Forum LOVAC

Divljač => Lovište => Autor teme: SSG - 11. 12. 2008. 09:19:43

Naslov: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: SSG - 11. 12. 2008. 09:19:43
U mojem lovištu imamo stalan problem sa psima koje neodgovorni vlasnici puštaju da bez nadzora odlaze na teren moje udruge.Ti psi učestalo gone i rastjerivaju divljač tijekom cijele godine.Izuzetno su oprezni,gotovo neuhvatljivi.Organizirali smo više hajki no bez uspjeha.Ima li ko kakav savjet da im stanemo na kraj.....
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: KOBI - 11. 12. 2008. 10:09:39
Mrciniste...
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: SSG - 11. 12. 2008. 10:16:00
Kobasan,problem je da se s vremena na vrijeme u lovištu pojavi medvjed(najčešće medvjedica s mladima).kako je lovište malo,tek nešto veće od 3000 ha,omeđeno brojnim selima,bojim se da mrcinište i nije najsigurnije rješenje jel ak se pojavi medo,pa se udomaći na našem terenu moglo bi doć do neželjenih susreta sa ljudima iz okolnih sela i onda nedajbože.....To si nikako nesmijemo dozvolit.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Bobi - 11. 12. 2008. 10:37:02
SSG, kako smo mi relativno blizo, ja ne znam kako je kod Vas, ali kod nas ima problema ako i odstrlis psa ili macku, a da je vlasnik iste pustio i poslije ih trazi onda uglavnom to zavrsi opcim ratom.

Buse se gume, i ostalo...

Ne pali nikakav zakon....

Uglavnom za pocetak ako znamo ciji je pas onda covjeka upozorimo, sto rijetko kada ima uspjeha, a uglavnom se trudimo biti iznimno oprezni i pazimo sto i kada odstrelimo
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: KOBI - 11. 12. 2008. 10:38:10
Nisam racunao s tim problemom(medom) ali rijesenje postoji i ja se nadam da ce te ga vi pronaci jer pasa lutalica mora biti u lovistu i oni se ne mogu istrijebiti ali zato se mogu smanjiti na zanemariv broj.
Problem je zima i kada se oni udruzuju u copore radi lakseg pronalaska hrane itd.
tada su najopasniji a divljac je najranjivija.
Tesko ih je uganjati jer su skoro upola divlji i poprimili su osobine caglja i ostalih predatora.love,prave stetu i onda se izgube.kad ih trazis kao da su u zemlju propali.
na nasem terenu(blizu moje kuce)je "operisao" jedan copor.nocu su se pojavljivali u selu i pravili probleme a u danu nestajali.cak sam ih jednu noc i vidio vracajuci se pjesice iz kafica.bio je to copor od oko 8-10 komada.
A uspjesim cekanjem i jednom pogonom skoro sve smo istrijebili.
Problem su ti psi skitnice koji moraju da se hrane u prirodi,kote se itd.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: KOBI - 11. 12. 2008. 10:43:38
SSG, kako smo mi relativno blizo, ja ne znam kako je kod Vas, ali kod nas ima problema ako i odstrlis psa ili macku, a da je vlasnik iste pustio i poslije ih trazi onda uglavnom to zavrsi opcim ratom.

Buse se gume, i ostalo...

Ne pali nikakav zakon....

Uglavnom za pocetak ako znamo ciji je pas onda covjeka upozorimo, sto rijetko kada ima uspjeha, a uglavnom se trudimo biti iznimno oprezni i pazimo sto i kada odstrelimo
Ako pas nije bio pod nadzorom vlasnika a od naseljenog mjesta je udaljen onoliko koliko se smatra da je max. on se smatra lutalicom i svaki lovac je duzan da ga ukloni iz lovista.
tako je kod nas po zakonu.ako ga odstrelis po propisima vlasnik ti ne moze nista.
normalno da neces odstreliti psa za kojeg znas da je od komsije i koji je mozda iskoristio trenutak nepaznje i pobjego iz boxa.
ako je akcenat na psima koji obitavaju u lovistu i tamo se razmnozvaju i hrane nema toga zakona koji ce zabraniti da ih ne uklonis.
 zagi
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: SSG - 11. 12. 2008. 11:00:42
SSG, kako smo mi relativno blizo, ja ne znam kako je kod Vas, ali kod nas ima problema ako i odstrlis psa ili macku, a da je vlasnik iste pustio i poslije ih trazi onda uglavnom to zavrsi opcim ratom.

Buse se gume, i ostalo...

Ne pali nikakav zakon....


Slično se desilo i nekim našim članovima kada su pred par godina ljudi iz sela našli odstreljenog psa jako blizu kuća,manje od 300 m pa su naše lovce optužili da su pucali u selu na psa.čak im je bilo oduzeto i oružje i poslano na vještačenje.Ništa nije dokazano,niko od lovaca nije puco na tog psa ali ostaje gorak okus kad moraš davat pušku i kad te tretiraju ko zadnjeg kriminalca a znaš da nisi.....
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: shandi - 11. 12. 2008. 11:07:22
nema se šta tu upozoravati,ako i upozoriš,a poslije netko riješi psa onda će gazda naravno misliti da si ti.odstrijeliš ga i gotovo,a poslije neka si takvi misle dali će puštati psa bez nadzora da ide di hoće
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: proof - 11. 12. 2008. 13:43:58
ako želite imati problema sa ljudima koji žive u lovištu onda im samo odstrijelite psa. problema koliko god želite. nema veze što ste po zakonu možda u pravu.

sa druge strane, ako su psi zaista lutalice i smetaju u lovištu ljudi će vas zvati da im pomognete da ih se riješe.

ne možemo se mi ponašati kao kaznena ekspedicija u svojim pohodima o lovištu. poslje nas ljudi moraju ostati sretni i zadovoljni. dobri odnosi sa ljudima koji žive u našem lovištu su preči nego upucati tamo nekog psa.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: medicus - 11. 12. 2008. 14:24:40
Ja valjda imam tu sreču da večina lovaca iz mog društva ujedno živi u selima koja se nalaze u lovištu,uglavnom problema nema,kad se pojavi lutalica,nestane po brzom postupku.
Zadnji slučaj,kolega na čeki do mene (lovi se srnjak ovog ljeta) i izleti mu srnjak,ali za njim i 2 psa koja ga tjeraju...


 2p

iako je lov bio na rogonju,rogonja je produžio u šumu....
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Bobi - 11. 12. 2008. 15:31:38
nema se šta tu upozoravati,ako i upozoriš,a poslije netko riješi psa onda će gazda naravno misliti da si ti.odstrijeliš ga i gotovo,a poslije neka si takvi misle dali će puštati psa bez nadzora da ide di hoće

Nema to veze s time što on misli, a što ne...
Jednostavno kada pas nestane prvo smo mu mi lovci na meti, već nam je bila kontrola zbog toga što su nas prijavili da pucamo u selu jer je nestala jedna mačka i to smo imali problema...

Tako da uglavnom naši lovci ne vole pucat po psima i mačkama, osim ako su duboko u lovištu...
Dobro mačka lakše prolazi, ali za psa bogme svako malo problemi
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: draganco - 11. 12. 2008. 16:15:16
Bogami te lutalice skidaju se bez Pardona.
Licno i sam okidam jedino sam malo milostiviji prema rasnim kerovima.
Kod nas ima vise pasa i macaka lutalica u lovistima nego Divljaci.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: josip89 - 11. 12. 2008. 16:51:34
To bi bilo možda dobro da Lovačko društvo kao udruga kaže izloži problem svima onima u blizini lovne površine koji imaju pse i puštaju ih bez nadzora da će biti "uklonjeni" i doviviđenja i ne treba ni govorit koje ni di ni šta je i amen pa će se i oni malo brinut.
Mi smo imali jedan problem kad je nekom idiotu pobjego neki ogromni mješanac koji je služio za borbe pasa pa se vrzmo oko kuća pa je se rješio po kratkom postupku em ima male djece da se sad ljudi boje izać da ih nebi napo pas
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: SSG - 15. 12. 2008. 13:33:24
Kolko znam,borbe pasa su ilegalne.Trebali ste obavijestit policiju
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: STARI AVDZIJA - 15. 12. 2008. 14:15:16
U eliminaciji pasa skitnica treba paziti svaki iskusniji lovac bi trebao uoćiti razliku između pravih skitnica koji žive u lovištu i trenutno odlutalog psa u blizini naselja,tu treba putem lokalnih medija upozoravati stanovništvo da budu odgovorniji i paze da im psi ne lutaju lovištem bez nadzora.Najgori su psi ni lovski ni torski jer su mješanci lovnih pasa i tu je odgovornost lovaca kojima se ženke nekontrolisano pare pa onda neželjeno potomstvo podijele"za kuće"da ga se riješe.Mamac za skitnice može da bude ženka u tjeranju koja se izvede u lovište gdje se ocijeni da imaskitnica zatim priveže,zauzme zaklon i čeka,samo doći pješice i kuju u tjeranju postaviti da je u zaklonu a da se vidi prilaz kada "đuvegije"dolaze.Manja meka sa klaničnim otpadom daje efekta samo otpad treba prekriti pletenom žicom sa okcima bar 5 cm.i fiksirati da se klanični otpad ne može raznositi,to u ovim zimskim mjesecima daje izvrsne rezultate samo mjesto tj.čeka trebala bi biti toplija i sve daje izvrsne rezultate i najmudriji dolaze samo da se nameće.S manjom količinom klaničnog otpada nema brige za medvjeda pogotovo zimi a ljeti takođe postoji mala mogučnost da dođe jer radije konzumira "živu" hranu animalnog porijekla i drugu hranu tj.mravinjaci i slično nego da ima interesa za malo klaničnog.otpada.Legla skitnica gdje je obavezno ženka koja se koti i formirani čopor su negdje u jarugama ispod obala u žilama drveća,napuštenim jamama i sasvim sigurno negdje relativno blizu imaju pitku vodu.Goniči kerovi znaju ih tjerati kao drugu divljač naravno ako su brojniji složni i jači.Noču se mogu čekati na čekama i premetima i daje uspjeha.Prvenstveno treba eliminisat ženku ona je okosnica čopora.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: KOBI - 15. 12. 2008. 16:01:14
Jarane sve si rekao  d4 just
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: jatagan - 25. 01. 2009. 11:51:07
kod ovakvog problema pomaze samo aktivan rad u lovistu i sve ono sto je Redzo napiso.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Huntercro - 25. 01. 2009. 13:40:24
Za to ima lijek koji se zove 22lr i uzima se u malim dozama intravenozno. Poslije uzimanja lijeka najbolje je bolesnika zbrinuti zakapanjem. Inače sad je vrijeme cijepljenja pa dušebrižnici i prijatelji životinja ostavljaju svoje ljubimce na krajevima naseljenih mjesta ne bi li se isti udomili. Kod nas je šifra da ide kod jedne žene u Lipine koji ih skuplja. Ja sam jedne godine kod iste žene zbrinuo 35 komada. Nažalost nije mi drago to raditi ali radi mira u lovištu potrebno je njihovo aktivno liječenje.   
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: ri istra - 25. 01. 2009. 16:50:07
evo par ideja kako ih rijesit. uzmes kuju kad se tjera, naravno lutalicu(ako je ubijes da ti nije zao) i pozicioniras ju i cekas da dodu napaljenci. nema hajke samo iz ceke pucas.

