Forum LOVAC

Lovna kinologija => Lovna kinologija => Autor teme: dean - 08. 08. 2007. 11:44:19

Naslov: Ubijen lovački pas
Autor: dean - 08. 08. 2007. 11:44:19
Mom kolegi, kojeg zna Podravec je neki dan ubijen pas. Pred svjedocima, 30 metara od puta. Puškom u malom kalibru jer je dotični "lovac" imao pravo na pucanje pasa lutalica i mačaka u lovištu gdje je član. Pitanje je da li je htio psa ukrast pa ga nije uspio dozvat, ili ga je jednostavno ubio iz jala jer nema takvog psa ili nije htio da ljudi posumljaju bilo kaj od navedenog pa je pribjegao najgoroj metodi rješavanja problema. Pred psom je godišnje padalo nekoliko desetaka svinja, Slovački kopov koji nema cijenu. Ja sam lovio s njim 3 godine. Kako se protiv toga borit i na adekvatan način to sankcionirat. Policija je u svakakvim vezama sa počiniteljem te se ne može napravit prijava, a vlasnik psa je bio policajac i sigurno bi ju proveo da se moglo.
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: Zoran - 08. 08. 2007. 12:12:43
pa ako je bio pas u lovistu a on imo pravo za pucanječčč
ili pas bez nadzora, u lovistuččč
sad privatne njihove probleme neznamo da se moze nesto reci!
svakako je ucinjena velika steta!
meni su isto rekli ako mi vide pse u lovistu bez mene da nemogu mi garantirati za nista!
zeznuta situacija jako!
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: Max011 - 08. 08. 2007. 12:52:15
Vrlo je teško dati mišljenje dok se ne sagledaju sve činjenice... Ipak ovde bih rekao da se radi o čistoj obesti jer tamo gde lovim znam večinu pasa i po ponašanju psa zna se da li je odbegao ili samo napravio izlet ... E sad lično da mi je neko ubio mog psa na taj način ,,objasnio bi mu da to nije lepo i da više mu takva ideja nikad ne padne na pamet,,!!! :P Normalno kad niko ne gleda i nema svedoka  :P
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: Zoran - 08. 08. 2007. 12:59:36
upravu si max001
ali u nekim lovistima su objesnuditi pse tamaniti!
cak znam koji je svog kucnog ljubimca makeo jer ga nije prepoznao!

meni je isto nastrado njemacki kratkodlaki pticar, jer je prelazio cestu a auto ga je pokupilo
mozda i nebi da je taj vozio 50 a ne preko 90km!
ali opet sam ja kriv sto je sam hodo po naselju! a ne taj koji ga je zgazio!
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: SPYDER - 08. 08. 2007. 14:45:55
Pa ljudi iz susjednih lovišta u 99% slučajeva poznaju susjedne pse, pa i mom se desi da ode za svinjama u drugo lovište kao što i drugi dolutaju kod nas, nikad mi nije palo na pamet da zapucam na takvog psa. U ovom slučaju pogotovo ako je vidjeo čistokrvnog kopova nije ga trebao ubiti ako se pas nije tamo zadržavao duže vrijeme. Da je moga tako ubio bilo bi  >:( :-X
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: medo - 08. 08. 2007. 14:52:00
Osobno mislim da svaki lovac treba imati dozvolu za odstrijel stetocina i lutalica po lovistu u nedozvoljeno vrijeme.
 Ipak kao i policajac lovac bi trebao opravdati pucanje i znati opisati sve detalje cina.Ako je lovac znao da je pas od kolege nije trebao pucati vec opomenuti vlasnika i uloviti psa,ukoliko se to ponavlja psa se nazalost treba odstrijeliti(ako se ne moze drugacije),a vlasnika novcano ili drugacije sankcionirati.
Ja sam isto imao slican zadatak da uklanjam pse skitalice i macke jer ih je kroz rat i poslije ostalo i previse. Svaki lovacki pas koji je bio uhvacen dobio je novog vlasnika,a oni oje se nije moglo uhvatiti ili su bili nelovacki odstrijelio sam.Cesto sam nailazio na pse svojih kolega za vrijeme lovostaje ali nisam nikada pucao na te pse.Ti psi nisu krivi zbog nagona i blizine lovista,a za vrijeme lova rade i za mene. Ja bih popricao sa vlasnikom i rekao mu da cu ih slijedeci put uloviti ili slikati, te pse ili slike ostaviti u MUP-u i LD-u da se vidi.Jednom sam ulovio i svoje pse koji su se odvezali ali to sam prijavio LD-u tako da ne bi bilo >:(
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: SPYDER - 08. 08. 2007. 14:58:53
Sve to stoji Medo ali vidiš da ovo nije bio mlad pas i da se puno lovolo s njim možda je i taj koji ga je odstrijelio lovio s njim i kakav je to onda način ubit takvog psa. Drugo je da je on lutalica i da se zadržavao neko vrijeme na istom mjestu da nezna kud bi.
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: medo - 08. 08. 2007. 15:08:26
Sve to stoji Medo ali vidiš da ovo nije bio mlad pas i da se puno lovolo s njim možda je i taj koji ga je odstrijelio lovio s njim i kakav je to onda način ubit takvog psa. Drugo je da je on lutalica i da se zadržavao neko vrijeme na istom mjestu da nezna kud bi.
Pa to sam htio reci.
Samo idiot ili ljubomoran lovac puca na lovackog psa.Nazalost i ja sam takve upoznao ali rekao sam uvijek"Ako vidis moga psa da radi nered po lovistu javi mi i sankcioniraj mene ali pse mi ne diraj!!!!"
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: Huntercro - 10. 08. 2007. 00:17:27
Tako je samo lud čovjek pun mržnje puca na tučeg lovačkog psa.
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: dean - 10. 08. 2007. 08:16:52
Dečki slažem se sa vama, ali mislim da je puno važnije takve "lovce" etiketirati i obilježiti. To nije bilo pucano u prigonu pa slučajno, ovo je namjerno! Taj za mene nije lovac i ja ga takvim ni ne želim zvati niti se družiti s njim. Možda sam oštar, ali j ga.
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: podravec - 10. 08. 2007. 13:21:42
Svaki lovac ako je lovac mora poznavati pasmine lovačkih pasa. Ako vidi lovačkog psa u lovištu bez nadzora treba upozoriti njegovog gazdu,jer je gazda kriv a ne pas. To se može toleriratri 2-3 put, ali svaki dan da je pas u lovištu to nemože. Htio bih spomenuti jednu sličnu temu, a to je krača pasa. Kad ti ga netko odstrijeli bar znaš što je sa psom, a kad ti ga netko ukrade neznaš ništa.
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: Zoran - 10. 08. 2007. 13:55:13
Svaki lovac ako je lovac mora poznavati pasmine lovačkih pasa. Ako vidi lovačkog psa u lovištu bez nadzora treba upozoriti njegovog gazdu,jer je gazda kriv a ne pas. To se može toleriratri 2-3 put, ali svaki dan da je pas u lovištu to nemože. Htio bih spomenuti jednu sličnu temu, a to je krača pasa. Kad ti ga netko odstrijeli bar znaš što je sa psom, a kad ti ga netko ukrade neznaš ništa.

