Forum LOVAC

Odjeća i Obuća, Oprema za lov, lovce i lovište, terenci => Oprema i Odjeća i obuća => Autor teme: Vanja - 17. 05. 2007. 10:11:54

Naslov: Osnovna lovačka oprema
Autor: Vanja - 17. 05. 2007. 10:11:54
Najosnovnija lovačka oprema su dalekozor i puška, a večini lovaca i pljoska ;D
Namjerno sam stavio dalekozor na prvo mjesto jer smatram da je najvažniji predmet svakog lovca. Svi znamo čemu služi ali dosta lovaca mu ne pridaje gotovo nikakvu važnost i na prvo mjesto stavlja pušku koja je isto jako važna ali mislim da je jako bitno da se prvo procijeni na što se puca a to sa snajperom nije moguće kvalitetno učiniti.
Nažalost, zbog navedenih stvari često stradavaju krmače, pogotovo u ovo vrijeme, što je tragično. Takočer se pucaju mladi veprovi( 2-3 god) što je takočer loše za lovište jer jedina korist od njih je meso a trofeja je slaba. Bolje ih pustit do 4-5< godine kad će trofeja doč do izražaja. To vrijedi i za srneču divljač. Nek se ne naljute članovi lovačkih društava ali mislim da je to u LD največi problem, zbog puno članova i ide se logikom tko će prije. Nadam se da čete se složit samnom.

Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: medo - 17. 05. 2007. 20:50:03
Dalekozor,upucana puska,dobra odjeca,noz,kvalitetna obuca,range finder(od kad ga imam nema vise promasaja do 400m ;D ;D),vrhunska municija i etika koju se ne kupuje vec stjece ili se s tim rodis ;)
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: Vanja - 18. 05. 2007. 17:44:23
Medo , skroz se slažem s Tobom u vezi lovačke etike. To je lovačka kultura i ona je najvažniji dio lova. Ona je ogledalo lovca i njegovog odnosa prema divljači i drugim lovcima.
Evo jedne lovačke poslovice vezane za etiku:

Svaki lovac je sam svoj sudac i sam Razmišlja da
li je ispravan ili nije, sam sebe kazni ako
nije ispravan,ili sam sebe pohvali,
ako je ispravan.
To je lov i to je lovna etika!
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: medo - 18. 05. 2007. 19:02:41
Ova je poslovica super  ;)
Etika se nazalost ne uci pri polaganju ispita,bar mene nisu,ali otac me je naucio najvise
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: Huntercro - 19. 05. 2007. 14:09:20
Kod nas vepar ne može doživit 5-6 godina da bi dao trefeju, tako i srnjak i slično. Problem su lampe, neodgovorni pojedinci i ljudi željni odstrela. Ne možeš vepra pucati ako ga nisi dobro osmotrio i onda stari vepar ne izlazi lako kao mladiči tri-četri godine, a svi bi htjeli vepra u medalji. Treba svima dati u osnove svinje tako da ne moraju krasti i krivoloviti pa kad ne bude morao razmišljati da ga mora ukrasti neče ga ni pucati jer ga može pucati kad hoče.
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: Johnny - 19. 05. 2007. 16:09:45
U najbitniju opremu kod lovca ne spadaju puška, dalekozor i td...
U lov možeš doči i bez toga, u radne akcije ide bez toga ali nešto što ste svi vi zaboravili a najbitnije je...:   PUNA LOVAčKA NAPRTNJAčA  ;D ;D, što puna nečega tekučega, a što nečega konkretnoga za prigristi(podrazumijeva se sve pod kutem 45°)  ;)!
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: sikiriki - 21. 05. 2007. 08:59:40
A može i pod 90.
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: medo - 21. 05. 2007. 20:43:10
Pa i vodoravno ako treba ;D
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: Zoran - 31. 05. 2007. 10:53:29
za mene je najvzniji noz od svega ovoga navedenoga.
 ja kad bi kreno u lov bez noza osjeco bi se kako da hodam go po sumi.
prije bi otiso bez puske nego bez noza.
i nosim ujek kanapu ili zice.

