Forum LOVAC

Lovna kinologija => Odgoj i školovanje lovačkih pasa => Autor teme: Zoran - 12. 07. 2007. 22:27:56

Naslov: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIČARE?
Autor: Zoran - 12. 07. 2007. 22:27:56
ŠKOLOVANJE I PRIPREME ZA LOV
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Zoran - 12. 07. 2007. 22:34:39
ja sam si sad nakupovo prepelica
za skolovanje samo neznam koliko
je to pametno uzeti prepelice iz uzgojač

po meni ove imaju drkcije i intezvniji miris od divljih

pa sad neznam jeli se varm ili su ipak dobre za obukuččč
kakvo misljenje ili iskustva imateč sa cim vi raditeč

a fazane nisam uzeo nemam gdje da ih jos smjestim
a glupo mi je da uzmem jednog ili dva samo.
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: nazime - 14. 07. 2007. 04:25:10
I ja sam probao sa prepelicama. Katastrofa.
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Zoran - 22. 07. 2007. 21:38:32
I ja sam probao sa prepelicama. Katastrofa.

kako mislis katastrofa, sta nije isloč
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: nazime - 25. 07. 2007. 16:55:26
Nit oče poletit nit bježat nogama. Samo čuči na mjestu. Koristi samo da pas pokaže fermu.
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: medo - 25. 07. 2007. 17:41:03
Ako je pas dobar onda za pocetak nek ferma fazana,a prepelicu nakon par puta ljeti kad dobije u nos pocet ce fermat.
Ja svoje nisam posebno obucavao na prepelicu jer kad nauci sto je lov kasnije instiktivno radi sve bolje.Dobri pticari su lako ucili nakon fazana sve ostalo i svakim danom su bili sve bolji.
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: nazime - 25. 07. 2007. 17:46:53
Slažem se s medom. Kad pas shvati što je lov s vremenom se izbrusi. I još kad pas shvača što se lovi- fantastično. Vidio sam to kod jednog prijatelja iz Samobora. Ima kuju 10 god i sina joj 5 god, kratke njemce.
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: dean - 26. 07. 2007. 08:46:15
Psu bi trebalo biti lakše fermat prepelicu nego fazana, pogotovo mladom psu. Zaštoč Stari fazan puno puta bježi na noge i mladom psu se desi da ferma samo vruči trag jer još ne zna što je vučenje, a fazan je več 100 metara dalje. Doživio sam to puno puta. Ti prilaziš i misliš da ti pas laže ili sumljaš da mu je nos upitne kvalitete. A on još samo nije skužio da stari fazan hoče jurit na noge i leti samo u nuždi, osim toga ptičar bi trebao samo fermat divljač, a lovac je dizat ili dati psu znat da je digne.
Smješno mi je recimo vidjet na utakmici kad ljudi hvale psa kako ima čvrstu fermu, a kad pas stane na divljač oni trče lomeči noge. Pa ako je čvrsta ferma, kuda češč Pas će stajat minutama i trebao bi sačekati dok vodič ne doče.
Sumo ti si sudac, jesam puno promašioč
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: SUMO - 26. 07. 2007. 09:06:10
Kretoh da kucam odgovor :) ono Dean me pretece.
Najveca greska je voditi mladog psa na fazana ili mladog psa samog na teren gde ima dosta zeca i fazana.
Najbolje rezultate sam postizao loveci prepelice i to mator pas i stenac. Imao sam marke i sa stenadima od 4-5 meseci. Takodje, lepo je naci i teren sa jarebicama one su mirnije.
Da, medjunarodni sam sudija d4
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: medo - 26. 07. 2007. 10:44:39
Pa to sve stoji i ne.
Zbog prilika uvijek sam ucio pse najprije na fazane.
Ali..
Fazani su bili uglavnom mladi i tek pusteni tako da se nisu vukli vec su uglavnom lezali na mjestu.Bilo je svega ali pas je malo pomalo ucio i svaki put bio bolji tako da sa godinu dana bio je sposoban za sve.
Ipak mi na otocima nemamo zita itd.tako da je i prpelica puno manje,a od jarebica imamo grivnu koje se lovi na strmim,kamenitim liticama i puno puta si u opasnosti da se polomis ili ubijes.
To treba probati i test je za lovca ali i za psa.
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: SUMO - 26. 07. 2007. 10:54:36
Dobro, ne moze se porediti pusteni fazan i divlji. Nisu dzabe ameri uveli sistem `domaci` fazan u kutiji. Pas se lako nauci da markira.
Deane, gresis - na utakmicama, posebno velikim svaka greska ( pa i najmanja) se ne prasta i vrlo cesto kosta titule, sampionata itd..
Jako cesto na najvecim utakmicama nema dovoljno divljaci ili je divljac zaplasena, tu pardona nema, vodic lomi noge, posebno italijan koji od gazde dobija znacajno vise novca ako dobije titulu. R CACIT je mnogo manje para...

A samo jedan primer - svetski kup u Francuskoj 1998. U nasu  bateriju (tad sam stazirao uz oca) zrebom dodje reprezentativac iz Srbije. Pas trci kao u snu, u 6-7 minutu zabada marku da se use.es! Ja mu kroz zube vicem, trci bre, a on ponosan polako ide ka psu - ma nek vide sudije sta je marka. Naravno neka zaplasena jarebica poleti, pas iziritiran za njom i od svetskog sampiona tu tu aut. A da je bio kraj njega....
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: dean - 26. 07. 2007. 11:07:03
Znam da se svaka greška na velikim utakmicama ne prašta, zato pravi takmičari trče sa 20-30 pasa. Nije svakom pas dan, jednom je vruče drugom hladno, ali jednom od 30 će sjest utakmica. Zato vodiš pun kombi "raketa" od kojih svaki može uzet titulu i ne bi pogriješio.
Ali, svaki prosječan lovac će svom psu oprostit 2-3 greške ako ima 10 fermi iz kojih odstrijeli 5 kljunova u jednom lovnom danu. Točnoč
Takmičenje je posebna disciplina za koju treba vremena, novaca i ponovno svega toga, po mogučnosti u neograničenim količinama.
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Zoran - 26. 07. 2007. 11:07:30
Kretoh da kucam odgovor :) ono Dean me pretece.
Najveca greska je voditi mladog psa na fazana ili mladog psa samog na teren gde ima dosta zeca i fazana.
Najbolje rezultate sam postizao loveci prepelice i to mator pas i stenac. Imao sam marke i sa stenadima od 4-5 meseci. Takodje, lepo je naci i teren sa jarebicama one su mirnije.
Da, medjunarodni sam sudija d4

SUMO htjeo bi te pitati dali ima velike razlike u mirisu kod prepelica iz uzgoja i iz divljineč
ja mislim da ima ali jeli to tesko psu za prepoznati sad recimo kad se trenira na domacim p. a poslje u lovu neprimjecuje! ubiti kakve greske se mogu raditi sa divljaci iz uzgojač
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: SUMO - 26. 07. 2007. 11:29:49
Ne bi mogao sa sigurnoscu da tvrdim kakve su razlike, ali sigurno postoje i nisu zanemarljive i psa treba sto manje voditi na vestacku divljac u pocetku obuke.

Utakmice jesu posebna discpiplina a i posebni su vodici koji imaju mnogo pasa - mora jedan da dobije, posebno kada zakupe bateriju. ali to je druga tema, ovo sam pomenuo u drugom kontekstu (trcanje, vodici i ostalo) i ne moze se porediti bilo koji vodic koji ima 1/2 psa i to radi iz ljubavi ili neki profi vodic koji seni kod gazde i ima pun kombi pasa...
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: medo - 26. 07. 2007. 12:56:43
Meni je bitan za lov i greske probam ispravit u hodu ali bitno mi je da drzi fermu dok ja ne kazem i da sekundira strpljivo.
Lovio sam nekoliko puta uz Heraka,Stefanela iz it i jos nekih vrhunskih takmicara.
Zanimljivo je to da moji psi nisu bili nimalo losij ,a ponekad su bili i bolji od njihovih te nisu imali nervozu kao takmicarski.
Osim toga siguran sam da su lovacki radni psi imali bolji nos od njihovih.jer nije to bio samo moj slucaj vec se to dogodilo i drugim lovcima.Samo lako je Talijanu,cim vidi super psa odmah ti nudi lovu do krova ili otkup stenaca u buducnosti.Meni su kao klincu(15g.) nudili tada bogatstvo za bretonku ali bila mi je poklon od oca i cijenu nije imala.
Moram reci da su i moji psi bili vrhunskih korijena.
Ipak kretanje i slusanje na komande pripalo je uvijek natjecateljskim psima.