evo to je jedna moja ideja
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godin
Autor: almir - 25. 01. 2009. 16:57:41
Zašto bi je ubio, to je izvedivo i s vlastitom kujom
 dovedeš je ispod čeke i kad se koji približi 22lr
 (još ako je jama blizu snimiš film Nestali za 60s)
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: canis - 25. 01. 2009. 17:46:36
A PTSP!!
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: josip89 - 25. 01. 2009. 23:13:59
vrlo dobara prijedlog kojem je nama uvijek falila napaljenea kuja
(znam kako ovo zvuči ali je tako kad trebaš napaljenu kuju onda je nema)
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: ri istra - 26. 01. 2009. 17:19:40
pa neces valjda stavit svoju kuju sta ako se desi pogreska pa i nju pogodis (moze se desit)

a sta se tice ideja,e tu sam jak samo recite sta vas muci. rostilj
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: draganco - 26. 01. 2009. 19:31:35
Ma samo selektivno Vakcinisanje izdaleka ;).
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godin
Autor: bravarica - 29. 01. 2009. 21:38:28
To je svakako problem s kojim se sreću sva lovačka društva. Cilj je da se ne ostave tragovi "cijepljenja na terenu", jer se nikad ne zna da li je koja bakica pustila svoju kujicu de se "pokaka" pa je eto malo odlutala i eto ti problema sa bakicom i sa zakonom. Poslije akcije "cijepljenja", ako situacija zahtjeva svakako ponuditi pomoć za pronaći kujicu koja je sigurno "tu negdje". d1
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godin
Autor: bravarica - 29. 01. 2009. 21:41:24
Za to ima lijek koji se zove 22lr i uzima se u malim dozama intravenozno. Poslije uzimanja lijeka najbolje je bolesnika zbrinuti zakapanjem. Inače sad je vrijeme cijepljenja pa dušebrižnici i prijatelji životinja ostavljaju svoje ljubimce na krajevima naseljenih mjesta ne bi li se isti udomili. Kod nas je šifra da ide kod jedne žene u Lipine koji ih skuplja. Ja sam jedne godine kod iste žene zbrinuo 35 komada. Nažalost nije mi drago to raditi ali radi mira u lovištu potrebno je njihovo aktivno liječenje.   
Ispravak netočnog navoda. Za to ima lijek .........  uzima u malim dozama intramuskularno, a ne intravenozno teaa
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Huntercro - 29. 01. 2009. 21:44:04
juče tri cijepio, bez reklamacije
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: ri istra - 29. 01. 2009. 22:19:15
blago vama imate pravo oruzje;

nemam jos takvih problema sa psima ima par hrvatskih ulicara oko zgrade,samo se ceka pravi trenutak,ali zato  tamanim i to zracnicom. nasao pravu municiju i nema im mrdanja vec sam poprilicno populaciju smanjio. koristim gamo rocket ( celicna kuglica na vrhu). d7
a posto ih cijepim sa prozora sobe desi se da koja (uvijek pogodak u glavu) doskakuce i do vidljivog mjesta,malo me strah da me koj susjed ne prijavi. tako da leseve uredno pokupim i deponiram u baju. jedino sta se bajadere ( oni koji kopaju po smecu)malo iznenade kad istresu mrtvu .

Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: HS-2000 - 29. 01. 2009. 22:42:18
Ri istra koja si ti legendaaaaa, just pa stvarno si maher za takve stvari, to ću morati i ja raditi ali uvijek se pomalo bojim suseda u kvartu(mi slavonci kažemo komšija),ha,ha,ha... archery ref
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Harry P. - 29. 01. 2009. 23:01:12
Nevidim sličnost između naseljenog mjesta i otvorenog lovišta, a također nevidim sličnost između psa lutalice i nečije mačke koja je dva metra dalje otišla od svog dvorišta.

Da netko puca u moga mačka mogao bih sa svojom zračnicom ponovno pucati jedino na način da si zabije ruku u guzicu i pokuša ju pronaću negdje duboko u svojoj unutrašnjosti.

Kretenluk...
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godin
Autor: bravarica - 29. 01. 2009. 23:09:16
Ekipa, ovdje nebi trebalo biti mjesta nekakvom iživljavanju, čisto sanitarna stvar, ali unutar lovišta. teaa
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: HS-2000 - 29. 01. 2009. 23:16:28
Dobro ljudi čemu odmah ljutnja, i nije nikakvo iživljavanje.Da kolega mawerick ima bolesnu susjedu kao ja pa ima 23 odrasle mačke u stanu(i ne znam koliko mladih jer ne izlaze),svaki dan hrani golubove,(gradske po stotine komada), koji seru po prozorima i kućama,pa bih ga ja pitao šta napraviti.Takvih kretena ima samo u Zagrebu...užas katastrofa teaa
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Huntercro - 29. 01. 2009. 23:19:50
dajte ljudi krenuli ste previše u detalje  uf, imamo šifru: "mačke su otišle kod jedne žene u azil u Lipine", "ta žena skuplja pse" . just

nemojte moilm vas još slike postavljat  teaa

Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: HS-2000 - 29. 01. 2009. 23:24:31
Sve je ok,ali najlakše je napast čovjeka a ne pitati razlog,šta kako i zašto... ipak je ovo samo forum zar ne Huntercro...
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Stipe Šibenik - 29. 01. 2009. 23:31:42
U koliko smo do sad prašine imali zbog zračnica i mačaka, bilo je izbrisanih tema, hlađenja, mislim čak i baniranja??
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Harry P. - 29. 01. 2009. 23:35:47
Stipe, oni stihovi su ti baš prva liga...
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: ri istra - 29. 01. 2009. 23:38:03
sve je pocelo jednog dana kada sam izasao na prozor na trecem katu i osjetio nekakav smrad,a onje dolazio od rostilja di su se lijepo udomole.

pa i moj susjed ima 4 odrasle zenke i jednog kastriranog muzijaka. e sad vi recite koliko je to mladih macaka oko kuce i imate li uopce pojima kako to smrdi.a da bolest i ne spominjem, evo od zadnjeg legla svim mladima izlazi nekakva slina na nos. ne znam sta je. kad sam ga upitao zasto ih ne vodi veterinaru,rekao je" neka same ce crknut" e to je postupak za svaku osudu. imati ljbimca znaci i brinuti se za njega.



evo jos jedna isprika ako sam nekoga ostetio ili povrijedio

Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: ri istra - 29. 01. 2009. 23:41:12
evo malo sam uredio post koji trebaju znati o cemu se radilo znaju. 


jos jednom isprike nece se ponoviti.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: HS-2000 - 29. 01. 2009. 23:43:55
Evo i moje isprike ako sam nekog povrijedio i nadaj Bože oštetio.
Sorry!!!
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godin
Autor: almir - 29. 01. 2009. 23:57:41
 hao koji je ovo k...
Želje čestitke i pozdravi
još samo treba da netko nekog zaprosi  hao
Mačke su mi antipatične 100%
Prije neku godinu sjebem motor zbog šugave mačke
Popušim 2000€ a ona nema sretnog vlasnika mad
Ničije su ona je došla ja sam je nahranila i sad se vrača
ja je ponekad nahranim i to je to al nije moja.
Čopori pasa hodaju po ulici sve se zna čiji je koji
čak mi gamad bezobrazna zapišavaju ogradu
i ofiraju s kujom Zovem gazdu da priveže đukelu
kaze on da to nije njegovo Pitam čije je
Kaže neznam bio je lutalica došao je k meni skompao se s mojim
i sad kad dam svojem da jede jede i ovaj i to je to
Jesi li ga cijepio NISAM kad nije moj  tkotukoga
Veterinari hodaju od kuće do kuće ko da su kompas izgubili
cijepe protiv bjesnoče a 15 kom hoda ulicom i njih ko da nevide
e sad ču napravit proredu i Bog
Sve što ima 4 noge i bez ogrlice je sanitarac, zaboli me.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: jura23 - 30. 01. 2009. 00:17:48
koji si ti kralj
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Harry P. - 30. 01. 2009. 01:17:50
Almire, junačino de Bogati reci mi u kojem dijelu svijeta ti loviš i gdje je tvoje lovište. Pogledam u profil i tamo gdje treba pisati lokacija "junak" ostavio prazno, u predstavljanju također prazno.
Čemu prazno i čemu skrivanje i busanje  gss u prsa ali negdje iza "busije"




Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godin
Autor: almir - 30. 01. 2009. 01:47:05
Almire, junačino de Bogati reci mi u kojem dijelu svijeta ti loviš i gdje je tvoje lovište. Pogledam u profil i tamo gdje treba pisati lokacija "junak" ostavio prazno, u predstavljanju također prazno.
Čemu prazno i čemu skrivanje i busanje  gss u prsa ali negdje iza "busije"





Junačino? hao
Pazi s čim se kolješ, s profilom uf
Evo čovjek se prije 2 sata predstavio i več zna sve o meni
neznam di je problem.
Ajde reci koja mi nevalja da ispravim   z1
Il ja stvarno živim u Nigdjezemskoj il tu netko nije realan.

Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Harry P. - 30. 01. 2009. 02:02:29
pa gdje loviš, gdje to tebe  pesi psi i mačke lutalice, tko si, odakle si?

Ne koljem se ja sa tvojim profilom ali mi je smiješna tvoja zatajnost, nemaš lokacije u profilu a ni u predstavljanju.
E sad možda ti se u ovih 200 postova negdje otelo pa si spomenuo pobliže lokalitet u kojem bivstvuješ.
Mogu ti iskreno reći, ja ti postove redom neću prekapati jer me i ne zanima, zanimao me samo lokalitet koji je kontaminiran toliko tim lutalicama jer sudeći po tvojem gornjem postu ja sam mislio da je to nemoguće živjeti među svim tim lutalicama.

Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Huntercro - 30. 01. 2009. 09:06:31
sve sam ja njih dosad odveo kod žene u Lipine i tako će i biti dok je mene. Čiča mića gotova je priča. Sad je vrijeme cijepljenja, ljudi se riješavaju pasa a mačke su posebna priča. Oko mene komšije imaju horde mačaka koje seru i pišaju gdje stignu. Ali čim je u dvorištu  z2 nema problema. Mislim da ti koji imaju 10+ mačaku nisu čisti u glavi ali ne mogu ništa osim jednog oštrodlakog nijemca koji ih je trijebio ko majmun buve. Te godine kad sam doselio 11 komada, sve je riješavao u nekoliko poteza diskretno, osim što ju je uvijek donio kući gazdi da se pohvali, e što je to bio pas .... 
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: bravarica - 30. 01. 2009. 10:26:45
sve sam ja njih dosad odveo kod žene u Lipine i tako će i biti dok je mene. Čiča mića gotova je priča. Sad je vrijeme cijepljenja, ljudi se riješavaju pasa a mačke su posebna priča. Oko mene komšije imaju horde mačaka koje seru i pišaju gdje stignu. Ali čim je u dvorištu  z2 nema problema. Mislim da ti koji imaju 10+ mačaku nisu čisti u glavi ali ne mogu ništa osim jednog oštrodlakog nijemca koji ih je trijebio ko majmun buve. Te godine kad sam doselio 11 komada, sve je riješavao u nekoliko poteza diskretno, osim što ju je uvijek donio kući gazdi da se pohvali, e što je to bio pas .... 
To treba klonirati(Danas u Jutarnjem listu bračni pat klonirao svog psa, sića novaca, samo 124.000 USD
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Harry P. - 30. 01. 2009. 12:29:12
Da me se krivo ne shvati, nisam protivnik odstrijeljivanja pasa i mačaka lutalica u lovištu, međutim, da mi netko u blizini moje kuće odstrijeli moju mačku ili psa mislim da bih svi njegovi psi u narednih 20 godina išli kod Kovačevićeve babe u Lipinu.



Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godin
Autor: almir - 30. 01. 2009. 12:58:52
pa gdje loviš, gdje to tebe  pesi psi i mačke lutalice, tko si, odakle si?

Ne koljem se ja sa tvojim profilom ali mi je smiješna tvoja zatajnost, nemaš lokacije u profilu a ni u predstavljanju.
E sad možda ti se u ovih 200 postova negdje otelo pa si spomenuo pobliže lokalitet u kojem bivstvuješ.
Mogu ti iskreno reći, ja ti postove redom neću prekapati jer me i ne zanima, zanimao me samo lokalitet koji je kontaminiran toliko tim lutalicama jer sudeći po tvojem gornjem postu ja sam mislio da je to nemoguće živjeti među svim tim lutalicama.



evo kolega slika od danas da ne misliš da ga kenjam,
pa mi reci dal je to normalno i na koji način se borit protiv toga?

almire pazi na rječnik, ovo ti je opmena
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godin
Autor: almir - 30. 01. 2009. 13:01:39
Ljudi se boje cestom prolazit.
A neki namjerno ostavljaju otvorenu ogradu tek tolko da
ljubimac može van kad želi (posljednja slika)
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Harry P. - 30. 01. 2009. 14:10:57
Priznajem, u pravu si... ENDE

Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: fazan - 30. 01. 2009. 14:28:23
U Samoboru je Skupština grada donjela odluku da na teritoriju grada nitko ne može držati više od 2 psa.
Odluka mi se u početku činila čudna i pomalo nerazumna , no kad vidim u kakvom okruženju žive neki kolege odmah bi stavio svoj potpis na nju.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godin
Autor: almir - 30. 01. 2009. 14:30:37
Priznajem, u pravu si... ENDE


Vjeruj nije mi se cilj nadjebavati po forumu da bi dokazivao jesam li manje ili više u pravu
Nego, pronač neko razumno riješenje,  konkretno u ovoj temi kako stati na kraj ovakvom ponašanju.


admin almire pazi na rječnik, ovo ti je opmena
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: PinzHunter - 30. 01. 2009. 15:31:40
Ja sam pred novu godinu bio prinudjen zvati jednom policiju jer je 13godisnja djevojcica napadnuta od tri psa lutalice u sred bijela dana, a drugi put sam zvao komunalno koji su na moje cudjenje dosli odmah i jedan "slucaj" rijesili.
Radnici komunalnog  su mi pricali da se naslusaju svakakvih psovki i vrijedjanja od raje. Mojom ulicom jos uvjek secu AST i Arg.Doga bez vlasnika.
Sta se tu moze desiti kad djeca idu iz skole, mozete zamisliti.

U lovistu je ista situacija ali doskora nismo smjeli loviti pa niko nista rjesavao nije.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: KOBI - 30. 01. 2009. 18:36:37
Psi lutalice=sacmarica
kucni ljubimci su kucni ljubimci a ne psi koji borave 20 sati na ulici a ostalo jeduci kucne otpatke u dvoristu...
za macke manje vise po meni nisu toliko opasne pogotovo ove sto oko kuca hodaju i koje gazde hrane jer one bas i ne lunjaju po lovistu da bi nasle nesto za pojest da prezive...
bar ih ja ne pucam a i imam jednog macka koji je toliko umazen da miseve i ptice i ne gleda a kamoli lovi.a i zasto bi kad ga ceka gotovo hhehee
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Lazar - 30. 01. 2009. 18:56:43
za pse neznam al o mackama ima dosta studija i sva su pokazala da su najveci predatori i vrlo dobri lovci, love uvijek i kad im je pun stomak
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: KOBI - 30. 01. 2009. 19:31:25
http://www.24sata.hr/news/clanak/macak-tom-mjaukanjem-je-spasio-zivote-vlasnicima/100165/?context=naslovnica&web_page_id=main_page (http://www.24sata.hr/news/clanak/macak-tom-mjaukanjem-je-spasio-zivote-vlasnicima/100165/?context=naslovnica&web_page_id=main_page)

mogu biti i korisne  teaa
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: HS-2000 - 30. 01. 2009. 19:33:39
Pa ljudi nitko pametan nije protiv mačaka i pasa ako su im gazde normalne.
Moji roditelji prvi imaju psa i dvije mačke ali u DVORIŠTU(400kvadrata) i ja prvi volim i pse i
mačke(i to je moja maza)
Ali opet kažem da nije normalno na stanu od 40-50 kvadrata imati desetke mačaka i kad dođe ljeto to je užas.
Moji prijatelji s posla žive na 8,9,10 katu pojedinih zgrada u malim stanovima(do 50kvadrata) ali imaju psa od 40-50kg(većinom dugodlake i to lovačke pse) i to sam ja vidio samo po Zagrebu.
Pa nek se ljuti sad tko god hoće ali to nije normalno za psa a tek onda onda za čovjeka i susjede-haloooo gdje mi živimoooo. mad
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: shandi - 30. 01. 2009. 19:42:46
Imam i ja u susjedstvu jednu Catwomen.Živi sama sa desetak mačaka, i svakodnevno nalazi još koju pa donese doma. Dolaze kod mene u vrt. Jednom je žena skoro pala u nesvjest kad je otvorila prozorčić u kupaoni a ono mačketina sjedi. Nakon nekoliko dana sam jednu tjerao kamenjem i ova rospija me vidjela ali nije smjela ništa reći. Kažu ljudi koji žive u tom ulazu da mačke stoput dnevno po stubištu hodaju iz stana van i obrnuto. U mom ulazu nebi sigurno
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: ri istra - 30. 01. 2009. 20:04:37
ma nitko normalan ne mrzi zivotinje,cilj mi je samo da kazem kako nije normalno imati toliko zivotinja.