pa bas i nije tako
sad ima skoro svaki pas cip,pa je ga jako jednostavno naci!
mislim da su ti cipovi jako dobri za pse pa bi pogotovo svaki lovac trebao svome psu staviti koji jos nemaju,
kad se nekom izgubi pas u lovistu pa dojde do naselja samo , ga treba do veterinara odvesti da ga skenira, a tamo svi podatci o vlasniku pisu!
tak isto kad je moj pas nastrado ljudi su ga odveli u vet.stanicu skenirali i odma me nazvali!
a sto se tiec kradje isto tako jer nek ode kod nekoga veterinara bilo gdje ili preko granice skeniraju psa,i ako si ti javio svom vet.da je ukraden to i njima onda pise da je ukraden, pa taj nemoze daleko sa psom!
jedini problem je sto se taj cip. moze izvaditi operativnim zahvatom. pa bi bilo bolje da ima dva ljevo i desno! ja cu svojima staviti i na desnu stranu najvjerovatnije!
pozdrav
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: podravec - 10. 08. 2007. 14:29:09
Što vrijedi psu što ima čip, ako je ukraden i npr. prešvercan u Bosnu nekom za lov ili u neki drugi dio Hrvatske. Mom je prijatelju ove zime ukraden pas i više ni traga ni glasa psu.
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: madhunter - 10. 08. 2007. 19:28:10
Nema opravdanja za nijednog lovca koji samo digne pušku na lovačkog psa.
Osobno bi se teško odlučio pucati na bilo koju vrstu psa osim da možda baš u tom trenutku progoni divljač.
Neko je rekao da nije pas kriv što ga nagon vuče da potjera srnu, svinje ili zeca, kriv je vlasnik što je pas u nedopušteno vrijeme pustio ili mu je zbog nebrige pobjegao.

Mislim da jedino onaj koji nema lovačkog psa može pucati i odstrijeliti ga jer nezna koliko je u tog istog psa vlasnik uložio i koliko mu veselja pruža.
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: Vanja - 10. 08. 2007. 19:42:19
Mi smo imali svakakvih situacija sa psima u lovištu. Od lutalica, pa do goniča koji su potjerali divljač u naša lovišta.Pucali smo na pse koji su radili velike štete u lovištu, ali smo prije toga poduzimali mjere da do toga ne doče.Ako je pas lutalica onda nam nije preostalo ništa drugo.Dosta puta se dogačalo da smo sa vlasnicima tražili njihove pse po lovištu ili kad smo pronašli pse kontaktirali vlasnike.To je neki lovački kodeks i prevladavanje zdravog razuma.  Moje mišljenje je da svatko tko bez debelog razloga ubije psa nije čovjek nego kreten.  z2 
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: medo - 10. 08. 2007. 21:19:23
Mi smo imali svakakvih situacija sa psima u lovištu. Od lutalica, pa do goniča koji su potjerali divljač u naša lovišta.Pucali smo na pse koji su radili velike štete u lovištu, ali smo prije toga poduzimali mjere da do toga ne doče.Ako je pas lutalica onda nam nije preostalo ništa drugo.Dosta puta se dogačalo da smo sa vlasnicima tražili njihove pse po lovištu ili kad smo pronašli pse kontaktirali vlasnike.To je neki lovački kodeks i prevladavanje zdravog razuma.  Moje mišljenje je da svatko tko bez debelog razloga ubije psa nije čovjek nego kreten.  z2 
d4
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: dean - 13. 08. 2007. 09:02:45
Mi smo imali svakakvih situacija sa psima u lovištu. Od lutalica, pa do goniča koji su potjerali divljač u naša lovišta.Pucali smo na pse koji su radili velike štete u lovištu, ali smo prije toga poduzimali mjere da do toga ne doče.Ako je pas lutalica onda nam nije preostalo ništa drugo.Dosta puta se dogačalo da smo sa vlasnicima tražili njihove pse po lovištu ili kad smo pronašli pse kontaktirali vlasnike.To je neki lovački kodeks i prevladavanje zdravog razuma.  Moje mišljenje je da svatko tko bez debelog razloga ubije psa nije čovjek nego kreten.  z2 
d4
Potpisujem! Zato nam trebaju svi psi biti čipirani i za lov se koristiti samo čistokrvni pri sa položenim ispitima (eksterijer i rad).
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: Bobi - 16. 08. 2007. 14:11:28
Danas secem gradom i vidim plakat, a na njemu slika psa dok je jos bio ziv i nakon sto je ubijen u lovistu s opisom sto se dogodilo i koje drustvo je pucalo na psa i u kojem terenu i to u samom centru grada...
Mozete mislit kako ce se to odraziti u ovoj mojoj maloj sredini u kojoj zivim...

