Forum LOVAC

Divljač => Lovište => Autor teme: Lovac - 31. 07. 2007. 22:59:56

Naslov: Požar u lovištu
Autor: Lovac - 31. 07. 2007. 22:59:56
Ima li tko iskustva sa požarom u lovištu i kakve su bile posljedice po stanište i divljač, kako se sve brzo vratilo u prijašnje stanječ
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: Nikola - 31. 07. 2007. 23:31:57
Malo smo raspravljali o tome ovdje:

http://www.lovac.info/component/option,com_smf/Itemid,169/topic,148.15/

Ali ovo je nova tema, malo je bolje valja obraditi..

Kod nas u lovištu gori jako, jako, osobito u ovom zajedničkom lovištu (županijsko), štete velike, bježi nam srna i zec, prepelica i ostala divljač... gore nam čeke...

Joj muka me uhvati od toga...
Naslov: Vatra kao agrotehnička mjera
Autor: Štef - 05. 03. 2008. 13:04:11
 Molim Vaše iskustvo sa ovakvim načinom održavanja lovišta.
Naslov: Odg: Vatra kao agrotehnička mjera
Autor: SUMO - 05. 03. 2008. 13:10:23
Vatra?!
Kod nas je zakonom zabranjeno.
Znam da je u Cro to strozije, otkud vatra moze biti agrotehnicka mera kad plamen sprzi sve nad zemljom i oko 5 cm ispod zemlje...?
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: PinzHunter - 05. 03. 2008. 13:30:24
pozar u lovistu!!

dobra tema da se skrene pažnja onima koji ne znaju sta je vatra u stanju da napravi.

Prije par godina su jedan dio našeg lovišta spalili lugari nestručnim radom oko paljenja ostataka sjece sume.
Prizor je bio neopisiv. Sve je izgorilo.Kamen i stijene su popucale od temperature.Od divljaci nije bilo godinama nista. Sada nekih 5 godina poslije, vegetacija se oporavlja i divljač se vraca, ali posljedice se jos vide. Stare bukve i hrastovi koji su nagorili jos stoje kao opomena, ali vecina njih ce pasti za nekoliko godina od truleži jer se nece uspjeti oporaviti.

Vatra kao agrotehnicka mjera je sigurno jedno dobro rjesenje,ali samo za one koji znaju sta rade.