evo i primjer,cim zatopli pustimdjecu da se igraju iljuljaju na travnjaku (okucnica) i dijete podigne govno od macke i pita sta je to????? e sada prvo prije dijece pregledam travnjak da nema kakva mina. a da ne kazem da i psi zalutaju.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godin
Autor: josip89 - 30. 01. 2009. 20:09:17
ja neznam koji kurac ti šta drže pase i mačke ih ne drže kod sebe u kući ili ih paze
ne mačke mi seru po dvorištu spavaju po stolu a pase puste neće on nikom ništa pa još on piša po autu i po ogradi po vratima i još se tu i tamo posere,



josipe, ovo ti je opomena molim te neka ti je ovo zadnje prostačenje na forumu
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godin
Autor: josip89 - 30. 01. 2009. 20:13:03
još će se ljutit kad njega ili nju moram tjerat iz dvorišta ono jesam li ja normalan što neću njihova govna.
još šta se događa-mačke usrane mi ostavljaju mrtve miševe po dvorištu ono?

ja mislim da ću moreat nabavit kakvu bolju praćku i pikule mislim da je to najtiše a veoma efektivno rješenje.ako neko ima nešto slično nek javi



admin josipe pazi na rječnik
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Meles - 03. 03. 2009. 13:06:23
U naseljenom mijestu takve probleme kod nas riješava komunalni redar + higijeničar ( šintar ) ili lovočuvar uz prisustvo policije. Mi imamo problema sa psima lutalicama ,ali nisu krivi oni nego neodgovorni vlasnici koje bi trbalo udariti po đepu.Vjerojatno bi onda vodili brigu o svojim kućnim ljubimcima.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: ri istra - 03. 03. 2009. 16:16:46
udarac po depu u sadasnje vrijeme ne pali.(nema se love), mozda bi bilo odlicno da taj ko tako drzi zivotinje,7 dana po naselju i djecijim parkovima cisti govna. e to bi ga sigurno naucilo pameti.


znam,znam to povlaci i druga pitanja.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: draganco - 03. 02. 2010. 19:55:05
(http://img171.imageshack.us/img171/1827/p1020155.jpg) (http://img171.imageshack.us/i/p1020155.jpg/)
Na delu.
(http://img442.imageshack.us/img442/1931/p1020154.jpg) (http://img442.imageshack.us/i/p1020154.jpg/)
Treba ih cipovati nekim kalibrom!
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: TOMISLAV KT - 03. 02. 2010. 20:50:40
Kod mene je zavladala neka ljubav prema divljači pa svi lovci koji na čekanjima vide pse ili mačke lutalice odmah ih i doznače. Sada je najviše pasa jer je u tijeku cijepljenje pa mnogi svoje tolko obožavane ljubimce puštaju da im ne stvaraju trošak. Zato smo mi tu da ih cijepimo!
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: pass - 03. 02. 2010. 23:01:47
nisam htio ali ne mogu prešutit jer zbog takvih "lovačkih" izraza kao što su "doznačio", "cijepio", "otpremio" i sl. nije ni čudo što nas (znači i mene skupa sa vama) lovce ljudi doživljavaju kao g..no na cipeli
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Pepi18KA - 03. 02. 2010. 23:14:54

 pas je da bude na lancu ili u boksu....bez nadzora nema što raditi vani(u ulici,selu i sl.) pa tako ni u šumi...ovdje kod mene je to postao veliki problem,puno pasa se kreće lovištem i rastjeruje divljač,ponajviše srne. Povećanom kontrolom lovočuvara  pokušava se tome stati na kraj
 
 TOMISLAV KT tvoju zadnju rečenicu definitvno potpisujem  rodjo
                           
                                                                                           pozdrav
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: .50AE - 03. 02. 2010. 23:31:48
nisam htio ali ne mogu prešutit

Ma ne mogi ni ja prešutiti da se u 6 sati provedenih na forumu nisi stigao predstaviti na za to predviđenom mjestu.
http://forum.lovac.info/index.php?board=27.0 (http://forum.lovac.info/index.php?board=27.0)

Što se tiče problematike pasa u lovištu, članak 55 zakona o lovstvu, stavak 3 kaže:
"Lovoovlaštenik ima pravo u lovištu ukloniti pse i macke koji se krecu lovištem
protivno odredbi stavka 2. ovoga clanka, bez naknade vlasniku psa i macke. "

Što znači riječ ukloniti? Ako znači odstrijeliti, da li onda u članku 79. stavak ista riječ ima značenje spaliti ili uništiti?? Malo bi bilo nelogično odstrijeliti poljoprivredne usjeve.
"4. ukloniti poljoprivredne usjeve najkasnije mjesec dana od agrotehnickog vremena za
berbu ili žetvu uroda."

Ili je ipak riječ o fizičkom premještanju na drugu lokaciju u oba slučaja??

Nadalje, pas nije divljač, pa je upitno da li je psa uopće dozvoljeno odstrijeliti osim u krajnjoj nuždi (a i tu se može dogoditi da tužitelj pita "od svih xxxxha lovišta vi se niste mogli skloniti od običnog psa?", "niste mogli otjerati mačku?" ili "u koji vas je kut pas stjerao, da nije bilo drugog izlaza?"). Samo je pitanje dana kada će očajni vlasnik angažirati dobrog  odvjetnika (tu ne mislim na zvučna imena, već na nekoga tko stvarno zna posao).
I još za kraj, samo dajte još "štofa" zelenima, ne mrze nas dovoljno.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Kaligula - 04. 02. 2010. 07:31:17
Diskrecija dečki.

 Diskrecija.

"Nisam ja majke mi !!"

22LR + sklopiva lopata u ruksaku i diskrecija.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Huntercro - 04. 02. 2010. 07:43:44
naravno diskrecija, ali kad se pojavi nekoliko pasa lutalica u nekom mjestu onda se odmah zove lovce jer komunalni redar ne može ništa, a mi smo lovci nemoćni
e onda treba zvati zelene pa nek oni riješe taj problem
inače ima jedna žena u Lipinama koja ih skuplja i za otpremu psa treba 6 piva i jedna šunka, a ja ću sve to zajedno sa pasom odvest  happi   
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Pepi18KA - 04. 02. 2010. 19:06:04

 a što se događa u slučaju kad psi rastrgaju srnu (slika od "draganco")...oće tada zeleni poduzet kakve mjere (kad je u pitanju plaćanje štete lovoovlaštenicima ili lovozakupnicima??  d1 d1 Naravno da neće...a što se tiče vlasnika pasa...sigurno će reći da su to njegovi psi ??? pravit će se glup...kao da nema pojma o tome...i na kraju...uvijek "popuši" LD.

 Prošlu nedjelju jedan lovac iz mog LD-a vozi se šumskim putem prema lovačkoj kući i naleti na 3 psa koji su taman zadavili srnu(zdravu,veliku)...jednog je uspio riješit a ova dva su otišla... i onda neka netko kaže da nema pravo uklonit takve đukele  ::) ::) ::)   dois dois dois
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Harry P. - 04. 02. 2010. 21:56:38
Šuti i radi...   teaa



Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: SEJFO - 04. 02. 2010. 22:07:44

mi smo ove godine "VAKCINISALI" preko 300 kom,,,, hao hao hao hao hao
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: KOBI - 04. 02. 2010. 22:22:24
Jest da zivotinja nije kriva al u slucaju pasa lutalica nema oprosta i kako god da se izrazis svede se na isto zar ne  d7
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: valdop - 04. 02. 2010. 22:38:59
kobi novo ime dobi, a ko će biti kum na krštenju  ččč
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: HS-2000 - 04. 02. 2010. 23:20:59
Red,rad stega  teaa
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godin
Autor: dario - 06. 02. 2010. 07:04:41
nisam htio ali ne mogu prešutit

Ma ne mogi ni ja prešutiti da se u 6 sati provedenih na forumu nisi stigao predstaviti na za to predviđenom mjestu.
http://forum.lovac.info/index.php?board=27.0 (http://forum.lovac.info/index.php?board=27.0)

Što se tiče problematike pasa u lovištu, članak 55 zakona o lovstvu, stavak 3 kaže:
"Lovoovlaštenik ima pravo u lovištu ukloniti pse i macke koji se krecu lovištem
protivno odredbi stavka 2. ovoga clanka, bez naknade vlasniku psa i macke. "

Što znači riječ ukloniti? Ako znači odstrijeliti, da li onda u članku 79. stavak ista riječ ima značenje spaliti ili uništiti?? Malo bi bilo nelogično odstrijeliti poljoprivredne usjeve.
"4. ukloniti poljoprivredne usjeve najkasnije mjesec dana od agrotehnickog vremena za
berbu ili žetvu uroda."

Ili je ipak riječ o fizičkom premještanju na drugu lokaciju u oba slučaja??

Nadalje, pas nije divljač, pa je upitno da li je psa uopće dozvoljeno odstrijeliti osim u krajnjoj nuždi (a i tu se može dogoditi da tužitelj pita "od svih xxxxha lovišta vi se niste mogli skloniti od običnog psa?", "niste mogli otjerati mačku?" ili "u koji vas je kut pas stjerao, da nije bilo drugog izlaza?"). Samo je pitanje dana kada će očajni vlasnik angažirati dobrog  odvjetnika (tu ne mislim na zvučna imena, već na nekoga tko stvarno zna posao).
I još za kraj, samo dajte još "štofa" zelenima, ne mrze nas dovoljno.
tocno,tu se kose zakon o lovstvu i zakon o oruzju,jer psi i macke nisu divljac i ne smijes ih odstrelit.
nema dugo dobijem naputak vetrinarskog inspektora gdje trazi da se izvrsi pojacani odstrel lisica,pasa lutalica i macaka.onda ti evidentiras da si ostrelio psa lutalicu i evo belaja!
a braco zeleni,svi radimo za dobrobit flore i faune,jedino nam se metode nekad razliokuju.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Macak - 06. 02. 2010. 07:20:00
Mislim da tu nema puno filozofije sa lutalicama...suti i radi..zakopas i idemo dalje!
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Jedan - 06. 02. 2010. 08:56:03
Teško je ostati hladan kad pronađeš netom ulovljenu srnu koja je još živa (doslovno), a već su joj psi rastrgali utrobu i razvukli po snijegu.
Obratite samo pažnju jer je naš kolega imao velikih problema s policijom zbog posve pravilnog i legalnog odstrijela psa kojeg je njegov vlasnik redovito i namjerno puštao u lovište - usprkos višekratnim opomenama. Naknadno je naime (lažno) tvrdio da je u trenutku odstrijela pas bio u njegovoj neposrednooj blizini, zbog čega je i njemu bio ugrožen život!!!! Pa ti braco dokaži da nije bila istina! zagi
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Pepi18KA - 06. 02. 2010. 09:02:02

 lijepo nađeš kakvog razbojnika...platiš mu i  dois dois dois...problem riješen... rol rol rol
(šala)

  Moj rođak je lovočuvar.i sad u zadnje vrijeme...kad je nastala frka oko tih pasa lutalica a i krivolovaca  sor  offtopic ...lijepo zove mene i još jednog lovočuvara...sjednemo u ladu i u obilazak...tako da zasad nemamo  pesi sa pametnjakovićima...
 
