Forum LOVAC

Odjeća i Obuća, Oprema za lov, lovce i lovište, terenci => Oprema i Odjeća i obuća => Noževi => Autor teme: Lovac - 24. 01. 2009. 21:13:01

Naslov: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: Lovac - 24. 01. 2009. 21:13:01
Da li je istina da se noževi ne smiju poklanjati?

Ako se već nekom želi  pokloniti nož, onda se traži od te osobe da plati, naravno simbolično.

Znači ako ti platiš nož 600-700 kuna, ona ti da 10-15 kuna, tako da ispadne da ga je ta osoba kupila od tebe. Praznovjerje  teaa.

Zato da se ne bi s tom dragom ti osobom uskoro "dočekivao na nož" oliti svadio i to gadno.

Što mislite i dali ste čuli za to?
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: Aguila - 24. 01. 2009. 21:18:36
Čul sam za to, to je stari običaj.Obično se daje onome tko ti poklanja nož, kuna-dvije ili slična simbolična svota.
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: Nikola - 24. 01. 2009. 21:34:24
Da li je istina da se noževi ne smiju poklanjati?

Ako se već nekom želi  pokloniti nož, onda se traži od te osobe da plati, naravno simbolično.

Znači ako ti platiš nož 600-700 kuna, ona ti da 10-15 kuna, tako da ispadne da ga je ta osoba kupila od tebe. Praznovjerje  teaa.

Zato da se ne bi s tom dragom ti osobom uskoro "dočekivao na nož" oliti svadio i to gadno.

Što mislite i dali ste čuli za to?

jeee, tak je....
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: magwin - 24. 01. 2009. 22:00:09
nikad čuo  ččč
ali toliko sam ih poklonio, da je ova teorija istinita gadno bi najebo d13
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: HuntR - 24. 01. 2009. 22:01:47
ne samo noz nego i svo oruzje i municija,doduse kod municije postoji i oprecno praznoverje koje kaze da darivani metak sigurno pogadja.kako se u narodu kaze oruzje i slicno se ne poklanja da se ne vrati.koliko znam od tog sujeverja je izuzeto oruzje koje se poklanja mladjem clanu porodice tj familije kao izvestan cin inicijacije u drustvo odraslih,dok opet postoji u manje razvijenim sredinama nepisano pravilo da svako sebi kupuje oruzje kao dokaz da je postao odrasla osoba koja moze da sama sebe da izdrzava.
inace imam vrlo neprijatnih iskustava sa ostrenjem nozeva u dane kad bi trebalo vatati zjale,uglavnom su me ti nozevi dobrano obradili.
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: almir - 24. 01. 2009. 22:05:38
Ne kužim kome se crno piše onom tko je poklonio,
 il onom tko je primio poklon?
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: HuntR - 24. 01. 2009. 22:08:14
vidi ako si poklonio prijatelju koji god da izvuce deblji kraj nije dobro
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: almir - 24. 01. 2009. 22:12:49
vidi ako si poklonio prijatelju koji god da izvuce deblji kraj nije dobro
Tko kaže da ču poklonit prijatelju?  happi
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: HuntR - 24. 01. 2009. 22:17:24
onda su ti sanse pola pola
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: KOBI - 24. 01. 2009. 22:21:05
U mom kraju nikad nisam cuo za taj obicaj ali sto se oruzja i municije tice to ima i kod nas tj.nije preporucljivo posudjivati oruzje i municiju od drugih lovaca jer se to smatra nekulturno i to niko ne voli.
Pod tim se normalno ne podrazumjeva ako otac da punomoc sinu na svoju pusku ili ako brat bratu i sl.
osobno kolegama ne volim davati svoje oruzje ali sto se tice caleta i brata,svi nosimo sta kome prvo padne pod ruku u ormaru.
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: HuntR - 24. 01. 2009. 22:25:24
 ima i zato u narodu izreka "kese nisu sestre",kontam da su sve nastale iz iskustva kroz vreme koje je proslo koja govore o zavisti.
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: almir - 24. 01. 2009. 22:26:06
onda su ti sanse pola pola
Takve šanse sam več imao s Lanom Jurčević pa ništa.  >:(
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: HuntR - 24. 01. 2009. 22:33:29
ako je ta L.J. ta mislim ona onda dzaba sto si mahao sabljom ,vise uspeha se postize ako je sama uzme ,e sad ako to nije sablja nego noz onda moras biti dobar tehnicar  z10
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: PinzHunter - 24. 01. 2009. 22:48:30
naprotiv