zamen je naj vazije znaci noz
                         i metar uzeta nekog

a sve ostalo ima suma   
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: skyangel - 13. 06. 2007. 09:24:03
Najosnovnija lovačka oprema su dalekozor i puška, a večini lovaca i pljoska ;D
Namjerno sam stavio dalekozor na prvo mjesto jer smatram da je najvažniji predmet svakog lovca. Svi znamo čemu služi ali dosta lovaca mu ne pridaje gotovo nikakvu važnost i na prvo mjesto stavlja pušku koja je isto jako važna ali mislim da je jako bitno da se prvo procijeni na što se puca a to sa snajperom nije moguće kvalitetno učiniti.
Nažalost, zbog navedenih stvari često stradavaju krmače, pogotovo u ovo vrijeme, što je tragično. Takočer se pucaju mladi veprovi( 2-3 god) što je takočer loše za lovište jer jedina korist od njih je meso a trofeja je slaba. Bolje ih pustit do 4-5< godine kad će trofeja doč do izražaja. To vrijedi i za srneču divljač. Nek se ne naljute članovi lovačkih društava ali mislim da je to u LD največi problem, zbog puno članova i ide se logikom tko će prije. Nadam se da čete se složit samnom.



večinom je to sve ok što si napisao no ima tu još nekih stvari. neki od nas nismo tak bogati u lovištu sa crnom divljači i ona je večinom u prolazu. tako da što se tiče krmači to je potpuno u redu dok se ne love, no dok je sezona lova na sve, niti ja niti bilo koji drugi lovac u mojem ld neče previše gledati kakva je kljova ili koliko je stara crna divljač jer ja u svojem lovištu  svinju vidim možda kojih 10-15 puta godišnje, od toga imaš priliku za pucati možda 4-5 puta. kad to sve zbrojiš i oduzmeš praktički imaš stvarni odstrel od 2-3 svinje i gdje bi ja onda došao kad bi još gledao i na starost ili jačinu kljoveč BAŠ NIGDJE. odstrelio bi eventualno jednu ili nijednu svinju godišnje. da sam recimo lovac na zrinskoj gori ili u žutici onda bi definitivno primijenjivao ova pravila što si napisao, no ovako, ja odstrelim prvu svinju koja mi izače, osim ak je krmača s malima, jer inače ne bi odstrelio ništa. ako netko zna gdje se može doči u komercijalni lov na svinje relativno jeftino može mi slobodno savjetovati jer svinje su mi strast.

dobra vam kob
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: skyangel - 13. 06. 2007. 09:30:00
kaj se tiče opreme, kvalitetan dalekozor, ruksak (sa nožem, jastukom za ispod guzice, kabanicom, gurtnom, radnim rukavicama, medicinskim rukavicama, 10 rezervnih metaka, naglavnom lampom, rezervne čarape, eventualno glock 17), pol litre jane, i naravno, 8x68S na ramenu. to je u biti sve kaj vam treba. :)
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: hunter - 28. 08. 2007. 00:06:38
decki a da jos ponesete flasicu sa mlijekom!!!!
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: lovacpd - 28. 08. 2007. 09:43:14


decki a da jos ponesete flasicu sa mlijekom!!!!
Zasto ne i mlijeko...
mi ga redovno nosimo...hehehhea najvise prija pred kraj lova sa jos plocicom cokolade!!!
O generalno, oprema zavisi od lova, prije svega. Ne moze se generalizovati.Ono sto treba za lov svinje ne treba za zeca..i obrnuto
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: fazan - 25. 09. 2007. 11:17:46
Najvažnija je zdrava i pametna glava, jer ne bije boj svijetlo oružje več.....
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: SrndaćVlašić - 25. 09. 2007. 20:34:43
a u ruke pravoga junaka, svaka puška biče ubojita...
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: isa - 25. 09. 2007. 23:46:21
Dobra lovačka puška  za divlje svinje  od  min 7x64,na dalje,dobar odabir zrna, dobra optika sa promjenjivim povečanjem ,preferiram optike sa izlaznim objektivom od 50 naviše ,onaj koji lovi  na čeki po mjesečini zna zašto,končanica upotrebljiva za nočno gačanje ,ima više vrsta ,debele ,u bojama ,osvjetljenje središnje križa i sl.,dalekozor,nož,jedna  naglavna  svjetiljka ,po mogučnosti sa led diodama,jastuk za zna se,za one kao ja koji duže znaju ostati na čeki ponešto za pojest kada crijeva počnu krčit ,malo vode , jedan  konop i naravno  kamera ,traka,rez.bat.za kameru,ovih nekoliko zadnjih stvari  nisu neophodni ali meni su sastavni dio  lovačke opreme.Mislm da sam nabrojio  skoro sve neophodno. ččč
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: MAUZ - 26. 09. 2007. 08:50:49
Iso, isti su nam rancevi  :) , samo sto je u mom obavezna i kisna kabanica.
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: isa - 26. 09. 2007. 11:36:16
Iso, isti su nam rancevi  :) , samo sto je u mom obavezna i kisna kabanica.
To sam zaboravio navest jer imam tanju kišnu kabanicu u rancu  koju nikada ne vadim čak ni ljeti i smatram je integralnim djelom ranca ;D ;D,znači bez problema možeš ti meni posuditi ranac ili ja uzeti tvoj  d4
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: MAUZ - 26. 09. 2007. 11:51:38
Jos ako smo iste tjelesne konstitucije i ako pase objektiv na scopu 56 sa 4a koncanicom...
Provjeri PM.
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: isa - 26. 09. 2007. 17:37:01
Jos ako smo iste tjelesne konstitucije i ako pase objektiv na scopu 56 sa 4a koncanicom...
Provjeri PM.
Kg  oko 100 ,veličina kabanice puno X, ostalo   izlazni objektiv od 56 mm i 4a savršeno

