Forum LOVAC

Lovna kinologija => Lovne pasmine => Autor teme: OregonHunter - 14. 07. 2017. 15:38:22

Naslov: Egzotične pasmine za lov
Autor: OregonHunter - 14. 07. 2017. 15:38:22
Oprostite što otvaram dosta tema ( valjda mi je ovo posljednja ),ali naš prostor Balkana je dosta zatvoren u vezi pasmina koje se koriste za lov. Evo neka se netko javi ako je lovio sa nekom pasminom a da nije posavac,istarac,trobojac,barak,jazavčar,kopov,njemački ptičar,bretonac itd. Možda je to meni čudno jer sam ja živio i lovio u Americi i psi se itekako razlikuju u Americi i na području Balkana. Kada bi netko došao iz Amerike i donio neku pasminu s kojom on lovi sumnjam da bi se ta pasmina proslavila. Naravno,i ja sam za to da se čuvaju naše domaće lovne pasmine,ali moramo biti otvoreni i prema tuđima. Kad sam došao u Ameriku viđao sam pasmine meni nepoznate i mislio sam da su mješanci. Ali nakon nekog vremena upoznao sam te pasmine koje su bile odlične u lovu. Samo ću nabrojati neke američke pasmine koje su po meni odlični i sjajno bi se uklopile u naš lov.
1.Walkerov rakunski gonič stablaš ( Treeing Walker Coonhound )- pas se koristi za lov na sitnu divljač kao što su rakuni,oposumi,lisice i zečeve. *1.slika
2.Catahoula leopardski pas ( Catahoula Leopard Hound )- veliki pas koji se koristi u lov uglavnom na divlje svinje i na jelene.
3.Američki lisičar ( American Foxhound )- brzi pas koji se koristi za lov na jelene. Za njihovu popularnost je najzaslužniji prvi američki predsjednik Washington.
4.Američki palež crni rakunski gonič ( American Black and Tan Coonhound )- pas koji se koristi kao i američki lisičar,za jelene.
5.Plavotočkasti rakunski gonič ( Blue Tick Coonhound )- pas sa jako velikom hrabrošću s kojim možete loviti sve. U Americi se koristi za lov na jelene,divlje svinje pa čak i na pume. ( svi rakunaši su nastali od gaskonjskog goniča mješanjem sa još nekim pasminama ) *2.slika
6.Plottin gonič ( Plott Hound )- pas velike snage koji se koristi za lov na divlje svinje i medvjede.*3.slika
7.Blue Lacy-pas kojeg sam gledao kako radi i na mnogim turnirima je bio pobjednik. Uglavnom se koristi za lov na divlje svinje.*4.slika
Ima još mnogo pasmina nama nepoznate,ali ove su jedne od poznatijih. Nemojte me krivo shvatiti ,ali sa nekim od ovih pasa sam radio i šteta što ih nema na našim područjima.
Naslov: Odg: Egzotične pasmine za lov
Autor: leon - 14. 07. 2017. 16:26:59
Vidi se, da svi ovi psi potječu od EU pasmina (gaskonski gonič, drugi franc. goniči, kopovi, bigli, itd).
Naslov: Odg: Egzotične pasmine za lov
Autor: OregonHunter - 14. 07. 2017. 17:16:14
Ako imaju barem malo krvi od vrhunskih europskih pasmina za lov onda su i oni valjda dobri ( možda čak i bolji jer su mješani sa više europskih pasmina ). Zašto njih nema ovdje,ja ne znam,a volio bih da ima. Ovaj Walkerov rakunski gonič stablaš,to je meni prelijep pas. Ja mislim da nijedan američki pas nije raširen Europom.
Ja sam ovu temu otvorio da bismo saznali za još neke pasmine,pa vi slobodno ako znate za još neke nama nepoznate pasmine objavite.