Da li je tko od vas imao slicna zapazanja
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Huntercro - 26. 07. 2007. 13:07:53
Ja sam čuo da Hari Herak u samom takmičenju da su mi psi u prosjeku ali je za ostale i suce i takmičare fascinantno kako ti psi njega slušaju, gledaju u njega kao u boga kao da razumiju svaku riječ - i tu je njegov obol kojim doče do vrha. Da se razumijemo on strahovito radi sa psima, mislim bilo bi glupo govoriti da čovjek ne radi sa psima. Ko nikead nije bio na utakmici županijskog i državnog ranga taj to ne zna. Zato treba otiči uvjeriti se i to je to. 
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: SUMO - 26. 07. 2007. 13:15:43
Hari je svetsko ime, zezator i pre svega covek. Zahvaljujuci svom imenu i cuvenju, pre dve godine u sred Nisa na svetskom kupu, predstavljanje reprezentacija, idu sve po redu, pretposlednji Hari i Franko iz Cro, za njima nasi domaci kao zadnji. Ide himna,zastava, Hari dobija aplauz onako sa stakom.To verovatno niste znali.
Jos pre 20 godina je bio ravnopravan bilo kom italijanu na terenima Zadra na cuvenim utakmicama.
Covek jednostavno to radi i od prosecnog psa moze da napravi dobrog. Ali se nesto ne secam da je imao previse losijih ili prosecnih :P
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Huntercro - 26. 07. 2007. 13:34:42
loše nije nikad imao samo dobre i bolje  :P :P :P
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: skyangel - 26. 07. 2007. 14:34:20
hariju svaka čast. njemu je to život i od toga i živi. no nama smrtnicima posao ne ostavlja previše vremena za odgoj mladih pasa, tako da moji psi obavezno pohačaju profesionalnu školu, a ja onda istitravam one sitne detalje po svojoj mjeri (i njegovoj)  ;D
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: medo - 26. 07. 2007. 14:37:32
Hari ima jako dobar biznis i nakoliko ljudi koji rade za njega sa psima na njegov nacin.Ima ih nekoliko po Pagu koji su kupljeni od njega i svi su dobri ali ne i najbolji ako cemo govoriti o lovu.
U Zadru prije prije nekoliko godina kuja (crno bijeli breton) dobila je najbolju ocjenu i sve moguce titule u ljepoti tad iako je gospodin iz Zadra imao daleko ljepsu kuju.Naravno njegova je dobila ocjenu 5 i nista vise te je doslo do negodovanja.Ipak sudci su cesto pristrani(razlog  ččč),a ta bretonka sa svim cac,cact i sto ja znam s cim sve ne odmah nakon ocjenjivanja bila je prodana u Italiju.
Naravno,Herak je odveo ekipu na prstace da proslave deal.
Hocu reci da nije sve tako kako izgleda i da Hari ima prije svega biznis,a tek onda hobi.
Tako radi vecina svjetskih uzgajivaca ali da su njihovi psi najbolji u lovu nisu.
U natjecanja ne ulazim i davno sam ih prestao pratiti zbog kojekakvog sudjenja ali lov je nesto drugo.Lov je sport gdje te sude svi oko tebe,a ne 1,2 ili vise sudaca,a to je meni daleko vaznije.
Ocjene se mogu kupiti,dobrog psa isto ali gust i psa kojeg si ti skolovao sa dobrim rezultatom nitko ne moze kupiti.
Ovo je samo moje glediste i ne trazim da se netko samnom slozi ali davno sam cuo slicno misljenje g.Bencica koji je tad imao najbolje settere na svijetu. ::)
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: SUMO - 26. 07. 2007. 14:52:01
Na Medin post cu se nadovezati  licnim iskustvom. Madjarska 1998. Mislim da je bio ispit Solms (ili se on samo odrzava u Nemackoj) ili jesenji uzgojni ispit, prisutni klubovi i takmicari iz Austrije, Nemacke, Madjarske i Srbije.
sudili tada moj matori i Laslo Torma iz Srbije. Ja stazirao. Kod Lacike, (posto su u svakoj kategoriji bile po 2 sudije) dolazi mladic sa perfektnim NKD-om. U konkurenciji legenda Pol Sigers sa tada mladim Vagant Hege Hausom. Epel ga nije ni pogledao, dao je Vagantu titulu u tom razredu (prvi dan su psi ocenjivani u eksterijeru) iako je pas tog anonimnog mladica bio lepsi. Ne previse, ali lepsi. Kaze Lacika,  - a ovaj mladi, Epel se nasmeja i nije komentarisao...
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: dean - 26. 07. 2007. 15:06:41
Na Medin post cu se nadovezati  licnim iskustvom. Madjarska 1998. Mislim da je bio ispit Solms (ili se on samo odrzava u Nemackoj) ili jesenji uzgojni ispit, prisutni klubovi i takmicari iz Austrije, Nemacke, Madjarske i Srbije.
sudili tada moj matori i Laslo Torma iz Srbije. Ja stazirao. Kod Lacike, (posto su u svakoj kategoriji bile po 2 sudije) dolazi mladic sa perfektnim NKD-om. U konkurenciji legenda Pol Sigers sa tada mladim Vagant Hege Hausom. Epel ga nije ni pogledao, dao je Vagantu titulu u tom razredu (prvi dan su psi ocenjivani u eksterijeru) iako je pas tog anonimnog mladica bio lepsi. Ne previse, ali lepsi. Kaze Lacika,  - a ovaj mladi, Epel se nasmeja i nije komentarisao...
A kaj je imao rečč Jel bi to promijenilo odlukuč!
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: SUMO - 26. 07. 2007. 15:16:35
Ako je nesto lepse - lepse je. Sad, kriterijumi su ponegde razliciti manje/vise....
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: dean - 26. 07. 2007. 15:21:29
Postoji standard, a o ljepoti nije zahvalno razgovarat. Netko voli plavuše, netko crne, netko smeče, a nekom nije bitno. O ženama govorim, naravno!
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: SUMO - 26. 07. 2007. 15:43:07
pa citas li pazljivoč Postoji standard, pas je bio lepsi ali ga je vodio anonimni decko...
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: medo - 26. 07. 2007. 18:01:28
pa citas li pazljivoč Postoji standard, pas je bio lepsi ali ga je vodio anonimni decko...
Upravo to d4
Zato me natjecanja manje zanimaju ali volim dobru utakmicu na vepra.Ipak lov sa deckima i nasim psima punih mana i vrlina najdrazi su mi z10.Svaki pas je eksterijerno prilicno lijep ali u radu su razliciti svi.Valjda kao i gospodari ;D
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: skyangel - 27. 07. 2007. 07:55:10
IPO riješite da ispoštujete zakon, a onda vodite psa u LOV, a ne na izložbe...  ;D
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: medo - 27. 07. 2007. 09:53:03
IPO riješite da ispoštujete zakon, a onda vodite psa u LOV, a ne na izložbe...  ;D
E zakon,zakon mamu mu >:(
Sve na papiru mora biti ali u praksi ludilo.
Zanimljivo je koliko se vodi stvari o psima.Ako nije lijep ili nema IPO ne snmijes ga voditi ulov ili nije dopusten za rasplod itd.
A onda odes na ulicu i vidis narkomane,alkoholicare,lopove i one sto ne daju drustvu nista.Ipak oni mogu imati djecu i raditi socijalne probleme,a mom prijatelju kojem pas nije bio neki ljepotan rekli su"Ovom psu ne bi trebalo dati da se pari itd."
On je bio u kom 7 dana jer pas je fantastican u lovu.Ipak slazem se da trba zadrzati i razvijati sve bolje genetske osobine ali u buducnosti mozda nas psi i preteknu ;D ;D ;D
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Viktor - 27. 07. 2007. 22:08:44
Po meni je Hari neprikosnoveni kralj i njegova odricanja su zaista velika, on je profesionalac u pravom smislu riječi. Biti 14 puta prvak Svijeta nije mala stvar!
Ono što on ima u kombiju, a trenutno pogotovo Amor i Alba.....san......!!!

Ovdje smo cijeli dan lovili prepelice i fazane na 35 Celzijusa  ;D ;D ovisnost!!!!
Ovdje je on letio moju ženku iza ferme Rine.

(http://i14.photobucket.com/albums/a336/jastreb/Hari5.jpg)

(http://i14.photobucket.com/albums/a336/jastreb/Hari4.jpg)

Jel netko možda probao koristiti kolinke za trening pasa  ;) ;)treniraš, pas markira, podigne ih i one se vrate u volijeru  ::) ::) ;D ;D

Pozdrav Viktor
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: medo - 28. 07. 2007. 09:15:52
Po meni je Hari neprikosnoveni kralj i njegova odricanja su zaista velika, on je profesionalac u pravom smislu riječi. Biti 14 puta prvak Svijeta nije mala stvar!
Ono što on ima u kombiju, a trenutno pogotovo Amor i Alba.....san......!!!

Ovdje smo cijeli dan lovili prepelice i fazane na 35 Celzijusa  ;D ;D ovisnost!!!!
Ovdje je on letio moju ženku iza ferme Rine.