                                                                                          pozdrav Pepi 
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Miro - 22. 02. 2010. 09:51:21
Teško je ostati hladan kad pronađeš netom ulovljenu srnu koja je još živa (doslovno), a već su joj psi rastrgali utrobu i razvukli po snijegu.
Bravo Jedan - to je ono što muči pravog lovca, kako oprostiti pa makar imao ne znam kakvo rodoslovje, a istina je (doduše žalosna) da o tome moramo šutjeti, ali bez obzira na sve potpisujem da takve pse treba "UKLONITI" iz lovišta. zagi
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: KOBI - 01. 03. 2010. 03:06:35
Lov na lutalice al bas one prave poludivlje je jako zahtjevan i naporan.Ako je on naucio kako prezivjet jeduci i loveci divljac u lovistu znaci da je pohvato cake kako se prikrit,izbjec opasnost,predvidjet i spasit se.Najgore je kad se udruze u skupine po par komada,imaju dominantnu jedinku koja vodi.Tu se onda mora pristupit detaljoj analizi i pracenju traga kao da lovis sakala,svinju.Mrcinista bi isto trebala dati dobre rezultate.
Ako se lutalice zapuste i ne vodi se briga o njima,poslije imas velike probleme kako to dovesti na normalu...
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: zoki - 01. 03. 2010. 11:00:21
Mislim da tu nema puno filozofije sa lutalicama...suti i radi..zakopas i idemo dalje!

 I ja sam prije par godina proveo čitavo prijepodne na policiji radi ispitivanja. Bila uključena čak i udruga za zaštitu životinja, ali ipak me nisu uspjeli nadmudriti. Međutim sada sam pametniji. Više me nitko niti čuje niti vidi, a takvi psi koji su stalno u lovištu i rade štete nestanu, pa nek dokaže da je pas odstrijeljen.  z14 Valjda ga netko ukral!! hao
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: toni(c) - 14. 04. 2010. 00:56:32
Potaknut postom od 50ae malo sam se raspitao na visim instancama (ing. lovstva i sudac) i odgovori koje sam dobio idu za tim da je sudska praksa i postupanje ovdje na strani lovaca. Problema ima samo kod ispravne procjene radi li se o psu lutalici/bez nadzora ili ljubimcu/psu pod nadzorom.

Uglavnom pravno tumacenje koje sam dobio (da ne prepricavam njihove kobasice) govori da ako se neupitno radi o psu ili macki lutalici ili bez nadzora vlasnika (naravno u lovistu i radi stetu) lovcu je dozvoljen odstrjel takve zivotinje.

Oni uglavnom gledaju na zakonsko rangiranje divljači (kao posebnog dobra za RH), loviste kao interesno podrucje na kojem vrijedi posebno napisana legislativa o lovu i koje povjereno na gospodarenje lovackom drustvu - odn lovcima, te na drugoj strani stetu koju divljaci nanose psi/macke lutalice i odgovornost vlasnika koji ima obavezu da ljubimce drzi pod nazorom.

Da li ce se uklanjanje ovdje izvrsit lovackim oruzjem ovisi po njima o procjeni lovca  ::)

Da se uklanjanje odnosi i na odstrijel prema procjeni lovca oni tumače pravima i obvezama lovca koje proizlaze iz zakona o lovstvu, a vidi se i iz konteksta istog članka točke 4 koja definira izuzeće situacije dozvoljenog djelovanja točke 3 - ili tako nekako  ;D

Inace su obojica apelirali na etiku i naglasili da se to dozvoljeno djelovanje ne bi trebalo zloupotrebljavati.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: ri istra - 21. 04. 2010. 16:20:59
psi lutalice bilo u lovistu,ili na cesti,jos ako je u pitanju copor onda predstavljaju opasnost za sve. u coporu im prorade instinkti koji su inace potisnuti. volio bi vidjeti te zelene da se oko njihovih kuca krecu takvi psi lutalice,a oni sa djecom tuda prolaze svaki dan. ko kaze da mu je svejedno ili je glup ili laze.

komunalni redar ne moze nista,znaci snadi se sam i rjesi problem.

nema tjela,nema zlocina

Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: fazan - 21. 04. 2010. 22:43:22
Rješavanje problema s lutalicama ovisi o položaju lovišta , suradnji i prihvaćanju lokalnog stanovništva nas lovaca kao djela zajednice i statusa lovaca u određenom kraju.
Prije nego nas je divlja urbanizacija "pojela" nije bilo kuće da netko nije bio lovac , odnosno da se netko u familiji nije bavio ovim plemenitim hobijem  i svi problemi oko ukanjanja lutalica bilo je lakše riješiti. Znalo se , čiji je pas u polju jer je vlasnik negdje u blizini na košnji ili u voćnjaku , odnosno je li to pas koji danima luta bez nadzora i gospodara.
Kada smo se već odlučili tijekom obilaska lovišta ukloniti psa lutalicu , gledali smo da to bude jednim hitcem i to tako da padne na mjestu. Nakon toga uzmak i kada padne mrak povratak na mjesto odstrela samo sa štihaćom ili motikom i pravilno zakapanje lešine.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Jedan - 13. 12. 2011. 09:30:49
Zakon o lovstvu RH
Članak 55.

(1) Pastirski psi smiju biti u lovištu samo uz stado.

(2) Pse i mačke njihovi vlasnici, a pastiri pastirske pse, ne smiju puštati da se kreću lovištem bez nadzora na udaljenosti 300 m od nastambe vlasnika, odnosno od stada.

(3) Lovoovlaštenik ima pravo u lovištu ukloniti pse i mačke koji se kreću lovištem protivno odredbi stavka 2. ovoga članka, bez naknade vlasniku psa i mačke.

(4) Nije dopušteno ukloniti pse koji u organiziranom lovu, na ispitima ili utakmicama pasa u gonjenju divljači prijeđu u drugo lovište.
--------------------------------
Kako biste postupili po ovom članku, u slučaju da u svojem lovištu zateknete pse koji razganjaju ili love divljač? teaa
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: PinzHunter - 13. 12. 2011. 10:18:07
ja lutalicama u lovištu izvadim svoj gablec i poslužim ih da ga pojedu.lijepo ih pomilujem,i dam im ono malo vode što nosim sa sobom da nebi od toliko mesa bili žedni poslije obroka.....

Kod nas je izašao zakon da se licu koje usmrti psa lutalicu,bilo u lovištu ili ne,se izriče kazna oduzimanja oružja,novčana kazna ili kazna zatvorom.Ovo je već bilo prakticirano