Ionako na lovce gledaju kao na "ubojice", a ovo samo raspiruje "vatru"... :'(
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: dean - 16. 08. 2007. 14:47:15
Jučerašnji dogačaj!
Idem prošetat lovištem te nosim dvogled i fotoaparat, (lovim ja i tim napravama) izlazim iz auta, uredno pozdravljam društvo starijih ljudi koji sjede pred kučom, te ih pitam da li smijem ostavit auto tamo gdje sam ga sparkirao. Auto je ostavljen pored puta, ali sam se htio uvjerit da nije na nečijoj zemlji i da ljudi vide da sam pristojan i civiliziran te da poštujem njih, njihovo možebitno vlasništvo i kulturu.
Onda slijedi druga grupa ljudi čiji pas je pušten i laje na mene (neču ulazit u to jel cijepljen i čipiran) i koji vele citiram "Nemojte pesa strelit zato kaj nema ogrlicu"!
Kaj bi se desilo da je taj pas mene ugrizao, jel bi se utvrdio vlasnikč Ili da sam naletio na njega i imao štetu na autuč
Pas je vlasništvo i podliježe materijalnoj, financijskoj, kaznenoj i svakoj drugoj odgovornosti. čip mi se čini kao dobar način označavanja pasa, još kad bi se provodio zakon ili kažnjavali oni koji ga se ne drže, možda jednog dana!
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: dean - 16. 08. 2007. 14:55:29
Danas secem gradom i vidim plakat, a na njemu slika psa dok je jos bio ziv i nakon sto je ubijen u lovistu s opisom sto se dogodilo i koje drustvo je pucalo na psa i u kojem terenu i to u samom centru grada...
Mozete mislit kako ce se to odraziti u ovoj mojoj maloj sredini u kojoj zivim...

Ionako na lovce gledaju kao na "ubojice", a ovo samo raspiruje "vatru"... :'(
Sad malo zločestih komentara. Jel ti vlasnici znaju di im je bio pas, jel imao čip, jel cijepljen, jel bio pod kontrolom ili šumom jurio srne. Ne opravdavam pucanje na pse, ali mnogi se ne brinu za svoje pse dok im se nekaj ne desi, onda se dignu na zadnje noge, a da je pas napravio glupost, jel bi odgovarali financijski ili kaznenoč Daje nam za razmišljati, kaj neč
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: dean - 17. 08. 2007. 15:07:51
Nitko ne komentira predzadnji post, a onda se stariji lovci čude kako ih se ne poštuje kao nekad. A zašto i bi kad ih se samo vidi kako hodaju s puškom, a ne idu na osmatranje sa dvogledima, ne slikaju divljač i prirodu. Ne nose hranu i sol divljači več samo pucaju i iz lovišta iznose, a ne unose niti vrijeme, niti hranu, niti dio sebe u lovište. Viča ih se pijane i kako će ih netko poštivat kad to ne zaslužuju, niti se zvati lovcima niti nositi lovačko odijelo. Percepcija lovca u javnosti je jako važna. Ajmo mi mladi to probat promijenit!
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: Huntercro - 18. 08. 2007. 13:25:27
Sizifov posao. Probaj nešto reči na skuštini saveza, pa češ onda vidjeti šta bi htio mijenjati. Odgovor - sve.
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: medo - 19. 08. 2007. 20:57:08
Ma to je zajebano ali ne i nemoguce. Zadnjih godina sve vise ljudi nosi lovacka odijela radna umjesto sarenih. To je mali pocetak ali treba biti uporan makar stvarno izgleda kao Sizifov posao.
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: Bobi - 20. 08. 2007. 09:09:25
Evo jos jednog slucaja kod mene u lovistu,

pas pusten s lanca i gonio srne, jedan nas lovac pokusao ga je otjerat jer zna ciji je no pas krenuo na njega i ovaj nakon pucnja u zrak na sto se pas oglusuje, puca u psa. Ljudi ciji je pas zvali policiju i policija sve sto je mogal ustvrditi je da je s strane lovca sve ok. Pas je bio pusten, bio je dalje od 300m od kuca,goni divljac po lovistu, napao lovca a zna se sto kaze zakon. I na kraju konacno da se trgne i nase drustvo i sada dizu tuzbu protiv te osobe koja je pustila psa...

Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: dean - 20. 08. 2007. 09:11:59
Ma to je zajebano ali ne i nemoguce. Zadnjih godina sve vise ljudi nosi lovacka odijela radna umjesto sarenih. To je mali pocetak ali treba biti uporan makar stvarno izgleda kao Sizifov posao.

