Forum LOVAC

Lovna kinologija => Lovna kinologija => Autor teme: dean - 05. 02. 2008. 09:18:19

Naslov: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: dean - 05. 02. 2008. 09:18:19
Nije mjerilo psa svinjara broj šavova koji ima na sebi. Tebi ne bi trebao pas koji skače DS na glavu-to je temperament, meni treba ustrajan pas-onaj koji kad nađe DS laje u mjestu sat-dva ako treba i to samo na nos na par metara od divljači. A i njemački ovčar će "odradit" DS tako da zaradi šavove!
Naslov: Odg: Trobojka BRNJA
Autor: ante kula - 06. 02. 2008. 07:52:06
nisu mjerilo savovi al da lovis di ja lovim vrlo brzo bi i tvoji imali savove..moja sva 4 psa su sivana... s kojim psima ti lovis deane?
Naslov: Odg: Trobojka BRNJA
Autor: shaga - 06. 02. 2008. 08:16:01
Nije mjerilo psa svinjara broj šavova koji ima na sebi. Tebi ne bi trebao pas koji skače DS na glavu-to je temperament, meni treba ustrajan pas-onaj koji kad nađe DS laje u mjestu sat-dva ako treba i to samo na nos na par metara od divljači. A i njemački ovčar će "odradit" DS tako da zaradi šavove!
Potpuno si u pravu!!!!!
taj problem imam i ja sa mojim psom sto skace na DS ali za sada se dobro cuva ili noje jos naletio na pravog majstora.......
a kakav je ante taj teren gdje ti lovis pa pas mora da skace na svinju
Naslov: Odg: Trobojka BRNJA
Autor: Nikola Vojinovic - 06. 02. 2008. 09:43:10
Cak i "naj meksi" kerovi budu pocepani! Svinja odmakne udje u gustis i saceka kera, dok joj ker jos prilazi krece prema njemu! normalno kako se kroz gustis svinja krece brze od kera, stize ga i ...
Praksa, pusti Deane teoriju! ;)
Naslov: Odg: Trobojka BRNJA
Autor: Nikola - 06. 02. 2008. 09:50:04
Imenjače, zna se desiti da pas dobije od vepra, većinom (govorim iz prakse - preko 50 lovova godišnje na svinju) se dešava psima koji su ili neiskusni ili "LUDI".
Svaki pas ima svoj način rada, može se svesti na nekoliko "običajnih" ponašanja.
Mi smo imali jednog krupnog baraka, kad god je naišao na vepra uvijek je dobio od njega. Kad nađe krmaču ili prasce istjera ih kupina kao od šale.
A opet moj istarac nalajava na svinje na 10 metara pred kupinama, nikad nije dobio od vepra.. a uspije ih pokrenuti...
Opet ima pasa koji mogu lajati na metar od vepra a nemogu ga pokrenuti..
Vepar vjerovatno kuži koji pas ima srce...
Naslov: Odg: Trobojka BRNJA
Autor: shaga - 06. 02. 2008. 09:59:14
Cak i "naj meksi" kerovi budu pocepani! Svinja odmakne udje u gustis i saceka kera, dok joj ker jos prilazi krece prema njemu! normalno kako se kroz gustis svinja krece brze od kera, stize ga i ...
Praksa, pusti Deane teoriju! ;)
Desava se.............naravno..........a kolika je mogucnost da se to desi dobro obucenom psu "mekom" a kolika je mogucnost da se to desi psu koji (kazem jos jednom kao mom sa kojim ,priznam, nisam dovoljno radio po tom pitanju,ili je jednostavno tako rodjen "lud") koji skace na DS
Naslov: Odg: Trobojka BRNJA
Autor: Nikola Vojinovic - 06. 02. 2008. 10:09:42
Sve zavisi od terena, u "cistoj" sumi, gde je vidljivost dovoljna, kerovi imaju prostora za beg... tako da i "naj ostriji" kerovi ne stradaju, dok u gustisu stradaju i iskusni "meki" kerovi... Takodje je vazna konstitucija kera, tezi ker uvek bude cepan, dok laksi (mislim na kilazu) cesto samo dobiju batine i ne budu pocepani... Tacno je da ima kerova koji uvek u svakom kontaktu stradaju, ali ima i kerova koji su stradali prvi put sa 6,7,8 godina!
Sve je to relativna stvar...
Naslov: Odg: Trobojka BRNJA
Autor: shaga - 06. 02. 2008. 10:16:05
Sve zavisi od terena, u "cistoj" sumi, gde je vidljivost dovoljna, kerovi imaju prostora za beg... tako da i "naj ostriji" kerovi ne stradaju, dok u gustisu stradaju i iskusni "meki" kerovi... Takodje je vazna konstitucija kera, tezi ker uvek bude cepan, dok laksi (mislim na kilazu) cesto samo dobiju batine i ne budu pocepani... Tacno je da ima kerova koji uvek u svakom kontaktu stradaju, ali ima i kerova koji su stradali prvi put sa 6,7,8 godina!
Sve je to relativna stvar...