poklanjanje noza iliti streljiva je znak visoke paznje, jer onaj ko ti to pokloni zeli ti reci da te rado ima na svojoj strani. d1
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: almir - 24. 01. 2009. 22:50:35
ako je ta L.J. ta mislim ona onda dzaba sto si mahao sabljom ,vise uspeha se postize ako je sama uzme ,e sad ako to nije sablja nego noz onda moras biti dobar tehnicar  z10
e baš to
1.pucam po fazanu leti perje s njega i ode
   kaže kolega imaš slabe patrone i da mi svoju
   ja opalim opet isto
   kažem jebla te patrona ode on
   da on meni još jednu ja fulam  uf
   stavim svoje stare i opletem 2 na šus.
2.skupimo se prije lova i grizu se 2 muška psa
  (kao biće sreće u lovu) opet čorak.
3.dođem u lov u novim čizmama
  (opet ista priča) kad ono bez efekta
   kaže kolega to vjerovatno vrijedi za
   sezonu.
   Evo sutra če zadnji dan i ništa posebno.
Neznam tko je imao vremena izmišljat te gluposti.
 (il sam ja baksuz)
Sad mi je ostalo samo da se nadam da bude nešto od noža  hao
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: Huntercro - 25. 01. 2009. 08:46:51
meni kolega poklonio nož - prizrenac i ja ga nosio 5 izlazaka pet komada ds samo otvaraj s njime
kad sam god ponio novo uže za vuć u lov odmah odstrel
skynagel kupio uže od mene ponio ga prvi dan odmah vepar


znači ima toga
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: draganco - 25. 01. 2009. 10:26:25
Mislim da je to praznoverje.
Mada tako verovanje kruzi medju Lovcima. Gomilu preklopnih Nozeva sam poklonio, pa i sam dobio par komada. Nekad neko da par dinara, dali ne dali sluzi i mene i njih uspeh u Lovu.
Problem za koji se od toliko Nozeva odluciti i poneti ga u lov.
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: PinzHunter - 25. 01. 2009. 10:44:03
ja vjerujem u sva praznovijerja koja su pozitivna, a za negativna kazem da su glupost. misli pozitivno i to je to ;)
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: Legion66 - 25. 01. 2009. 15:20:24
Običaj davanja novčića za poklonjeni nož potjeće iz Engleske -penny for a knife. Za poklonjeni nož se daje novčić zbog toga da se nebi prerezalo prijateljstvo. Ja od kad sam saznao za taj običaj ga i prakticiram.
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: Harry P. - 25. 01. 2009. 15:45:13
Nisam praznovjeran ali ću ispričati jednu zanimljivost koja može poslužiti kao argument vaših navoda.

Prije nekoliko godina dobio sam na poklon jedan Bowie nož od jednog prijatelja i nekih pola godine od kada mi je isti poklonio nož posvađali smo se i sama je sreća bila da smo bili u društvu ljudi koji su brzo reagirali i spriječili nas u tučnjavi, moglo je završiti tragično. Obojica smo imali namjere da ozbiljno naudimo jedan drugome.

Nismo razgovarali dugo vremena ali smo se sada pomirili i sve je OK

E sad dali je "do noža" ili nije neznam...

Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: enigma - 25. 01. 2009. 16:19:25
Nisam praznovjeran ali ću ispričati jednu zanimljivost koja može poslužiti kao argument vaših navoda.