(http://i14.photobucket.com/albums/a336/jastreb/Hari5.jpg)

(http://i14.photobucket.com/albums/a336/jastreb/Hari4.jpg)

Jel netko možda probao koristiti kolinke za trening pasa  ;) ;)treniraš, pas markira, podigne ih i one se vrate u volijeru  ::) ::) ;D ;D

Pozdrav Viktor
To stoji samo te pse nisam imao prilike vidjeti,nazalost
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Viktor - 28. 07. 2007. 15:08:05
Prika ti se javi kad dočeš i organizirat čemo nešto  ;) ;)

Pozdrav Viktor
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: medo - 28. 07. 2007. 19:50:05
To bi bilo  :D
Hvala d4
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: dean - 31. 07. 2007. 09:20:59
pa citas li pazljivoč Postoji standard, pas je bio lepsi ali ga je vodio anonimni decko...
Ti si SUMO koji puta smiješan. Taj pas je bio ljepši tebi, možda čovjeku do tebe nije. Možda nisi bio objektivan, ali ako je dotični pas bio svima ljepši, a pobijedio je drugi, onda je pobjedu odnio vodič (jer je bio poznat), a ne pas. Ali na utakmicama eksterijera bi se trebali ocjenjivat psi, a ne vodiči. Naravno da ti sigurno znaš predstavit psa bolje od mene, ipak si ti i mečunarodni sudac. To je sve jako zaj... jer neki imaju i profesionalne hendlere, neki se znaju sa sudcima, neki su poznati. Jako nezahvalna tema za daljnu raspravu. Cuga na mene i ovu temu sam završio.
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: medo - 31. 07. 2007. 16:21:41
pa citas li pazljivoč Postoji standard, pas je bio lepsi ali ga je vodio anonimni decko...
Ti si SUMO koji puta smiješan. Taj pas je bio ljepši tebi, možda čovjeku do tebe nije. Možda nisi bio objektivan, ali ako je dotični pas bio svima ljepši, a pobijedio je drugi, onda je pobjedu odnio vodič (jer je bio poznat), a ne pas. Ali na utakmicama eksterijera bi se trebali ocjenjivat psi, a ne vodiči. Naravno da ti sigurno znaš predstavit psa bolje od mene, ipak si ti i mečunarodni sudac. To je sve jako zaj... jer neki imaju i profesionalne hendlere, neki se znaju sa sudcima, neki su poznati. Jako nezahvalna tema za daljnu raspravu. Cuga na mene i ovu temu sam završio.
Pa nisi jedini kojemu to smeta.Naime mnogo nas neprofesionalaca je zbunjeno kod ocjenjivanja PASA.Nije mi jasno zasto ocjenjuju vodice.Po meni bi uvijek zenski vodic odnio titulu ;D ;D ;D
Ljepse je za gledat ;)
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Viktor - 31. 07. 2007. 23:22:31
Nije mi jasno zasto ocjenjuju vodice.Po meni bi uvijek zenski vodic odnio titulu ;D ;D ;D
Ljepse je za gledat ;)

Potpisujem  :D :D :D ;D ;D ;D
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: dean - 01. 08. 2007. 09:10:06
Nije mi jasno zasto ocjenjuju vodice.Po meni bi uvijek zenski vodic odnio titulu ;D ;D ;D
Ljepse je za gledat ;)

Potpisujem  :D :D :D ;D ;D ;D

Potpisujem i pijem u to ime!
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: SUMO - 01. 08. 2007. 09:31:16
Ne bi da ulazim u polemiku,mada da li bi se ti osecao prijatno da ti neko kaze - smesan sič
Nebitno,imao sam priliku da budem na mnoooogo medjunarodnih utakmica,izlozbi itd...manje kao takmicar, vise kao stazista i kasnije sudija.Mnogo toga znam,ali bolje da cutim.Zato sigurno nisam smesan, jer tog momenta to nije bilo samo moje misljenje.
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: dean - 01. 08. 2007. 09:39:16
Ispričavam se ako sam te uvrijedio SUMO.
Ja sam smiješan sam sebi ponekad, tako da se ne bi uvrijedio da mi to netko kaže.
Ja svakako mislim da tvoje mišljenje kao dugogodišnjeg uzgajivača, iskusnog lovca, mečunarodnog sudije ima težinu i to ne samo u mojim očima več i u očima svih na ovom forumu.
Dobra kob kolega!
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: SUMO - 01. 08. 2007. 10:26:39
Sve ok z10
Sta cu kad sa mlad i mnogo toga videh. :D
Ne znam da li znate iz cije je odgajivacnice legendarni cika Jovica Balac uzeo prvog nemca posle gomile engleza i cuvenog Black Sandisa :P
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: jopa - 19. 02. 2008. 11:43:22
pozdrav svi lovcima,,,,iman njemacku pticarku stara 8 miseci,,,,,sa 5 miseci posla sam je na skolovanje,da prodz osnove poslusnosti i da se malo uvede malo u lov,,al i nakjon 2 ipo miseca dosla je sa skolovonja,,,,pas radi sto se tice poslosnosti stvarno ok,,,,odloziv je na pucanjeto nije los sto se tog tice,,i pritrazuje teren aportira sve u svemu nije los,,,al imam problem jer odkad je dosla a ima 10 dana jako je plasljiva,,,,,,,,pokusam sam dok je pretrazivala teren baciti petardu ali je jednostavno blokirala i legla ko da je odlozim za pucanj,,,,,,,,zvao sam tok ko mi je trenira i rekao mi je da je petarda smrt sa pasa,,,,,,rekao mi je da bi trebao uzeti startni pistolj,,,i kad mi digne divljac da opalim 2 put i da je dobro pohvalim,,,,,,,,jos nisam to probao,,ali nisam siguran da li ce i to  odagnati strah,,,,,,,,,
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: dean - 19. 02. 2008. 12:08:58
Ja sam imao sličan problem sa svojim prepeličarom. Nije bio stabilan na pucanj, makar je sa šunjkavcem lakše. Jer on nakon kaj pronađe divljač mora ju glasno goniti, ali naravno kratko. Znači on digne fazana, javi se i tek kad ptica poleti i on krene trčat za njom, ja pucam iz startnog pištolja. Nakon nekoliko treninga je povezao pucanj sa divljači i nema beda. Ali mislim da je to od jedinke do jedinke, jer moj pas tada očito nije dovoljno sazrio i bio dovoljno stabilan. Sad nemam problema ni sa odloživosti. Možda su mu klinci bacali petarde u boks ili tko zna kaj, a ja sam moram ispravljati tuđe greške.
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: skyangel - 19. 02. 2008. 12:09:01
petardu obavezno izbaci iz upotrebe zato što ona širi zvuk u 360 stupnjeva i generalno svaki pas će je se bojati. Probaj prvo s malokalibarkom ili startnim pištoljem, pa prijeđi na pištolj, pa na sačmaricu. Moraš paziti kad se pas zaigra u potpunosti i ne obraća pažnju na ništa i onda opaliti. Znači ne smiješ primjerice kad on sjedi i gleda u tebe opaliti nego to izvesti neopazivo kad je najviše zaigran. Plašljivost na šus je uvijek izlječiva po meni...
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: SUMO - 04. 03. 2008. 15:02:27
Petarde... ko li vam to rece?
Nikad u zivotu ih nisam koristio niti cu. Najbolje privikavanje na pucanj je kada pustite pse u grupi, 2-4 mlada ili mladi i stariji, na neku detelinu, strnjiku ili slicno. Puska standardna, pa necete u lovu nositi mk. Kada se malo odalje jedan metak. Moze se desiti da neko od stenadije zastane ali meni se skoro to nikad desilo nije. Najveca greska je odvesti mladog psa na prepelice ili patke gde se puca mnogo. Tu pas moze steci strah od pucnja. Mada, ovo je siroka tema jer strah moze biti urodjen i stecen. Urodjenom leka nema, pse treba pokloniti negde ko zeli ljubimca za stan ili dvoriste i ukloniti iz priploda. Steceni je ili od masovne pucnjave ili prilikom lova prepelica ili zeca ako mlad pas dobije neku dramliju olova i poveze bol i pucanj. Mada, mnogo puta sam vodio mlade pse u lov na prepelice kad lovim sam, em su markirali sa 3-4 meseca em su posle bili sjajni lovni psi. Ali stoji da je osnov pas dobre krvi i proverenih lovnih roditelja. Tad je strah od pucnja gotovo nepostojeci....
Jedan davno pokojni NKD, sin Ajk Uba, voleo je da pozira posle lova samo tako...
Naslov: dresura ptičara
Autor: sibirevski - 08. 01. 2009. 20:05:54
 Cijenjene kolege dali ima netko tko je već imao kakovih iskustva u dresuri ptičara. kako natjerati psa da zaroni u vodi ili kako ga natjerati da savršeno markira: z14
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: sibirevski - 09. 01. 2009. 15:41:00
Želio bih se nadovezati na Deanov komentar: Istina je da često lovci imaju pse koju odlično fermaju i uvjereni su da su sami izdresirali psa a ubiti nisu. To pas radi instiktivno pa zato ih i zovu poiterima (eng. point znači pokazati, uperiti) Osim što pas instiktivno ferma isto tako i trči za divljači. E tu su dreseri koji danas za dosta jeftin novac mogu napraviti odličnog psa. Jako je napomenuti da se kod psa nedaju ispravljati greške.
Naslov: Odg: dresura ptičara
Autor: Kljunko - 30. 01. 2009. 08:16:15
Cijenjene kolege dali ima netko tko je već imao kakovih iskustva u dresuri ptičara. kako natjerati psa da zaroni u vodi ili kako ga natjerati da savršeno markira: z14
Prije 15-aestak godina imala sam engleskog ptičara ljubimca, nisam lovac i nije me zanimalo da nauči što treba raditi u lovu ali sve je znala sama od sebe. Markirala, ronila i usred zime a ljeti se moje dijete uopće nije moglo kupati pored toga psa jer bi je vukla iz vode pa i ronila za njom. Ako je pas jako vezan za vlasnika ide za njim i u vodu i u vatru i to treba iskoristiti da nauči zaroniti i uživati u vodi. Opet imam engleskog ptičara i nije htio u vodu dok ja nisam prva ušla i zaplivala. Čini mi se da će najteže biti postići mirnoću kod polijetanja ali mlad je još pa radimo, radimo...