Pozdrav
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: Max011 - 05. 03. 2008. 13:40:08
Gledao sam emisiju o nacionalnom parku valjda se zvao Krugerland u Južnoj Africi gde rendžeri izazivaju kontrolisano paljenje vatre u pojedinim delovima parka. Razlog je da je u savanama to normalna pojava samozapaljenja ali u tom slučaju je vatra loš gospodar jer nije pod kontrolom dok kod ,,kontrolisane paljevine,, ona je sluga.Tj eko sistem je pralagodjen sezonskim procesima kiše,suše,vatre i pojedine biljne vrste opstaju zahvaljujući istoj.Ali to je tropski pojas Afrike a u našim uslovima uglavnom se radi o želji domaćina da na brz i brutalan način ,,očisti njivu,, za setvu  ili neku drugu potrebu. Onda se to otme kontroli pa se zapali i komšijina njiva pa iskra ode na obližnju šumu i očas posla eto veće ŠTETE nego koristi.  >:( 
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: SUMO - 05. 03. 2008. 15:43:18
Afrika je jedno, a voleo bi da vidim ima li kod od lovaca da je imao makar dodira sa pedologijom, zastitom bilja, ratarstvom ili slicnim predmetom i da mi objasni koja je to ,,agrotehnicka`` mera ?!
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: medicus - 05. 03. 2008. 17:29:40
Ja otprilike znam na što je mislio Štef kad je postavio ovo pitanje,spaljivanje polja može biti korisno ali,samo kako je netko spomenuo,u kontroliranim uvjetima,što kod nas mislim da nije čest slučaj,u protivnom se uništi vegetacija,mnoštvo kukaca,jaja i mladunčad divljači,a bez pre velikog učinka,osim spaljenog korova i poneki razvojni oblik parazita,zato je važno poznavati razvojne cikluse i mjesta gdje se oni odvijaju(a to su često plavna područja koja su uglavnom zaštičena pa je zabranjeno spaljivanje)da bi spaljivanje imalo efekta.
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: Štef - 06. 03. 2008. 09:56:13
 Ja mislim da spaljivanje nije loše u kontroliranim uvjetima. Naravno da se to ne radi da zapališ staru travu i čekaš da vidiš koje prostranstvo bude izgorilo.
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: dean - 06. 03. 2008. 11:42:20
Kod mene na vikendici je gorjelo ovih dana sve u 16. Štef je mogao biti i svjedok toga jer je i njemu blizu. Ekipa je znala i po noći zapalit i susjedov korov u nadi da će vjetar donijeti vatru do njegovog, a time neće odgovarat jer ispada da oni nisu palili jer požar nije počeo na njegovoj zemlji?!?!?!
BTW izgorjele su dvije garaže i da vatrogasci nisu došli zahvatilo bi i jednu kuću! Strašno! A 500 sa 500 metara lovišta da ne spominjem i to terena di lovi Štef i di je ove godine bilo zeca ko u priči!
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: draganco - 06. 03. 2008. 12:21:48
U periodu kraj Zime i pocetak Proleca,najvise dolazi do namernih Pozarista!A pri takvim pozarima,u ravnicarskim Lovistima dolazi do velikog unistenja mladih Zeceva(prvo leglo).
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: Štef - 06. 03. 2008. 15:05:14
 U ovom lovištu je mila majka u odnosu na lovište u Lici! Prošle godine nam je izgorilo više od
4 000 ha. Izgorjele su i dvije čeke što je manja šteta u odnosu koliko nam je divljači migriralo zbog požara.
 U svakom slučaju nije loše zapaliti koji dio sa starom travom ali prije toga obavezno se mora proći kroz teren (kao u lovu prigonom) i ne dopustiti vatri da uzme "maha", nego sa vatrogasnim lopatama ići za vatrom i održavati tek toliko da gori. Parcela koja se spaljuje ne smije se palit u njezinoj kompletnoj širini odjednom.
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: File - 10. 04. 2008. 16:25:45
Pošto sam vatrogasac 7 godina jedno vrijeme i profesjonalni a uz to sam i lovac,podjeljenoga sam mišljenja o tome sve skupa.
U mom lovištu bi dobro došlo da malo izgori jer nam je borovina zauzela 90% lovišta i nema šanse pravljenjem prosika napraviti išta korisnoga.Jedina šteta bi bilo to da se mi vatrogasci lomimo sa vatrom i možda nešto šteta bi bilo i sa divljači odnosno mlađi koja nebi uspjela pobječi mada u to sumnjam.
Borovina je pošast i apsolutno nema od nje nikakve koristi,niti je dobra za ogrjev,niti za građu niti ima ploda ništa ništa ništa
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: File - 10. 04. 2008. 17:30:18
Moj medo to je bilo prije 100 godina i prekrsno ga je bilo vidit na dalmatinskim plažama parkovima i slično,volio bi te dovest u moje lovište gdje divljač a ni čovik ni pas nemože proč nikud od nje,to nije stara borovina nego mlade visoka do 3 metra i gusta ko šipak to je jednostavno užas.Bez goniča nemožeš dignit zeca a i kad počme gonit izgubi ga za tren jer nemože dalje to je stvarno užas.A da nepričam o ljudima koji su u proljeće alergični na pelud i one degenerične gusjenice,stvarno mi je to bolna točka ta borovina.
Naša je šumarija još i dalje sadi neznam za kojega đavla.
Šta ne sade hrastove,bukve,jasene,masline i višnje koje jednako dobro trpe našu (biokovsku) buru i našu mediteransku klimu
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: Stipe Šibenik - 10. 04. 2008. 17:33:09
File imate li problema sa smrikom?
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: File - 10. 04. 2008. 17:37:10
Ma smrika je ludilo,staro je pravilo da je zec u smriću,i toga manje ima nego bora nemože ništa od njega dobit ni sunca ni prostora
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: Stipe Šibenik - 10. 04. 2008. 17:39:54
Kod nas se uopče nemože više prolazit od smrike, sa borovima nemamo nikakvih problema. Prošlu sam nedilju nosija 2 para gača da mogu uopče hodat i opet sam se izgreba...
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: File - 10. 04. 2008. 17:42:04
Svak svoj križ nosi,ja ti kažem viruj mi da je bolji smrić nego bor bar nema one peludi i onih gusjenica
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: Stipe Šibenik - 28. 05. 2008. 17:16:04
Evo opet cjelo jutro gori u lovištu Jadrtovac kod Šibenika. Gasili su kanaderi zbog jakog vjetra...  Ti piromani stvarno znaju kad triba zapalit!!!!!   
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: File - 28. 05. 2008. 19:18:54
Evo opet cjelo jutro gori u lovištu Jadrtovac kod Šibenika. Gasili su kanaderi zbog jakog vjetra...  Ti piromani stvarno znaju kad triba zapalit!!!!!   

