Forum LOVAC

Divljač => Lovište => Lovnotehnički i gospodarski objekti => Autor teme: GOGO LOVAC - 21. 08. 2016. 19:43:33

Naslov: Problem u radu automatske hranilice
Autor: GOGO LOVAC - 21. 08. 2016. 19:43:33
Imam automatsku hranilicu Moultrie i jučer zamijenim akumulator i primijetim da se tanjurić ne vrti kad se aktivira tajmer. Mislim si da je nešto zapelo,pokrenem ga rukom,a kad tanjurić ide skroz lagano. Ponovno ju aktiviram da baci kukuruz i ništa ... Ponovim pokušaj i prstom pokušam zavrtiti tanjurić i motor proradi. Hmmm ...pošpricam osovinu Brunoxom  i reko da probam ponovno i opet neće vrtiti. Oče vrtiti samo kad malo dodirnem tanjurić. Akumulator je 100% pun i kad se zavrti vrti kako treba,bez ikakvih promjena broja okretaja ili zvuka. Gledao sam u unutrašnjost hranilice i vidio da je na samom motoru između kontakata zalemljen neki smeđkasti element promjera 5 mm(kao gumb od košulje) .Da slučajno nije u tom dijelu problem,čemu to služi?
Ima tko ideju šta bi drugo moglo biti  uzrok da se motorić sam neće pokrenuti kad dobije napon?
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: grom - 21. 08. 2016. 20:57:38
Morao bi, pogledaj četkice tj. mjesto gdje dobija napon.
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: mladjo - 22. 08. 2016. 07:17:38
taj "gumb" je kondenzator koji kod pokretanja motorića daje impuls veće snage da pokrene tanjurić... on se zna napuhnut od vlage, eksplodirat... znači vi nemate taj impuls koji je potreban za pokretanje... kad mu taj "impuls" date rukom motorić dalje vrti... treba zamijeniti kondenzator... ili pogledati da se nije slučajno odlemio od vibracija... kad se mijenja treba uzeti kondenzator istih vrijednosti ko ovaj na hranilici...
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: PLAMEN19 - 22. 08. 2016. 07:40:37
Isti problem i kod nas na hranilicama starim 2 mjeseca
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: Dadx - 22. 08. 2016. 07:42:31
probajte sa jačim akumulatorom, odnosno amperažom
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: GOGO LOVAC - 22. 08. 2016. 07:55:45
Mislim da je prije do tog kondenzatora nego do akumulatora. Išli smo do druge hranilice koja je jedva vrtila i njen akumulator je bio na 20%.
Kolege hvala na pomoći.
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: mladjo - 22. 08. 2016. 08:28:36
Ako vrti normalno kad se pokrene rukom, kondenzator je 100 posto! Ili nema dobar kontakt ili se napuhnuo... najbolje odnesti nekom električaru da ispita i zamijeni kondenzator...
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: GOGO LOVAC - 22. 08. 2016. 09:22:02
Pošto sam u subotu napunio bačvu kuruzom,problem mi je sad to sve isprazniti i skinuti hranilicu. Budem otišao u Moni provjeriti koji je kondezator i zamijenim ga u šumi,ako ne bude radila ... mad ...onda ide demontaža pa u servis.
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: GOGO LOVAC - 23. 08. 2016. 15:08:06
Da li je to kondezator? Piše na njemu 104
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: magwin - 23. 08. 2016. 15:33:29
nisam strujić ali to je dioda.
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: GOGO LOVAC - 23. 08. 2016. 15:44:46
Čemu bi služila na motoriću u automatskoj hranilici?
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: magwin - 23. 08. 2016. 15:53:19
ona bi mogla imati veze sa pokretanjem motora. koliko se sjećam ona služi za puštanje istosmjerne struje samo u jednom smijeru. kad pregori ne pušta nikud-prekid. to nebi trebalo biti skupo. samo promijeni. čak mislim da njihove vrijednosti(oznake) nisu bitne kao kondenzatorske.
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: GOGO LOVAC - 23. 08. 2016. 16:32:04
To bi imalo logike da je dioda na priključcima koji idu na akumulator,ali spojena između + i - na motoru mi nema logike
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: GOGO LOVAC - 23. 08. 2016. 18:33:13
Ovo na slici je VARISTOR. Služi za zaštitu od pre napona.
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: spinnaker - 23. 08. 2016. 19:28:10
Ovo na slici je VARISTOR. Služi za zaštitu od pre napona.
Ili tiristor...