Pricao sam o gustisu..........DESAVA SE NARAVNO............nije pravilo.......slazemo se d4
P.S. znaci definitivno nisu savovi mjerilo dali je dobar pas ili nije
Naslov: Odg: Trobojka BRNJA
Autor: dean - 06. 02. 2008. 10:41:12
Ja lovim sa prepeličarom jedva 30-ak lovova godišnje i barem isto toliko puta sam na treningu sa njim, bilo u polju, bilo u gateru, bilo krvni trag. To je samo malo teorije na kojoj ja vršim svoje zaključke. Sljedoglasan je na zeca i fazana i imam odrađen trodnevni tečaj na temu krvni trag sa njim. Znači odradio je krvni trag star preko 24 sata.
Naslov: Odg: Trobojka BRNJA
Autor: dean - 06. 02. 2008. 10:42:49
Moj prepeličar Lun, na toj temi se može vidjeti kako moj pas radi DS prvi put! Komentari su dobrodošli, makar sam malo skrenuo s teme, ali kad me vučete za jezik.
Naslov: Odg: Trobojka BRNJA
Autor: Nikola Vojinovic - 06. 02. 2008. 10:44:19
Moj prepeličar Lun, na toj temi se može vidjeti kako moj pas radi DS prvi put! Komentari su dobrodošli, makar sam malo skrenuo s teme, ali kad me vučete za jezik.
Mislim da mesas neke stvari?!
Naslov: Odg: Trobojka BRNJA
Autor: shaga - 06. 02. 2008. 10:46:58
Moj prepeličar Lun, na toj temi se može vidjeti kako moj pas radi DS prvi put! Komentari su dobrodošli, makar sam malo skrenuo s teme, ali kad me vučete za jezik.
Mislim da mesas neke stvari?!
Deane pricamo o sumi.................
Naslov: Odg: Trobojka BRNJA
Autor: dean - 06. 02. 2008. 10:48:03
Kaj sam pomiješao?
Kaj misliš da ja kad lovim DS ih lovi u polju?
Naslov: Odg: Trobojka BRNJA
Autor: Nikola Vojinovic - 06. 02. 2008. 10:54:40
Kaj sam pomiješao?
Kaj misliš da ja kad lovim DS ih lovi u polju?
Mislim da se ovde misli na kerove koji su gonici, pustaju se na utragu (na tragu od sinoc), nalaze svinju posle nekoliko sati utrage, oblajavaju je i gone nekoliko sati...
Ako ti sa tvojim prepelicarom lovis na taj nacin, onda izvini! d4
Naslov: Odg: Trobojka BRNJA
Autor: dean - 06. 02. 2008. 11:01:40
Mi lovimo na sličan način. Tjeramo manje terene od vas, manje se obilazi teren od vas- što ja smatram greškom. Znači odlučimo tjerati 2-3 brda, to ti je recimo 4-5 km sa 1-2 i to ekipa zaštanda, a nas par sa psima to pređemo. Kad nađemo trag psa puštamo na njega, međutim, najčešće se psi odmah puštaju čim krene prigon da rade slobodnim traženjem. Koliko je to dobro ili loše ne znam, ali zna se desiti da padne 7 komada, a zna se desiti da ne nađemo ništa osim srna. To je sve lov! Svaki kraj ima svoje specifičnosti i nama paše da pas tjera pola sata-sat i još toliko(X2) se vraća. Predugi psi nam ne trebaju jer pretjeraju kroz štand i tjeraju tamo gdje nema lovaca a i kasnije bi ih se moralo čekati.
Naslov: Odg: Trobojka BRNJA
Autor: Nikola - 06. 02. 2008. 11:36:35
Otišli ste u OFFTOPIC, jer je tema TROBOJKA BRNJA!
Naslov: Odg: Trobojka BRNJA
Autor: Nikola Vojinovic - 06. 02. 2008. 11:39:15
Otišli ste u OFFTOPIC, jer je tema TROBOJKA BRNJA!

Izvinjavam se, mozes slobodno obrisati moje komentare bez ljutnje! d4
Naslov: Odg: Trobojka BRNJA
Autor: Nikola - 06. 02. 2008. 11:40:50
Ne, samo sam htio da se rasprava preseli na drugo "bojno" polje.... z10
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: dean - 06. 02. 2008. 12:42:41
Ajmo nastavit ovu temu u kojoj mislim da ćemo se svi složit oko nekoliko stvari, samo su varijacije na temu.
Svima nam treba pas velikog radiusa traženje, velike ustrajnosti da može lajati na vepra sa 5-10 metara ako treba i sat-dva da mi stignemo doć i vidjet kaj to pas laje. Pa tada ocjenjujemo da li puštamo još kojeg psa na tu divljač ili šta nam je činiti. Meni je draže da pas ne ulazi u kupinu jer tamo nema šanse sa veprom, ali lajati na nos sat vremena zato što zna da vepar leži 10 metara od njega a neće se dić, znači niš se ne dešava, takvih pasa je malo.
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: Nikola - 06. 02. 2008. 12:58:02
Deane nije svugdje poimanje "psa za lov DS" takav, znam masu lovaca koji uživaju kada pas ima kontakt s DS, vole da pas grize svinju.