Prije nekoliko godina dobio sam na poklon jedan Bowie nož od jednog prijatelja i nekih pola godine od kada mi je isti poklonio nož posvađali smo se i sama je sreća bila da smo bili u društvu ljudi koji su brzo reagirali i spriječili nas u tučnjavi, moglo je završiti tragično. Obojica smo imali namjere da ozbiljno naudimo jedan drugome.

Nismo razgovarali dugo vremena ali smo se sada pomirili i sve je OK

E sad dali je "do noža" ili nije neznam...


sauf mad
 ;D
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: imenjak - 25. 01. 2009. 20:19:38
Nisam praznovjeran ali ću ispričati jednu zanimljivost koja može poslužiti kao argument vaših navoda.

Prije nekoliko godina dobio sam na poklon jedan Bowie nož od jednog prijatelja i nekih pola godine od kada mi je isti poklonio nož posvađali smo se i sama je sreća bila da smo bili u društvu ljudi koji su brzo reagirali i spriječili nas u tučnjavi, moglo je završiti tragično. Obojica smo imali namjere da ozbiljno naudimo jedan drugome.

Nismo razgovarali dugo vremena ali smo se sada pomirili i sve je OK

E sad dali je "do noža" ili nije neznam...


Da mu nisi posudio neke pare, pa ti ih vratio prije roka?
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: STARI AVDZIJA - 25. 01. 2009. 21:43:38
Nisam ćuo za to bar u mom kraju,mada se do duše čakija daje na poklon.Čakija je (ženski rod)po predaji narodnoj "pametnija"Evo da pojasnim odnosno isprićam tu priću.Spremao se sin na prelo(sijelo)neko.Bilo je to u vremena kada se po starom bosanskom običaju sa sobom nosio nož(za ono nedaj Bože ako do belaja dođe.I tako sin hoće da ponese nož a otac mu kaže sine bolje ostavi nož a ponesi čakiju.Sin upita oca zašto to a otac veli sine čakija je pametnija,možeš doći u situaciju da potegneš nož pa ako ga povućeš onda je već svršen ćin.Ako potegneš čakiju imaš još vremena da ohladiš jer je trebaš otklopit,možda se u međuvremenu predomisliš i izbjegneš belaj.Eto čakija je pametnija od noža.Možda u mudrosti ove priće leži razlog zašto je čakija dar,poklon. z14 d1
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: canis - 25. 01. 2009. 23:45:24
A imaju li englezi čakije?
U mom kraju se čakija poklanjala uvijek mladom momčiću koji pokaže da zaslužuje nešto kao nekakvo priznanje za svoj čin,poklon je od roditelja ili nekog bližnjeg.
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: jatagan - 28. 01. 2009. 19:59:28
Nikad nisam cuo za taj obicaj.Vise puta sam poklanjo nozeva onima koji ih vole kao i ja.Takodjer sam rado primo poklonjene nozeve a posebno lovacke.A Englezi nek zadrze svoje obicaje za sebe.
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: veljko - 28. 01. 2009. 20:09:46
U Francuskoj je takodjer obicaj dati novcic za noz kad mi se to dogodilo prvi put mislio sam da je to neka sala
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: jura23 - 21. 06. 2009. 13:37:46
ja sam nedavno  poznaniku dao nož da mi ga naoštri, jer sam stvarno loš u tome...i ko za vraga naljutio se na mene, iz nekih blesavih razloga, njemu samo važnim...i tako sam mu ga mislio pokloniti         kada bi mi rekao da je naoštren, ali me preduhitrilo ovo čudno praznovjerje...
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: Štef - 21. 06. 2009. 14:02:17
 Prošli tjedan sam dobio ovaj nož na poklon (hvala prijatelju) a ja njemu dao opet par novčića na poklon, nadam se da smo kvit!  hao hao lizi lizi  rol rol
 Na takav način možemo izmijeniti cijelu njihovu paletu proizvoda!
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: gardista - 22. 06. 2009. 16:05:13
Običaj davanja novčića za poklonjeni nož potjeće iz Engleske -penny for a knife. Za poklonjeni nož se daje novčić zbog toga da se nebi prerezalo prijateljstvo. Ja od kad sam saznao za taj običaj ga i prakticiram.
tacno, i kod nas svi praktikuju ovaj obicaj...
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: KOBI - 22. 06. 2009. 16:42:20
Običaj davanja novčića za poklonjeni nož potjeće iz Engleske -penny for a knife. Za poklonjeni nož se daje novčić zbog toga da se nebi prerezalo prijateljstvo. Ja od kad sam saznao za taj običaj ga i prakticiram.
tacno, i kod nas svi praktikuju ovaj obicaj...