Baš sam te htio pitat kakva je situacija sa požarom jer su mi moji bili javili da će možda ić ako se ne smiri do navećer! Ali izgleda da je to gotovo
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: Stipe Šibenik - 28. 05. 2008. 23:17:07
Je, požar je lokaliziran, ali vatrogasci još dežuraju jer se vitar nije smirija. Valjda se neče ponovo upalit. Sutra ču obić lovište pa javim kakva je šteta.
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: draganco - 28. 05. 2008. 23:32:17
Rano je pocelo sa tim pozarom!
Mada kada je ovde u Austriji bilo danas izmedju 33-35 nista nije cudno.Steta gde prodje vatra tu dugo vremena nema bas nista.
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: File - 14. 07. 2008. 09:18:37
Evo jutros je u mom lovištu buknuo katastrofalac,našim vatrogascima pomažu i tri kanadera i jedna ekipa iz Divulja,a ja sve bespomoćno pratim iz Zagreba i grizem se!Doli dere jugo pa i neće bit baš najlakše ugasit to sranje!Teren je nepristupaćan i obrastao tako da je juriš
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: fazan - 14. 07. 2008. 12:33:18
Mi smo u P Prirode imali u zadnje dvije godine preko 40 namjerno izazvanih požara, ali samo na ograničenom dijelu šume.
Kako je zbog šumske sastojine ipak puno lakše lokalizirati i ugasiti požar u bjelogoričnoj šumi nije došlo do veće štete, jer je gorio samo podrast.
Bez obzira na stalnu prisutnost mojih lovopazitelje, vatrogasaca i policije kretenu je uspijelo izazvati 40-tak požara , a da ga nismo uspijeli navrebati.No kako se je intenzivno pojavio taj palež ,tako je nakon dvije godina nebrojenih akcija gašenja, to prestalo.nadam se da se je taj piroman ispekao i da su ga divlje svinje pojele.
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: File - 14. 07. 2008. 14:38:01
Ima milion šema kako zapalit požar a da te nikad nikad ne ulove,neki su skužili kako zapalit da te ne ulove ali nisu skužili kako zapalit a da izgori sve i da teško iko to ugasi bez kiše,bolje da nisu skužili.Nadzorne kamere treba uvesti koje se alarmiraju na svaki dim u parkovima prirode (neki to parkovi i imaju) jer jedina prava intervencija je pravodobna intervencija.I najveći se požar u početku može ugasit i čašom vode
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: Stipe Šibenik - 14. 07. 2008. 19:30:14
File požar je lokaliziran i ne širi se više, vatrogasci če dežurat do jutra.   Valjda neče opet buknit....
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: File - 14. 07. 2008. 20:19:07
File požar je lokaliziran i ne širi se više, vatrogasci če dežurat do jutra.   Valjda neče opet buknit....
Fala Stipane,pratim situaciju skro kao da sam dole čuo sam se sa zapovjednikom i kaže da je on zadovoljan i da nebi trebalo bit frke,u Božije ruke
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: Stipe Šibenik - 14. 07. 2008. 23:36:38
 d1
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: draganco - 21. 07. 2008. 19:15:48
Zbog lose primene zakona o paljevinama,ovako izgledaju polja u Srbiji(Vojvodini).
Vatrene stihije gutaju sve pred sobom,iza njih ostaje pepeo i zrtve.
Mislim da se mnogi Lovci nece pohvaliti uspesnim lovom i odstrelom Prepelica.
(http://img391.imageshack.us/img391/6108/p1010161na6.jpg) (http://imageshack.us)
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: fazan - 22. 07. 2008. 07:42:02
Ne mogu vjerovati da se tako ponaša spram divljači.Zar ne postoji neki članak zakona koji regulira obveze vlasnika u slučaju da želi paljenjem očistiti strnište?
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: skyangel - 22. 07. 2008. 07:51:30
Ne kužim kaj nemrete vjerovat? Pa to radi svaki drugi poljodjelac u Hrvatskoj.
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: draganco - 17. 08. 2008. 12:00:46
Ljudski nemar moze izazvati nesagledive posledice.
Narocito ako su u pitanju divlje deponije bez kontrloe.
Slika 1 (http://img519.imageshack.us/img519/3771/p1010207nr4.jpg) (http://imageshack.us)

Slika 2 (http://img49.imageshack.us/img49/7360/p1010206io0.jpg) (http://imageshack.us)

Slika 3 (http://img49.imageshack.us/img49/4484/p1010204uf2.jpg) (http://imageshack.us)

Slika 4 (http://img181.imageshack.us/img181/6296/p1010205vy6.jpg) (http://imageshack.us)