Svako malo pomaže, od odjela, do toga da smo čisti, trijezni, do toga da ne ideš svaki put sa puškom u lovište, več sa fotoaparatom i dvogledom, da ljudi vide da ne iznosimo samo divljač nego fotografije i uspomene.
Možda sam naivan ali ja ću taj image njegovati
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: SSG - 29. 08. 2007. 10:17:20
I kaj je napravljeno po pitanju Dona.Jer Mirko kaj rješioč d7
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: gardista - 09. 10. 2007. 22:47:32
pre par godina nas sadasnji upravnik je setako mladu kerusu van sela, i pustio je da se istrci, malo vezbali aport....
kaze primeti 3 lika sa pitovima koji su takodje pustili kerove da trce i oni se zalecu ka njemu sa nekih 100 metara, covek posto nije naoruzan, a kerusa mlada, reaguje na jedini moguci nacin i hvata je i dize u narucje posto vidi da ce je pitovi napasti... pitovi pritrcavaju i jedan skace na njega, hvata kerusu za ledja(posto su ona ostala izlozena kako je podigao ko bebu) i odvaljuje parce mesa s ledja i pravi ogromniu ranu na njenim ledjima... tek tad ovi likovi reaguju, dodju , ne sa zurbom(boze moj, nek vezba pit)i vezuju kerove. covek odlepio, kerusa ranjena, a oni jos hoce da ga biju posto se on tu buni oko neke lovacke dzukele...
policija, naravno nista,nisu to pitovi, to su stafordi ili sta vec(inace razlika ocigledna svima osim nadleznima)... ovaj covek kera pa kod veterinara i kraj, savovi kopce i duuug oporavak... samo on vise ne seta kerove tamo... a oni likovi i dalje treniraju pitove na seoskim dzukcima...
posle par nedelja bili u lovu, jedan od njih prolazi dosta dalje ali pit na 100 m od mene a 200 od njega, karabin je spreman, ja u sumi maskiran u zasedi,i kontam, sta da je umesto kera onaj u narucju drzao deteč
punoo puuno snage mi je trebalo da ne dignem karabin i najpodlije moguce mu ubijem pita i samo se prosetam kroz sumu na drugi kraj ko da nista nije bilo...
malko sam otisao offtopic ali ipak i ovo je jedna stvar koja se tice svih nas..
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: draganco - 10. 11. 2007. 15:41:29
Mislim da je veliki greh odstreliti(ubiti)necijeg lovnog psa.Svejedno gde se to desilo.Licno sam dosta odstrelio Lutalica,ali nikada rasnog psa-bio to nemacki ovcar ili neka vrsta pticara ili gonica. Ipak je bolje upozoriti ili obavestiti vlasnika psa, gde mu se pas krece i sta radi, negoli odmah na obarac.Ali ima nas svakojakih m3.
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: nazime - 10. 11. 2007. 18:45:16
Zna se na koje mjesto se stavlja čip. Uz malo volje lako ga se napipa. Onda rade žileti i čip je vani. Kaj niste nikad vidli psa sa ožiljcima na uhu gdje je broj, prije nego se počelo čipirati pseč
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: Zoran - 10. 11. 2007. 18:49:08
Zna se na koje mjesto se stavlja čip. Uz malo volje lako ga se napipa. Onda rade žileti i čip je vani. Kaj niste nikad vidli psa sa ožiljcima na uhu gdje je broj, prije nego se počelo čipirati pseč


a sta je sa cipom i sa ljeve i sa desne strane a ti neznas da ima dvač budes psa onda zakloč
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: nazime - 10. 11. 2007. 19:01:33
Zna se na koje mjesto se stavlja čip. Uz malo volje lako ga se napipa. Onda rade žileti i čip je vani. Kaj niste nikad vidli psa sa ožiljcima na uhu gdje je broj, prije nego se počelo čipirati pseč


a sta je sa cipom i sa ljeve i sa desne strane a ti neznas da ima dvač budes psa onda zakloč