    LP
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: kerber - 27. 02. 2009. 23:44:44
Ovako izgleda ferma kad potpuno obučen ptičar markira 4-5 sati.....................slika od prošle nedjelje.............
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Harry P. - 03. 03. 2009. 00:13:10
 hao hao hao hao
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Zoran - 03. 03. 2009. 00:50:28
Ovako izgleda ferma kad potpuno obučen ptičar markira 4-5 sati.....................slika od prošle nedjelje.............

pa znaci da je moguce da jos uvjek markira,,,,,,,  hao
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: nostromo - 03. 03. 2009. 09:28:23
 ;D ;D ;D ;D ;D

Sta markira? Vjerovatno parizer u torbici!?

 ;D ;D ;D ;D ;D
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: germa - 04. 03. 2009. 15:58:20

pozdrav svim ljubiteljima pticara a naravno i ostalim lovcima.ja sam kupio irskog setera od radnih roditeljakoji je bio godinu dana star.pokusavao sam ga uvjezbati ali jednostavno ne ide.on ima jako izrazenu volju za lovom i jos nikad nije markirao nista neg samo razgoni svu divljac,fazna,zeca ,srne.posto je ovo moj prvi pticar interesu je me da li je ferma urodena osobina ili se stice radom
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: miroslav_dabic - 04. 03. 2009. 16:46:55
Moja bretonka je napunila cetiri mjeseca...nisam je nikako izvodio u loviste...kada bih trebao poceti i na koji nacin sa obzirom na godisnje doba....kakvoj obuci pristupiti i sta prvo raditi jer ovo mi je prvi pas i nemam iskustva sa skolovanjam pasa...
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Kljunko - 13. 03. 2009. 07:48:08

pozdrav svim ljubiteljima pticara a naravno i ostalim lovcima.ja sam kupio irskog setera od radnih roditeljakoji je bio godinu dana star.pokusavao sam ga uvjezbati ali jednostavno ne ide.on ima jako izrazenu volju za lovom i jos nikad nije markirao nista neg samo razgoni svu divljac,fazna,zeca ,srne.posto je ovo moj prvi pticar interesu je me da li je ferma urodena osobina ili se stice radom

Da li markira išta? Muhe, leptire, mačku na krovu? Kako reagira na sve dok je na povodniku, mislim da li onda markira? Pokušajte s dugim povodnikom u dvorištu na goluba, prepelicu ili slično.
 Na terenu ne treba raditi niti očekivati nešto prvih 15 min. trčanja, dok se ispuca. Nakon toga na povodac par minuta, pa puštanje u vjetar da radi nosom... Moj recimo markira ali još rijetko izdrži miran nakon polijetanja već pojuri kratko za pticom, to je normalno za mladog psa i to treba uraditi. Kod mene su srne toliko brojne da svaki čas izlaze pred psa na par metara i kad ih vidi isto juri za njma a kad leži u gustišu onda ju markira. Sposobnost markiranja je urođena osobina ali ako nije njegovana i poticana  može se izgubiti.
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: germa - 22. 03. 2009. 23:19:27
hvala na savjetu.moj pas markira macke i golubove na povodcu ali je problem kad ga pustim u loviste ja vise nemam kontrole nad njim,juri ko muha bez glave.kuci i u setnji on me slusa savrseno a u lovistu jednostavno poludi jer ima jako izrazen nagon za lovom i ne obazire se na mene.sve fazane do sad je gonio dok se ne podignu a onda malo potrci pa se vrati.jos jednom se puno zahvaljujem i nadam se da cemo opet razmjenuti misljenja.
pozdrav
nermin
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: KOBI - 22. 03. 2009. 23:31:35
hvala na savjetu.moj pas markira macke i golubove na povodcu ali je problem kad ga pustim u loviste ja vise nemam kontrole nad njim,juri ko muha bez glave.kuci i u setnji on me slusa savrseno a u lovistu jednostavno poludi jer ima jako izrazen nagon za lovom i ne obazire se na mene.sve fazane do sad je gonio dok se ne podignu a onda malo potrci pa se vrati.jos jednom se puno zahvaljujem i nadam se da cemo opet razmjenuti misljenja.
pozdrav
nermin
Nije to nagon za lovom jer njega ima svaki pas i po toj logici svaki pas bi trebao bezglavo lutati lovistem ne obaziruci se na gazdine pozive i komande..
To ti je po meni stvar (ne)obuke a nesto o tome bi se dalo napisati..

Ozbiljniji dio obuke obuhvata obuku u poslušnosti i vodljivosti.

Poslušnost je disciplina neophodna svim psima. Ona se sastoji u tome da pas poslušno dolazi na poziv gospodara i da izvršava sve radnje koje traži od njega. Ovoj se disciplini pas obučava od najranije mladosti. Obuku vršiti u dvorištu. Mladom štenetu odmah treba dati ime i dozivati ga imenom npr. “Lesi – dođi”. Kad dođe traba ga nagraditi sa komadićem mesa, čvarka, pomilovati ga i pohvaliti. U početku pas ne zna šta se od njega traži. Treba biti strpljiv i ponavljati radnje koje zahtijevamo da pas shvati šta od njega tražimo. Psa treba zvati imenom, kasnije zviždukom – da nauči dolaziti na poziv. Ne smije se gubiti strpljenje i udarati pas, jer pas to može shvatiti da dolazi da bi dobio batine. Vježbu treba u svakoj prilici ponavljati, a naročito kasnije kada ga privikavamo vođenju na povotcu, obzirom da će pas tada nerado dolaziti, jer ne trpi povodac.

Vodljivost je disciplina kojom nastojimo obučiti psa da poslušno ide na povotcu, uz lijevu nogu, a kasnije bez povotca. Vježba počinje izmečđu 3-6 mjeseci. Njoj prethodi navikavanje psa na ogrlicu. Ogrlicu od meke kože staviti psu oko vrata, ne stegnuti je previše, ali tako da je pas ne može skinuti. Pas je nerado prima, nastoji da je skine, ali brzo navikne na nju. Iza toga se zakači povodac, koji je nešto duži. Pas će pokušati da se oslobodi povotca, pa prvog dana treba pustiti da pokušava da ga se oslobodi. Tek kad shvati da ga se ne može osloboditi, postepeno ga navikavati da se kreće u povotcu uz vodića. Ako pas potrči naprijed, treba naglo trgnuti povodac, a isto tako ako i zaostaje. Psa treba i tada pomilovati i pohvaliti. Ako želimo da psa naučimo – naviknemo da ide strogo uz nogu, treba koristiti zid ili ogradu, tako da on ne može lijevo od zida, a desno mu priječi vodić. Ako pas ipak pokušava desno, ne treba ga udarati, nego blago očepiti. Kad smo sigurni da pas poslušno ide uz nogu, da ne zaostaje, ne istrčava ili ne ide lijevo – desno, možemo oprezno skinuti povodac i dozvoliti da pas ide slobodno uz nogu. Kod tvrdoglavijih primjeraka preporučljiva je upotreba ogrlice na stezanje i sa čavlićima.

 Sjedi
Ova vježba upotpunjuje poslušnost i vodljivost psa. Sa vježbom se počinje kada je pas savladao disciplinu na “vodljivost”. Povodnik se zategne lijevom rukom natrag i malo uvis, a desnom se rukom psu pritišću sapi ka zemlji uz komandu “sjedi”. To se ponavlja nekoliko puta, zatim se izostavlja pritisak rukom na sapi, a samo blagim trzajem povodnika i komandom “sjedi”. Kad pas ovom disciplinom dovoljno ovlada u mjestu, vježbu pokušavamo iz pokreta , dok ne dođemo dotle da on, čim se zaustavimo, sam sjedne.

Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: germa - 23. 03. 2009. 10:10:16
kao sto sam napisao prije ja nemam problema u setnji,znaci ,ide pored lijeve noge odvezan,kad ja stanem on sjedne.komande tipa sjedi lezi i sl radi bez problema,dolazi na poziv.kad je u kuci nemam niti jedan problem,imam osjecaj da zna sta ja mislim.ako ga prijeko pogledam odmah ide na svoje mjesto a aako mu se lijepo javim spreman je za igru istog trenuka.sve ovo vrijedi u setnji ulicama a u lovistu je jednostavno drugi pas
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: dean - 23. 03. 2009. 10:23:16
Pas je zabrijao da je on tebi gazda kad ste u lovištu!  hao Teletakt je rješenje, ako je tako tvrd. Nema smisla derat se za njim je ti ode autoritet... A ako ga stisneš sa strujom, dolazit će tebi da ga braniš, u tebi tražit zaštitu... samim time biti tebi bliže a i poslušniji...
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: HunterDon - 23. 03. 2009. 10:30:45
Ja sam imao sličan problem sa svojim prepeličarom. Nije bio stabilan na pucanj, makar je sa šunjkavcem lakše. Jer on nakon kaj pronađe divljač mora ju glasno goniti, ali naravno kratko. Znači on digne fazana, javi se i tek kad ptica poleti i on krene trčat za njom

Mene zanima kakvo je pravilo u lovu sa labradorom? Kad digne fazana on mora otići u down ili retriveri smiju trčati za divljači u letu, za razliku od ptičara?

HVALA

 dr.i

Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: germa - 23. 03. 2009. 10:38:09
Pas je zabrijao da je on tebi gazda kad ste u lovištu!  hao Teletakt je rješenje, ako je tako tvrd. Nema smisla derat se za njim je ti ode autoritet... A ako ga stisneš sa strujom, dolazit će tebi da ga braniš, u tebi tražit zaštitu... samim time biti tebi bliže a i poslušniji...

hvala deane,ja mislim da je to rjesenje,gdje mogu nabaviti teletakt.ja zivim u svedskoj i mislim da ovde to ne postoji jer svedani imaju drugacije poglede na pse
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: dean - 23. 03. 2009. 10:44:32
Ja sam imao sličan problem sa svojim prepeličarom. Nije bio stabilan na pucanj, makar je sa šunjkavcem lakše. Jer on nakon kaj pronađe divljač mora ju glasno goniti, ali naravno kratko. Znači on digne fazana, javi se i tek kad ptica poleti i on krene trčat za njom

Mene zanima kakvo je pravilo u lovu sa labradorom? Kad digne fazana on mora otići u down ili retriveri smiju trčati za divljači u letu, za razliku od ptičara?

HVALA

 dr.i


Labrador spada u skupinu pasa koji su retriveri-donošači divljači... Znači on hoda uz nogu lovcu i nakon kaj ptičar nađe divljač, lovac je digne i pukne, aporter na zapovijed ide po tu divljač.
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: HunterDon - 23. 03. 2009. 10:57:16
Ok, hvala dean... znači da praktično nema neke veze... labovi kako znamo imaju odličan njuh, tako da i oni   pronalaze i dižu u lovovima (radni ispit je naravno nešto drugo), ništa neobično, bar sam ja to veliki broj puta vidio...znam da su oni uzgojeni primarno kao donosači (retriever)... ma radim sa štenetom laba pa da pitam u vezi odlaženja u down nakon podizanja...

...znači kod ptičara bi down trebao biti obaveza, dok kod laba to nije slučaj!!!

 zagi



Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: dean - 23. 03. 2009. 11:03:19
Naši lovci ni ne znaju kaj je down i zato tu naredbu ni ne koriste. A koju koriste osim deranja?!  hao
Moj savjet ti je da ga naučiš traženju tj. da te osobine potakneš u njemu ako su mu već urođene! Znači, loviš sa ptičarom, on nađe divčljač, markira, ti divljač digneš, pukneš, a retriver ti ode i to donese, a ptičar ako je pravi bude tak i tak stajao u fermi... Ili, radi s njim krvni trag! Jako zanimljiva disciplina, ako je pas stabilan, smiren, vodljiv, a to je sve važno za psa koji će raditi potrage...
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: HunterDon - 23. 03. 2009. 11:24:50
Baš to kaj veliš... pihhh... diže mi se kosa na glavi kako neki rade s ptičarima... pa to je prava šteta... lov sa psom bi trebao biti užitak i za psa i za vlasnika, a ne da jedan ima ptičara koji samo diže i aportira, a do njega se još 3-4 druga lovca šlepaju jer nemaju psa... ovaj diže ko lud, trči za divljači... grrr... ptičar bi trebao ostati na marci tako dugo dok do njega ne dođe lovac, divljač se diže i pas bi trebao automatski u down... pogotovo je "lijepo" vidjeti kaubojadu kad se npr. digne zec iz loge pa počinje pucanje "kauboja", a pas trči za lovinom... jaooo... trnci me prolaze kod takvih situacija... kod nas još uvijek nažalost nije rijetkost da se nabavi lovno štene, baci u boks do 6-7 mjeseca i onda "polako" krenuti u lov, a da pas nije ni svladao osnove naredbe... dođi, sjedi, stani...

Kujica s kojom radim je strašnih radnih linija... baš prava lovna krv, kod kojih je i exterijer odličan... imao sam prije ove kujice isto labradora, ali nisam s njom radio za lov jer nije imala papire... ali kakav nos, ufff, ništa njoj nije promaklo... kod nas je još uvijek njemac "zakon" što i sam potvrđujem, ali ostatak rasa je brutalno nezastupljen... 0 bodova... dok je ponegdje vani lab dosta zastupljen... da ne spominjem VB, naravno... :D

 d4

Naslov: Njem.kratkodlaki pticar
Autor: matej1985 - 15. 04. 2009. 23:46:42
Pozdrav, imam njem.kratk.pticara starog 2 mjeseca. Nov sam u lovu pa molim korisne savjete sto i kako u dresuri, prvi koraci, korisni savjeti i sl. z6
Naslov: Odg: Njem.kratkodlaki pticar
Autor: KOBI - 15. 04. 2009. 23:54:02
Uzmi neku knjigu o dresuri pasa procitaj jer tesko ce ti ko dati detalje kojih je milion a koje trebas.ono osnovno nije problem mozes saznati a posto tebi treba od a do z najbolje uzmi dobru knjigu i imas tu sve  d1
Naslov: Odg: Njem.kratkodlaki pticar
Autor: dean - 16. 04. 2009. 09:18:16
Pozdrav, imam njem.kratk.pticara starog 2 mjeseca. Nov sam u lovu pa molim korisne savjete sto i kako u dresuri, prvi koraci, korisni savjeti i sl. z6
[/quote
Imaš puno tema na forumu sa tom tematikom, samo čitaj...  d4
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Roni - 02. 09. 2009. 21:53:00
Ok, hvala dean... znači da praktično nema neke veze... labovi kako znamo imaju odličan njuh, tako da i oni   pronalaze i dižu u lovovima (radni ispit je naravno nešto drugo), ništa neobično, bar sam ja to veliki broj puta vidio...znam da su oni uzgojeni primarno kao donosači (retriever)... ma radim sa štenetom laba pa da pitam u vezi odlaženja u down nakon podizanja...

...znači kod ptičara bi down trebao biti obaveza, dok kod laba to nije slučaj!!!

 zagi




:tommy:

Pozdrav grupi ako je još neko dolazi ovamo?!
Imam kuju njemački kratkodlaki ptičar, stara 15 mjeseci.
Pošto mi je ovo prvi pas kojeg dresiram molio bih nekoda da mi da par savjeta kako naučiti kuju slijedećem:
1.) kod markiranja da nakon što se digne divljač ostane u polaožaju down.
2.) sda pravilno donosi predmete i divljač. (donese do mene ali ispusti predamnom pa sjedne)
3.) ispraviti manu da se ne valja u izmet.

Hvala
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: antoniog - 03. 09. 2009. 07:39:42
1.DAUN KAŽNJAVANJE PSA
2.ništa strašno
3.ništa strašno
Prvo počneš sa socijalizacijom ,vođenje na povodcu uz nogu,pa odloživost.
NKP su najpametniji psi lako shvaćaju nardbe ,ja ih osobno držim
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: antoniog - 03. 09. 2009. 07:46:23
sve samo polako
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: HunterDon - 03. 09. 2009. 08:41:29

Pozdrav grupi ako je još neko dolazi ovamo?!
Imam kuju njemački kratkodlaki ptičar, stara 15 mjeseci.
Pošto mi je ovo prvi pas kojeg dresiram molio bih nekoda da mi da par savjeta kako naučiti kuju slijedećem:
1.) kod markiranja da nakon što se digne divljač ostane u polaožaju down.
2.) sda pravilno donosi predmete i divljač. (donese do mene ali ispusti predamnom pa sjedne)
3.) ispraviti manu da se ne valja u izmet.