Vatrena stihija, obicno krene nekim pogresnim pravcem pa stigne cak do naseljenog mesta.
A pri velikoj temperaturi to ide jako brzo.A o steti na prirodnim stanistima,sitne divljaci i da ne govorimo :o.
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: Stipe Šibenik - 29. 08. 2008. 23:57:59
Nažalost opet se javljam sa lošim vjestima.   Opet je lovište LD. Šibenik u plamenu. Gori cjeli dan i do sad se požar širi velikom brzinom. Kanaderi su napustili požarište zbog mraka i sad su vatrogasci prepušteni na milost i nemilost vjetru koji mjenja smjerove svakih nekoliko minuta.
     Do sad je opožaren dio od grada do ceste za industrisku zonu podi, i od Ražina do Dubrave tko poznaje ovaj teren zna o kakvim je razmjerima rječ.
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: citaba - 29. 10. 2008. 14:39:15
Poštovane kolege,
zanima me koliko vremena treba proteći da bi lovište nakon proglašenja elementarne nepogode,tj požara,ponovo bilo otvoreno?Postoji li zakonska osnova za to?
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: File - 04. 03. 2010. 15:13:48
Evo pošto je tema dulje ne aktivna, a nadam se da će tako i ostat barem po pitanju novih požara a naročito katastrofalaca u Dalmaciji,htio bih je malo aktivirati jer sam nekako vezan za ovo područje...

Naime,želio bi čuti kakva su vaša mišljenja i komentare o djelovima vaših lovišta tj terena koji su bili zahvačeni požarom,jel se oporavljaju po pitanju brojnosti divljači,koliko je divljači stradalo,jel divljač sad brojnija,manje brojna,koje kulture su sada na opožarenom terenu a koje su bile i sl.


Moja zapažanja u proteklih par godina u mom reviru su sljedeća:  Znači u mom lovišti Biokovo Makarska sva opožarena područja su napučenija sada sa divljači i to puno više nego dok je na njima bila gusta i nepregledna borovina...  prvenstveno mislim na jarebicu kamenjarku koja sad uživa na opožarenim terenima na kojima raste mlada trava i razno bilje koje njoj paše a sitacija sa zecon je znatno bolja...
Šumarija počisti zapaljene borove i sve izgleda nekako pitomije i za život divljači normalnije...
Mi lovci na takvim terenima napravimo velike betonske vode i postavimo automatske hranilice i rezultat je i više nego dobar...

Ovaj zadnji veliki požar u Makarskoj nam je očistio dosta terena oko 800 ha ;) koji su nešto naše a nešto od l.d. kuna Baška voda  i na tom sam požaru bio od prve do zadnje minute i uz normalno gašenje požara promatrao divljač kako bježi, tih večeri su se zapažala krda svinja,muflona te pokoji zec koji traže sigurno utočište...
Mišljenja sam da odrasle životinje rjetko stradaju naručito ptice,dok sam za mlađ gotovo siguran da izgubi bitku sa plamenom,no unatoč tom gubitku na mlađi mišljenja sam  da požari u lovištima koja su slična mom više korist negoli gubitak zagi
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: valdop - 04. 03. 2010. 15:33:50
file, a kakova je uloga lovaca kad počne "sezona požara" jer sam negdje pročitao da ko će ići na osmatračnice za vrijeme turističke sezone, jer tada se bavimo turistima, to je iz nekih novina kad su pitali lovce kako provode preventivu i rano uočavanje požara, .
znam da večina lovaca je i u dobrovoljnim vatrogasnim društvima no mimo toga jel se lovačka društva kako organiziraju u obrani od požara. pozz

nadam se da si pročitao u zadnjoj rubrici OD DO temu o službi 112
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: File - 04. 03. 2010. 15:46:21
nisam pročitao idem sad...

ovako naše sve osmatračnice su pokrivene sa radnicima šumarije i vatrogasaca...

na makarskoj rivjeri ima i jedna šumarska ophodanj sa autom s 500 litara vode i visokotlačnom pumpom te naše auto na ulazu u makarsku koje je tamo 16 sati dnevno radi bržeg djelovanja tj. da je odma na magistrali...

a lovci pomažu tokom godine sa probivanjem prosika koje su također dobra preventiva
Naslov: Odg: Požar u lovištu
Autor: laky - 04. 03. 2010. 17:23:43
file slozio bi se s tobom i kod mene se pokazalo da bude vise divljaci posebno zeca i grivne a zimi mi lovci palimo doce u vrtacama na nepristupacnom terenu di nema opasnosti da se prosiri vatra i odma iduce sezone se pokazu dobri rezultati posebno jos di se naprave velike pojilice