Odsjeci,odnesi u chipoteku i uzmi novi
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: GOGO LOVAC - 23. 08. 2016. 20:06:33
Uopće ga ne treba. On je potreban samo kad se instalira solarni panel da ne dođe preveliki napon na motor. Nemam solarni pa ne treba ni varistor. Ide on van iz moje hranilice,daj bog da je u njemu problem.
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: manufrance - 23. 08. 2016. 21:26:13
Ovo je keramički kondenzator vrijednosti 0,1 mikrofarad.Gore je čovjek lijepo objasnio čemu služi kondenzator na elektromotoru.Molim kolege lovce stolare,vozače,pekare,menadžere da se ne petljaju u elektrotehniku,samo će napraviti veću štetu! rol
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: mladjo - 24. 08. 2016. 07:14:24
veli moj kolega stručnjak da ovaj kondenzator služi za filtraciju, i nema veze s pokretanjem motora, što znači da je negdje još jedan kondenzator koji služi za pokretanje motora i taj je riknuo... bez elektroničara nebu niš... motorić dole i k elektroničaru, najbrže i naj jednostavnije...
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: PLAMEN19 - 24. 08. 2016. 07:26:33
Na našim je vjerojatno problem u kukuruzu jer sam ju sad isprobavao i zavrti 2 sekunde i stane, a onda ju s prstom okrenem i odvrti do kraja.
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: GOGO LOVAC - 24. 08. 2016. 07:55:42
Nije problem sa kukuruzom. Kad nariktam tajmer da vrti 20 sekundi odradi sve bez zastoja,samo neće motor sam krenuti bez da ga malo pomaknem. Tanjurić ne zapinje,ide skroz lagano.
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: Huntercro - 24. 08. 2016. 13:03:01
onda je def kondenzator
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: tyrol - 24. 08. 2016. 16:18:41
Gogo, daj nekakvu sliku gdje je zalemljen na motoru....Ovakav blok kondenzator je stavljen za kompenzaciju induktiviteta namota na elektromotoru, vjerovatno...
Ovaj "pogonski" kondenzator o kojem pričate bio bi ELKO
Ukratko, da ne filozofiram, vrati ovaj svoj kondenzator na mjesto (zalemi ga) i izmjeri napon (+/-) na spoju elektromotorića kad tajmer "uključi" napajanje prema elektromotoru...ONDA idemo dalje  z2
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: aski - 24. 08. 2016. 16:43:18
bez ovog kondića vozi bez problema samo će biti zanemarivo pojačano iskrenje na četkicama.Ili ti ne leže dobro četkice na kolektoru ili su poderane ili su slabi listići opruge.Kad je motor bez napona oćisti sa finim brusnim papirom lagano kolektor i malo pokušaj lagano povinuti limić koji pritiska četkicu a kondenzator možeš i vratiti gore,lp.
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: GOGO LOVAC - 24. 08. 2016. 20:04:01
Nemam sliku hranilice. Ovaj kondezator sam dobio u Moniju sa neispravne hranilice. Kupio sam novi kondezator i kad prvi puta idem u lovište budem sve isprobao. Prvo ću direktno sa akumulatora spojiti na motor da vidim oče li se sam zavrtiti. Ako se ne zavrti promijeniti ću kondzator,dali ima veze kako se spoji kondezator na motor ? Sadašnji kondezator je spojen između plus i minus žice na motoru. Motor se ne može skinuti bez demontaže hranilice,a hranilica se ne može skinuti bez pražnjenja bačve i skidanja bačve na zemlju i moram se zavući u bačvu da odvrnem matice. Zato bi sve prije isprobao da budem siguran da je motor i da njega treba mijenjati.
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: aski - 25. 08. 2016. 08:14:24
nema veze kak se spoji,kondenzator nije bitan za normalni rad motora,radi i bez njega.
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: GOGO LOVAC - 25. 08. 2016. 08:29:21
Ako nije bitan,zašto ga uopće stavljaju?
Mislim da ima ikakvih problema sa četkicama nebi motorić vrtio 20 sekundi 10 puta za redom bez ikakve promjene u brzini vrtnje .
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: GOGO LOVAC - 28. 08. 2016. 11:26:50
Hranilica popravljena.
Problem je bio u kondezatoru.
Prvo sam probao sa direktnim spajanjem žica sa akumulatora na motor i tada motor vrti i sam krene. Nakon toga sam odspojio stari kondezator i motor preko tajmera neće krenuti dok se barem malo ne trzne tanjurić. Koliko sam uspio skužiti na tajmeru nema releja,već ukljućivanj odrađuje neki elemet elektronike samog tajmera i zato je valjda potreban taj kondezator.
Hranilica radi i to je najbitnije.
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: GOGO LOVAC - 19. 09. 2016. 09:31:24
Prema informacijama s terena od kokega,hranilica opet ne baca kukuruz. Pošto je akumulator napunjen i kondezatro stavljen novi trebalo bi raditi barem cca dva mjeseca.iSPORAVNO JE RADILA CCA DVA TJEDNA. Pretpostavljam da je opet u pitanju kondezator,zašto? Šta može biti uzrok da je opet neispravan kondezator. Razmišljao sam da stavim jači,ali radila je cca 4 godine s takvim kakav je stavljen.
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: Huntercro - 19. 09. 2016. 10:44:05
mislim ko garantira da je kondenzator bio ok, ionako je sve made in china, promijeni ga pa ćeš vidjet ...
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: grom - 21. 09. 2016. 09:40:10
Skini ga skroz, nije nužno da mora biti. Motor na timer i šišaj.
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: lovnik - 21. 09. 2016. 09:43:53
Neće raditi bez kondenzatora. Isprobao. Kad direktno soojim akumulator motor radi,ali kad dobije napon s tajmera neće bez kondenzatora sam zavrtiti.
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: GOGO LOVAC - 21. 09. 2016. 14:19:56
To se i meni dešavai ne znam koje razlog. Zvao i servisera i ništa ne znaju. Uvijek neka p......a me zeza.
Budem ubacio relej pa možda bude radila.
Naslov: Odg: Problem u radu automatske hranilice
Autor: tur338 - 21. 09. 2016. 18:18:44
Tak je kolega,staviti relej
Neka timer pali relej i nema zime.tako ja imam slozeno i radi bez zastoja. zagi