Forum LOVAC

Optike i nosači => Optike => Autor teme: mico-soc - 02. 12. 2020. 18:03:10

Naslov: IZBOR OPTIKE ZA LOV U POGONU
Autor: mico-soc - 02. 12. 2020. 18:03:10
Kolege lovci prije svega pozdrav za  Vas.
Interesuje me koja bi po Vama najbolja bila kupovina optičkog nišana za lov u pogonu na pusci Browning bar
1.Steiner ranger 1-4x24
2.Kahles helia 5  1-5x24
3.Zeiss V6 1.1-6x24
4.Leica fortis 6 1-6x24 
 zagi zagi zagi
Naslov: Odg: IZBOR OPTIKE ZA LOV U POGONU
Autor: roger - 02. 12. 2020. 20:38:49
Ako cijena nije za razmatranje, je glasam za Zeiss
Naslov: Odg: IZBOR OPTIKE ZA LOV U POGONU
Autor: Traper. - 03. 12. 2020. 09:51:40
2.Kahles helia 5  1-5x24
Naslov: Odg: IZBOR OPTIKE ZA LOV U POGONU
Autor: leon - 03. 12. 2020. 13:46:03
Mico, ove optike možeš koristiti i za čeku. Za pogon imaš puno dobrih bez povečanja ala Aimpoint, itd.
Naslov: Odg: IZBOR OPTIKE ZA LOV U POGONU
Autor: perop - 03. 12. 2020. 13:57:21
 teaa
Obzirom da će se optika koristiti uglavnom za pogonski na pusci Browning Bar maksimalne veličine vidnog polje su  slijedeće