a ako ubije čovjeka na ulici u sred bijela dana,onda ništa,puste ge sutradan.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: steiner - 13. 12. 2011. 11:29:13
Kod nas se lutalice uklanjaju iz lovišta, a lešine se zakapaju.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Jedan - 13. 12. 2011. 14:23:04
Za one koji možda još ne znaju, za odstrijel psa lutalice sudac će vam odrediti zaštitnu mjeru oduzimanja oružja, jer ukloniti ne znači odstrijeliti. Kako da iz lovišta uklonim desetke pasa koje vlasnici namjerno ispuštaju u lovište, a da ne prekršim "civilizacijske" odredbe Zakona? Nisam doduše još probao metodu "sol na rep"! happi
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: evaeva - 13. 12. 2011. 14:49:15
Takvih problema sa psima lutalicama ima skoro svako lovište, Zakon je dozvolio odstrjel u zadanim okvirima ali nitko ne želi ostati bez oružja sve ono vrijeme dok se postupak ne okonča ukoliko vas vlasnik psa tuži. Takav postupak dokazivanja zna i poprilično potrajati a lovcu je najteže vikendom sjediti doma i (gledati ženi u g....u).
Takvi problemi sa psima lutalicama rješavaju se "potiho" d7.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Pepi18KA - 13. 12. 2011. 14:57:38
 tako je eva eva...kod mene je 50-ak članova društva... pa nek onda odaberu koga će tužit  zagi
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Jedan - 13. 12. 2011. 18:12:13
Ne znam kako vas, ali mene zapravo ne ljuti nego rastužuje ideja donošenja ovakve zakonske odredbe (ili je možda riječ o njenom smišljenom, pogrešnom tumačenju), koja definitivno ide ka depopularizaciji lovstva i povečava pritisak na lovce. Kako pomiriti zakonsku odredbu i istovremeno zaštititi divljač koju ti psi uništavaju, a koja također ima pravo na život koji joj se oduzima na veoma mučan način samo zahvaljujući nemaru, a često i zloći pojedinaca koji pse dovode u situaciju da postaju lutalice.
Podsjećam da nas lovce čak i financijski stimuliraju da uništavamo npr. lisice zbog zaštite zdravlja stanovništva, a istovremeno nam ne dozvoljavaju da odstrijelimo pse i mačke lutalice koje se također nekontrolirano kreću otvorenom prirodom i uz to još rade posve nepotrebnu štetu. Netko se očito jako brine za "jadne male peseke i mace", a za "srnice" i "zečiće" samo kad ih lovci odstrijele u redovnim, istim Zakonom reguliranim lovnim aktivnostima. paci
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: deeejan - 15. 04. 2013. 21:18:52
danas u obilasku lovista odlucim otici do terena sa puno jazbina da vidim malo kakvo je stanje..bogme sam imao sta i vidjeti.tamo zateknem dva psa ,nekavi mjesanci i to ne bas mali,uspjeli su se zavuci u vece jazavceve jame,izvukli van zenku jazavca i zadavili je,a male porazbacali okolo..jedan je platio glavom al drugi je uspio zbrisati mad mad
slike na zalost nemam,a mozda i bolje,nije lijep prizor..
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: velimir - 15. 04. 2013. 21:27:15
Dejane d4  2p
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Laufer 223 - 15. 04. 2013. 21:41:37
Više manje svugdje je isti problem, no imali smo jednog principjelnog lovnog inspektora (inače stručnjaka za vino) koji je sazvao sastanak sa policijom i lovoovlaštenicima i dao naredbu o odstrelu pasa lutalica, uz napomenu: Kad odstrelite psa sa tetovažom ili markicom sa brojem zovite me. Po broju ću pronaći vlasnika i kazniti ga. I to je igralo, čim su nekolicina masno platila ostali su vezali pse doma. E sad u obilasku lovišta moj lovočuvar naiđe gdje psi gone srne. Dva odstreli trečega rani i ovaj pobjegne. Po dolasku do auta kod auta čeka policija. Dobar dan, dobar dan,značku, iskaznicu, jeste vi pucali na pse. Jesam dva sam odstrelio trečeg ranio. Očete nam pokazat. I sad pješke 3 km u lovište. Vide policajci pse i zovu šefa. Šefe psi su odstreljeni 3 km od prvih kuća u lovištu, šta da radimo. Pravi prijavu protiv vlasnika pasa. Znači ranjeni pas je došao kući i vlasnik je odmah zvao policiju, al mu se odbilo u glavu.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Fratt - 15. 04. 2013. 21:58:33
Nemam što dodati osim... d4
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: drazenx - 15. 04. 2013. 22:49:35
Dejane svaka čast  zagi
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: deeejan - 16. 04. 2013. 09:51:28
laufer 223,svaka cast i inspektoru i policijskim sluzbenicima i sefu..da je bar uvijek tako,vrlo brzo bi rijesili taj problem,koji je u ovo proljetno doba nepodnosljiv(kada dojde vrijeme cijepljenja ljudi jednostavno pustaju pse iz dvorista i svake godine ista prica)..al nazalost ima i policajaca koji ne poznaju zakone il ih ne zele poznavati pa u sekundi mozes imati veliki problem,zato cesto lovci,kao i ja ne dizu pusku i odustaju od odstrela,jednostavno iz straha.ovaj jucer je,samo da se zna, odstrijeljen jedno dobrih 4km od naselja
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Bodul - 16. 04. 2013. 11:15:00
Više manje svugdje je isti problem, no imali smo jednog principjelnog lovnog inspektora (inače stručnjaka za vino) koji je sazvao sastanak sa policijom i lovoovlaštenicima i dao naredbu o odstrelu pasa lutalica, uz napomenu: Kad odstrelite psa sa tetovažom ili markicom sa brojem zovite me. Po broju ću pronaći vlasnika i kazniti ga. I to je igralo, čim su nekolicina masno platila ostali su vezali pse doma. E sad u obilasku lovišta moj lovočuvar naiđe gdje psi gone srne. Dva odstreli trečega rani i ovaj pobjegne. Po dolasku do auta kod auta čeka policija. Dobar dan, dobar dan,značku, iskaznicu, jeste vi pucali na pse. Jesam dva sam odstrelio trečeg ranio. Očete nam pokazat. I sad pješke 3 km u lovište. Vide policajci pse i zovu šefa. Šefe psi su odstreljeni 3 km od prvih kuća u lovištu, šta da radimo. Pravi prijavu protiv vlasnika pasa. Znači ranjeni pas je došao kući i vlasnik je odmah zvao policiju, al mu se odbilo u glavu.

U kojoj je to državi bilo, sigurno ne u HR. welcome
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: carlo - 16. 04. 2013. 15:47:33
Ovo ne bi trebala biti vijest već stalna praksa.Nažalost u našim uvjetima više liči znanstvenoj fanastiki.
Tristo metara od kuće ( ili čak od kuće vlasnika?? ) i  d7 nakon toga  fre fre te još po džepu vlasnika psa
 ili smo ostali bez dobrog djela lanadi.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: zelenko - 02. 05. 2013. 16:13:30
Pozdrav

Mislite li da bude izmjena ovog zakona po ulasku u EU, ili mislite da sve ostaje po starom??
Navodno se ukida 300 metarski pojas, jer smo sada EU gospoda i moramo voliti peseke i mice. ;D

Naime čuo sam neka šaputanja o izmjeni ovog zakona. Navodno se bude radilo na sljedeči način;

Pas se bude prijavljivo od strane lovaca ili trećih osoba, nadležnoj službi(komunalac ili lokalni šnteraj),koja izlazi na teren i hvata odbjegle pse. Provjerava se čip i uz novčanu kaznu vrača vlasniku, ili ako nema čipa, uspavljuje.
Znam da djeluje nebulozno, ali kod nas je sve moguće.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Štef - 02. 05. 2013. 16:24:16
 Jel sad nešto drugačije ?
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Laufer 223 - 02. 05. 2013. 16:52:18
Joooj, ja ih uspavljujem sa 223 Rem. jakoooo djelotvoran anestetik i ne žale se-
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: zelenko - 02. 05. 2013. 16:56:54
Jel sad nešto drugačije ?

Paaa, je!  Ako je do tebe 300M, tvoj je! Ako nije, MOJ JE!!
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Štef - 03. 05. 2013. 09:32:48
 to ti je kak si tko protumačio Zakon ali nigdje ti ne piše da ti kao lovac nakon 300 metara od prometnice, naselja... imaš pravo odstrijelit psa. Pročitaj pa provjeri.  zagi
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Miro - 03. 05. 2013. 09:53:59
Članak 55

(1) Pastirski psi smiju biti u lovištu samo uz stado.

(2) Pse i mačke njihovi vlasnici, a pastiri pastirske pse, ne smiju puštati da se kreću lovištem bez nadzora na udaljenosti 300 m od nastambe vlasnika, odnosno od stada.

(3) Lovoovlaštenik ima pravo u lovištu ukloniti pse i mačke koji se kreću lovištem protivno odredbi stavka 2. ovoga članka, bez naknade vlasniku psa i mačke.

(4) Nije dopušteno ukloniti pse koji u organiziranom lovu, na ispitima ili utakmicama pasa u gonjenju divljači prijeđu u drugo lovište.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Macak - 03. 05. 2013. 10:56:28

Mislite li da bude izmjena ovog zakona po ulasku u EU, ili mislite da sve ostaje po starom??



Mislim da nece biti izmjene zakona u EU se isto uklanjaju psi i macke u lovistu, sto dovodi zelene i ljubitelje zivotinja na barikade.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: JANEZ L - 03. 05. 2013. 11:09:59
Lp!

Kod nas u "EU", milsim u SLO, bok nedaj da nešto takvo uradiš. Sa zakonom zabranjeno i pogledati psa ili mačku lutalicu... paci paci paci

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Štef - 03. 05. 2013. 11:56:29
 e baš to Miro... što znaći ukloniti ?
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Miro - 03. 05. 2013. 12:36:46
To je ono što si napisao - tumačenje ili rastezljivost zakona, ali iz prakse je poznato da ako "ukloniš" psa ili mačku lutalicu iz lovišta - imat ćeš probleme. teaa zagi
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: evaeva - 03. 05. 2013. 13:24:23
Riječ UKLONITI možemo tumačiti na razne načine, lovci to čine metkom ili krupnom sačmom, ljubitelji životinja mrežicom ili omčom. Na kraju krajeva treba postupiti tako da niti jedna strane ne snosi nikakve posljedice (vlasnik psa) kojeg obično nema kao ni lovac koji UKLONI psa iz lovišta.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Macak - 03. 05. 2013. 13:51:52
Lp!

Kod nas u "EU", milsim u SLO, bok nedaj da nešto takvo uradiš. Sa zakonom zabranjeno i pogledati psa ili mačku lutalicu... paci paci paci

Lovski zdravo
Janez L


Kod Njemaca se uklanjaju raznim kalibrima  ;)  Bas nedavno gledao jednu TV reportazu gdje se neki zeleni gradjani zale ta to, kako su im lovci uklonili kucne ljubimce i da im ne mogu nista. Na pitanje, zasto nemaju nadzor nad svojim psima, kad po zakonu moraju biti na laini itd., pravdali se besmislineim argumentima nastala tisina....
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Macak - 03. 05. 2013. 14:02:15
Neznam kako vi kolege, ali meni je draze takvog lutalicu uklonit iz lovista nego odstreliti prase ili srnjaka.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: snajper - 03. 05. 2013. 14:49:24
treba djelovat,uklanjat ih ali uz što manje priče i hvaljenja samo  dois
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: ivek88 - 03. 05. 2013. 14:51:33

 Ma niti tih 300 m nije problem.

 Bitno je da te nitko ne vidi i da zbrineš tog psa/mačku!!
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: zelenko - 03. 05. 2013. 15:10:31
NEŠKODLJIVO UKLONITI! Navodno je to novi termin sa koji se budemo susretali.
Ja sam već pisao u ranijim postovima o potrebi i koristi uklanjanja takvih životinja iz lovišta. Kako i svi, bio sam svjedok brojnih šteta na divljači.
ALI....!!!!
Isto tako pisao sam i o nekakvim granicama koje zakon dozvoljava, ali ne bi trebalo prelaziti!!!

