Forum LOVAC

Lovna kinologija => Odgoj i školovanje lovačkih pasa => Autor teme: bat - 24. 02. 2013. 23:05:03

Naslov: Stene Bretona
Autor: bat - 24. 02. 2013. 23:05:03
Imam kuju od osam mjeseci,cesto je vodim u polje i vidim da polako pokazuje lovne soposobnosti,mislim da sa tim nece ubuducnosti imati problema.Samo mane koje su se za sad pokazale u tezem terenu ide cesto zamnom i kad ja stanem da je pustam da prva ode i trazi,stane i ona.U zadnje vrijeme kad je pustam iz boksa i spremam za setnju,pomisli da cu je odma vratit u boks i ode ona pa ja zovem i zovem,jedino kad vidi da stvarno idemo van boksa onda se vraca,kako tu tvrdoglavost rijesiti,i cini mi se da je pocela privlacit muzijake i da tu trebam biti oprezan,nebi li dobio neke mjesane stence.kakao se sa tim borite da li je dobra sterilizacija lovackog psa ili ne.
Svaki savjet dobro dosao,svjestan sam da je to stene i da je za lov potrebno jos vremena.Ovo mi je prva bretonka i sto primjetim jako su tvrdoglave pasmine,oce li to sa godinama nestati.
Naslov: Odg: Stene Bretona
Autor: bat - 24. 02. 2013. 23:09:33
Imam kuju od osam mjeseci,cesto je vodim u polje i vidim da polako pokazuje lovne soposobnosti,mislim da sa tim nece ubuducnosti imati problema.Samo mane koje su se za sad pokazale u tezem terenu ide cesto zamnom i kad ja stanem da je pustam da prva ode i trazi,stane i ona.U zadnje vrijeme kad je pustam iz boksa i spremam za setnju,pomisli da cu je odma vratit u boks i ode ona pa ja zovem i zovem,jedino kad vidi da stvarno idemo van boksa onda se vraca,kako tu tvrdoglavost rijesiti,i cini mi se da je pocela privlacit muzijake i da tu trebam biti oprezan,nebi li dobio neke mjesane stence.kakao se sa tim borite da li je dobra sterilizacija lovackog psa ili ne.
Svaki savjet dobro dosao,svjestan sam da je to stene i da je za lov potrebno jos vremena.Ovo mi je prva bretonka i sto primjetim jako su tvrdoglave pasmine,oce li to sa godinama nestati.
I jos jedno pitanje koristim suhu hranu iz vreca i kad joj ponekad ponudim nesto ostatka kuhane hrane poslje slabije jede onu iz vrece,da li je dobro ponekad davati i nesto kuhano ???
Naslov: Odg: Stene Bretona
Autor: grom - 25. 02. 2013. 02:14:03
Samo ti nju vodi u lov što više,a kad joj ona stvar otekne zatvori je jer će biti  pesi. Ja nisam imao problema s "divljanjem" iako bretoni to znaju. Kad skuži da ide u lov kad je pustiš pratiti će te,bez brige.
Naslov: Odg: Stene Bretona
Autor: simun2807 - 25. 02. 2013. 04:57:29
Pozdrav! Evo ja cu ti ispricat svoje iskustvo i kako sam ja taj problem rijesio(mislim na bijezanje od tebe nakon izlaska iz boksa ako nebih krenili u setnju). Isto je bila zenka samo rottweiler i svaki dan je bila vani na istrcavanju.
Prije svake setnje nakon sta bi je pustio iz boksa ja bih usao u boks i sjeo jon na kucicu(tu mi je bilo naj zgodnije ispruzit noge) dok bi ona okolo sprintala.I nakon par minuta sprinta i kad bi uzbudenje se smanjilo ona bi dosla do vrata onako zbunjeno gledajuci u mene,al nebi usla nazat u boks.Ja bi je zvao i nudio komadice hrane al prvih par puta bezuspjesno.Stim da bih 5 min bio unutar boksa i 10 min van po dvoristu onako bez veze samo da je ignoriram.Nakon 3 dana je usla nazat u boks al cim sam ja napravio pokret ona je istrcala jer je pomislila da idemo van al ja sam se vratio a bome i ona.I tako jos 3 dana.Nakon 7 il 8 dana je se vratila  nazat skroz meni do nogu za sto sam je nagradio i iz tih stopa napustio boks s njom i vani prove par minuta igrajuci se snjom i u toj igri je ponovno uveo u boks i pri tom sam trenutku primjetio malu sumnju  i odmah je podmitio s hranom za nagradu jer nisam htio forsirat i nakon toga napustio dvoriste s njom.Isto ovo sam sve radio i pri povratcima iz setnje.Dok nisam postigao da se ona bez problema vraca u boks s menom po nekoliko puta nisam prestao.Nakon mogu slobodno rec 3 tjedna vise nisam imao tih problema. Ona je i dalje istrcavala kad bi ja otvorio vrata(sta je skroz normalno ako netrazite vise od nje) al je se na poziv vracala odmah bez obzira gdje sam ja bio(ispred ili unutar boksa).I jos sam znao tjekom dana doc do nje onako samo jon se javit i tu i tamo je pustit i poigrat se njom u boksu i okolo par minuta(2 do 3 puta na dan) i znao sam  samo proc kraj boksa i u hodu jon se javit i produzit.
Sta sam postigao?
Postigao sam to da sam jon nametnuo svoju volju tj. dao sam jon do znanja bez upotrebe ikakve sile da ce ona napustit boks i vratit se u boks kad ja to zelim a ne kad ona to zeli.
Jer obicno se desi da pas nema dobru disciplinu i stekne naviku da tj. shvati da ide vani samo kad vidi vlasnika jednom na dan i normalno je da zeli otic sta dalje od boksa kad za to dobije priliku.
Moj savjet ti je da nista ne pokusajes dok je ne naucis nekoj poslusnosti.Barem sjedi, dodi i zabranu ne.
Zivio mi!!! d1
Naslov: Odg: Stene Bretona
Autor: bat - 25. 02. 2013. 22:50:58
Da da u pravu si dosta rada treba s njom,jednostavno mala tvrdoglavica ali u lovu dosta toga pokazuje da ce sutra biti nesto od nje.isto tako i sa hranom samo dva puta sam joj ponudio rizu i komade piletine i sad vec dva dana onu njenu hranu ne sljivi.Greska moja mozda joj netreba nudit nista drugo od one njene hrane.A u setnju i istrcavanje ko moze od straha sad kad psi je nanjuse sljede nas u koloni.Sad je tek moram pazit da nebi bilo mijesanih potomaka.