Naslov: Odg: Egzotične pasmine za lov
Autor: leon - 14. 07. 2017. 18:29:35
Određeni tip terena i klimatski uvjeti zahtjevaju i određenu pasminu, koja je na to prilagođena. Zato imamo u Istri i Dalmaciji istarca i posavca. Teški tip goniča ala francuski ili nešto slično, otkazali bi na puni crti, također i veliki ameriški psi. Za naš tip lova su najbolje pasmine koje več imamo, vjeruj mi.
Naslov: Odg: Egzotične pasmine za lov
Autor: OregonHunter - 14. 07. 2017. 21:25:36
Slažem se sa tobom,ali vrijedilo bi probat. Ovi psi se koriste na nizinama sličnima kao naša Slavonija,Srijem ili u Srbiji Vojvodina. Ali hvala Bogu mi imamo svoje autohtone pasmine koje trebamo čuvati i širiti. Ljudi u svijetu trebaju saznati da mi imamo najbolje pse za lov ( pogotovo goniče ). Kako ja želim da američki psi postanu popularni kod nas,isto tako želim da se i naše pasmine rašire. Što mislite kako bi istarac ili posavac bio u Americi ?
Naslov: Odg: Egzotične pasmine za lov
Autor: leon - 15. 07. 2017. 11:12:35
Ništa jim falilo nebi, možda prebrzi za jelensku.
Naslov: Odg: Egzotične pasmine za lov
Autor: šokac - 15. 07. 2017. 11:36:10
Mi smo imali catahoulu ,tj. buraz, od najjačih
svinjarskih linija. Pas je dobiven na poklon.
Godišnjak. Lovio jednu sezonu i vraćen bivšem
vlasniku. Odlični psi ali za drugačiji teren, drugačije
svinje i drukčiji način lova ... da sada ne idem u detalje...
Pas je burazu bio poklonjen, čovjek nije tražio novac.

Naslov: Odg: Egzotične pasmine za lov
Autor: OregonHunter - 15. 07. 2017. 12:11:51
Catahoula bi mogao biti dobar negdje gdje nema gustiša jer je prevelik da bi bio okretan. A ako se smije znati,taj čovjek koji mu je poklonio,odakle je ? Jer ako je sa naših prostora,a pas je od najjačih svinjarskih linija,možda je dobar,i možda bi uspio na našim prostorima. Ali,ako čovjek nije sa područja Balkana,onda mi je svaka tvoja riječ jasna.
Naslov: Odg: Egzotične pasmine za lov
Autor: šokac - 15. 07. 2017. 13:30:23
Nema toga kolega na Balkanu.
To je došla skotna ženka avionom
iz Australije.
Štenci su podjeljeni prijateljima u RH.
To je od Gorana i Želje ...
Naslov: Odg: Egzotične pasmine za lov
Autor: OregonHunter - 15. 07. 2017. 16:01:57
Evo još jedne egzotične pasmine,Basenji. Ovaj pas se pojavljiva i u Hrvatskoj gdje ima nekoliko uzgajivačnica. Stvoren je u Africi za lov,ali kao što se dogodilo mnogim pasminama sada je samo ljubimac. Poznat je po tome jer ne laje.
Naslov: Odg: Egzotične pasmine za lov
Autor: OregonHunter - 22. 07. 2017. 18:36:41
Evo još jedne zanimljive pasmine,ovog puta iz Norveške. Riječ je o Norveškom goniču losova. Izgledom lijep,u lovu ne znam kakav je. Meni osobno,psi iz 5.skupine FCI ( špicevi ) su jedni od ljepših pasa.
Naslov: Odg: Egzotične pasmine za lov
Autor: jgm - 23. 07. 2017. 13:05:33
Dobro je prodrmao onog losa. Dlaka svuda okolo.
Naslov: Odg: Egzotične pasmine za lov
Autor: podravec - 31. 07. 2017. 16:40:36
Jedan od te kuje je u Podravini. Sada je već pas 2-3 godine. Jebeno snažan i žilav pas, jakog glasa, šteta što nije vođen više na svinje, ali hoće. Napravio je na labradorki štence, to jedno štene je sa 4 mjeseca zaklalo lisicu u dvorištu. dobri su to psi, samo moraju biti od linije koji su tragači i oblajivači, a ta kuja je to bila.