Hvala

1. psa postavit u sjedeći položaj... izreči naredbu daun i onda psa poleći (postaviti u položaj da legne i glavu priljubiti tlu), opet reći daun... kad pas sve voljno istrpi pohvaliti ga... i tako opet 100 i nešto puta i pas će lijegati na naredbu... uz prisutsvo divljači je druga priča, mladog psa je bolje imati na konopcu kad markira... kad se podigne divljač mladi pas se od uzbuđenja ne odaziva na naredbu te ga je stoga najbolje držati na dugoj lajni... za sve treba vremena, nema nekog prečeca... samo puno strpljenja... ;)

2. aport se razvija kad je pas mlad, onako u igri, glavno je da pas donese, kasnije se radi na perfekciji... kad je pas povezao da nosi sve što mu se baci... onda se s njim može raditi na perfekciji,,, prije svega toga potrebno je naučiti da sjedne... btw, to je jedna od najlakših stvari... pas dođe do tebe ti imaš u ruci neku poslasticu, pas je vidi podigneš ruku i narediš sjedi... pas će biti toliko zagledan u poslasticu i on će sjesti jer će dizati glavu, a u stojećem položaju to ne može izvesti da ne sjedne... za sve je opet potrebna vježba i ponavljanje... nakon toga se prelazi na naredbu drži... pas mora držati aport, a ne ispuštati... kad pas uzme aport narediti da drži i obilno ga hvaliti... nakon sati i sati vježbe pas će i to usvojiti... sad imaš sve segmente koje treba povezati, pas dođe sa aportom, narediš da drži i da sjedne... i evo savršen aport... moraš znati da ne možeš graditi kuću od krova već od temelja... samo bez nervoze jer pas to osjeća i nije mu lagodno... bez ikakvih teških kazni, pogotovo batina... pas mora biti zadovoljan kad ući...

3. naredbom NE, FUJ... itd...
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Roni - 03. 09. 2009. 21:38:18
 d4HVALA, HVALA
Ovakav savjet sam tražio. Teško mi je doči do savjeta a kamoli tako dobrih.
Upornost prije svega, to sam i ja zaključio.
A batina ni u ludilu, nepada mi na pamet da dignem ruku na svoju Beu.

Ako može jo šamo kratko podpitanje?!
Kako psa natjerati da na naredbu "drži" uzme predmet. Pošto neke predmete sama po sebi zgrabi a neke ispušta?!

I kako izgledaju IPO utakmice?

Hvala još jednom na iscrpnom odgovoru.... zagi
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: dean - 03. 09. 2009. 21:48:53
Pa kad sama uzme kost u usta govori joj "drži" i ako je pametna povezat će da kad nekaj drži u zubima ti joj to i naređuješ. Moj pas je malo tvrđi bio, pa sam mu mogao i držati usta zatvorena sa predmetom koji sam htio da drži... To je malo na silu... A to kaj veliš da ne budeš dignuo ruku na nju...  hao
To sam i ja mislio, a na kraju priče, da se psa uštima treba par gumenih čizama i velika batina uz veliku količinu pohvala kad nekaj izvrši kako spada... Kombinacija batina i mrkva!
Tema IPO već postoji...
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: HunterDon - 03. 09. 2009. 22:04:38
Pa kad sama uzme kost u usta govori joj "drži" i ako je pametna povezat će da kad nekaj drži u zubima ti joj to i naređuješ. 

Potpis... kad pas nešto ima u ustima ti ga bodri i govori mu nek drži... s vremenom će povezati naredbu i radnju... ;)

Moj pas je malo tvrđi bio, pa sam mu mogao i držati usta zatvorena sa predmetom koji sam htio da drži... To je malo na silu...

I toga ima... to se npr. radi kod prisilnog aporta... čak ima i kemijanje sa štipanjem za uho itd... ameri to dosta preferiraju... po meni bedastoća... pa retriveri, ptičari i šunjkavci imaju već urođeno da stalno nešto nanašaju, hehehe... od najranijih dana... to treba iskoristiti... rostilj

Ovo oko batina, jedan prijateljski savjet... izludit će te sigurno, u to budi uvjeren i po glavi će ti se motati brutalne misli  ;D, kad se to desi prestani sa vježbom... rađe reci ko ju j.... i odi se ohladi... dosta za taj dan... jer sa nekim nepromišljenim radnjama možeš napraviti veću štetu nego da ništa s njom ne radiš par dana... npr. nerijetko viđam da kad se mladi pas neće vratit ili predati aport konačno kad ga se ulovi onda ide čizma pod rebra... najveća greška jer psa misli jednostavno... on će to protumačit da nije pametno doći do vodiča jer će biti cipelarenje... e onda je veselje sa zadobivanjem povjerenja... najgora stvar... mad
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: almir - 03. 09. 2009. 22:20:51
malo morgen

batina je iz raja izašla  teaa
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: HunterDon - 07. 09. 2009. 19:18:27

batina je iz raja izašla  teaa

Jeeee... ne bih rekel... hao

Ako je pas svjestan tko je glavni on će reagirati i na oštru riječ... a ako ćeš ga do 12 mjeseci držati u boksu, samo mu davati hranu bez bavljenja njime i onda ga tako divljeg odraslog izvesti u lov ni batina ne bu pomogla... teaa Nisam jedamput vidio taj scenarij... dois

Pozdrav!!!

HunterDon
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: jura23 - 07. 09. 2009. 19:44:03

[/quote]



Ovo oko batina, jedan prijateljski savjet... izludit će te sigurno, u to budi uvjeren i po glavi će ti se motati brutalne misli  ;D, kad se to desi prestani sa vježbom... rađe reci ko ju j.... i odi se ohladi... dosta za taj dan... jer sa nekim nepromišljenim radnjama možeš napraviti veću štetu nego da ništa s njom ne radiš par dana... npr. nerijetko viđam da kad se mladi pas neće vratit ili predati aport konačno kad ga se ulovi onda ide čizma pod rebra... najveća greška jer psa misli jednostavno... on će to protumačit da nije pametno doći do vodiča jer će biti cipelarenje... e onda je veselje sa zadobivanjem povjerenja... najgora stvar... mad
[/quote]

 just just just
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: jura23 - 07. 09. 2009. 19:44:48
malo morgen

batina je iz raja izašla  teaa

malo morgen...
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: almir - 07. 09. 2009. 20:31:08

batina je iz raja izašla  teaa

Jeeee... ne bih rekel... hao

Ako je pas svjestan tko je glavni on će reagirati i na oštru riječ... a ako ćeš ga do 12 mjeseci držati u boksu, samo mu davati hranu bez bavljenja njime i onda ga tako divljeg odraslog izvesti u lov ni batina ne bu pomogla... teaa Nisam jedamput vidio taj scenarij... dois

Pozdrav!!!

HunterDon
Rekel bi ti rekel itekak bi rekel al sam pomalem!!!!
Kako ti objasniš ko je glavni kažeš mu ja sam glavni ili...
Kad uloviš vremena navrati pa da vidiš terapiju...
Možda promjeniš mišljenje
Da vidiš scenarij kad sam ja režiser  hao
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: almir - 07. 09. 2009. 20:32:17
A scenarist je narod ili ti ga nepoznat
ŠIBA JE Z RAJA ZIŠLA to zapamti teaa
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: dean - 07. 09. 2009. 20:32:58
Kombinacija batina i mrkva...  d4
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: HunterDon - 07. 09. 2009. 20:42:41
Kad uloviš vremena navrati pa da vidiš terapiju...

LOL, pa da još i ja poberem batine...  hao hao hao

Pozdrav!!!

HunterDon
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: dean - 07. 09. 2009. 20:43:28
A gle, ako te treba uštimat, možemo te malo i na štrom spojit...  hao
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: almir - 07. 09. 2009. 20:45:56
A gle, ako te treba uštimat, možemo te malo i na štrom spojit...  hao
Štrom je lipov kurac
čižmatakt čuda radi  :tommy:
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: HunterDon - 07. 09. 2009. 21:02:30
A gle, ako te treba uštimat, možemo te malo i na štrom spojit...  hao
Štrom je lipov kurac
čižmatakt čuda radi  :tommy:

Vidiš Deane kak Almir to zna... po taktu... rol

Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: jura23 - 07. 09. 2009. 21:05:30
ma kaj almir zna, zna sam biti pesa
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: almir - 07. 09. 2009. 21:18:52
Vidiš Deane kak Almir to zna... po taktu... rol
Doši buš ti na moje onda se buš kehlanjil i kotural  lizi
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: HunterDon - 07. 09. 2009. 21:20:44
Vidiš Deane kak Almir to zna... po taktu... rol
Doši buš ti na moje onda se buš kehlanjil i kotural  lizi

Znači od aporta ništ???  fre E jesi mi ti nekakvi dreser... :shok:

 hao
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: jura23 - 07. 09. 2009. 21:28:44
 hao hao hao hao hao hao hao hao hao

al ti ga je metno almire...
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: almir - 07. 09. 2009. 21:31:02
Vidiš Deane kak Almir to zna... po taktu... rol
Doši buš ti na moje onda se buš kehlanjil i kotural  lizi

Znači od aporta ništ???  fre E jesi mi ti nekakvi dreser... :shok:

 hao
imaš muda pa da vidimo aport???
al nemoj poslje ubit psa
riješi to razgovorom
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: HunterDon - 07. 09. 2009. 21:33:23
imaš muda pa da vidimo aport???

Sve ovisi o tome kak ričeš... peso
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: almir - 07. 09. 2009. 21:34:48
imaš muda pa da vidimo aport???