NIKAD nisam pucao na rasnog psa sa ogrlicom. Nego se Npr. "u prvom selu zna tko ima recimo Samojeda, Pudlu ili Njemačkog ovčara"
  Neznam... Možda bi trebalo prvo definirati što znači "pas lutalica" , a što  "odbjegli kućni ljubimac"

Mislim da je zakon dosta ne dorečen, ali srećom u našu korist. Jel bi u suprotnom već nas pola ostalo bez pušaka.

Isto tako, uvjek sam se bojao da ne bi poslje pucnja provirio vlasnik psa iza neke živice i doživio velike ne ugodnosti.

Moj prijatelj iz društva je imao slučaj da mu je čovjek pokucao na kućna vrata. Jedva mu je dokazao da nije bio to on. U protivnom bi došlo do fizičkog obračuna, a svi znamo šta to sljedi, pa čak i u samo obrani. Sve dok sud ne utvrdi tko je kriv. A poznavajući naše sudstvo.....da nedužim

Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: KOBI - 03. 05. 2013. 16:05:49
Isto tako, uvjek sam se bojao da ne bi poslje pucnja provirio vlasnik psa iza neke živice i doživio velike ne ugodnosti.
Upravo sam ovome svjedocio i to 2 puta.
Namjenski smo organizovano trazili i cistili loviste od stetocina i cak nam je mjesna zajednica kupila municiju da rijesimo pse lutalice po selu.Sve je bilo najavljeno i org. da se lesevi pokupe i tako je bilo bar jednom godisnje.Prvo smo ujutro rano prosli kroz selo a onda se pomjerili u brdski dio lovista gdje je jedan kolega vidio da idu 2 psa iz planine(sume) prema selu.Bilo smo zajedno i on je potrcao i presjeko ih te odstrijelio jednog.Odjednom se ispostavi da ide i covjek za njima a inace on i zena mu nemaju djece pa pse vide i tretiraju ko djecu.Zive blizu sume i psi im hodaju po dvoristu i oko kuce nevezani,bez ogrlice itd itd.I sta ce bit ispade tu svadja izmedju cijele 2 porodice jer selo je pa se svi znaju,vlasnici proklinju,jebu,grebu a ne mogu nista po zakonu.Otac od ovoga kolege isto je lovac i inace jako dobri ljudi,pa su sve radili nebili to izgladili,na kraju kupe lovacko stene i dadnu ga ovima kao obestecenje.Medjutim tu nije kraj jer sad taj covjek gdje god sta vidi lovacko kvari i rusi,2 puta kad sam lovio na tome terenu izadje van i galami i psuje.To je bila i zadnja takva akcija sad je to zabranjeno.
Drugi slucaj covjek ima vikendicu u lovistu i uvijek pustena 2-3 psa koji cirkulisu po lovistu i vise se hrane divljaci nego sto ih on hrani.Odjednom jedan mu se vrati ranjen i krepa.Poceo je redom napadat na lovce a nismo ni mi znali tacno kome je dozlogrdilo.Svojom istragom smo utvrdili ko je lovio taj dan i kakvu je municiju koristio kojom je i sprasio psa.Nikad nam taj kolega nije htjeo priznat da je on jer ga strah mada je totalno u pravu.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: drazenx - 03. 05. 2013. 16:21:03
Neznam kako vi kolege, ali meni je draze takvog lutalicu uklonit iz lovista nego odstreliti prase ili srnjaka.
   

Mačak slažem se s tobom zagi
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: snajper - 03. 05. 2013. 21:20:12
 kućni ljubimci nemaju što radit u lovištu bez nadzora,moraju biti na pvodcu ili buuum!od ovoga su izuzeti samo lovački psi koji bi mogli biti izgubljeni u lovu,i nisu krivi što ne poznaju granice svog lovišta.i kraj priče!
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: deeejan - 03. 05. 2013. 22:32:47
dobro,u vecini slucajeva se moze pretpostaviti sto je kucni ljubimac,a sto lutalica.moze se desiti da kucni ljubimac pobjegne,ode iz dvorista,ode za kujama,izgubi se itd i ne treba odmah pucati..ali..kucnog ljubimca svoj vlasnik i trazi..
a drugacije izgledaju i drugacije se i ponasaju lutalice ili psi koji imaju vlasnika ali slobodno harace lovistem i presetavaju se od sela do sela..i tu treba delati penicilin kao najefikasnije rjesenje d7 z10
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: zelenko - 09. 05. 2013. 23:55:34
Moram priznati da me je zainteresirala ova rasprava, premda se nije uključilo puno ljudi.
Danas sam slučajno pričao sa jednim od glavnijih ljudi u kinološkom društvu i on sam mi potakne ovu našu temu. Zato ponovno i pišem ovdje.
Naime zakon je donešen još 1999 godine, a zove se "ZAKON O DOBROBITI ŽIVOTINJA".
Da odmah pojasnim ne odnosi se na pse lutalice direktno. Odnosno ne na pse kojima se vlasnik NE MOŽE UTVRDITI

Citat iz zakona "Nitko ne smije životinju bez razloga ubiti, nanositi joj bol i patnju protivno odredbama ovoga Zakona. "
Objašnjeno mi je sljedeće. Ako usmrtite psa i vlasnik se žali, iako je pas bio van 300M pojasa. U slučaju spora pravnik se poziva na ovaj zakon i mi tu gubimo bitku.

Mi bi trebali učiniti sljedeće;
*Uhvatiti psa
*Provjeriti ćip/ustanoviti vlasnika
*Od vlasnika potraživati štetu nastalu na divljači

Članak 9.

(1) Usmrćivanje životinja se može provesti kad:
- bi liječenje životinja bilo dugotrajno i povezano s patnjama, a ishod liječenja neizvjestan,
- je životinja dostigla visoku starost da joj otkazuju osnovne životne funkcije,
- životinja boluje od neizlječive i/ili zarazne bolesti, posebice one koja može ugroziti ljude,

- je životinja opasna za okolinu, __ovdje vjerojatno ne misle na divlajč__
- je protekao rok iz članka 26. ovoga Zakona.
(2) Za slučajeve iz stavka 1. podstavaka 1. i 2. ovoga članka, o usmrćivanju odlučuje posjednik životinje, a za slučajeve iz stavka 1. podstavaka 3. i 4. ovoga članka, veterinar.
(3) Životinju može usmrtiti samo veterinar ili stručno osposobljen veterinarski tehničar pod nadzorom veterinara.


Nemojte me krivo shvaćati da ja tu nešto namećem, ne.. Samo želim sprječiti moguće probleme koji mogu nastati. Siguran sam da svatko zna kako igra i kako smije igrati na svom igralištu.
Ovaj zakon bi se trebao detaljno sprovoditi od strane policiskih dožnosnika od 01.07.2013(što mi ima logike, "EU")
Pozdrav

Više o ovom zakonu možete pročitati na:
http://www.poslovniforum.hr/poljoprivreda/zakon_o_dobrobiti_zivotinja.asp
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: danimus2005 - 10. 05. 2013. 09:00:49
 z14
 bravooo Zelenko. Upravo si rekao pravu stvar i drago mi je da si podijelio to sa nama na način da si potkrijepio sa faktima i spoznajama drugih ljudi koji nisu lovci.
Naime, upravo to sam ja nekoliko godina objašnjavao u svojoj sad već bivšoj udruzi, ali se nitko nije našao tko bi dijelio moja razmišljanja, tj. shvaćanja zakona.
Čak je i u jednom broju LV-a pisalo gotovo identično što ti kažeš i ovi moji nisu shvaćali-pucali su po psima sve u 16. mad
To je jedan od većih razloga zašto sam izašao iz tog društva jer se vršio pritisak i na mene da pucam po psima sa prijetnjom zabrane lova ako ne učinim isto.

Još jednom,  d4 za post.

 z10
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: zelenko - 10. 05. 2013. 09:07:42
Znate i sami da se naši političari stalno dodvoravaju gospodi iz EU. Tako da bi bilo pravo čudo da mi ostanemo i dalje "divljaci koji ubijaju pse i mačke po poljima!". Mi smo od 01.07.2013 Gospoda d1 Haha uf
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Miro - 10. 05. 2013. 10:41:29
Odlično zelenko, usporedbe radi ZAKONA O LOVSTVU i ZAKONA O DOBROBITI ŽIVOTINJA. U ZOL-u je članak o uklanjanju nedorečen i može se svakojako tumačiti, dok je u ZODŽ članak zakona vrlo jasan i ultimatvan, te je zbog toga bitka u nekakvom sporu unaprijed izgubljena. Sad se postavlja pitanje da li je ZOL dobro napisan itd, itd. ...... zagi
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Neno - 10. 05. 2013. 11:01:50
Varijanta "A" uhvatiti psa, odvesti do veterinarske stanice, pronači vlasnika , dobiti parnicu zbog štete na sudu = UTOPIJA

Osmotri, utvrditi da se radi o skitnici, "pelcovati" s 223 ili slično, zakopati duboko. = Realnija metoda
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: kcujko1 - 10. 05. 2013. 11:12:12
U članku 2 Zakon o zaštiti životinja određuje područje primjene, a tamo piše da se zakon ne primjenjuje na gospodarenje lovištem. Prema tome, bez zamjerke, ali pozivanje na Zakon o zaštiti životinja u ovom kontekstu nije pravilno. Ne pada mi na pamet braniti one "lovce" koji jedva čekaju da nešto ubiju (namjerno ne kažem odstrijele), pa u nedostatku boljeg pucaju na svakog psa. Međutim, reda mora biti i jedan pas, bilo da je lutalica bilo da je samo trenutno bez nadzora, može napraviti prilično štete u lovištu.