Naslov: Odg: Egzotične pasmine za lov
Autor: OregonHunter - 31. 07. 2017. 18:12:02
Razmišljao sam o njemu kakvi bi bio na našim prostorima. Čini mi se premal sa prekratkim nogama da bi bio dobar na našim prostorima. Gledao sam ga na youtubu i dobar je,ali na svakom snimku lovi na snijegu.
Naslov: Odg: Egzotične pasmine za lov
Autor: OregonHunter - 14. 08. 2017. 16:15:12
Još jedan egzotični pas,ovog puta iz Francuske,Korthalsov oštrodlaki ptičar. Kada bi ga vidio rekao bi da je njemac,ali razlika od njemačkog i francuskog je ta što je francuski malo manji i ima dužu dlaku. Bilo je planirano dobiti psa koji se svestran,koji može u vodu,u kupinu,na ravnici i u tome su i uspjeli.
Naslov: Odg: Egzotične pasmine za lov
Autor: OregonHunter - 16. 08. 2017. 18:04:07
Ovog puta je riječ od Švedskog goniča losova. Pas mi je prelijep i ako budem ikako u mogućnosti jednom ću ga i nabaviti. Pas se koristi za lov na veliku divljač isključivo na losove. U povijesti je korišten i za lov na medvjede,vukove i risove. Sada,ako ga budem nabavio hoće li biti problem mjesto gdje živim ? Živim u pregrađu gdje ljeta nerijetko dosegnu i 40 stupnjeva,a zime ponekad budu ispod 0. Psi su jako popularni u Švedskoj i tamo se isključivo koriste za lov ( što se meni jako sviđa ). Mislim da nema uzgajivačnica izvan Švedske pa će biti problem ako ga budem mogao nabaviti. U moderno vrijeme pas se koristi za lov na losove,medvjede,veprove a negdje i na sitnu divljač kao na zečeve,kunu,...
Naslov: Odg: Egzotične pasmine za lov
Autor: OregonHunter - 26. 10. 2017. 21:29:42
Istočno-Sibirska lajka je pas iz Rusije. Po izgledu se može prepoznati da je iz FCI 5 skupine. Ovaj pas se koristio za sve što se može,za veprove,medvjede,vukove i ostalu uglavnom krupnu divljač. Razlika između ovog psa i ostalih lovačkih pasa je ta što lajka ne goni,nego traži. Počinje lajati tek kada vidi divljač te je pokušava zadržati dok ne dođe lovac i učini svoje. Ova vrsta nije baš popularna kao Zapadno-Sibirska lajka,ali mislim da je ima i na našim prostorima.
Naslov: Odg: Egzotične pasmine za lov
Autor: fazan - 27. 10. 2017. 09:45:30
Sada sam se sjetio Českog fouseka. Imao ga je moj lovnik ranih 80-tih. Odličan i svestran pas.
Nisam ga od poslije vidio nigdje u lovu.Ima li ga netko ?
I
Naslov: Odg: Egzotične pasmine za lov
Autor: OregonHunter - 19. 12. 2017. 14:58:30
Finski špic je jedan od najrjeđih lovačkih pasa u svijetu. Ima ih u svojoj domovini oko 700 registriranih. Izgledom podsjeća na lisicu. Koristi se uglavnom za lov na pernatu divljač ( iako meni ne izgleda baš kao ptičar već gonič ). Sličnog je temperamenta kao i svaki nordijski špic,uglavnom miran pas,a za lov dovoljno žestok.
Naslov: Odg: Egzotične pasmine za lov
Autor: OregonHunter - 24. 12. 2017. 13:31:53
Jindo je pas koji dolazi iz Južne Koreje. Pripada u FCI 5 skupinu. Kao lovački pas se koristi za lov na divlje svinje i jelene. Izgledom jako podsjeća na Akitu. O ovoj vrsti postoji i legenda u kojoj tri Jinda ubijaju sibirskog tigra kako bi spasili svoga vlasnika.