Sve ovisi o tome kak ričeš... peso
kaj ideš ili ne?
pa da vidimo kak se riče
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: HunterDon - 07. 09. 2009. 21:38:51
 gemist

...ebeš dresuru...

 fre
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: almir - 07. 09. 2009. 22:05:33
gemist

...ebeš dresuru...

 fre
Ja nepijem vino al moreš dojti na jajca pečena i rakiju
daj mi pošalji mi mail adresu ili skype hitno
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: HunterDon - 07. 09. 2009. 22:22:31
Ja nepijem vino al moreš dojti na jajca pečena i rakiju
[/quote]

Jbga, ja pak ne pijem ništ, ali kad da te pozovem na Pago...  telll hao
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: almir - 07. 09. 2009. 22:25:56
Evo poslan ti je mail a za pago se lako dogovormo  zagi
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Kljunko - 08. 09. 2009. 07:35:17
 Ne tući peseke, ja bum vas  pljus ....
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Zoran - 08. 09. 2009. 09:35:19
Ne tući peseke, ja bum vas  pljus ....

pdpisujem  z1
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Kljunko - 07. 10. 2009. 11:37:52
 Ponekad ovako  d2
http://www.youtube.com/watch?v=KrWR7G9xol0# (http://www.youtube.com/watch?v=KrWR7G9xol0#)
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Kljunko - 07. 10. 2009. 14:55:31
 I ovako  z1
(http://img39.imageshack.us/img39/6853/p9180003.jpg)
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Nosler - 07. 10. 2009. 15:15:07
Uh...stvarno je fino vidjeti stene tog doba kako aportira!! just just just
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: STARI AVDZIJA - 07. 10. 2009. 19:21:48
fino,fino nema šta d4
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Kljunko - 09. 10. 2009. 06:45:02
 Hvala, hvala ali malac to radi sam od sebe, probala mu baciti dok sam vježbala s pointerom i on nosi kao pravi, jedino još zeza ispravna predaja ali to će pričekati, ipak ima samo 3,5 mjeseci  d1
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Nosler - 09. 10. 2009. 06:51:10
Rezultat je vise nego odlican a ako tako nastavi....hm......mozda ga pozovem u lov na tetrebove bas bi mi nesto tako trebalo! just happi
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Kljunko - 09. 10. 2009. 07:49:18
 Mi smo za, iako zasad samo sekundira a pointer odrađuje fermu i tako to  z2!
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Nosler - 09. 10. 2009. 07:56:31
Mi smo za, iako zasad samo sekundira a pointer odrađuje fermu i tako to  z2!
Poenter je dobar i elegantan ali ovaj mali....biti ce sve to i jos lijep...a ja volim sve kompletno! Kad je vec lov nek se uziva kako treba! d4
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Kljunko - 09. 10. 2009. 15:35:33
 Sekunda  z1
(http://img101.imageshack.us/img101/3415/p9200019.jpg)
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: sawa - 09. 10. 2009. 16:05:42
Kljunko svaka cast. Ovo treba da se  zagi kada se vidimo.
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Roni - 09. 10. 2009. 21:10:05
Sekunda  z1
(http://img101.imageshack.us/img101/3415/p9200019.jpg)
z1 z1BRAVO!!! zagi
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Kljunko - 10. 10. 2009. 18:08:23
(http://img403.imageshack.us/img403/7006/p9200020.jpg)
ovamo ne ulazim ni na  :pferd:, za noge polomit  paci onda to Bor sam riješi a reponja odleti..
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Nosler - 10. 10. 2009. 18:12:01
Eh..jos da je slika od setera kad markira..... ::)
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: sawa - 10. 10. 2009. 21:49:00
Kljunko malac izgleda ima odlicnog ucitelja   teaa
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: sawa - 10. 10. 2009. 21:55:09
Sve je pocelo ovako sa nepuna 2 meseca.
http://www.youtube.com/watch?v=czzGk8BnvPk# (http://www.youtube.com/watch?v=czzGk8BnvPk#)
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Kljunko - 11. 10. 2009. 07:27:09
Eh..jos da je slika od setera kad markira..... ::)

Bit će i takvih ali zasad su muhe i leptiri predmet koji treba (markirati) savladati a onda prelazimo na ozbiljnije, zasad uočava razliku između  ref susjedove i moje mačke, njegovu markira a moju ne  z11

sawa, što se učitelja tiče ne valja uf, ne dopušta mu niti da pokuša (ne propušta) još malo i krećemo odvojeno da malac dobije priliku uopće, probala sam s japankom u gajbi i to radi, za divljač u prirodi treba odlaziti malo dalje a za to je još mali još se drži uz mene

 Lp svima i zahvaljujemo na pohvalama!
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: sawa - 11. 10. 2009. 11:27:27
Kljunko ne zaboravi da jos nema 4 meseca, ali pored tebe i Bora postace pravi.
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: sawa - 30. 10. 2009. 21:57:13
Kako uraditi psu aport ako pas nece da uzme divljac usta?
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: karabat - 30. 10. 2009. 22:21:47
ja sam imao poentera koji bi na zapovjed aportirao sve osim divljači, kad bi mu bacao mrtvu donija bi ali to je izgledalo toliko nespretno vuka bi je za glavu ili perce, dok jedan put u lovu nisam ranio poljsku jarebicu, ona je bižala na noge a on za njom dok je nije uhvatio i od tada aporter vrhunski. dresuru sam radio po jednoj njemačkoj vhs kazeti i odlićna je za izobrazbu toliko je dorađen aport da je njemački ptičar na zapovjed uzimao jaje s poda i aportirao ga nerazbijenog.   
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Kljunko - 31. 10. 2009. 07:48:28
Kako uraditi psu aport ako pas nece da uzme divljac usta?
Mogu reći samo iz svog iskustva, nisam našla primjerenu literaturu po tom pitanju  teaa... Moj pointer isto nije htio uzeti pticu u usta kad smo počeli vježbati aport, dođe ponjuši i ode a loptice, grane i sve drugo je uzimao. Uzela sam pticu u ruku i izazivala ga, čim bi pokušao ponjušiti odmaknula bih pticu, totalno sam ga naživcirala s tom pticom i kad je već bio lud bacila sam pticu daleko. Naravno potrčao je za njom još se malo predomišljao i kad sam to vidjela počela sam trčati u suprotnom smjeru, pogledao mene, pogledao pticu, trenutak se zbunio, zgrabio i potrčao zamnom, tad sam ga pustila da kruži i trčkara zamnom s pticom u ustima i naravno obilno hvalila. Nakon toga uglavnom nije bilo problema s uzimanjem u usta već s pravilnim nošenjem i predajom. Kako nisam lovac uvijek mi je problem nabaviti nešto za vježbu  uf
 Onda se sve lijepo ukomponira s pretraživanjem, markom, odstrelom i gdje ćeš bolje  z1 ,
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: phili - 04. 11. 2009. 15:29:31
Pozdrav svima na forumu.
Novi sam ovdje i nedavno sam nabavio jednoga mladoga njemca koji je star oko 8-9 mjeseci, do sada nisam nikada imao njemacke pticare ali su mi se uvjek svidjali pa sam nabavio jednoga.Pas nije nicemu poducavan,predhodni vlasnik nije bas imao vremena za setnje i obucavanje pa je pas vecinu vremena proveo u boxu.Ja ga svaki dan izvedem da se malo istrci i pokusao bih ga necemu nauciti ali ne znam od kud da krenem pa sam zato odlucio pitati vas na forumu jer vidim da ovdje ima pravih znalaca.Za sada ga pokusavam nauciti da sjedne i ostalo sto se tice poslusnosti i vodljivosti,sada dobro ide... Aportiranje sa lopticom radi odlicno,bez problema je donese svaki put do mene,moze se to jos usavrsit ali ima vremena. E sad, ono sto mi najvise smeta je njegovo trcanje uokolo sa sa nosom koji skoro pa ore zemlju 
i zanima ga svaka glupost,sve mora onjusiti a posebno miseve... doduse jos ga nisam vodio negdje gdje ima malo vise divljaci,ovdje gdje ga ja izvedem u setnju eventualno ima pokoja sljuka za koju bas i ne pokazuje prevelik interes.Pokusao sam s krilom od goluba na pecaljki, to je vec shvatio i markira ga. Zanima me obzirom da sa psom nije nista radjeno do sada,gdje da pocmem i sta prvo raditi s njim,neki vas savjet ili iskustvo???
Hvala!