Dobra kob
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: Kaligula - 13. 10. 2007. 20:21:24
čizme,
dugi donji veš,
hlače i jakna koje ne šuškaju,
potkapa,
rukavice,
preklopni nož,
GPS,
kratka cijev,
puška,
streljivo,
voda,
jastuk,

mobitel (ugašen),
2 metra užeta,
dvogled.
Sve je ovo za čeku i samo za čeku jer pogon ne volim i neidem ako baš ne moram.
Još kad jednog dana naučim kvalitetno loviti šuljanjem ...
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: fazan - 15. 10. 2007. 08:52:13
Uz sve navedeno sastavni dio mog ruksaka je mali kompletič prve pomoči nadopunjen iglom i dobrom pincetom za vačenje trnja.
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: Kaligula - 22. 10. 2007. 20:10:03
Uz sve navedeno sastavni dio mog ruksaka je mali kompletič prve pomoči nadopunjen iglom i dobrom pincetom za vačenje trnja.
Eh,nemrem nači mali paketič prve pomoči.Samo oni veliki za auto,a to mi je pušiona,zauzme mi pol ruksaka.
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: SrndaćVlašić - 22. 10. 2007. 22:24:57
Napraviš si sam, prvi zavoj, flaster, sterilna gaza i obični elastični zavoj. Zamotaš u vrečicu i sve stane u džep
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: fazan - 23. 10. 2007. 08:00:17
Uz sve navedeno sastavni dio mog ruksaka je mali kompletič prve pomoči nadopunjen iglom i dobrom pincetom za vačenje trnja.
Eh,nemrem nači mali paketič prve pomoči.Samo oni veliki za auto,a to mi je pušiona,zauzme mi pol ruksaka.
Uistinu nisam mislio na ormarič prve pomoči,več na vrečicu sa najnužnijim sadržajem da možeš pomoči sebi i drugima u nevolji!
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: Mali Matek - 23. 10. 2007. 15:01:02
dobre i kvalitetne čizme
duge hlače
majca,vesta,jakna (ovisno o godišnjem dobu)

ruksak:lampa, uže, nož, mačeta, toalet papir,nailonska vreča,platnena vreča, rezervna roba, kabanica,reflektirajuči prsluk, voda, pola kruha, malo špeka ili lovačke kobase
šešir sa reflektirajučom trakom
dalekozor
puška

Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: fazan - 23. 10. 2007. 15:16:04
 ;D
Meni često i sapun!!!
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: Max011 - 02. 11. 2007. 09:40:04
Skromno ću dodadati par sitnica koje će možda izazvati smeh ali iste mogu život učiniti mnogoooo lepšim u lovu. Ovo ne pričam napamet jer je najbolnije iskustvo ono koje doživite na sopstvenoj koži.
Prva stvar se odnosi na šibice i komadiče unutrašnje gume od kotača bicikla širine 1,5-2 dužine 5-6cm par komada. Verujte da za paljenje vatre  nema boljeg sredstva a može nekad i glavu da spasi ako baš zaglavite u nekoj vukojebini. Druga sitnica su vlažne maramice sa alkoholom ili bez mogu biti bebi ili za odrasle totalno nevažno sa puderom ili bez... Ova stvarčica je neophodna verujte kod višednevnog boravka tamo gde nema konfora (a najčešče je to tako) i idealno rešenje je za održavanje lične higijene da ne pričam šta znači kad dobijete ojed a nemate se čime srediti. Treča stvar su tablete protiv proliva-sračkavice-dijareje... verujte mi zauzimaju malo mesta nisu skupe a po povratku iz lova možete ih baciti a ne daj bože da zatrebaju a vi ih nemate pri ruci!!!! ;) ;) ;D ;D ;D
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: alfa - 02. 11. 2007. 10:02:14
a zaboravili ste najvjernijeg prijatelja z7
Naslov: Odg: Osnovna lovačka oprema
Autor: SSG - 02. 11. 2007. 10:34:37
Max011,hvala na savjetima