Steiner: 37m/100m
Kahles: 42.4m/100m
Zeiss: 38.1m/100m
Leica Fortis: 44m/100m

Zbog uvećanja x6 i većeg vidnog polja koja daje veću mogućnost djelovanja u raznim lovačkim situacijama ja osobno glasam za Leicu Fortis. Inače sve navedene optike su kvalitetna pa nećete pogriješiti ako uzmete bilo koju od njih.
 zagi
Naslov: Odg: IZBOR OPTIKE ZA LOV U POGONU
Autor: Traper. - 03. 12. 2020. 15:01:19
To vece vidno polje od 1-2 metara neznaci apsolutni nista.
A koliko vidim sve tri osim kahlesa su vtoro razredni u njihovom ponudi.
Kahles helia 5 je perjanica modela kod kahlesa e sad dali to nesto znaci neznam ali ja bi ipak
uzeo kahlesa.Normalna cena u sporedbu sa ostalim brendovima a nudi provereni kvalitet. zagi
Pozdrav i srecno sa izborom. d4
Naslov: Odg: IZBOR OPTIKE ZA LOV U POGONU
Autor: perop - 03. 12. 2020. 15:51:40
To vece vidno polje od 1-2 metara neznaci apsolutni nista.
A koliko vidim sve tri osim kahlesa su vtoro razredni u njihovom ponudi.
Kahles helia 5 je perjanica modela kod kahlesa e sad dali to nesto znaci neznam ali ja bi ipak
uzeo kahlesa.Normalna cena u sporedbu sa ostalim brendovima a nudi provereni kvalitet. zagi
Pozdrav i srecno sa izborom. d4
teaa
Sve je to slično ali Zoom X6, veće vidno polje i imaš Leicu a razlika je negdje oko 1000 kn.
 zagi
Naslov: Odg: IZBOR OPTIKE ZA LOV U POGONU
Autor: trapavi - 03. 12. 2020. 19:00:26
Nisam naravno nikad imao Leica optiku ,m no najkvalitetnije ili tu negdje a time i najskuplje optike i optički instrumenti su Leica . Imali smo u firmi foto da kažem sekciju , bilo je tu foto objektiva svih mogućih od najmanjih do onih najvećih . Naravno bili su Leica i bili skupi ko Svetog Petra kajgana . Foto aparati mislim da su njihovi bili najskuplji ,kao imedicinski instrumenti gdje je bila važna kvalitetna optika .
Ako su sa optičkim nišanima košto su uvjek bili sa optičkim instrumentima bez razmišljanja bi uzeo njihov proizvod .
Naslov: Odg: IZBOR OPTIKE ZA LOV U POGONU
Autor: roger - 03. 12. 2020. 19:09:45
Na americkom trzistu Leica je TOP brand, u rangu sa zeiss, swarovski, S&B - i u tom cjenovnom rangu. Zanimljivo da je kod nas manje poznata.
Naslov: Odg: IZBOR OPTIKE ZA LOV U POGONU
Autor: pepi3 - 03. 12. 2020. 19:16:42
Ima i Leica nekoliko nivoa kvalitete.
Naslov: Odg: IZBOR OPTIKE ZA LOV U POGONU
Autor: leon - 03. 12. 2020. 20:29:32
Kolega pita za pogon, 6x ne dolazi u obzir, maximalno 4x.
Naslov: Odg: IZBOR OPTIKE ZA LOV U POGONU
Autor: trapavi - 03. 12. 2020. 20:45:05
Pitajte stare fotografe koji su radili prije nego je nova tehnologija došla što je Leica. Znam da je čovjek platio Leica fotoaparat naravno profi robu nekadašnjih 5000 DM.
Tu naravno mislim na mehaničke fotoaparate i vrhunsku optiku teleobjektiva svih dužina . Kratko rečeno to je u tom svjetu bio vrh. Za to mislim da ni kod optičkih nišana nije drugčije.
Naslov: Odg: IZBOR OPTIKE ZA LOV U POGONU
Autor: Buhag - 04. 12. 2020. 01:12:20
Nekada veliku četvorku evropskih lovačkih optika činili su Zeiss, S&B, Swarovski i Kahles.
Danas tu veliku četvorku čine prva tri navedena brenda i Leica koja je tu ušla potpuno opravdano i nimalo slučajno ako se pogleda istorija ovog brenda u optičkoj industriji.
Na moju žalost jer mi je davno na početku lovačke karijere upravo Kahles bio omiljena optika.
Kahles je ispao ne zato što nema tradiciju, kvalitet, vrhunske optičara, inžinjere, patente... Već zato što je pod šapom Swarovskog koji ga drži tu gde jeste.
Već nekoliko godina po rečima mog dobrog prijatelja iz Nemačke koji je u toku Kahles se na zapadu svrstava u drugi ešalon evropskih lovačkih optika uz Meoptu, IOR, Noblex (Docter)...
Kahles Helia 5 jeste kvalitetniji i bolji od Leica Fortis (koji se uzgred proizvodi u Portugalu) ali proizvodjači se ravnaju prema svojim top modelima i tu Leica Magnus izbija daleko ispred. Inače što se izbora ponudjenog za pogonski lov tiče moj izbor bi bio Zeiss V6 1.1-6x24. Najmanje povećanje nije slučajno 1.1x, po iskustvima ono je idealno u slučaju kada strelac nišani sa oba otvorena oka.
Pozz...
Naslov: Odg: IZBOR OPTIKE ZA LOV U POGONU
Autor: roger - 04. 12. 2020. 05:35:55
Buhag,
Da se nadovezem na vas post.
Imam za pogon meopta R2 1-6x24.

Nakon montaze bio sam ubjedjen da cu pogone obavljati na povecanju 1x.
Netocno!

Kad sam u pogonu uvjek sam na povecanju manjem od 2x, a vecem od 1x.
Najcesce sam na 1.2x, do 1.3x, otprilike - iz jednostavnog razloga sto mi je ovo povecanje najugodnije oku kad ciljam sa oba oka otvorena.
Naslov: Odg: IZBOR OPTIKE ZA LOV U POGONU
Autor: Neno - 04. 12. 2020. 08:17:01
Da u Zeissu su davno utvrdili da tehnićki 1X naše oko ne vidi kao 1X .