Dobro  dosao na forum! zagi Interesantno pitanje koje ce sigurno dobiti dosta odgovora ali prvo treba da napises nesto o sebi u "predstavljanju forumasa"! Ugodan boravak ovdje! Pozz Nosler
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: macun - 10. 11. 2009. 09:58:59
Imam seterku 8 mjeseci staru,lipo ide, lipo radi. Od 6 mjeseci mi je fermala prepelicu, od 7mj. trčku i fazana, par zečeva je odstreljeno ispred nje.Kad odstrelim divljač uzme je al joj se baš neda donit.
Imam osjećaj ka do želi pobjeći od mene i to pojesti. Šta da radim....????? ččč
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: jura23 - 10. 11. 2009. 11:52:20
samo strpljenja i rada....i nikako joj dopustit da počne trgat...ako bježi i kruži oko tebe onda ce biti lako, ali ako uzme i "đada" onda je lebeno...ali ja mislim da je super to što već uzima u usta jer neki neće ni to...
sretno
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: HunterDon - 10. 11. 2009. 12:13:24
Prije komande "aport" psa na dugi povodnik, poslat ga po aport, ako krene u drugu stranu kad pokupi aport, a ne direktno k tebi, povući povodnik prema sebi... i tako toliko dugo dok pas ne dolazi sa divljači bez ikakvog povlačenja... ;)

Pozdrav!!!

HunterDon
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Nikola - 11. 11. 2009. 00:05:30
ja znam neke koji to rade u gražama, staneš lijepo na ulaz od garaže i bacaš mu, nema gdje pobjeć.. mora donijet  hao hao hao hao hao hao
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Ukić - 10. 04. 2013. 12:30:41
Kolege lovci dobar vam dan želim !
Ja sam takodjer vlasnik jedne kuje NOD, imam problema kod aporta. Pilikom aporta divljać ispusti 1-2 metra prije mene, dali je moguče da prilikom lova naući aportirati kako treba , jer je to kuja stara 10 mjeseci ?
Svaki savjet je dobrodošao!
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
Autor: Gabro - 10. 04. 2013. 16:32:08
Dobro je kad uzima u usta to je vec pola posla!!
Meni je palilo kod takvih pasa kad bih ga poslao po aport ako bi se neckao donit ja bi se okrenio i odlazio od njega usput ga dozivajuci ili bi mu se sakrija iza kantuna kad bi ovaj isao po aport i dozivao ga a kad bi dosao sa divljaci u ustima obilno bih ga ishvalio. Kad se to utvrdi onda pasa triba forsirat da nosi divljac duze u ustima, setat recimo oko kuce a on nek nosi za tobom ili uz nogu, i onda stat i pruzit mu ruku da ti da i onda ga ishvalit dobro. Sve ovo triba prilagodit pasu jer nisu sve jedinke iste. To je jedno moje iskustvo.
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIČARE?
Autor: ROKI 23 - 10. 04. 2013. 19:19:22
Pa ovo je čitava znanost lakše je pustit ludog posavca u šumu pa što bude bude
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIČARE?
Autor: spoljo:ng - 19. 09. 2013. 18:58:48
Poštovani kolege lovci i kinolozi, imam jedno pitanje...uzeo sam kuju NKP 2 godine stara položen ipo i sve, kod mene je već 3 mjeseca, prilagodila se, lovim s njom jedino je prolem bio daljina ali sam to sredio teletaktom...prvo pitanje je koliko precizna u tezini mora biti "lažna" ogrlica kad ne nosi teletakt....sad na vratu ima onu gušilicu od lanca i kad idem u lov ranije joj stavim teletakt i nisam imao problema do sad...drugo pitanje je sto ima brak jazavcara koji je kod mene 5 godina i s njim ne lovim, stalno je pusten po dvoristu, nikad nije bio vezan i sad je problem kad su njim dvoje do čega god dođu sve unište...sad bi napravio boksove ali bojim se kako bi on reagirano da bude zatvoren, a kako bi bilo da ona bude zatvorena, a on slobodan...hvala vam
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIČARE?
Autor: ProfiZupa - 06. 12. 2015. 09:58:17
Pozdrav kolege lovci, mladi sam lovac, dobio sam od strica stene engleskog setera. Star je 7 mjeseci, kod mene je vec 5 mjeseci i stalno sam s njim na terenu, sa 4 mjeseca je poceo polako markirat.  Kad je u lovu sa ostalim psima malo je povucen i dosta blizu mene stoji, a kad smo sami onda ga ne mogu zaustavit, presiroko mi pretrazuje i ne mogu ga dozvat nazad ne slusa i to me brine, pa bi volio cut vase misljenje kako bi to mogao popravit. LP Dobra kob
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIČARE?
Autor: zmajcom - 06. 12. 2015. 19:42:26
kolega zupa,stvar je u socijalizaciji među drugim psima,sigurno da je držiš u boksu s nekim drugim psom s vremenom bi se navikla i nebi bilo problema,još je mlad pa ga izvodi da se druži s drugim psima,dovedi drugog psa i pomalo ga maziš i jednog i drugog...što se više druže prije se navikne
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIČARE?
Autor: ProfiZupa - 07. 12. 2015. 17:22:47
 Vise me muci to kako da mu smanjim radijus kretanja... Do sada mi je super radio, ulazio u gusto, radi lijepu fermu gust za gledat i sad se opustio i pici sam dosta ispred mene ne stignem ga pratit i taj problem bi volio rijesit dok je jos mlad....
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIČARE?
Autor: kcujko1 - 01. 09. 2017. 17:12:44
Kolege, molim za savjet. Imam štene NOP staro 6,5 mjesci. Koliko sam radio s njim - dva do tri puta tjedno - zadovoljan sam jako. Poslušan je, aportira iz suhog i plitke vode, i lijepo je markirao. Kao mali na pero, a vec sa 4 mjeseca par puta na fazana u polju. Ali zadnja dva puta kad sam ga vodio van, kad vidi fazane na čistini, pojuri za njima i ne sluša kad ga zovem nazad. Je li prerano da ga malo op pesi dim teletaktom, ili bi se to nekako drukčije moglo riješiti? Hvala!
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIČARE?
Autor: zdenko c - 01. 09. 2017. 18:02:51
ja cuo da je pricare najbolje skolovati u brdima jer se lakse "vinu" u zdrak za pricama
ali ...
Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIČARE?
Autor: Gogsa - 03. 01. 2021. 23:13:50
Cudi me da ova tema toliko dugo nije aktivna. Imam Malog munstelandera sad 4 meseca star. Uzeo sam ga kad je imao 9 nedelja i sa 10- te nedelje upisao Puppy trening. Da malo objasnim,ja i moj pas idemo zajedno na trening ne ide on sam kod trenera.Trener obucava mene kako ja da radim snjim i idemo jednom nedeljno na trening ,a ostale dane radimo ja i ona zajedno ono sto smo naucili na treningu. Socijalizaciju radim jos uvek,pokusavam da je upoznam sa svemu i svacemu: decu ,auta,bicikle ,drugi psi,konje ,krave,ovce itd. Radimo na poslusnost,komande sedi ,lezi ,dodji,da ne vuce na povodnikom. Svaki put kad se radi neka vezba mora da sedne malte ne zalepljena za moju ljevu nogu,aport donosi odlicno,ucimo pretrazivanje, ucimo polako na pucanj mada za Novogodisnu noc nije ni reagovala na svu tu pirotehniku koja se ispucala napolje.Poceo sam odma da koristim i pishtaljku,zna da dodje na zvuk,polako ucimo da sedne na zvuk,i pretrazivanje je isto u planu da se savlada ali to malo kasnije. Sve su to jos vrlo jednostavne vjezbe ali u sledecim treninzima pocinju zadatci pocinju da postaju slozeniji. Vezbamo vecinom sa Dummy ( obicnim ili sa krzno od zeca ili krila od fazana na njemu ). Sve se radi postepeno i u delovima a posebno donosenje aporta i predaja aporta i pokusava se na kraju sve te delove vjezbe polako predju u rutinu u pravilnom redosledu. Sta sam ja primetio je da mlad pas treba sto vise ponavljati sve sto je naucio,ne treba se ocekivati da ce na 4 mjeseca starosti on totalno biti poslusan ipak to je kao malo dete i njemu se luduje. Kad vidi ptice ujutru kad ga izvedem ona stane kao kamen,pa pticica poskoci,ona polako naravi par koraka i tako sve na povodniku,sta mislite ako je pustim da ce da me poslusa da setane kad pojuri za pticu ;).
Pre nego sto sam je uzeo narucio sam jednu knjigu o obuku Continentalnih lovackih pasa da malo imam ideju oko obuke ove vrste pasa.
Ideja treninga je samo pozitivan trening i nagrada za uradjeno,sve sto se ne odradi po zelji se ne nagradjuje i ostavi se pas da sam malo mozga,u principu vrlo brzo shvate sta se trazi,oni ne bi bili lovacki psi ako te konstantno ne isprobavaju ali strpljenje je tu vrlo bitna stvar. Primetis da pas izgubi koncentraciju i pocne da zabushava ( a kod mladog psa to je normalno) prekines sa treningom i lepo produzis da se setkaras ili ostavis ga da se oladi.
Ja sam do sada vise nego zadovoljan kako ona napreduje.
Ovo je moj prvi pas koji obucavam za lov i uzivam u to,a i ona isto tako ,samo da obucem zeleno ceka na vrata da idemo.

Pozdrav, Goga

Naslov: Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIČARE?
Autor: kalibar - 22. 02. 2022. 21:14:54
https://youtube.com/user/EBretonOdPavlina