08. 2008. 22:03:01
Magwin,koji su tvoji krajevi?
Prijatno!
a možda si ti gadljiv ali mani se više gadi neka pašteta ili hrenovka. da znaš čega tu sve imaaaaaa.......dobar tek i tebi d4
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: canis - 17. 08. 2008. 22:06:38
Nevolim hrenovku niti paštetu,probati poskoka mi nebi bilo problem. Može mi u grahu biti i pacov,samo nek' nije usmrđen. Omnivor sam neboj se.
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: Lynx - 18. 08. 2008. 08:33:38
He he, ja ih ne lovim za jelo  ;D

Prikupljamo podatke za DZZP, jer se praktički ništa ne zna o rasprostranjenosti zmija u Hrvatskoj. Neki podaci su stariji više od stoljeća, pa to treba malo obnoviti. Zato ono što nađemo izmjerimo, izvažemo, uglavnom uzmemo tih nekih konkretnih podataka, fotkamo i pustimo natrag di smo i našli.

A podaci su dobri i za educiranje javnosti. Jako malo ljudi zna kakve sve zmije žive kod nas. Uglavnom misle da je to poskok ili riđovka, a bilo je i nekih lokalnih bisera koji su pričali o kobrama i udavima  ::)
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: Harry P. - 18. 08. 2008. 22:32:34
Ako ti nešto znači ja sam ove godine u 4. mjesecu na Medvednici ulovio bjelicu dužine 120 cm.
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: Lynx - 19. 08. 2008. 08:34:09
Da, gore se može naći bjelica. Ali ovakve primjerke od 1.20 m i više se malo teže nađe, lijep ulov! Inače, gore na Medvednici nije nikada nađena riđovka, iako joj to stanište odgovara, nitko ne zna zašto ih nema. Al vjerujem da ljudima ne smeta taj nedostatak :)
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: magwin - 19. 08. 2008. 21:31:02
Lynx, čuo sam da na Lošinju uopće nema zmija?
Znaš li šta o tome??
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: Harry P. - 20. 08. 2008. 10:11:39
Da, gore se može naći bjelica. Ali ovakve primjerke od 1.20 m i više se malo teže nađe, lijep ulov! Inače, gore na Medvednici nije nikada nađena riđovka, iako joj to stanište odgovara, nitko ne zna zašto ih nema. Al vjerujem da ljudima ne smeta taj nedostatak :)
nisam ju mogao točno izmjeriti jer sam ju jednom rukom držao za rep a drugom za glavu, a nitko od mojih kolega se nije usudio uzeti metar i izmjeriti ju po dužini tako da sam morao ju spustiti na zemlju i na pjesku lagano otusnuti mjesto glave i repa i nakon toga izmjeriti razdaljinu koja je iznozila cca 120 cm.

Poskoka sam u zadnjih 15-ak godina slučajno vidio samo par puta na Medvednici i to nekakve manje primjerke, a što se tiče riđovki to si u pravu, nikada ju nisam vidio na Medvednici.
Zašto ih nema, neznam, a kao što i sam kažeš, i ne nedostaju nikome.
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: nazime - 20. 08. 2008. 18:46:40
Možda griješim ali riđovke na Medvednici nema jer ima poskoka. U onom kraju iza Zaprešića(Vukovo selo i dr.) ima riđovki ko pljeve, znam jer sam ih vidio jako puno, ali nikad tamo nisam vidio poskoka. Kod mene u kartu sm također viđao riđovke, a nikad poskoka. U Glini gdje lovim ima poskoka, za riđovku nisam čuo.
Koliko znam po pričanju nekih starijih ljudi jedna s drugom ne idu.
A možda griješim.
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: Lynx - 25. 08. 2008. 11:40:03
Magwin, nisam još čuo da na Lošinju nema zmija. Možda nema otrovnica (to još moram provjerit), al mi smo našli bjelicu tamo, pa ih mora biti još.

Nazime, ovo da poskok i riđovka ne idu jedno uz drugo je djelomično točno. Nije da će se sukobljavati ako se nađu na istom mjestu, nego jednostavno vole različita staništa. Poskoci više vole kamenjar, a riđovke livade i grmlje. Medvednica bi trebala biti dobro stanište za oboje, jer ima i kamenjara (npr. kamenolomi i sl.), i livada sa grmljem, al eto, iz nekog razloga tu riđovki nema preko 40 godina. Možeš mi poslati privatni mail kako da dođem do Vukovog sela? Baš bih htio malo pretražiti to područje.

Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: zvedris - 25. 08. 2008. 13:15:04
dođeš do mene u zaprešić i ja te dalje ili uputim ili odpratim.
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: magwin - 27. 08. 2008. 12:21:41
Magwin, nisam još čuo da na Lošinju nema zmija. Možda nema otrovnica (to još moram provjerit), al mi smo našli bjelicu tamo, pa ih mora biti još.

Nazime, ovo da poskok i riđovka ne idu jedno uz drugo je djelomično točno. Nije da će se sukobljavati ako se nađu na istom mjestu, nego jednostavno vole različita staništa. Poskoci više vole kamenjar, a riđovke livade i grmlje. Medvednica bi trebala biti dobro stanište za oboje, jer ima i kamenjara (npr. kamenolomi i sl.), i livada sa grmljem, al eto, iz nekog razloga tu riđovki nema preko 40 godina. Možeš mi poslati privatni mail kako da dođem do Vukovog sela? Baš bih htio malo pretražiti to područje.


Ti si u tom sportu zato te to i pitam .
Imam kolegu koji živi na Lošinju i to mi je on rekao.Navodno su vršili testiranja ali zmije jednostavno nisu preživjele.Dali zbog mikro klime ili tko zna zašto ali jednostavno tamo im nešto ne odgovara.
Navodno je i taj otok vrlo pogodan za srčane bolesnike itd. baš zbog te nekakve mikro klime....To sam samo čuo pa sam mislio da znaš detaljnije o tome ako je istina......
Naslov: Odg: Slike malo "drukčijeg" lova
Autor: kmet - 17. 10. 2009. 21:49:23
Prva kod nas u istri jede jaja po kokošinjcima i nije otrovna,naraste negdje oko 1,5m...,ali ipak nije ugodno imati je oko kuče pa to se riješava d7..treci je poskok kojih kod nas ima jako malo.....