Ja osobno volim slijedeće karakteristike:
1. DA SAMOSTALNO TRAŽI U VELIKOM RADIJUSU (cca do 1 km)- znači pustim ga u šumi, nevodim ga friški trag pa puštam kao mnogi, onda ja tražim a ne on...
2. DA SE JAVLJA SAMO NA FRIŠKOM TRAGU - dosta važno po meni, jer popizdim na pse koji se javljaju na tragu starom nekoliko dana
3. OBLAJAVA I POKREĆE SVINJU - a pritom se mora razaznati kad laje na mjestu, a kad laje na tragu
4. AKO SVINJA PROÐE KROZ ŠTAND DA PRESTAJE GONITI - ako ode dalje u 1. pogonu izgubljen je za lov taj dan
5. ODLIČNA ORIJENTACIJA DA GA NEMORAM TRAŽITI PO ŠUMI DANIMA - svi lovci znaju kako je to kad svi idu u birtiju ili na feštu a ti tražiš psa po šumi satima...danima...

E sad... kad jedom nađeš takvog psa, on vrijedi milione za mene, za nekog drugog ništa...
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: dean - 06. 02. 2008. 13:31:58
Ti imaš takvog psa kakvog si opisao i ja sam ga vidio. A da grize DS i ide u kontakt sigurno ne bi doživio zdrav toliko godina koliko ima i pružio ti toliko užitka u lovu s njim i pucanja pred njim.
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: ante kula - 06. 02. 2008. 19:41:44
kod mene je trska,mocvara blato,cesmina itd.najgori teren za psa. osobno sam isao na koljenima i po 50 metara kroz tunele i na kraju njih je tzv."okretiste" i tu vepar ceka pasa na kljovu i jasno ajme onom koji udje unutra...da vidis kako leti van...takav je lov na teskom terenu..najsrcaniji psi uvijek nastradaju...
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: dean - 07. 02. 2008. 11:59:03
kod mene je trska,mocvara blato,cesmina itd.najgori teren za psa. osobno sam isao na koljenima i po 50 metara kroz tunele i na kraju njih je tzv."okretiste" i tu vepar ceka pasa na kljovu i jasno ajme onom koji udje unutra...da vidis kako leti van...takav je lov na teskom terenu..najsrcaniji psi uvijek nastradaju...
I opet se vraćamo na moju "teoriju" da pravi pas treba i na nos lajati a ne unutra ulazit jer tako brzo završi karijeru. Točno?
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: lovacpd - 07. 02. 2008. 13:25:12
I opet se vraćamo na moju "teoriju" da pravi pas treba i na nos lajati a ne unutra ulazit jer tako brzo završi karijeru. Točno?
Netacno...Takvi laju i na nocasnjem brlogu....na svakom drvetu gdje se cesale DS.
Oblajavati kad je vidi, dotad je goniti glasno, uciniti je nervoznom  i po mogucnosti pokrenuti je
A sad pokretanje DS...to je prica za sebe....ostri psi je pokrecu ugrizom (najcesce situacija kad 2 psa oblajavajuDS, tad onaj ostriji, prestaje da laje i iz pritaje vreba gdje da ujede i tako pokrene vepra), manje ostri "zaskakivanjem" ka DS, a oni meksi samo laju bez prilaska(takvima se DS lako izvuku iz gustog a pas ostaje)
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: Nikola - 07. 02. 2008. 13:33:47
A sad pokretanje DS...to je prica za sebe....ostri psi je pokrecu ugrizom (najcesce situacija kad 2 psa oblajavajuDS, tad onaj ostriji, prestaje da laje i iz pritaje vreba gdje da ujede i tako pokrene vepra), manje ostri "zaskakivanjem" ka DS, a oni meksi samo laju bez prilaska(takvima se DS lako izvuku iz gustog a pas ostaje)
Auuuu, da vidiš kako se pokreće svinja i bez ugriza......
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: lovacpd - 07. 02. 2008. 13:36:13
Vjerujem!!!
Ali to mora da bude strasan lavez, strasna brzina kruzenja oko vepra, da se sam vepar podje okrettati i tad vec pocinje da bjezi...
zar ne?
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: Nikola - 07. 02. 2008. 13:39:27
pisao sam nedavno, svinja kao da osjeti koji pas je jak... čudo
Neki psi mogu lajati do besvijesti, a ona ne kreće, a u LD imamo par pasa koji kreću svinje i bez ugriza kao od šale...
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: dean - 07. 02. 2008. 13:41:28
Ako neki psi imaju problem da razlikuju vrući trag, od DS koja leži na 10 metara od njih onda očito ti psi imaju problem.
A o pokretanju DS se može napisati knjiga. Međutim, svaka divljač ide linijom manjeg otpora jer zna da ako nastrada nema doktora. Znači, vepar se drži gustog dok god se u njemu osjeća sigurno. Pokreće se kad procijeni da su se psi opustili i da ih se može riješiti bijegom ili su nadmoćniji, ali onda on ide na silu i tad obično psi dobiju po repu. Bio sam svjedok kad je krmača uštrojila posavca. Znači on je tjera i kad je ona odlučila da je dosta, okrenula se i hvatala psa dok ga nije uhvatila. Na njegovu žalost, uhvatila ga je za...