Pošto u gospodarenje lovištem spada i uklanjanje mačaka i pasa lutalica (Zakon o lovu kaže točno tako - "uklanjanje") lovci su dužni ukloniti takve pse iz lovišta. Kako to napraviti, druga je stvar. Ako ga se može uhvatiti, privezati odvesti veterinaru da se putem čipa utvrdi vlasnik, ili ga odvesti u šinteraj - odlično. No ja baš ne bih pokušavao uhvatiti nadrk... lupoidnu mrcinu od 30-ak kila, radije ga odstrijelim. I sve po propisu.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: zelenko - 10. 05. 2013. 11:24:37
Osmotri, utvrditi da se radi o skitnici, "pelcovati" s 223 ili slično, zakopati duboko. = Realnija metoda

Ni meni se nehvata mrcina 30+ kila koja reži na mene. Čak mi ne pada to na pamet. Nije ni da mi se baš kopa. Mada se čini najsigurnijom opcijom ako već do pucanja dođe.
Zato sam prije pisao da se izbjegava pucati na pse sa ogrlicom i čistokrvne pse. Jer kod takvih bi uglavnom bilo problema. A dok sud ne utvrdi krivca(što traje), puške su Vam na hlađenju.

Jednom mi je supruga rekla kako možeš ubiti mačku? Na Youtubu sam našao snimku kako domača mačka kolje malog zeca uz sav onaj njegov pisak. Nakon toga sam je pitao;Koga ti je sad više žao?? Odlazeći od mene promrmljala je;  2p mačku. ;)
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: deeejan - 11. 05. 2013. 16:45:15
sve je to pet na papiru al nema sanse za taj zakon u praksi
a psi i macke ce se gomilati po lovistima
i opet bu po starom.. d7 i tiho..
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Harry P. - 11. 05. 2013. 22:07:00
"Šuti i radi"   teaa
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: springo - 11. 05. 2013. 22:43:36
Upravo tako kako Harry kaže.
"SSS" - Shoot, Shovel and Shut up!
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Fratt - 09. 07. 2013. 22:20:42
Suze mi naviru.  paci paci paci
 d6 d6 d6 d6 d6 d6 d6 d6 d6 d6 d6 d6 d6
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: deeejan - 09. 07. 2013. 22:36:53
e ovakve filmice treba dat u javnost kad bude neka slijedeca afera o tome kako lovci ubijaju jadne pse lutalice
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: zhrvoje - 09. 07. 2013. 23:04:22
Mene samo interesira jesi li uspio cijepit kojeg od ovih dzukaca...
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: NikolaDodig - 10. 07. 2013. 13:16:30
Meni licno je zao ubiti psa ali sve ovo treba pobiti, dzukele....
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: evaeva - 10. 07. 2013. 13:25:46
Htio si reći odstrjeliti............................ ;).
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: NikolaDodig - 10. 07. 2013. 13:31:30
Ne , namjerno sam rekao pobiti iz revolta i sazaljenja prema divljaci, zato sto sam i ja ima problema sa lutalicama a od jednog kolege su mi dobrog svinjara udavili psi u coporu, a sto se tice termina odstreliti , ne boj se nije mi stran i nastojim da ga koristim, makar mi mladji lovci.... zagi zagi zagi
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Jedan - 12. 08. 2013. 17:39:29
.................................

Članak 9.

(1) Usmrćivanje životinja se može provesti kad:
- bi liječenje životinja bilo dugotrajno i povezano s patnjama, a ishod liječenja neizvjestan,
- je životinja dostigla visoku starost da joj otkazuju osnovne životne funkcije,
- životinja boluje od neizlječive i/ili zarazne bolesti, posebice one koja može ugroziti ljude,

-je životinja opasna za okolinu
- je protekao rok iz članka 26. ovoga Zakona.
(2) Za slučajeve iz stavka 1. podstavaka 1. i 2. ovoga članka, o usmrćivanju odlučuje posjednik životinje, a za slučajeve iz stavka 1. podstavaka 3. i 4. ovoga članka, veterinar.
(3) Životinju može usmrtiti samo veterinar ili stručno osposobljen veterinarski tehničar pod nadzorom veterinara.
........................................
Što fali ovom stavku, osim dobrog pravnika? Naime postoji i odredba Zakona koja kaže da prava pojedinca prestaju tamo gdje počinju prava drugoga! A gdje su prava na život divljači kojom gospodarimo?
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Fratt - 12. 08. 2013. 19:41:51
To nije nikad sporno,više je problem što to mora učiniti isključivo veterinar.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Zeiss - 12. 08. 2013. 22:30:57
A mi dođemo nešto kao veterinarski tehničari  happi
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Jedan - 21. 08. 2013. 22:36:13
Nešto kao: "Nisam ginekolog ali mogu pogledati!" fre
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Iggy - 19. 12. 2013. 12:53:01

 Bil sam jučer na čeki. Dođe mi lisica van na rub šume i sjedne.Ja si ju pokušavam dozvati na suš,ali u 16:47h dojde mi jedan lik s 4 pasa točno pod čeku i naterava se s psima po polju i ode lija......više sreče drugi put.... mad  paci

 ..samo ne kužim kaj ljudi nebreju pse šetati po bijelom danu,baš u vrijeme sumraka ili noći!!!   z5
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: PH DBK - 19. 12. 2013. 14:45:07
preestrašno !
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: simba - 07. 02. 2014. 08:13:12
Pa iggy ljudi vjerovatno rade do 4 pa i psi bi se malo igrali sa lijom(možda je bila ženka pa im se pojavio nagon)  z1  hao  zagi
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: Iggy - 07. 02. 2014. 13:04:31

 Baš!! To nam namjerno radi jedan rapšicar(lovokradica),jer sam mu 2 puta uzel srnu sa drota i jemput sam ga ulovil sa divljači i pozval policiju!!! ...a kaj moreš,samo mu "  puhati v rit " ....
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: zelenko - 05. 03. 2014. 16:23:59
Po onom dubokom snijegu kada je bio, imao sam za odstrel lane. Sjedim ja na sjedu i onako baš mi se fino noge smrzavaju. Kad proleti srna kao da ima žarač u guzici!! Na kraj pameti mi nije bilo da bježi od pasa. Prvi je proletio ko metak za njom, nisam stigao učiniti ništa, opet se nisam nadao da bi ih moglo biti više!! Drugi dolazi deset sekundi poslje, i na moje fučkanje stane na 150m u granju, zastane na 2-3sec. i ode. Poslje toga dolazi neki mali švrćo koji mora skakati kroz snjeg, jer propada i nevidi se uopće, i taj ode. Prošlo je deset min. i čujem kako je kolju ispred mene ali iza brijega na nekih cca 300m. Sav onako, da im  pesi mamu. Vidim 4 dolazi i ide polako. Njuši tragove i odabire najsvježiji, valjda je bio dobro sit, jer je zaspo na 80m od mene. Tiho sam otišao da mu ne remetim san....
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: drazenx - 05. 03. 2014. 17:42:34
Jadničak paci valjda si ga pokrio dekicom da se ne prehladi z14
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: fazan III - 05. 03. 2014. 20:22:06
 bravooo tak se to radi zelenko.najefikasniji način riješavanja lutalica
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: drazenx - 27. 02. 2016. 15:20:11
Evo par slika,kolege lovci znaju kako to izgleda kad psi zadave i jedu još živu srnu,vjerujem da forum posjećuju i kojekakvi "zeleni"evo pa da vide kako to izgleda nakon gozbe zaštićenih pasa lutalica.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: roger - 14. 11. 2020. 16:38:10
Danas u jutarnjem, link:

https://www.jutarnji.hr/vaumijau/novosti/divlji-psi-u-gajnicama-zaklali-srnu-imali-su-ogrlice-pa-policija-trazi-njihove-vlasnike-15003914

Divlji psi u Gajnicama zaklali srnu... Imali su ogrlice, pa policija traži njihove vlasnike

Mrtva srna i dva psa bez nadzora vlasnika. Tako je izgledao prizor kojeg su jutros na Zelenoj magistrali iznad zagrebačkih Gajnica zatekle volonterske udruge Indigo. Psi, jedan u tipu belgijskog ovčara, a drugi u tipu čehoslovačkog vučjeg psa, pobjegli su čim su se one približile.

- Psi su imali ogrlice, ali bili su bez nadzora, pa su ih pokušale uhvatiti, no brzina pasa i gusta magla nisu im išle na ruku. U međuvremenu su nazvale nadležne službe.Na tijelu laneta uočili smo ozljedu na nozi, ranu na vratu te probušen želudac iz kojeg se rasuo sadržaj buraga. Svjedokinje su pojasnile kako su psi raskopali burag dok su one parkirale automobil i vraćale se prema njima - pojasnio je Damir Skok, ravnatelj ZOO vrta. Naime, ekipa iz Dumovca je izašla na teren, zajedno s policijom, lovoovlaštenikom te veterinarski sanitarnim servisom.

Skok pojašnjava kako je ovakvih slučajeva bilo i prije te dodaje da su prema opisu ponašanja psa, kojeg su im opisale djevojke iz Indiga, zaključili kako ovim psima napad na životinju nije prvi put. Dakle, sasvim je jasno da su ih vlasnici već prije puštali u šumu, gdje su oni napadali životinje i hranili se njima.

 - Nedopustivo je da psi trče šumom bez nadzora vlasnika! Takvi psi predstavljaju potencijalnu opasnost za druge životinje i ljude, djecu pogotovo. Na temelju fotografija i opisa pasa policija će pokušati utvrditi njihove vlasnike - ističe Skok.
Naslov: Odg: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine
Autor: trapavi - 14. 11. 2020. 18:05:11
LJepo ja kažem da je za to ljek samo humano preseljenje takvih životinja , a sad nek svako to zamišlja kako mu drago .