Sta ako ga poklanjas bratu,ocu,jel isto vrijedi il...?
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: Macak - 22. 06. 2009. 16:53:44
Uh, jesu neki preznovjerni ;D
Ja mom burazu poklonio par metaka Norme da isproba i on sa prvim hitcom odstrelio DS  ;D
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: zhrvoje - 22. 06. 2009. 17:03:38
Običaj davanja novčića za poklonjeni nož potjeće iz Engleske -penny for a knife. Za poklonjeni nož se daje novčić zbog toga da se nebi prerezalo prijateljstvo. Ja od kad sam saznao za taj običaj ga i prakticiram.
tacno, i kod nas svi praktikuju ovaj obicaj...

Sta ako ga poklanjas bratu,ocu,jel isto vrijedi il...?


Vrijedi isto za sve...
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: KOBI - 22. 06. 2009. 17:13:08
Eh onda su mi neki ostali duzni para  uf rol
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: gardista - 22. 06. 2009. 21:24:53
Običaj davanja novčića za poklonjeni nož potjeće iz Engleske -penny for a knife. Za poklonjeni nož se daje novčić zbog toga da se nebi prerezalo prijateljstvo. Ja od kad sam saznao za taj običaj ga i prakticiram.
tacno, i kod nas svi praktikuju ovaj obicaj...

Sta ako ga poklanjas bratu,ocu,jel isto vrijedi il...?

koliko znam vredi...

Vrijedi isto za sve...
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: Zoran - 22. 06. 2009. 21:32:31
evo ja sam se susreo,,, sa ovim ko je ovo godine uzeo majicu lovac.info... da je vec okrvario koga god poznam ko je izaso sa tom majicu prvi put u lov donijela mi je srecu! jedan nespretni je odstrelio cak dva vepra prije dva dana sa ceke, a jutors srnjaka! isplatila mu se valjda investicija!

a i mene mi je neki dan donjela valjda srnjaka "ona"   :bunny:
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: Zoran - 22. 06. 2009. 22:26:42


ovoga cu ostaviti za losa ili irvasa  fre

Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: magwin - 22. 06. 2009. 22:38:58
baš si siroče!
i ja sam isto....a nešta mi miriši na novog Martinija jer na starom nemam više šta brusiti....... fre
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: Štef - 22. 06. 2009. 23:17:01
evo ja sam se susreo,,, sa ovim ko je ovo godine uzeo majicu lovac.info... da je vec okrvario koga god poznam ko je izaso sa tom majicu prvi put u lov donijela mi je srecu! jedan nespretni je odstrelio cak dva vepra prije dva dana sa ceke, a jutors srnjaka! isplatila mu se valjda investicija!