A 100 puta se desilo da su DS u borovici, kupini, trsci i ne idu van nego se vrte. Uđe unutra nekoliko terijera i laju u mjestu, kad vepru dosade, psi trče van, vepar za njima i tjera ih, nakon toga se vraća u sigurnost gustog.
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: ante kula - 07. 02. 2008. 19:39:18
oblajavaju i moji pasi al je problem kad ih ima vise,manje su oprezni i onda se opuste i kad vepru dosadi, zna se..trk za njima,gledao sam par puta kako ih goni i po 500 metara..najgore je loviti u 12.mjesecu kad se krmace pare tad su veprovi najagresivniji..
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: DRAGANST - 07. 02. 2008. 20:25:34
Od kad lovim DS nikad se nije desilo nesto isto.Svaki lov je bio prica za sebe.Tako je bilo i sa kerovima,dosta kera su bili pocepani u nekim bezveznim situacijama kad se tome niko nije nadao.Vremenom smo naucili neke stvari npr.da ne treba pustiti vise kera nego samo jednog pa ako on ne odradi onda dodati jos nekog.I pored tih saznanja opet se desi da ker dobije.I slozio bi se u 12 mesecu je najgore.Znam kera starog desetak god.nikad nije pocepan do ove zime,ubijeno pred njim preko 100 svinja[samo ta grupa a drugi mozda jos toliko],utragu radi na plus 35 nalazi svinje na 5km i kad dodje blizu oblajava u krug nije neki lavez ali svinje se pokrenu kako i sam neznam.Kad drugi lovci cuju Liska kako tera ili laje u mestu oni puste svoje mlade kerove pored njega valjda da bi se i oni nesto naucili.I sad ker sto nikad nije radio krene onako ohrabren u gustis i dobije po grudima 20 konca.
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: Nikola Vojinovic - 08. 02. 2008. 08:00:45
100% se slazem sa DRAGANST i ante kula! nemam sta da dodam  ;)
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: DRAGANST - 09. 02. 2008. 12:39:30
Situacija od pre par godina.Moj ker tada jos uvek mlad[1,5god.]po tragu nalazi verprica 80kg,laje u mestu par minuta vepar krece biva ranjen u zadnju nogu.Ker nastavlja da goni i ubije druga ekipa vepra,ja trcim za kerom strah me od lopova i vidim vepra na 200m od mene pao mrtav.Hvatam dah i nastavljam ka vepru,prilaze ljudi koji su ga ubili,ker laje i pocinje da grize vapra da cepa.Kako kruzi okolo  i laje vepar jednim pokretom pomera glavu i ubode kera preko rebara u pluca,prakticno zakaci kera na kljovu.Pa sad pitam sta je tu ker pogresio ili mozda ja.Ker je bio dosta mek nije toliko agresivan.
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: shaga - 09. 02. 2008. 13:09:40
Situacija od pre par godina.Moj ker tada jos uvek mlad[1,5god.]po tragu nalazi verprica 80kg,laje u mestu par minuta vepar krece biva ranjen u zadnju nogu.Ker nastavlja da goni i ubije druga ekipa vepra,ja trcim za kerom strah me od lopova i vidim vepra na 200m od mene pao mrtav.Hvatam dah i nastavljam ka vepru,prilaze ljudi koji su ga ubili,ker laje i pocinje da grize vapra da cepa.Kako kruzi okolo  i laje vepar jednim pokretom pomera glavu i ubode kera preko rebara u pluca,prakticno zakaci kera na kljovu.Pa sad pitam sta je tu ker pogresio ili mozda ja.Ker je bio dosta mek nije toliko agresivan.
Po meni je to to pravo vrijeme da se odstrijeli ispred mladog kera.......(nebitno sto je to bio neko drugi i ne zelim da dublje ulazim u tu temu)e sada rekao sam u jednom postu ranije da moj ker skace na prase i da mi se to ne svidja.........e sada dolazimo do toga sto se kod mene uspostavilo da nisam trebao da radim (ja licno sa sa mojim psom),kao i ljudi i psi se razlikuju po temperamentu.......znaci slicna situacija na mrtvo prase pustam da ga cupa do iznemoglisti i tos ja ga fuckam sigurni sat vremena i guram nogom prase put njega..........i od relativno mirnog psa dobijem zestoko uzescenog...........sta mislite jeli to moglo da da utice toliko na njega da sada to ne mogu da izbijem iz njega.........Jos jednom ukusi se razlikuju,i meni se to ne svidja...............a oppet sjutra sa novim psom bi isto cinio,i mislim da ga treba tako zestit ali neznam dokle ,gdje je granica i dali je ima ili to zavisi od psa???
P.S trebao si da budes oprezan sa jos zivim prasetom i kada si ga vec primico da cupa trebao si mu ca ledla prici (ja znam da i sam sada znas ali eto da napisem)
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: draganco - 09. 02. 2008. 13:13:14
Goniclije imam par slika od povredjenih kerova gonica u duelu sa Svinjama!Dali da objavim,da se neljuti mozda admin?Slike su skinute sa neta.