A koliko pasa u Hrvatskoj ima 2 čipač
I ja pišem o klasičnom čipiranju.
A ako netko želi ukrasti nekog psa, to će i učiniti bez obzira kakav mu alarm ugradio.
Takav čovjek u tom psu vidi 200€, i boli ga neka stvar.
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: gardista - 11. 11. 2007. 19:15:06
Mislim da je veliki greh odstreliti(ubiti)necijeg lovnog psa.Svejedno gde se to desilo.Licno sam dosta odstrelio Lutalica,ali nikada rasnog psa-bio to nemacki ovcar ili neka vrsta pticara ili gonica. Ipak je bolje upozoriti ili obavestiti vlasnika psa, gde mu se pas krece i sta radi, negoli odmah na obarac.Ali ima nas svakojakih m3.
na koji nacin obavestiti nekog ko ima 2 promila mozga i kapinu trenerku kao zastitni znakč
a on zna sta mu pas radi, pa licno je hteo da tuce onog coveka cijeg su psa njegovi ranili....
inace pitovi mislim da nisu lovni psič
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: draganco - 09. 12. 2007. 19:50:34
Ima i ovakvih slucajeva.
(http://img204.imageshack.us/img204/228/uslovnazaulovpsawz4.jpg) (http://imageshack.us)
Izvinite za Cirilicu ;).
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: shaga - 09. 12. 2007. 20:02:45
Ma tako i treba i to treba!!!
U STRAZBUR!!!
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: gardista - 10. 12. 2007. 10:37:34
ček,ček, ipak je tu novinar ispustio jedan bitan detalj, dali su oni lovili u svom lovistu ili u tudjem nočuč
nesto se secam kao kroz maglu da se ta prica povlacila po novinama al sa drugim prizvukom.... d2
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: shaga - 11. 12. 2007. 13:45:49
ček,ček, ipak je tu novinar ispustio jedan bitan detalj, dali su oni lovili u svom lovistu ili u tudjem nočuč
nesto se secam kao kroz maglu da se ta prica povlacila po novinama al sa drugim prizvukom.... d2
Komentarisem samo ono sto je NAPISANO.........
jos jednom ponavljam ne znam ja ni sta je ko mislio ni ko je kako prenio ni sta je bilo prije ni sta je bilo poslije...........
SAMO ONO STO JE NAPISANO (po ko zna koji put pisem ovo)
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: gardista - 11. 12. 2007. 15:29:06
ček,ček, ipak je tu novinar ispustio jedan bitan detalj, dali su oni lovili u svom lovistu ili u tudjem nočuč
nesto se secam kao kroz maglu da se ta prica povlacila po novinama al sa drugim prizvukom.... d2
Komentarisem samo ono sto je NAPISANO.........
jos jednom ponavljam ne znam ja ni sta je ko mislio ni ko je kako prenio ni sta je bilo prije ni sta je bilo poslije...........
SAMO ONO STO JE NAPISANO (po ko zna koji put pisem ovo)
ne, kolega, nisam mislio nista lose, ali svi znamo da manipulacija javnoscu je laka ako si novinar, samo ispustis par detalja, malko preformulises pricu i dobijes sasvim nesto deseto, nikako ne opravdavam ubijanje kerova, ali, kod nas u lovistu postoji problem krivolovaca od preko dunava koji dodju sa camcima, i povedu kerove, desilo se par puta da im pohvatamo pse, a oni(krivolovci) uspeju da pobegnu, sta raditi sa tim psimač
nije pas kriv, ali kako gazdu oduciti od togačmozda ce cipovi uneti malo reda u sve to...
ranije u ovom topicu sam pisao o napadu pita na pticara, i mojoj dilemi da odstrelim istog,sto su neki docekali na noz, ali da pojasnim sta se kod nas radi(ili radilo, nisam vec neko vreme cuo za to):
likovi koji drze pitove, treniraju ih tako sto odu u ciganmalu i puste pitove tamo , naravno oni avlijaneri istrce kao jedan da brane teritoriju posto je sve razgradjeno , a zamisli kakva je pretnja za pita, ukrsten jazavicar i terijerč
e u tom slucaju potpuno opravdavam odstrel dzukele inace ne...
jeste tema ubijen lovacki pas, ali nikad nisam delio pse na lovne i nelovne....
jos jednom se izvinjavam ako nejasno pisem, mnogo bih rekao al vremena premalo...
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: shaga - 11. 12. 2007. 16:01:12
Ja sam komentarisao clanak.....
Gardista sto se tice tebe sve pet (OK)
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: sane - 06. 02. 2008. 19:18:45
citam evo ovo sve sta se dogodilo nesretnom kolegi samo da i ja kazem par rijeci
kod nas u bih tj u susjednom lovistu se desila sl situacija da je lovac ubio kera
i to istrijanerku 1,5g i posavca 4god on je opisao ovako slucaj da je naisla grupa od dva psa
koji je jedan bio saren a drugi manje saren te da je ispalio sacmu 4,5 mm
koja je tesko ranila istrijanerku a posavca na mjestu zaustavio i ostavio na putu
to je van svake pameti i ja mislim da takve lovce treba ponovo poslati na ponovno polaganje lov ispita i neka im je sramota a kolege drage to je i nasa sramota sto dopustamo takve slucajeve
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: nazime - 06. 02. 2008. 19:36:01
Evo jedan slučaj pogibije balkanca. Pas nije korišten u lovu(korišten kao čuvar). Čovjek stoji na štandu(ja ga ne vidim ali dooobro znam gdje stoji). Okrenuti smo na istu stranu odakle očekujemo pogon. Odjednom lavež iza nas. Nakon možda minute vidim da je protrčala srna točno tamo gdje bi trebao stajati onaj čovjek. Staje nakon 50-ak m i gleda u smjeru odakle je došla. Nakon kraćeg vremena puca onaj čovjek, ubrzo zatim i drugi šus. Srna odlazi. Srnu su gonila dva balkanca koje je domaći čovjek pustio s lanca (što čini vjerojatno svaki dan). Takvi psi redovito gone divljač po lovištu. Srna je prošla onog čovjeka na štandu i on je zagalamio na pse. Psi ni 5 ni 6 nego iskesiše zube i na njega. Prvi šus je puknuo s kuka jer nije stigao dići pušku u rame, a kad su se psi predomislili, skužili da nema šale i probali pobjeć jednom je bilo kasno.
Zna se čiji su psi i čovjek je upozoren da ne pušta pse da gone po lovištu ali bez uspjeha.
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: gardista - 06. 02. 2008. 22:56:37
Evo jedan slučaj pogibije balkanca. Pas nije korišten u lovu(korišten kao čuvar). Čovjek stoji na štandu(ja ga ne vidim ali dooobro znam gdje stoji). Okrenuti smo na istu stranu odakle očekujemo pogon. Odjednom lavež iza nas. Nakon možda minute vidim da je protrčala srna točno tamo gdje bi trebao stajati onaj čovjek. Staje nakon 50-ak m i gleda u smjeru odakle je došla. Nakon kraćeg vremena puca onaj čovjek, ubrzo zatim i drugi šus. Srna odlazi. Srnu su gonila dva balkanca koje je domaći čovjek pustio s lanca (što čini vjerojatno svaki dan). Takvi psi redovito gone divljač po lovištu. Srna je prošla onog čovjeka na štandu i on je zagalamio na pse. Psi ni 5 ni 6 nego iskesiše zube i na njega. Prvi šus je puknuo s kuka jer nije stigao dići pušku u rame, a kad su se psi predomislili, skužili da nema šale i probali pobjeć jednom je bilo kasno.
Zna se čiji su psi i čovjek je upozoren da ne pušta pse da gone po lovištu ali bez uspjeha.