a i mene mi je neki dan donjela valjda srnjaka "ona"   :bunny:

 taj odstreljuje ko lud, i novog zeissa je dobio! Novčiće ja nisam nigdje vidio!  fre fre fre
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: Baki - 23. 06. 2009. 10:47:48
Poklonio sam par nozeva i isto tako sam i dobio par nozeva na poklon,ali jos se nisam sa tim ljudima posvadjao.Ipak je to samo stara poslovica.
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: fazan - 23. 06. 2009. 10:57:01
Bolje da nestane selo, nego običaji ! Te poslovice se držim i nema šanse da nekome poklonim nož  ,ako ovaj nije platiti barem kunu.
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: perop - 23. 06. 2009. 12:45:22
Nisam znao za ovaj lijep običaj. Vjerojatno je i točan jer će se prijateljstvo lako prekinuti ako se zdipi nož od prijatelja bez novčića a on kasnije primjeti da je nož bez njegovog znanja promijenio vlasnika. Inače sam za noževe najviše novčića poklonio Kamenečkom i njemu sličnima.
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: Zarko - 23. 06. 2009. 17:27:25
Pozdrav,ja sam od prijatelja dobio noz na poklon,zahtevao je da mu dam nesto simbolicno,isto je razlog da se ne prereze prijateljstvo,mada do tada nisam znao za to zagi
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: imenjak - 23. 06. 2009. 22:14:33
Nisam znao za ovaj lijep običaj. Vjerojatno je i točan jer će se prijateljstvo lako prekinuti ako se zdipi nož od prijatelja bez novčića a on kasnije primjeti da je nož bez njegovog znanja promijenio vlasnika. Inače sam za noževe najviše novčića poklonio Kamenečkom i njemu sličnima.


Meni je prije dvije godine neko poslije lova zdipio nož (i opasač), ali ne mogu skužiti tko, i sada sam sa svima koji su bili tu dobar.
Zna li neko kada puca to prijateljstvo, nakon godinu, dvije, ... pet? ;D
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: Harry P. - 23. 06. 2009. 22:18:06
Prijateljstvo puca kada otkriješ tko ti je poplašio nož   mad
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: imenjak - 23. 06. 2009. 22:22:15
Prijateljstvo puca kada otkriješ tko ti je poplašio nož   mad

.ebi ga znam i ja tako.
Fata je rekla Muji: "Čim si mi skinuo gaće znala sam da ćeš me je...!
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: magwin - 23. 06. 2009. 22:53:04
a čačkaj ako si uporan isplivati će, samo nemoj biti pregrub...
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: Goran - 13. 10. 2009. 00:46:40
Za jedan okrugli rodjendan dobijem na poklon prekrasan noz od dugogodisnjeg prijatelja ( 10 godina smo lovili zajedno) sa lijepom gravurom "Friends for life" i od tada ga nisam vise vidio!!??
Nikad ni je dna ruzna nije ni pomisljena a kamo li pala!  Ozenio se, preselio daleko i nismo vise nikad otisli u lov zajedno. Nisam puno proznovjeran, ne nosim taj noz u lov ali izgleda ima tu neki djavo ipak ima. Radje bi da se vidjamo i idemo u lov ponekad nego da imam taj nesretni noz.
Drag prijatelj i dobar covjek s kojim me veze puno dobrih lovackih putovanja i avantura.
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: canis - 15. 10. 2009. 20:25:24
Mnogo je varijabli u tom činu,ima tu nečega ...! ::)
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: Antezg - 16. 10. 2009. 12:22:22
Dadeš fino kunu i miran si-ne vrijedi riskirati happi
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: jatagan - 15. 01. 2010. 21:56:50
Ova ostrica bijase rodjendanski poklon bez novcica i naknade,svi zivi i zdravi sauf
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: Legion66 - 16. 01. 2010. 17:16:56
Poklon hvale vrijedan.
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: Zoran - 16. 01. 2010. 17:17:47
meni neki dan poklonila od cure MATER 3 noža! ništa joj nisam dao od novcica!
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: Štef - 16. 01. 2010. 17:19:39
meni neki dan poklonila od cure MATER 3 noža! ništa joj nisam dao od novcica!



 jel se onda mora dat novčić  ak ih doneseš doma u leđima.  happi happi happi
Naslov: Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
Autor: JANEZ L - 16. 01. 2010. 18:02:03
Lp!

Pa i kod nas, kad se da nož u dar, uvjek se da za nož jedan cent. z10

Lovski zdravo
Janez L