Taj 1,1 je kad gledaš s oba oka otprilike u balansu.
Naslov: Odg: IZBOR OPTIKE ZA LOV U POGONU
Autor: Traper. - 04. 12. 2020. 09:59:19
Leica jeste poim u svetu optika ali optika u nekom drugom svetu i za drugu namenu.
U svetu lovackih optika leica nije se bas proslavila duri ni sa magnus modelom. A za razliku od
leicu, kahles je proizveo prvi opticki nisan i do danas ves vise od 120godina proizvodi opticke nisane a
ne fotoaparate.Ipak bih izabrao iskustvo.Nase kolege Kaligula koj ga pameti koji je odavno prestao da pise na
ovaj forum i nas cenjeni kolega Medo su me ubedili u kvalitet kahlesa jos davno.
Od tada sam imao 3 kahlesa i jedan scmitd i za mene otprilike to su firme u koje se zagledam.
Pozdrav.
Naslov: Odg: IZBOR OPTIKE ZA LOV U POGONU
Autor: perop - 04. 12. 2020. 10:03:53
Kolega pita za pogon, 6x ne dolazi u obzir, maximalno 4x.

 teaa
Nije mi jasno ako je u pitanju varijabilna optika zooma 1-6x24 i ima veće vidno polje tko nam je u lovu brani držati na povećanju 1.1 ili povećanju x4 ako nam tako najviše odgovara. Povećanje prilagodimo datoj situaciji na terenu i vlastitim mogućnostima. Bitno je da ova optika ima više mogućnosti. Kvalitetnom optikom koja nudi povećanje x6 može se plus toga daleko potegnuti. Leica Magnus je kvalitetnija i skuplja optika od Fortis modela. Njezino vidno polje je nešto manje i iznosi 43.2m/100m a razlika u cijeni od modela Leica Fortis 1-6x24 oko 500 eura. Što se Zeissa tiče imao sam puno kvarova na njihovoj optici pa ne glasam za njih.
 z10
Naslov: Odg: IZBOR OPTIKE ZA LOV U POGONU
Autor: Neno - 04. 12. 2020. 10:22:26
Uzmi u obzir i meoptu optika6 1-6X24, kolega ju je uzeo i vrlo pozitivni dojmovi.
Naslov: Odg: IZBOR OPTIKE ZA LOV U POGONU
Autor: Traper. - 04. 12. 2020. 10:33:24
Uzmi u obzir i meoptu optika6 1-6X24, kolega ju je uzeo i vrlo pozitivni dojmovi.

Isto i za meoptu imam pozitivno misljenje.Jos davno sam prodao jedan artemis jednom
kolegi i jos dan danas radi ko sat a prosla je podosta i padova i raznih stvari.
Tako da Meopta je dobra investicija. d4
Naslov: Odg: IZBOR OPTIKE ZA LOV U POGONU
Autor: perop - 04. 12. 2020. 10:37:02
Leica jeste poim u svetu optika ali optika u nekom drugom svetu i za drugu namenu.
U svetu lovackih optika leica nije se bas proslavila duri ni sa magnus modelom. A za razliku od
leicu, kahles je proizveo prvi opticki nisan i do danas ves vise od 120godina proizvodi opticke nisane a
ne fotoaparate.Ipak bih izabrao iskustvo.Nase kolege Kaligula koj ga pameti koji je odavno prestao da pise na
ovaj forum i nas cenjeni kolega Medo su me ubedili u kvalitet kahlesa jos davno.
Od tada sam imao 3 kahlesa i jedan scmitd i za mene otprilike to su firme u koje se zagledam.
Pozdrav.
teaa
Što se tiče zastupnika za prodaju Kahlesa ili S&B-a normalno je da će oni o svojoj optici govoriti biranim riječima.       
O S&B-u nismo ovdje raspravljali a on je što bi rekli englezi "different class". Što se tiče lovačkog optičkog programa točno je da Kahles predugo čami u sjeni Swarovskog. Kahles danas puno bolje stoji na taktičkom planu.

Nedavno sam sudjelovao u jednom lovu gdje je dotična gospođa lovica optikom Leica Magnus i - 2.4-16x56 odstrijelila 5 velikih divljih svinja kirurškom preciznošću. Rekla mi je da se ona s ovom optikom i takmiči u nekim streljačkim disciplinama. Problem Leicine optike nije kvalitet on je provjeren. Problem Leicine optike je uvijek bila samo cijena.
 z10