pa sad nek ih opet pusti....
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: medo - 07. 02. 2008. 09:18:35
Nazime nazalost s tim nije rijeseno nista ako vlasnik nije kaznjen.
Podrzavam lovca koji je odstrijelio tog balakanca.
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: SSG - 07. 02. 2008. 09:28:11
Svakako podržavam lovca koji je ubio psa.Klasična priča o neodgovornosti vlasnika i o nepridržavanju zakona.Srećom da je čovjek bio u legalnom lovu i naoružan.Zamislimo da je bio obični šetač u šumi pa da je pokušao vikom otjerati pse da ne gone divljač ili npr. lovac koji se upravo vraća sa hranilišta bez oružja a psi na njega.....Bilo bi svašta :o
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: gardista - 10. 04. 2008. 09:57:28
pre tri dana, komsija od preko baste(nase baste suceljavaju a trenutno su razgradjene ograde zbog gradjevinskih radova) se bavio bacanjem mamaca u vidu kobasice natopljene Furadanom (izuzetno opasan nervni bojni otrov, koricen nekada u poljoprivredi) po obliznjim bastama, ja sam juce nasao jos mamaca spemnih za nove zrtve, samo mi je zao sto nisam slikao...
bilans:
6 pasa medju kojima i moj terijer Mrvica su otrovani....
sta da kazem i koga da bijem?
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: dean - 10. 04. 2008. 10:01:33
Žao mi je kolega kaj ti se to desilo!
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: medo - 10. 04. 2008. 14:27:10
Pa taj susjed ti je idiot.Ako ga prijavis ne valja,ako ga  :tommy: ne valja.Ne znam sto da ti kazemo osim da mi je zao.
 Ja bih u najmanju ruku otisao kod njega raspraviti njegove metode gospodarenja u susjedstvu. Nadam se da nije namjerno.
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: File - 10. 04. 2008. 14:39:15
A moj medo ko je to ikad postavio SLUČAJNO otrov,to je strašno,žao mi je zbog životinje i gazde,da je susjed imao namjeru otrovat mačke štakore ili šta drugo onda bi upozorio susjeda da je otrov postavljen
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: draganco - 10. 04. 2008. 14:50:11
Znam za slucaj iz Vojvodine, kada je Orao pokupio Vranu zatrovanu Furadanom, normalno i on je uginuo.
Furadan je jako opasan otrov.
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: medo - 10. 04. 2008. 15:22:51
A moj medo ko je to ikad postavio SLUČAJNO otrov,to je strašno,žao mi je zbog životinje i gazde,da je susjed imao namjeru otrovat mačke štakore ili šta drugo onda bi upozorio susjeda da je otrov postavljen
Inace optike su kod mene d4
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: File - 10. 04. 2008. 16:14:24
Ajde ludilo javi par dana prije nego što dođeš da se ja i brat dogovorimo koji će do zadra, jer je ću bit u zg a on u makarskoj.sve ostalo šalji na pp da nas ne opominju za off topic d4
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: gardista - 11. 04. 2008. 21:41:01
A moj medo ko je to ikad postavio SLUČAJNO otrov,to je strašno,žao mi je zbog životinje i gazde,da je susjed imao namjeru otrovat mačke štakore ili šta drugo onda bi upozorio susjeda da je otrov postavljen
ma gde slucajno, bacio je na stazu gde prolaze kerovi, uglavnom komsijski, tako da sad u komsiluku nema skoro ni jednog psa,ne smem mu nista, nemam dokaza da je bas on(mislim niko ga nije snimio....)
al sta sad....
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: Stipe Šibenik - 11. 04. 2008. 23:04:59
U našem lovištu čovjek drži ovce i dobio je uz državni poticaj dva psa ovčara koji neprestano po lovištu gone zečeve. Vjerujem da sigurno svakog mladog zeca uhvati i .... Prijavili smo ga nekoliko puta policiji i veterinarskom inspektoru ali ništa. Šta da radimo??? Da ustrijelimo pse sigurno nije etično, a i da dođe do toga tko je pucao vjerovatno bi mu puška bila oduzeta isti tren. Čini se da smo ipak skroz nemočni po tom pitanju zbog toga što netko ne radi svoj posao....
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: medo - 12. 04. 2008. 09:02:12
U našem lovištu čovjek drži ovce i dobio je uz državni poticaj dva psa ovčara koji neprestano po lovištu gone zečeve. Vjerujem da sigurno svakog mladog zeca uhvati i .... Prijavili smo ga nekoliko puta policiji i veterinarskom inspektoru ali ništa. Šta da radimo??? Da ustrijelimo pse sigurno nije etično, a i da dođe do toga tko je pucao vjerovatno bi mu puška bila oduzeta isti tren. Čini se da smo ipak skroz nemočni po tom pitanju zbog toga što netko ne radi svoj posao....
Onda uhvatite 2 vuka i pustite ih da se igraju s njegovim ovcarima ;D ;D ;D ;D ili malo cobana :tommy:
 Salu na stranu ali ako ne cuva na svojoj zemlji i imate dokaz da njegovi psi rade stetu u lovistu,snimite i odite u MUP. Naravno, ako oni ne poduzmu nista oko toga recite im da cete poduzeti zakonske ovlasti ,a to je odstrijel pasa zbog ne odgovornog vlasnika,300m od kuca,stete u lovistu itd.
 Pa jebem ti vise ovo.Lovci placaju stete ,ulazu u loviste i na kraju netko im se smije u lice :tommy: :tommy:
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: draganco - 12. 04. 2008. 10:16:20
Medo mogle bi se sve te tvoje navedene mere preduzeti.Ali ako je Coban(pastir)imucan,uticajan pa malo i vlast podmicuje sa €  e takvima se tesko staje na put!
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: vuk samotnjak - 12. 04. 2008. 12:15:54
da je imucan ne bi bio coban ;D ;D ;D
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: Stipe Šibenik - 12. 04. 2008. 12:51:42
Da bi cjela stvar bila još i gora čoban i nema svoju zemlju nego pase po državnoj. Ma triba njega po mraku  :tommy:
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: Stipe Šibenik - 12. 04. 2008. 13:01:12
Jel netko možda zna točno kako je naveden u zakonu problem takvih pasa koji ugrožavaju divljač i lovište?
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: panj - 12. 04. 2008. 17:58:32
Šta na terenu LD Šibenik ima čak jedan čoban? Stipe čuvajte ga ko kap vode na dlanu i njegove pse nemoj padat pod utjecaj Šibenčanaca, moje mišljenje o njima je nikakvo iako san cili život među njima. Pustite čovika da od nečeg živi.
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: Stipe Šibenik - 12. 04. 2008. 19:09:02
Šta na terenu LD Šibenik ima čak jedan čoban? Stipe čuvajte ga ko kap vode na dlanu i njegove pse nemoj padat pod utjecaj Šibenčanaca, moje mišljenje o njima je nikakvo iako san cili život među njima. Pustite čovika da od nečeg živi.