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: lovacpd - 09. 02. 2008. 14:18:23
Sto se mene tice, slobodno objavi!!!
Ja na zalost nemam slika svoje kuje, balkanke(inace od 28.12 nije ziva), koju je vuk sjekao, vepar par puta, ali i dalje je bila ista takva, ostra, sve do uginuca.
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: DRAGANST - 09. 02. 2008. 16:24:30
Shaga pa kako da budem oprezan kad sam jos bio daleko 70-80m od vepra,a ovi ljudi ne diraju kera jer vide da ja prilazim i predpostavljaju da je moj ker.Inace kljove 13cm tek da ga pocepa.Nazalost nemam slike od tog dogadjaja zurio sam kod veterinara.Ali imam nekoliko drugih slika od pocepanih kerova.
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: shaga - 09. 02. 2008. 16:38:33
Situacija od pre par godina.Moj ker tada jos uvek mlad[1,5god.]po tragu nalazi verprica 80kg,laje u mestu par minuta vepar krece biva ranjen u zadnju nogu.Ker nastavlja da goni i ubije druga ekipa vepra,ja trcim za kerom strah me od lopova i vidim vepra na 200m od mene pao mrtav.Hvatam dah i nastavljam ka vepru,prilaze ljudi koji su ga ubili,ker laje i pocinje da grize vapra da cepa.Kako kruzi okolo  i laje vepar jednim pokretom pomera glavu i ubode kera preko rebara u pluca,prakticno zakaci kera na kljovu.Pa sad pitam sta je tu ker pogresio ili mozda ja.Ker je bio dosta mek nije toliko agresivan.
Onda po meni niko nista nije kriv ako se moze tako reci.......a sto se tice toga sto je neka druga grupa odstijelila DS pred tvojim psom meni licno (MENI LICNO) ne bi smetalo posto se nikada licno ne ljutim jada neko puca ispred mog psa....vazno mi je da ih sto vise padne pred njim ..............mada znam da je ovdje kod nas bilo i podizanja puske oko toga pred cijim kerom je ubijeno
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: DRAGANST - 09. 02. 2008. 16:48:41
Nikad nije bilo problema kad neko drugi ubije pred nasim kerovima.Ali kod nas je ranije bilo dosta kradje kerova zato mi pratimo kera koliko je moguce.Kamo srece da sve sto pokrene ker padne ma ko ga ubio.
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: Niko L. - 09. 02. 2008. 17:08:12
Kod odgoja pasa se more dobiti na njegovoj žestini.Kao što je SHAGA reka da treba pustit mlada pasa na mrtvu svinju da je čupa.Ja to isto radim,malo mu ga vučem,trzam ga,a ponajviše ga hrabrim tako da osjeti svinju i da vidi da to od njega tražim.Ne mora poslije značit da će pas sa takvom obukom ić na glavu svinji.Bar ja tako mislim.Takvi se ludi pasi rađaju,a još prije umiru.Možda ste čuli za Željku Pavlinovića ili ga znate,ja ga osobno znam i dobar sam s njime.Cili život se je posvetia pasima,a ponajviše trobojcima.Ima je jednog trobojca,koji je sa 8 mjeseci mačka zadavia.Mačak je pobiga u kupinu,a pas za njim i u kupini ga zadavia.Malo se puta bilo dogodilo da taj pas nije bio izgrižen od krmače ili rasparan od vepra.Čim bi svinja stala,teren mu nije bia puno važan,a mislim na kupinu,neki gustiš,livada ili bilo šta.On je odma na glavu iša.Do smrti bi se borio.Da ne znam koliko je ranjen nije nikad odustaja.Još ako je osjetio krv.Zadnju borbu je ima sa ranjenim veprom,koji ga je iskida da mu nije bilo spasa.To vam je desni pas na slici svijetliji,a ovi livi pas je slična priča samo što je taj od starosti uginia.    
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: ante kula - 10. 02. 2008. 19:24:50
niko to su blesavi psi.i sam imam 2 takva i ne znam sta cu s njima.situacija od 27.01. zadnji dan lova s psima na ds,u nas teren su dotrali drugi psi vepra oko 100 kg kojeg smo i odstrijelili.nakon 2 sata ja dolazim kod vepra i pocinjemo vuc prema autu,eto ti mog psa i normalno da neda nikom pa ni meni doc blizu jer je osjetija krv i "poludija".i onda moram pravit neke kuke i ko zna sta izmisljat da ga uvatim i odmaknem od ds da se moze vuc dalje. i sta sad na to rec?
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: draganco - 10. 02. 2008. 20:26:20
Pre dve zime gostovao sam u BiH,lovile se svinje.Pri izvlacenju svinje,zamalo da mi otkine ruku pas gonic od lokalnog lovca.Spasao me rukav jakne.Toliko je pas zustar(ostar).
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: Niko L. - 10. 02. 2008. 20:34:53
Ova dva baš nisu da bi ugrizli.ali ima je jednog trobojca prije njih.taj kad bi čovika vidia u lovištu  iskeljia bi zube,ne bi se niko smija mrdnit ili probat da ga uhvati.jedino je gazda moga stavit ruku nanj.
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: Nikola Vojinovic - 11. 02. 2008. 08:42:39
Medju kerovima koji idu na svinju, znam za dva tipa: ostri (koji su cesto cepani, neretko ginu u kontaktu i kod njih se retko odstreli pri oblajavanju) i meki (koji drze distancu pri oblajavanju ali uporno i neprekidno laju...). Iskreno vise sam za ovu drugu varijantu, ali ima tu vise ali...
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: Niko L. - 25. 02. 2008. 23:13:15
Htio bih malo da komentiramo članak "TRAGAČ NA KAMENJARU I RAVNICI" Dobra kob broj 70,srpanj 2007.Što je Ivica Bošković napisa: "Gonič školovan za lov divljih svinja u Slavoniji može zadovoljiti u Dalmaciji, ako nije pretežak,ali pas iz Dalmacije u slavonskoj ravnici ugalvnom ne zadovoljava jer najčešće goni srne do iznemoglosti." Koliko ja znam gore pasi gone kratko 10,15 min. i puštaju se na friški trag.Dok se u Dalmaciji traži da pas izradi stari trag,tj. Da ga prati i javlja koji kilometar,da nađe svinje,da goni sat dva,da laje u misto sat dva.Nema veze je li težak ili nije,glavno je da on iđe.Istarac je lagan ko pero,a ne znam može ih se na prste nabrojit u Dalm.koji će to napravit,a dok su posavci,balkanci ili trobojci ko magarad,a to rade od šale.
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: lovacpd - 26. 02. 2008. 10:00:47
"Gonič školovan za lov divljih svinja u Slavoniji može zadovoljiti u Dalmaciji, ako nije pretežak,ali pas iz Dalmacije u slavonskoj ravnici ugalvnom ne zadovoljava jer najčešće goni srne do iznemoglosti." Koliko ja znam gore pasi gone kratko 10,15 min. i puštaju se na friški trag.
Od gonica se trazi istrajnost u gonjenju, to u Slavoniji nemaju, dakle kvare gonice sto zbog granica lovista , sto zbog manje brige poslije lova kao i da bi ih smjeli voditi u lov!!!
Od srne se svi daju oduciti!!!
Dok se u Dalmaciji traži da pas izradi stari trag,tj. Da ga prati i javlja koji kilometar,da nađe svinje,da goni sat dva,da laje u misto sat dva.Nema veze je li težak ili nije,glavno je da on iđe.Istarac je lagan ko pero,a ne znam može ih se na prste nabrojit u Dalm.koji će to napravit,a dok su posavci,balkanci ili trobojci ko magarad,a to rade od šale.
.
Da su bas balkanci kao magarad...ne vjerujem, jer je on kvadratican,relativno sitniji gonic u odnosu na trobojca i posavca.
Ali da su uporni i dugi...to i jeste odlika gonica
Uticaj terena svakako ima velik uticaj na kondiciju psa, pas koji goni sat dva po dalmatinskom krsu svakako da ce u ravnici goniti do sutra, jer mu je mnogo lakse
Ja licno praktikujem obucavati mlade pse po rudistu, povrsinski kop, smrt za sape, kamenit teren, gust. mnmogo tezak za pratiti trag i kad tamo dobijem da pas goni sat vremena, onda moze na sve terene




0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000........................................................................................
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: Huntercro - 26. 02. 2008. 13:49:46
U pravu ste razlika lova u Dalmaciji i Slavonije je kao nebo i zemlja i kod nas zbog konfiguracije terena i malih lovišta psi koji dugo gone nisu na cijeni osim predjela Papuka i Krndije gdje se lovi slično ali samo slično kao u Dalmaciji.
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: DRAGANST - 26. 02. 2008. 18:14:37
Slazem se da je ogromna razlika ravnica i planinski teren.Mene zanima koji je to nacin da se gonic oduci od gonjenja srne.Ja to uporno pokusavam godinama i vrla retko mi uspeva.
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: ante kula - 26. 02. 2008. 19:25:18
sve ovo navdeno stoji al je i kod nas u dalmaciji mali broj kvalitetnih i kompletnih svinjara da rijesavaju stari trag da su dobri u mistu i da dobro gone..vecina ih samo gone svinje
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: SPYDER - 26. 02. 2008. 19:56:58
[quote Slazem se da je ogromna razlika ravnica i planinski teren.Mene zanima koji je to nacin da se gonic oduci od gonjenja srne.Ja to uporno pokusavam godinama i vrla retko mi uspeva.
[/quote]

nabavi srnu u gater i teletakt
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: Niko L. - 26. 02. 2008. 21:28:31
Kao što je Ante reka da je u Dalmaciji mali broj kompletnih svinjara, to je istina. U dosta slučajeva to će odradit 2 goniča u paru ili više njih koji jedan drugog podržaje na tragu i gonji,a kroz gonju se nadopunjuju, tako da to oni odrade kao jedan kompletan svinjar.
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: DRAGANST - 26. 02. 2008. 23:47:53
Nemoj samo gater,to mi se nikako ne uklapa u ozbiljnu obuku za svinju.Svaka cast mozda je neko imao uspeha u gateru ali ja imam lose iskustvo.Ja nisam pokusavao tele taktom moji neki prijatelji jesu ali bez uspeha.
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: dean - 27. 02. 2008. 08:27:37
Nemoj samo gater,to mi se nikako ne uklapa u ozbiljnu obuku za svinju.Svaka cast mozda je neko imao uspeha u gateru ali ja imam lose iskustvo.Ja nisam pokusavao tele taktom moji neki prijatelji jesu ali bez uspeha.
Onda nisu znali koristiti teletakt! Svi ljudi koje ja znam da su koristili teletakt i da su ga znali korisiti su uspjeli odučiti pse da ne tjeraju srne, skratiti ptičare i od svojih pomagača napravit poslušne pse.
Ako pas u gateru tjera DS, ti ga bodriš! Ako potjera srnu, ti ga stisneš! Naravno moraš znati koliko kojim intenzitetom. I to par puta ako treba. Pa kad skuži da mu srna uzrokuje bol, smanjit će doživljaj. Svaka životinja ide linijom manjeg otpora!
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: lovacpd - 27. 02. 2008. 09:14:01
Mene zanima koji je to nacin da se gonic oduci od gonjenja srne.Ja to uporno pokusavam godinama i vrla retko mi uspeva.
Teletakt je jedan od nacina....
Moj do sad najcesci nacin je batina ali samo kad goni, presjeci trag docekati psa i dobro ga istuci, jednom gazda a onda i drugi, i naravno....odstreljivati samo onu divljac koju zelimo da goni!!!To je najlakse raditi na terenu gdje ima mnogo srnece divljaci, tad ona pravi ,male krugove i mnogo je lakse presjeci psa
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: SPYDER - 27. 02. 2008. 11:43:30
Ja nijednom još nisam uspio presjeć psa i istući kad goni jedino u malom gateru, a u šumi nikako čak ni u velikom gateru jer te divljač obilazi pa tako i pas. Ja sam probao dosta načina i najbolji se pokazao teletakt (ali umjereno).
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: MLINKA 007 - 01. 03. 2008. 10:27:11
Moje je misljenje da je najbolje batina(tanka siba) kad potjera srnu docekas ga na prolazu i lagano istuces ali ne prejako jer ce pas izgubit povjerenje  z2
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: PinzHunter - 01. 03. 2008. 13:18:47
Dali bi pomoglo da se pas dok je mlad dovodi u blizinu srna.Onako dok je stene da se "igra" sa njima. Tada bi mu taj miris bio poznat i mozda bi se nagon sa vremenom smanjio. Znam da nije lako odgojiti psa da netjera srne, ali meni nema nista gore nego kad psi otjeraju srne i cijeli lov propadne posto psi odu onda daleko, pa se izgube i sve sto uz to dolazi.

Pozdrav
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: lovacpd - 01. 03. 2008. 13:51:54
Kako oducavate gonica od domacih zivotinja??? neka shvati da je srna za njega ovca ili sta vec...
Prinsip je isti...sve su ostalo nijanse....
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: dean - 03. 03. 2008. 09:11:17
Evo jedna rigorozna metoda da se psa oduči da tjera srne. U limenu bačvu se stavi koža od srne sa nogama, pas i pusti niz brdo. Naravno ne 100 metara, ali 10-20 sam bio svjedok da ljudi rade u susjednoj državi. Kad psa srna nabuba, vjerujte neće nikad više krenuti za njom jer je zapamtio da mu ona uzrokuje bol.
To je za mene ekstrem i ne preporučujem ga, jer meni to ne zvuči humano. Teletakt daje sličan rezultat!
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: DRAGANST - 03. 03. 2008. 20:11:06
Teletakt nisam koristio dosad,probacu pa da vidimo.Reskiracu jednog psa,mada mislim da je najbitnije da se pred njim ne odstreli srna i kad je potera.Problem nastaje kad probije i kad je drugi nesavesni lovci odsrele pred njim srnu i pas pocne da cepa.Retko kad sam uspeo da presecem psa dok goni uglavnom ga pustim na trag i dok se javlja na utragu ako ima srna u blizini ona se pokrene,dobar pas ce propustiti jednu mozda i dve ali kad se pred njim podigne i treca on krene za njom.
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: jgm - 01. 06. 2008. 13:44:46
Dali bi pomoglo da se pas dok je mlad dovodi u blizinu srna.Onako dok je stene da se "igra" sa njima. Tada bi mu taj miris bio poznat i mozda bi se nagon sa vremenom smanjio. Znam da nije lako odgojiti psa da netjera srne, ali meni nema nista gore nego kad psi otjeraju srne i cijeli lov propadne posto psi odu onda daleko, pa se izgube i sve sto uz to dolazi.

Pa ni slučajno nemoj to da radiš. Ako to učiniš, dobićeš baš suprotno od onoga šta želiš. Postaraj se, da prva životinja na koju naiđe, bude baš ona, koja odgovara tebi. Najbolje lisica, može i zec. Bolje ništa nego srna. Kao drugo, nemoj nikada dopustiti, da pas vidi, da si ustrjelio srnu, ali možeš mu je pokazat po krvnome tragu.
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: PinzHunter - 01. 06. 2008. 17:02:48
Dobar savjet, a to mi se nece nikad ni desiti jer ne pucam na srne. ;) A kad je srnjak u pitanju tada pas lezi na svojoj kucici i ceka mene da se vratim iz lova.
Salu na stranu.
Ja sam pse oducavao od domaćih životinja na gore navedeni nacin. Poslije toga nije bilo ni pokusaja o napadu.Ovce su mirno pasle travu,koke kljucale po avliji, samo sam kod mačaka zatvarao jedno oko jer tu gamad (sory na izrazu) nikako ne podnosim. ;)
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: dean - 02. 06. 2008. 08:23:21
Moj kolega ima posavku, a pored njenog boksa su srnjak i srna u gateru od 20 sa 50 metara. Posavka nema šanse da potrči za srnom u šumi! To si ne može svako priuštiti, ali je sigurno dobra metoda.
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: Huntercro - 02. 06. 2008. 10:45:05
Pas se brzo odluči šta će goniti. Ja znam ponekad postaviti dva traga sa krvi i to srneću i svinjsku krv. Na srneću reagira kao da je nema ali na svinjsku naprosto promijeni ponašanje 100%. Zato jer zna šta tražimo i nije nikad pred njim odstrijeljena srna i nakon 10-ak lovova on kuži šta je naša disciplina. Ne kažem da neće zalajat na srnu, pa zalaje nekoliko puta i onda se ušuti, ostavi i vrati se natrag na posao koji treba radit. Točno se u lovu vidi pred kojim je psom pala srna, ne može se to sakriti da ga .ebeš. 
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: Nikola Vojinovic - 09. 06. 2008. 12:30:07
Pas se brzo odluči šta će goniti. Ja znam ponekad postaviti dva traga sa krvi i to srneću i svinjsku krv. Na srneću reagira kao da je nema ali na svinjsku naprosto promijeni ponašanje 100%. Zato jer zna šta tražimo i nije nikad pred njim odstrijeljena srna i nakon 10-ak lovova on kuži šta je naša disciplina. Ne kažem da neće zalajat na srnu, pa zalaje nekoliko puta i onda se ušuti, ostavi i vrati se natrag na posao koji treba radit. Točno se u lovu vidi pred kojim je psom pala srna, ne može se to sakriti da ga .ebeš. 
d4
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: PinzHunter - 09. 06. 2008. 12:36:46
Moj kolega ima posavku, a pored njenog boksa su srnjak i srna u gateru od 20 sa 50 metara. Posavka nema šanse da potrči za srnom u šumi! To si ne može svako priuštiti, ali je sigurno dobra metoda.

e to je to sto sam i mislio.ona vise nema nagona da u sumi za njima potrci jer se to od nje i netrazi.a i ovako vidi svaki dan da su srne prisutne i jako blizu. Dobra stvar koju sebi nemoze svako priustiti, ali mislim da svugjde ima nekih gatera sa srnama gdje se isto moze primjeniti ovakav nacin odvikavanja ili privikavanja.

E sad jedno pitanje ali O.T. pa mi mozes odgovoriti na PN ako zelis.

Pitaj kolegu kako se srna i srnjak u zatvorenom podnose i koliko su vec dugo zajedno?

pozz

PinzHunter
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: shaga - 10. 06. 2008. 19:32:52
Moj kolega ima posavku, a pored njenog boksa su srnjak i srna u gateru od 20 sa 50 metara. Posavka nema šanse da potrči za srnom u šumi! To si ne može svako priuštiti, ali je sigurno dobra metoda.
Dacu sebi za pravo malko da odstupim od teme, pa da napisem da po tom principu ja mlade pse ucim  da ne gone ovce i koze (posto ih kod nas ima dosta).
Dok su mladi psi zive uz ovce i koze i poslije u lovu ne skrecu im paznju (a daleko bilo da pocni da ih gone)
Mislim da je ovaj princip ucenja psa bolji nego sto neki rade............odvedu psa dva puta kod ovaca.......isprebijaju ga..........i kao nece vise.
Naslov: Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
Autor: PinzHunter - 10. 06. 2008. 20:29:18
Moj kolega ima posavku, a pored njenog boksa su srnjak i srna u gateru od 20 sa 50 metara. Posavka nema šanse da potrči za srnom u šumi! To si ne može svako priuštiti, ali je sigurno dobra metoda.
Dacu sebi za pravo malko da odstupim od teme, pa da napisem da po tom principu ja mlade pse ucim  da ne gone ovce i koze (posto ih kod nas ima dosta).
Dok su mladi psi zive uz ovce i koze i poslije u lovu ne skrecu im paznju (a daleko bilo da pocni da ih gone)
Mislim da je ovaj princip ucenja psa bolji nego sto neki rade............odvedu psa dva puta kod ovaca.......isprebijaju ga..........i kao nece vise.

 eto je to. svaka cast d4