Pa nemam ja ništa protiv čovjeka, a i nije da bez pasa nemože držat ovce. Pa da im bar brnjicu stavi ili onu asku da nemogu gonit...!
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: panj - 12. 04. 2008. 19:35:18
Taj čoban bode oči a na brdu pisku imate svaki dan tridesetak pasa šta vode ljudi iz grada ti van ne smetaju. Iz ražina koliko ljudi vodi pse u polje a vama opet smeta čoban. Nebudite licemjerni ako smeta čoban onda smetaju i ovi. I niti jedan od tih pasa nije na povodcu niti ima brnjicu.
A to da on nemože čuvat ovce bez pasa može, isto tako dali ovi drugi mogu zaspat ako pas nije im u stanu mogu. Sad kad već raspravljamo dali je tebi i ocu za lov dovoljan jedan pas ja mislim da je a vi držite tri ili četri. 
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: Stipe Šibenik - 12. 04. 2008. 20:20:43
Taj čoban bode oči a na brdu pisku imate svaki dan tridesetak pasa šta vode ljudi iz grada ti van ne smetaju. Iz ražina koliko ljudi vodi pse u polje a vama opet smeta čoban. Nebudite licemjerni ako smeta čoban onda smetaju i ovi. I niti jedan od tih pasa nije na povodcu niti ima brnjicu.
A to da on nemože čuvat ovce bez pasa može, isto tako dali ovi drugi mogu zaspat ako pas nije im u stanu mogu. Sad kad već raspravljamo dali je tebi i ocu za lov dovoljan jedan pas ja mislim da je a vi držite tri ili četri. 

Sad imamo 2 pasa i malog šteniča koji je na slici, da imam malo više mogučnosti ima bi i još kojeg... Ja i govorim baš o ta 2 pasa koja idu iz Ražina u polje. Tebi je izgleda uredu da tornjcu dave mlade zečeve po polju???   I nisam spomenija da smeta čoban nego psi, pročitaj postove!
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: panj - 12. 04. 2008. 20:24:04
Ja neznan ko je to i iskreno nije me briga. Ali kažen ti da svaki dan u lovištu imate pasa pun kufer a ti se okomija na ta dva.
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: Stipe Šibenik - 12. 04. 2008. 20:26:59
Ma odkud nam drugi pasi u lovištu, pa ne lovimo mi na pisku ili na metereološkoj pa da nam ljudi šetaju pse tuda...
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: vuk samotnjak - 12. 04. 2008. 20:43:16
ja sam dosta upoznat s tornjacima, ima ih kod nas, a i djed mi je drzao tornjaka dok je bio vitalan. ako taj pas kolje zeceve, onda hebi ti takve zeceve!! nisu to zecevi nego trutovi.
ako je zec pravi divljo, nema sansone da ce ga i jedan tornjak uhvatiti, makar i mladunca!
na blidinju u hercegovini imas tornjaka pustenih koliko hoces da slobodni hodaju planinom, i nikakve stete ne prave. a tamo zivi i vrsni kinolog i poznavalac tornjaka fra Petar Krasic.

tornjak koji je istreniran da cuva ovce nece se odvajati od stada taman da stotine zeceva prolazi pokraj njega.
pustite vi cobana na miru, malo je cobana danas.

i da jos napomenem, tesko je cuvati vece stado bez bar jednog pasa.
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: panj - 12. 04. 2008. 20:55:17
Ako lažu mene onda ja lažem i vas ali čuja san da je fra Petar ima tornjaka koji je zadavija dva ili tri vuka tako da i tornjak može radit štete.  ;D
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: Stipe Šibenik - 12. 04. 2008. 21:03:26
ja sam dosta upoznat s tornjacima, ima ih kod nas, a i djed mi je drzao tornjaka dok je bio vitalan. ako taj pas kolje zeceve, onda hebi ti takve zeceve!! nisu to zecevi nego trutovi.
ako je zec pravi divljo, nema sansone da ce ga i jedan tornjak uhvatiti, makar i mladunca!
na blidinju u hercegovini imas tornjaka pustenih koliko hoces da slobodni hodaju planinom, i nikakve stete ne prave. a tamo zivi i vrsni kinolog i poznavalac tornjaka fra Petar Krasic.

tornjak koji je istreniran da cuva ovce nece se odvajati od stada taman da stotine zeceva prolazi pokraj njega.
pustite vi cobana na miru, malo je cobana danas.

i da jos napomenem, tesko je cuvati vece stado bez bar jednog pasa.


A jebi ga vuče, nemože mladunac uzmaknit psu osim ako nema sreče pa je negdi blizu gustiša. A da goni zečeve to je istina jer sam vidija na vlastite oči. Ponavljam još jednom da protiv pastira nema niko ništa. Dapače kapa do poda za mukotrpan posao čovjeku, ali psi mu uznemiruju lovište.... 
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: vuk samotnjak - 12. 04. 2008. 21:06:42
ima on njih vise, ne samo jednog. i ubili su njegovi tornjaci puno vise od 2-3 vuka. to se kod nas ne smatra stetom, zato sto je i sam vuk ovdje smatran stetocinom. kad netko mazne vuka to je za pohvalu, odmah ga i u novine zakace kao vrsnog lovca d4

al stvar je u tom sto tornjak nije gonic, nemoze se on mjeriti sa zecom i njegovim skokovima. tornjak je prvenstveno ovcarski pas, a također sluzi kao i dobar kucepazitelj.
tornjak je daleko poznat sa svojim okrsajima s vukom, zato su stari ljudi u hercegovini koji su imali ovce, svi drzali tornjake. bas radi vuka.

a ocito stipe da mu kerovi nisu dovoljno izdresirani, ponavljam, kad tornjak cuva stado - nista mu nemoze odvratiti paznju, jer to mu je i svrha, na kraju krajeva.
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: panj - 13. 04. 2008. 01:13:45
Ovo me strašno bode u oči kad vidin da netko na neki način vrijeđa čobane. Cijeli svoj život živin u Šibeniku i uvik za ljude koje žive na selu kažu seljačine a to su ljudi koji su navikli radit i koji nešto postgnu u životu. I svatko ko na neki način želi ih uvrijedit ili njihov težak život omalovažit za mene je u najmanju ruku bezobrazan. Ko su to lovci i ko im daje za pravo da određuje oće li čoban voditi psa ili ne. Moj dida ponekad vodi psa a nekad i ne dok čuva ovce, pa nek netko prova ubit tog psa onda će imati posla sa mnom. Otac mi je lovac i ja to stvarno volim ali kruh ne želim nikome uzimat sa mojim hobijm.
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: vuk samotnjak - 13. 04. 2008. 01:36:50
ja ne vidim da itko vrijedja cobane, niti njihove pse. cemu tenzije???
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: panj - 13. 04. 2008. 01:40:51
Ti možda ne ali ja da.
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: medo - 13. 04. 2008. 08:34:24
Ovo me strašno bode u oči kad vidin da netko na neki način vrijeđa čobane. Cijeli svoj život živin u Šibeniku i uvik za ljude koje žive na selu kažu seljačine a to su ljudi koji su navikli radit i koji nešto postgnu u životu. I svatko ko na neki način želi ih uvrijedit ili njihov težak život omalovažit za mene je u najmanju ruku bezobrazan. Ko su to lovci i ko im daje za pravo da određuje oće li čoban voditi psa ili ne. Moj dida ponekad vodi psa a nekad i ne dok čuva ovce, pa nek netko prova ubit tog psa onda će imati posla sa mnom. Otac mi je lovac i ja to stvarno volim ali kruh ne želim nikome uzimat sa mojim hobijm.
Sve to stoji dok taj isti pas ne pocini pizdariju u lovistu. Kad je napravi onda netko mora snositi i posljedice u slucaju da se to ne moze zataskati. Zakon je jasan,a sto se tice cobana u rijecniku tocno pise tko je coban. d1
 Seljacina je nesto drugo i najvise takvih nalazi se u gradovima ;)
E sad o postenju cobana, seljaka ili opcenito ljudi ne bih jer malo tko ce sebe kazniti ili prijaviti ako napravi pizdariju namjerno ili ne namjerno.
 Pocevsi od vecine pozara preko ispase na tudjoj zemlji i zamkarenja te do ostalih steta koje nasi cobani iliti pastiri pocine tokom godine.
 Svi mi imamo nekoga tko je bio coban, a neki od nas su i odrastali uz njih. Ja sam imao srecu da sam i bio coban kao klinac pomazuci babi i djedu.
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: medo - 13. 04. 2008. 08:35:59
Ako lažu mene onda ja lažem i vas ali čuja san da je fra Petar ima tornjaka koji je zadavija dva ili tri vuka tako da i tornjak može radit štete.  ;D
U slucaju da pas zadavi vuka u obrani stada to nije steta (sumnjam da se i dogodi) ali ako to napravi pas koji ne cuva stado onda je velika steta.
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: KOBI - 13. 04. 2008. 11:34:22
Ja mislim da cobanima ne treba braniti da vode pse obucene da cuvaju ovce ali ako ti psi naprave nesto sto ne bi trebali u tom slucaju treba novcano kazniti njihovog gazdu.procjeniti koliko vrijedi ta divljac koju je pas ostetio pa cobana po dzepu.
mislim da bi onda bilo vise reda a i divljac bi bila mirnija jer bi pastiri pazili sta vode uz stado i sa kakvim psima rade.
odstranivanju psa  d7 treba pristupiti samo ako nema bas nikakvog drugog nacina da se problem rijesi jer pas ko pas ima svoje prirodne nagone i nije on za to kriv.
Naslov: Odg: Ubijen lovački pas
Autor: JAKI - 13. 04. 2008. 22:26:54
Kobasane potpuno su u pravu!Ako pas napravi stetu,proceni se steta pa gazdu po dzepu.To je najpravedniji nacin :smil4226ce1d491b5: