Forum LOVAC

Optike i nosači => Optike => Autor teme: perop - 09. 10. 2015. 09:56:25

Naslov: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: perop - 09. 10. 2015. 09:56:25
 teaa

Vidim da se o ovoj temi rijetko piše iako su končanice jako bitne za precizno pucanje a time za lov i streljaštvo. O končanicama se uglavnom govori u nekim drugim temama koje su vezane uz optičke ciljnike. Svakom od nas osobno optika ima bitan nedostatak ako nismo zadovoljni končanicom koja se nalazi na nekom optičkom ciljniku. Kao što je poznato končanice mogu biti namijenjene raznim vrstama lova i streljaštva, netko voli končanice s točkicom, netko voli one s križićem, osvijetljene ili neosvijetljene i li neke druge vrste končanica npr., za daleka ili brza pucanje.  Mislim da bi bilo dobro da cijenjene kolege s ovog Foruma lovci i strijelci napišu nešto o končanicama s kojima pucaju koje najviše vole i cijene, vezano uz pojedine vrste lova i razne streljačke discipline.

Ja lovim s Zeissovom končanicom The Illuminated #60 Reticle i s njom sam zadovoljan.
 zagi
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: DejanG - 09. 10. 2015. 10:54:20
Imam optiku Meopta Meostar R2  2,5-15x56 RD/MR sa končanicom 4C...savršena končanica za lov, kad se upali tačkica brzo se nanosi na cilj a samim tim olakšava pucanje. Ja prezadovoljan! Na Meopti uvećanje 2.5 ima veliko vidno polje tako da je lako hvatati metu....  zagi

Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: wortexhole - 09. 10. 2015. 11:08:56
Ja imam Zeiss Varipoint 1,5 - 6 x 42 s končanicom 56. Končanica T tipa s osvijetljenom točkom u sredini. Jako tanka končanica. Prije sam imao Nikon opitku sa klasičnom križ končanicom, i moram priznati da kada sam stavio novu optiku na pušku da mi je bilo malo čudno, ali sada mi je odlična. Kod povećanja točka i končanica ostaju iste, nema povećavanja što je meni odlično jer ne pokriva metu.
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: perop - 09. 10. 2015. 14:54:05
 teaa

https://riflescopesinfo.wordpress.com/2013/12/12/reticle-types-what-is-best-for-your-rifle-scope/

 zagi
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Neno - 09. 10. 2015. 15:55:36
Klasika 4 s iluminacijom na oba dvije optike, prije toga 30 30, 11 zeissovu, 1 German itd. , ove za long range s milion skala i brojeva nevolim.

Svaka ima svoje prednosti i mane
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: grom - 09. 10. 2015. 16:06:55
4 A, bar meni. Iako i neke druge valjaju. "trn" ili br. 1 je deblja i pogodnija za mrak ako nemaš osvijetljenje. Ove novije s točkicom su isto dobre jer pokrivaju sve. Mil dot mi se ne sviđa iako ima svoje vrijednosti kod meta.
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: roger - 09. 10. 2015. 16:14:12
teaa

Vidim da se o ovoj temi rijetko piše iako su končanice jako bitne za precizno pucanje a time za lov i streljaštvo. O končanicama se uglavnom govori u nekim drugim temama koje su vezane uz optičke ciljnike. Svakom od nas osobno optika ima bitan nedostatak ako nismo zadovoljni končanicom koja se nalazi na nekom optičkom ciljniku. Kao što je poznato končanice mogu biti namijenjene raznim vrstama lova i streljaštva, netko voli končanice s točkicom, netko voli one s križićem, osvijetljene ili neosvijetljene i li neke druge vrste končanica npr., za daleka ili brza pucanje.  Mislim da bi bilo dobro da cijenjene kolege s ovog Foruma lovci i strijelci napišu nešto o končanicama s kojima pucaju koje najviše vole i cijene, vezano uz pojedine vrste lova i razne streljačke discipline.

Ja lovim s Zeissovom končanicom The Illuminated #60 Reticle i s njom sam zadovoljan.
 zagi

Za lov koristim zaisss diavary 3-12x56, koncanica vrlo slicna onoj koju je kolega prethodno (slika)naveo uz jos jednu vertikalnu nit s gornje strane, ali sad mi nije za sjetiti se kojeg je tipa (nisu mi tehnicki detalji pri ruci).
U svakom slucaju, tocka u sredini je 1 moa, odnosno 3 cm na 100 metara. Ako treba, pali se crveno po noci.

Za preciznost na dlaku - kod upucavanja - ovo mi je malo prevelika povrsina (krug tocke 3 cm), jer su grupe cesto i manje, pa kad upucavam na odredjenu udaljenost, upucam tako da tocka pogodka dodiruje tocku koncanice s gornje strane, odnosno da mi je pogodak cist za vidjeti i da ga tocka koncanice ne pokrije.

Za brdsko loviste imam je upucanu na 100 m na takav nacin, a ako idem na otvorena lovista drzim je upucanu na 200 m. Kod upucavanja (bez obzira da li je upucana na 100 ili 200), obavezno na streljani provjerim tocku pogodtka na medjudistancama (50-100-200), tako da imam tocku sliku koliko padne ii digne pogodak na medjudistancama.

Za gadjanje u metu, na istu pusku koristim sightron s3, 10-50x60, sa mildot koncanicom,i montazom nagiba 20 moa. Mildot mi daje dobar osjecaj kod korigiranja za utjecaj vjetra.
Po bistrini slike zeiss je bolji, ali za gadjanje u metu u idelanim svjetlosnim uvjetima, sightronu nista ne nedostaje.
Vrlo je dobar.

Inace za odredjivanje distance u lovu, nosim sa sobom nikonov range finder, bas ako zatreba i ako se ima vremena koristiti, tako da ne koristim mogucnost mjerenja - mjerilom pomocu koncanice, a na lovackim distancama je jednostavan "point blank range" - koncanica na vitalnu zonu divljaci.
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: perop - 10. 10. 2015. 10:22:50
 teaa

IOR Valadada ima izbor dobrih končanica.

http://www.valdada.com/scope-reticle/ (http://www.valdada.com/scope-reticle/)

 zagi
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: wortexhole - 10. 10. 2015. 10:52:00
Baš sam pogledao stranicu i najviše mi se općenito dopada tip German 4A Dot Reticle. Oni drugi modeli su više vojnog tipa koje vjerojatno koriste snajperisti, i ne vidim potrebe za nečim takvim u samom lovu kakvog prakticiramo mi lovci.
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Nosler - 10. 10. 2015. 12:07:31
U vecini slucajeva imam neku od starijih modela koncanica tj.povecavaju se sa stelanjem povecanja ali najvise volim njemacku "jedinicu".Nije to jos prevazidjeno...bar ne kod mene. d4
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Goran - 10. 10. 2015. 12:24:00
O ovom bi se moglo popricati.  zagi
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: perop - 10. 10. 2015. 18:29:55


Autor: Nosler
«  : Danas u 12:07:31 » Umetanje Citata
U vecini slucajeva imam neku od starijih modela koncanica tj.povecavaju se sa stelanjem povecanja ali najvise volim njemacku "jedinicu".Nije to jos prevazidjeno...bar ne kod mene. d4

O ovom bi se moglo popricati.  zagi

 teaa

Njemačka jedinica meni je dobra za pogon, ja više volim točkice, recimo recimo IOR-ova končanica MP8 dot osvjetljena mi je nekako najdraža.
 zagi
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: springo - 10. 10. 2015. 20:08:39
Ovak nekaj? z14

(http://s22.postimg.org/5e7rviiz1/dtac1.jpg) (http://postimg.org/image/5e7rviiz1/)
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: perop - 11. 10. 2015. 09:47:13
Ovak nekaj? z14


 teaa

Springo ako je ova končanica precizna, precizno upucana s odgovarajućim zrnom i isprobana na svim daljinama što zahtjeva veliko potrošeno  vrijeme čini mi se za kombiniranje utjecaja vjetra  na zrno, daljine i brzog pucanja sasvim O. K. Recimo u lovačkoj verziji do 500m (samo za predatore jer se u lovu inače puca samo do 200m fre) .

U svom novom modelu optičkog ciljnika za daleku igru X5 Swarovski nudi jednu vrstu sličnog tipa končanica koja se zove BRM-I+. +. Kod Swarovskog X5  končanica 4WX-I+ mi je nekako najdraža. Ipak ova BRM-I+ ako je zrno točno upucano daje velike mogućnosti bržeg pucanja na daljinu ali i mogućnost brže korekcije vjetra.  BRM-I+ ne sviđa mi se vizuelno jer sliči na novogodišnju jelku( kako mi ovdje rečemo borić). Končanica 4WX-I+ ima istaknut križić što je za mene osobno bolje za brže i lakše ciljanje iako bi volio da je umjesto križića točkica, Ovakve končanice radi IOR i o njima sam pisao zovu se MP8 dot.

http://xhairs.uk/?p=86 (http://xhairs.uk/?p=86)

 zagi
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: grom - 11. 10. 2015. 10:13:52
Pero dobra, ali za papir i divljač koja stoji. Nekako mi za lov sto jednostavnije to bolje. Kvalitetno staklo i 4a odrađuju do 300 m bez problema na 6x povećanju. Ako je upucano i grupira da valja, lako se korigira visina. Druga je stvar puno veca daljina koja trazi rangefinder, vjetar i sve ostalo. Preko 300 m nisam pucao nikad, osim jednom i to meh. nisanom . Gađanje kamenja iz tanđare ne računam.
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: perop - 11. 10. 2015. 10:22:32
Pero dobra, ali za papir i divljač koja stoji. Nekako mi za lov sto jednostavnije to bolje. Kvalitetno staklo i 4a odrađuju do 300 m bez problema na 6x povećanju. Ako je upucano i grupira da valja, lako se korigira visina. Druga je stvar puno veca daljina koja trazi rangefinder, vjetar i sve ostalo. Preko 300 m nisam pucao nikad, osim jednom i to meh. nisanom . Gađanje kamenja iz tanđare ne računam.
d1
Grome ako pišemo o 300m a i dalje što je respektabilna daljina, kod nas a vjerojatno i kod tebe u lovu često puše neki vjetar. Ovakvim končanicama tipa  BRM-I+. + može se brže i točnije pucati. I na večim daljinama rijetko se susreće divljač koja pase, vidi se idealno i čeka koncentraciju lovca od nekoliko minuta. Meni osobno teško je pucati precizno i korigirati vjetar otprilike, tu se uvijek nekako pogubim. Da se sve ovo izvede turetima brzo i učinkovito treba imati veliko iskustvo. Ovakve končanice to olakšavaju. Ipak sve je stvar navike, vježbe i iskustva. U svakom slučaju treba napraviti sve da se izbjegne ranjavanje koje kod nas u gustim šumama makije često znači i gubitak divljači.
 zagi
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: dozani1 - 11. 10. 2015. 11:28:57
Može mišljenje o Boone & Crockett končanici.Odnosno dali ona u noći previše svjetli?

Ili Duplex Illuminated sa osvjetljenim križićem
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: perop - 11. 10. 2015. 12:17:38
Može mišljenje o Boone & Crockett končanici.Odnosno dali ona u noći previše svjetli?

Ili Duplex Illuminated sa osvjetljenim križićem

 teaa
Nisam gledao krozo optički  ciljnik s Boone&Crocket osvjetljenom končanicom noću. Mislim osobno da niti niti duplex illuminated s osvjetljenim križićem niti Boone&Crocket osvjetljenom končanicom nisu najsretnije rješenje za lov noću.

 zagi
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Goran - 12. 10. 2015. 02:21:47
Njemacka koncanica br1 je jako stara i zapanjujuce je koliko ljudi, koji su je probali, je vjerno koriste i kupuju  i time odrzavaju u zivotu. Debeli "post" ili stub nekima smeta a neki se kunu u njega. Originalne bakarne zice se jos mogu naci na starim optikama koje su vise za kolekciju nego za rad ali lijepo je vidjeti kako su nekad savijali i presali zicu da dobiju oblik koji su zeljeni na br1.  Izrada koncanica je umjetnost sama po sebi a optika bez njih nema smisla. Evropski proizvodjaci su u zadnjih 50 godina ostali vjerni lovackoj tradiciji i konstantno poboljsavaju kvalitetu izrade i preciznost koncanica posebno za nocni lov ili lov sa smanjenim svjetlosnim kondicijama sa ceke. Pogonski lov je takodje dobio puno dobrih koncanica. Evropa se koncentirala  na kvalitetu stakla, preglednost, preciznost i vidljivost divljaci gledanu kroz koncanicu sa inovacijama u iluminaciji.Kahles/ Swarovski, Zeiss, Leica i ostali su se potrudili da dodaju znacajan doprinost razvoju koncanica, iluminacije, balistickih tureta/ koncanica i kvalitete stakla. Trijicon je ubacio u igru fiber optic niti koje primaju svijetlost i emitiraju je kad je potrebno tako da su eliminirali potrebu za baterijama.Iluminirane tocke nemaju vise krvarenja oko centra nego su ciste i lijepo oblikovane. Crvena, zelena i stara zuta ( oker) ili amber boje su najprikladnije jer ne ( manje) irituraju oko ako se osmatra duzi period. I ranije i sad se koriste tricijumske ili druge vrste materijala koje zna biti i radioaktivan da  osvjetli potrebna mjesta i pomogne strelcu vidjeti koncanicu pod smanjenim svjetlosnim okolnostima.Sva velika imena su poboljsali efektivnost svojih baterija, smanjili mogucnost pomaka baterija iz lezista i unaprijedili lakocu koristenja kao i cuvanje energije baterija. Japanci su shvatili da nisu lovci ( Japanci ne mogu Ili jako tesko mogu posjedovati vatreno oruzje kao privatne osobe)ali su majstori obrade stakla ( iako im originalna kvaliteta stakla nije na novou Evropljana) i istrazivajuci i dodajuci filmove i namaze dobijaju dodatne kvalitete koje ih priblizavaju evropskoj kvaliteti stakla. Amerikanci su se posvetili izradi koncanica za sve vrste lova a pogotovo za LR i lova planinskie divljaci i otvorenih prostora ( prerije). Izradili su impresivnu kolekciju koncanica za svaku vrstu namjene od brzo kljucajucih koncanica za guste  terene i male daljine do koncanica s kojima na velikim daljinama love kojote ili jelene. Vecina US koncanica su derivati vojne namjene i proizvodnje kojima cim istekne rok predju u lovacku populaciju i proizvodnju za siroke potrebe.  Dominantne verzije ili metode za pomak tureta su MOA i MRAD ( miliradijan) pa su i koncanice povezane tim metodama za preciznije odredjivanje daljine i balistickih ponasanja projektila. prvi ili drugi fokalni plan takodje igraju vaznu ulogu  u preciznosti i odredjivanju daljine do mete. Prvo i osnovno je podjeliti koncanice po namjeni  u Lovacke, Takmicarske i Takticne ili vojne.  U Evropi tradicija striktno odvaja ove vrste ili grupe dok u Americi se one mjesaju po zeljama i navikama/ potrebama lovaca ili strelaca.  Ove tri grupe imaju znacajno razlicite potrebe pa ih je potrebno razumjeti na odgovarajuci nacin. U nekim evropskim zemljama i lovistima neke vrste ne lovackih koncanica su zabranjene za prodaju i upotrebu jer se smatraju ne etickim i ne lovackim ( MIL dot). Obicaju su razliciti a po meni glavna svrha koncanice je da pomogne lovcu/ strelcu da bude sto precizniji i time sto eticniji pri odstrijelu.  U novije vrijeme optike imaju i elektonske koncanice koje nisu napravljene na standardni nacin od intertnih legura zice. Takodje povecan je rast i primat laserom urezanih koncanica direktno u staklo  za koje je jako vazno da su dobro centrirane pogotovo za optike u prvom fokalnom planu. Iako proizvodnja nije tako stara ideja sama po sebi je jako stara ( par stotina godina) medjutim proizvodne mogucnosti i preciznost tada nisu bile na potrebnom nivou. I klasicne zicane koncanice su se prestale praviti od ljudske ,konjske dlake i bakarnih zica do vrhunskih temperaturno inertnih legura ( cak i platina)koje su stabilne i koje ne prave vizualne probleme za strelca.
Vecina koncanica je razumljiva i korisna i ( vise nego)dovoljno precizna osim losih kopija koje poticu iz Kine i slicnih mjesta a izradili su ih ljudi koji nemaju smisla niti pojma o lovu, optici i optickim vrijednostima/ fizickim zakonima.
Bilo bi dobro istaknuti i clanak o zeni cija je kosa koristena za izradu koncanica za vrijeme rata.

Zvala se Mary Babnik i clanak se moze dole pogledati.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mary_Babnik_Brown

Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: DejanG - 12. 10. 2015. 07:23:27
Po meni najbolja končanica za lov je na Swarovskom CD-I i na Zeiss-u  0
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Goran - 12. 10. 2015. 07:33:59
Pitanje za diskusiju je zasto? Sta nudi bolje od neke druge? Po cemu je bolja nego br 4? Ako svi izlistamo sta volimo onda tu nije bilo nikakve diskusije i niko nista novo nije naucio.
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: perop - 12. 10. 2015. 08:20:12
 
bravooo Gorane ovaj Vaš članak o končanicama je za časopis !
 zagi
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: DejanG - 12. 10. 2015. 08:28:29
CD-I je slična končanici br. 4 ali je bolja zato što ima krug i u njemu tačku a to je za brzo pucanje nešto savršeno.
Končanica 0 je pregledna jer nema linija oko sebe a samim tim samo se tačka nanosi na cilj.

Na mojoj Meopti R2 je končanica 4C i isto ima tačku u sredini koja je odvojena od linija i pregledna a po meni te linije su suvišne...
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: roger - 12. 10. 2015. 08:50:58
Postoji li neki sustav nazivlja koncanica, ili svaki proizvodjac stavlja komercijalne nazive po vlastitom nahodjenju?
Ako postoji sistematizacija, bilo bi dobro da je neko postavi ovdje kome je poznato?

Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: DejanG - 12. 10. 2015. 10:03:08
Svaki proizvodjač ima svoje nazive za končanice!
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Trazman - 12. 10. 2015. 10:18:15
To što mene najbolje še moti je da su po večini lovačke optike koje imaju balističku končanicu sve u drugom fokalnom planu...

Jedan od primera:
http://eu-lrh.com/zeiss-rapid-z-reticles/ (http://eu-lrh.com/zeiss-rapid-z-reticles/)
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: evaeva - 12. 10. 2015. 13:01:54
Meni osobno najbolja končanica za svu divljač i sve vremenske uvjete lova.
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: perop - 12. 10. 2015. 13:31:36
Meni osobno najbolja končanica za svu divljač i sve vremenske uvjete lova.
teaa
"De gustibus non est disputandum"! "evaeva" Vaše mišljenje o končanici German #4, kao ni mišljenje o već spominjanoj končanici German 1 ne dijeli američki stručnjak  Chuck Hawks.

http://www.chuckhawks.com/scope_reticles.htm (http://www.chuckhawks.com/scope_reticles.htm)

zagi


Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: roger - 12. 10. 2015. 13:35:43
"O ukusima se ne raspravlja!", kaze latinska poslovica.  zagi
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Lazar - 12. 10. 2015. 17:38:08
Najvise volim ovu zaisovu 0 , kam ode elektronika bacis i optiku  hao
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: ivo samoborec - 12. 10. 2015. 21:23:03
Ako recimo ivo samoborec pogodi od 10 fazana sa 7 pogodaka jednom zastavom,IZ,,brno...i i i i i  a promasim sa berettom.krikovom..iii...ma puska mora lezati tako o sa koncanicom..Nemoze mi niko reci da sa koncanicom 1..(tri crte a sredina..trn)sve promasi a sa koncanicom 4 sve pogada........svaka optika ima svoju oznaku gdje lezi hitac znaci samo je kakav si strijelac!!
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: perop - 12. 10. 2015. 23:27:04
Ako recimo ivo samoborec pogodi od 10 fazana sa 7 pogodaka jednom zastavom,IZ,,brno...i i i i i  a promasim sa berettom.krikovom..iii...ma puska mora lezati tako o sa koncanicom..Nemoze mi niko reci da sa koncanicom 1..(tri crte a sredina..trn)sve promasi a sa koncanicom 4 sve pogada........svaka optika ima svoju oznaku gdje lezi hitac znaci samo je kakav si strijelac!!

teaa
Ivo dobre optike su skupe i ne isplati se končanicom koja nam ne leži gubiti vrijeme. Ne treba končanicom koja nam ne leži upropastiti kupljenu optiku. Zašto trošiti novac i privikavati se na nešto što nam se ne sviđa.
Loš strijelac je loš strijelac i tu končanica puno ne pomaže, ipak loš strijelac s optikom i končanicom koja mu ne odgovara biti će još i gori.

 zagi
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: DejanG - 13. 10. 2015. 07:14:00
Lazare: Elektronika se popravi a kad iluminacija nije upaljena tačka se vidi samo što nije crvena...a svaki malo ozbiljniji servis sa lakoćom popravi elektroniku.
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Goran - 13. 10. 2015. 08:57:35
Nisam bas siguran u tu tvrdnju. Ako ne poprave i ostete pa onda posaljes Swarovskom ili Zeiss mislis da ce ti oni uvaziti garanciju i popraviti dzabe? Pomalo poznajem unutrasnost optika  i mogu reci da sve kvarove nije ni malo lako popraviti a da ne kazem kako je tesko naci odgovarajuce dijelove pocevsi od obicnog dihtunga a kamo li optickih ili elektronskih dijelova. Ko kod vas popravlja elektoniku na Z6I?
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: DejanG - 13. 10. 2015. 12:45:42
Ja sam nekad davno imao neki snajper Tasko, kod mene bio 3 godine i nikad se nije iluminacija pokvarila, prodao ga i čovjek nema zamjerku a koštao 100 evra. Ako se tako lako pokvari na Swar. Zeiss-u i ostalim optikama ko nema garanciju neka plati. Evo ja prvi, ako mi se nekad pokvari iluminacija na Meopti R2 ja cu platiti i popraviti. Lov je skup sport pa izvolite....
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Schultz and Larsen - 13. 10. 2015. 13:33:52
Lazare: Elektronika se popravi a kad iluminacija nije upaljena tačka se vidi samo što nije crvena...a svaki malo ozbiljniji servis sa lakoćom popravi elektroniku.

Nikad nemoj optiku davati nekome drugome osim ovlastenom trgovcu za taj brand. Ozbiljne trgovine salju optiku u zemlju proizvodnje i servis se tamo vrsi nigdje drugdje...a da kvare se i Swar, i Zeiss i Bender itd....
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: DejanG - 14. 10. 2015. 07:05:23
Sve se kvari ali je na skupim optikama manja vjerovatnoća. zagi
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: perop - 15. 10. 2015. 13:18:26
 teaa
 
ludiloo  bravooo Interesantna ideja modnih dizajnera namijenjena lovcima i strijelcima

http://www.zazzle.co.uk/vx3l_leupold_scope_reticles_tie-151915119357359149 (http://www.zazzle.co.uk/vx3l_leupold_scope_reticles_tie-151915119357359149)

 z10
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: roger - 15. 10. 2015. 13:29:04
Da se vratim na moj prethodni post u ovoj temi.
Dakle, moja koncanica za lov model 60. Kod upucavanja, poklikam je tako da je upucana na gornji rub tocke.
Velicina tocke, 1 moa.
Debljina je koncanice dovoljna za jasno razabiranje kad se gleda sa pozadinom sume ili gustisa.
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: perop - 15. 10. 2015. 15:14:11
Da se vratim na moj prethodni post u ovoj temi.
Dakle, moja koncanica za lov model 60. Kod upucavanja, poklikam je tako da je upucana na gornji rub tocke.
Velicina tocke, 1 moa.
Debljina je koncanice dovoljna za jasno razabiranje kad se gleda sa pozadinom sume ili gustisa.
d1
Kao što sam već i rekao i ja lovim končanicom Illuminated #60 Reticle Zeiss Victory Varipoint M 3-12x56 T* Evo kako to izgleda na terenu.
 z10
https://www.youtube.com/watch?v=NAD0Jwtu2x0 (https://www.youtube.com/watch?v=NAD0Jwtu2x0)
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: perop - 26. 10. 2015. 13:00:54
 d1
Dobra stvar ???
https://www.youtube.com/watch?v=dMSW6T-b6rA (https://www.youtube.com/watch?v=dMSW6T-b6rA)
 

 z10
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: perop - 26. 10. 2015. 13:43:28

Gorane,  d1

što misliš o ovoj inovaciji, treba li ovo kupiti ??

Pozdrav,
Pero
 z10



https://www.youtube.com/watch?v=dMSW6T-b6rA (https://www.youtube.com/watch?v=dMSW6T-b6rA)
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Neno - 26. 10. 2015. 14:50:25
Kad čekam da mi izađe nešto blizu i dr6lžim na 2.5X a pojavi se na 100 metar samo dizel pušku i deri ....

Koje mijenjanje povećanja ?
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Goran - 27. 10. 2015. 00:28:26
SWICHVIEW LEVER  kako mi zovemo ovu stvarcicu pomalo postaje popularan kod nekih grupa strelaca. Prvenstveno je jako popularan kod strelaca ili takmicara u 3 gun competition gdje koriste sirokokutne optike 1-4 ili 1-6 za brzo mjenjanje povecanja isto tako kod varmint lovaca koje vole takve igracke. Po meni ne bas nesto strasno potrebno i  skupo samo zato sto je dio lovacke opreme. jedini nacin upotrebe ( da bi ja kupio) je da mi zatreba u zimskom lovu gdje moras imati rukavice na rukama pa da ti je lakse pomaci povecanje ako je potrebno. Imam dva komada kuci za moje Vortex Razor 4.5-27x56 optike ali ih nikad nisam koristio. Vortex je jedan od prvih koji ovo prodaje na veliko i jako su popularni cak i kod LR lovaca. u 3 gun takmicenju oni postave 1-6 na nosac i onda stave 45 stupnjeva nosac za holografski red dot  s cim onda brze gadjaju blize mete jer u ovom takmicenju je sve u brzini  i pokretu. Policija takodje koristi ovakvu opremu za svoje automate i urbane nerede.
http://www.vortexoptics.com/content/new_products (http://www.vortexoptics.com/content/new_products)
Stvarcica, po meni, ne bas prijeko potrebna ali jos jedna igracka za kojom polude neki kojima "sve treba". Vrtim optike od 78 i meni bas nije potrebno.

Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: perop - 27. 10. 2015. 01:16:12
 d1
      HVALA GORANE !!!
 z10
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Goran - 27. 10. 2015. 02:03:20
http://www.vortexoptics.com/product/razor-hd-gen-2-1-6x24-riflescope-with-jm-1-reticle/reticle (http://www.vortexoptics.com/product/razor-hd-gen-2-1-6x24-riflescope-with-jm-1-reticle/reticle)
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: dreger - 14. 11. 2015. 11:52:20
Ajd da i ja nesto priupitam,naime gledam razne optike za moj 223 pa mi je i bushnel elite dosao na razmatranje,tacnije i model elite 3200 3-9x50 sa firefly koncanicom,e to je i moje pitanje da li je neko ima na bilo kom optickom nisanu (ne samo busnelu) i kako se takva koncanica u praksi pokazala,znaci u prakticnom lovu u sumrak ili nocu,a i po danu kad osvetljenje iste nije potrebno itd. neke mane ako ima i sve ostalo.evo i slike ,a komentare tek ocekujem.
(http://www.dodaj.rs/f/11/Cq/H9TE9je/bushnell-elite-3200-3-9x.jpg)
(http://www.dodaj.rs/f/2B/eL/4wmm5n2W/bushnell-elite-3200-3-9x.jpg)
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: roger - 02. 12. 2015. 06:32:19
Gospodo, nesto razmisljam o sirokokutnoj optici, pa me zanima koje koncanice i zasto koristite na njima?
Da li smatrate da sirokokutna optika, i optika za sumrak veceg povecanja da koriste iste ili razlicite tipove koncanica?
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Bodul - 02. 12. 2015. 07:11:04
Različite.
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: roger - 02. 12. 2015. 07:48:36
Koji tip koncanice za sirokokutnu preporucate, dakle?
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: DejanG - 02. 12. 2015. 08:03:24
Zavisi koji je proizvođač optike...?
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Goran - 03. 12. 2015. 00:54:43
Ja bi preporucio jednostavnu i preglednu koncanicu u drugom planu koja je dovoljno  prezentna i brzo zakljucava metu.
Koristim ova dva od kojih je jedan jednostavan  a drugi malo komplexan ali u principu jednostavan kad se razumije koncanica. Obavezno mora biti iluminacija jer bez toga je puno teze za starije oko. Ako ima oznake za preticanje za pogonski lov jos bolje. Koncanica mora biti jasno vidljiva i kad se puca sa oba otvorena oka na nizem povecanju jer lovac mora brzo pratiti metu i predvidjeti kretanje  i istovremeno nisaniti desnim ili lijevim okom.
Razor 1-6x24 Vortex je gornja koncanica koja mi se svidja kao i Kahles koncanica za 1-6 nove modele.
Donja izgleda komplexna ali je u biti jako jednostavna i brzo zakljuca metu medjutim mana je da je iam previse na "ekranu" i da je zapravo namjenjna za 223 i 308 i profesionalnu upotrebu a ne cisti lov. najdonja je jos brza i jednostavnija od one u sredini. Moj izbor ej vjerovatno izvan normalne logike evropskih lovaca ali ja sam probao i meni se svidja i sto je najvaznije radi.
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Goran - 03. 12. 2015. 00:58:07
Kahles koncanica.
Ova koncanica kao i neke od ovih gore su namjenjene za sirokokutne optike s kojiam se namjerava gadjati na blizu ali i na dalje pa imaju proviziju pomaka za takve prilike a namjenjene su uglavnom za 308W. Lovacka preciznost zadovoljavajuca.
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Bodul - 03. 12. 2015. 07:09:22
Gorane, ti zaboravljaš da živiš u nekom drugom svijetu  happi.
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Goran - 03. 12. 2015. 11:06:01
U pravu si! Nekad je puno bolje da sutim.  zagi
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: grga33 - 03. 12. 2015. 12:36:02
bolje da ne sutis jer mi je stvarno gust citati tvoje postove i stvarno dobivam kvalitetne i konkretne informacije i na tome sam ti jako zahvalan  zagi
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: perop - 04. 12. 2015. 08:20:32
Gorane, ti zaboravljaš da živiš u nekom drugom svijetu  happi.
teaa
Bodule taj svijet je približio Ebay i internetska trgovina, važno je imati dobru i kvalitetnu informaciju od stručnih osoba kao što je Goran. Drugo pitanje kolika je kupovna moć ali ponuda j ogromna.

Evo nekih tipova končanicq za brzo pucanje.

http://www.thefirearmblog.com/blog/2014/01/05/mses-aqc-1c-reflex-sight/ (http://www.thefirearmblog.com/blog/2014/01/05/mses-aqc-1c-reflex-sight/)
 zagi
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Bodul - 04. 12. 2015. 14:28:16
Ma poanta je bila da končanice koje je Goran prikazao ne igraju baš u svijetu (tržištu) Eu jer ovakvih baš i nema u ponudi, zato sam i rekao da živi u nekom drugom svijetu (tržištu) gdje je puno veća ponuda i dostupnost ovakvih končanica koje su iskreno rečeno više za vojnu uporabu nego za lov, ali i to diktira tržište.

Što se tiče svijeta Eu dat ću osobni primjer, a to je da već mjesec i pol  dana imam u jednom Njemačkom dućanu naručenu municiju Geco Plus u 8x57 IRS i Brenneke Rubin Sabot kal. 12/70 kugle i nikako da stignu.
Kad god nešto naručim u Frankoniu nikad nemaju u dućanu već se isto čeka tjednima pa sad ti vidi svijet Eu.
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: perop - 05. 12. 2015. 00:21:13
Ma poanta je bila da končanice koje je Goran prikazao ne igraju baš u svijetu (tržištu) Eu jer ovakvih baš i nema u ponudi, zato sam i rekao da živi u nekom drugom svijetu (tržištu) gdje je puno veća ponuda i dostupnost ovakvih končanica koje su iskreno rečeno više za vojnu uporabu nego za lov, ali i to diktira tržište.

Što se tiče svijeta Eu dat ću osobni primjer, a to je da već mjesec i pol  dana imam u jednom Njemačkom dućanu naručenu municiju Geco Plus u 8x57 IRS i Brenneke Rubin Sabot kal. 12/70 kugle i nikako da stignu.
Kad god nešto naručim u Frankoniu nikad nemaju u dućanu već se isto čeka tjednima pa sad ti vidi svijet Eu.
Goran puca i Kahlesovom končanicom koja je europska a što se tiče Vortexa ima ga i u Europi.
http://www.vortexoptics.com/content/international_dealers (http://www.vortexoptics.com/content/international_dealers)
teaa  d1
Streljivo nisam naručivao ali neke stvari iz opreme za ribolov prko Fishernatora znale su mi iz Austrije doči za 3-4 dana. Mislim da te tvoje dućane treba mijenjati drugima. Nož iz Australije preko Ebaya došao je za 17 dana. Bushnellov dvogled iz USA za 20-tak. Goran puca i Kahlesovom končanicom a Vortexa u Europi nije problem nabaviti. Ključna je dobra informacija gdje kupovati.
 http://www.vortexoptics.com/content/international_dealers (http://www.vortexoptics.com/content/international_dealers)
zagi
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: perop - 06. 12. 2015. 08:44:52
 teaa

 welcome  Dobra vijest za sve one koji žele kupovati i prodavati putem interneta !!!

http://net.hr/tehnoklik/vijesti-tehnoklik/od-1-prosinca-ebay-otvara-svoja-vrata-u-hrvatskoj/ (http://net.hr/tehnoklik/vijesti-tehnoklik/od-1-prosinca-ebay-otvara-svoja-vrata-u-hrvatskoj/)

zagi
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: TomTom - 17. 04. 2016. 10:36:29
koncanica u 1. ili 2. fokalnom planu??
Prednosti i nedostatci?
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: roger - 17. 04. 2016. 11:28:14
Govorimo o primjeni na optikama sa varijabilnim povecanjem.
Ako je povecanje fiksno, onda nema smisla usporedjivati.

U prvom fokalnom planu, kad se zumira, kocanica se podebljava, odnosno zumira se sa slikom.
Ovaj nacin omogucava brze odredjivanje udaljenosti premjerom preko koncanice, dakle recimo na osnovu velicine objekta (na pr srnjak) odrediti njegovu udaljenost na osnovu njegove velicine u odnosu na koncanicu koja je uvjek u mjerilu.
Nedostatak: kod najpreciznijeg pucanja u metu (natjecanja) debela koncanica je nedostatak, jer se tesko vrse fine korekcije, ako su unutar podrucja koje pokrije koncanica.

U drugom fokalnom planu,
bez obzira na zumiranje koncanica ostaje uvjek ista (tanka), a posto se na vecini klasicnih natjecanja gadja na poznate udaljenosti na streljanama100-200-300-600 mtr, onda procjena udaljenosti nije bitna, ali je tanka koncanica prednost.
Ako se koristi za lov, tanka koncanica se teze razabire u kontrastu s pozadinom, granje, sikara, itd

Generalna preporuka, uz cast iznimkama:
Prvi fokalni plan - za lov.
Drugi fokalni plan: za streljastvo.

Znam za lovca koji uspjesno lovi, i nervira ga povecanje koncanice kad zumira, pa je namjerno uzeo koncanicu u drugom fokalnom planu.
Sve, dakle, moze - ali gore su neke smjernice.

Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Kimboarap - 17. 04. 2016. 11:39:37
Roger nemoj se ljutit jel ovo neka sala ili????
Malo pogledaj vodece strelhacke optike i vidi jesu FFP ili SFP........
Mislim da je 100% u FFP...
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: roger - 17. 04. 2016. 11:42:40
Postoje natjecanja gdje se mete razbacuju na razlicite nepoznate udaljenosti, onda je onda se korsiti sta ti govoris.
To bi bila taktcika natjecanja, ili profesionalna upotreba na terenu, ali ne s lovackim vec sa nekim oblikom takticke koncanice da omoguci fine korekcije.

Inace, moj prethodni post se odnosi na upotrebu ... hmmm.. vise lokalnu, u HR.

Nedavno je Goran stavio link na natjecanje na novom zelandu, tamo je takav tip, meta postavljenim na razlicite i nepoznate udaljenosti.

Znaci, gruba podjela, kad vec spomnjes bi bila:
Sportske
Lovacke
Takticke - opisane u ovom postu.

Sve moze za sve, ali postoje prednosti i mane kod svake i ovise o primjeni.

Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Goran - 17. 05. 2016. 08:28:14
Roger slazem se sa vasim postom!
F class takmicar ce vise preferirati MOA u SFP jer su mu distance ionako poznate. Vazno je upucavati optiku na odgovarajucim povecanjima ako su u SFP ( Second Focal Plane)  tako da je odnos velicina korektan. Kod nekih je to maximalno povecanje a kod drugih specificno pa treba obratiti paznju a kasnije koristi sta hoces. Kod FFP je drugi problem ali i druga aplikacija ( najvise odredjivanje nepoznatih daljina za pucanje) medjutim ne zelis imati preveliko povecanje tako da koncanica bude toliko velika i debela da znacajno smanji vidno poje i vidljivost kroz optiku. zato prvi plan nije opcija za takmicare jer zele tanke linije i dobar / ostar pregled mete i koncanice kad navigavaju hitac. Neke vrste takmicenja imaju ogranicenja u smislu optika koje se mogu koristiti  kao i vrsta koncanica i maximalnog povecanja.
Kod nas na taktickom ili LR takmicenju FFP je bolja opcija jer se kreces i pucas iz oznacenih mjesta i polozaja a vrijeme se racuna pa trebas sto prije i sto preciznije odrediti daljinu, kosinu, pravac i snagu vjetra i imas 3 metka na osnovnu metu i dodatni ako pogodis osnovnu metu ranije.
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: vuk sa motajice - 27. 02. 2019. 21:56:20
Otkad ova tema stoji, meni se jako svidjela ona koncanica na Zeissu sa youtube, jako je tanka i fina za precizna pucanja. Na mom Leupoldu VXR je 4 German dot sa ilumnacijom ali bih volio da je tanja koncanica, za moj ukus je predebela za dalja pucanja ali za sumrak je odlicna i za pucanje kroz sumu za svinje.
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: salic - 27. 02. 2019. 22:52:22
Favoriziram staru Njemačku jedinicu (trn) zagi
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Huntercro - 28. 02. 2019. 09:59:57
moja omiljena T
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: bambi - 28. 02. 2019. 10:32:44
   Tri tarabe.
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: perop - 01. 03. 2019. 15:13:11
               teaa

Zeiss Varipoint #60 Reticle
      zagi
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: vuk sa motajice - 01. 03. 2019. 15:18:27
               teaa

Zeiss Varipoint #60 Reticle
      zagi
Dijelim vase misljenje, zaista je vrhunska  2p
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: angler - 04. 03. 2019. 14:58:30
za lov kalsična nemačka četvorka u raznim varijantama  zagi
tj zavisnosti da li je FFP ili SFP, sa ili bez iluminacije, kako je iluminacija urađena..
lično mišljenje: s&b FD4  ludiloo
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Elegance - 04. 03. 2019. 21:49:52
FD7
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Goran - 04. 03. 2019. 22:00:49
Za klasicni lov FD7 i L 7 od S&B.
https://www.schmidtundbender.de/en/products/reticles/hunting.html (https://www.schmidtundbender.de/en/products/reticles/hunting.html)

Za  daljine P4L , Tremor 3 ili klasicni mildot.
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: roger - 08. 03. 2019. 11:40:34
Gospodo, prema vasem iskustvu, koliko se moze ocekivati da je zivotni vijek osvjetljene koncanice?
Da li imate iskustva da vam se osvjetljenje pokvarilo nakon X godina, i ne moze se popraviti?
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: tomo6 - 08. 03. 2019. 21:55:13
10 godina i jos svjetli sa oridzidzi baterijom
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: DejanG - 14. 03. 2019. 10:07:39
Ima li neko iskustva sa končanicom CD-I ( Swarovski ) ?
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Sarajevowinter - 27. 03. 2019. 16:51:04
Roger, može li se negdje naći podatak koliku površinu prekriva neka končanica na maximalnom uvećanju?!
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: roger - 27. 03. 2019. 17:24:49
Dobro pitanje!
Ali, znam ovo.
Za neke od optika koje imam pise mi na pratecoj dokumentaciji - na primjer, tocka na koncanici je 1 moa, ili slicno.

Vecina (boljih) optika bi to trebala imati u uputstvima. Kod mnogih ima na uputstvima i kako se mjeri udaljenost do nekog objekta prema oznakama na koncanici.

Uglavnom, vidi malo uputstva.
Ako nisi dobio upuutstva s optikom, za skoro sve novije modele bi se trebalo naci u PDF na internetu.
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Falkon - 27. 03. 2019. 17:39:38
možda malo pomogne:
http://www.optics-trade.eu/download/Kahles/Reticle_Subtensions_4Dot_Helia_241256i.pdf (http://www.optics-trade.eu/download/Kahles/Reticle_Subtensions_4Dot_Helia_241256i.pdf)
http://subtensions.swarovskioptik.com/ (http://subtensions.swarovskioptik.com/)
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Falkon - 27. 03. 2019. 23:10:58
Evo i za Meoptu:
https://www.slideshare.net/Optics-Trade/technical-data-meopta-reticle-subtensions-optics-trade (https://www.slideshare.net/Optics-Trade/technical-data-meopta-reticle-subtensions-optics-trade)
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: OtacMakarije - 06. 02. 2023. 18:43:55
Ima li ko iskustva sa Lübbers koncanicom?
Na netu nema mnogo o njoj, nisam siguran ni kako se prevodi.
To je valjda Zeiss-ova koncanica namijenjena lovu divljih svinja cekanjem.
Stvarno neobicna.
(https://i.ibb.co/4Js9vzK/9835410c-a7d4-4341-a08c-13164fed959b.jpg) (https://ibb.co/wYJ3GVB)
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: haram - 06. 02. 2023. 18:53:37
Vidio ili kupio na egun. de? Neki dan je bio diavari 3-12x56. Nije bio ni 450€. Malo mi je naopaka ta koncanica.
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: OtacMakarije - 06. 02. 2023. 19:32:31
Taj, taj.
Nije mi dao djavo mira, pa sam ga izlicitirao.
Sad se nesto natezem sa prodavcem, oko isporuke.
I kontam sta sam kupio...
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: haram - 06. 02. 2023. 21:08:28
I ja sam bio u ikusenju. Nije otisao puno i predpostavljam da je to zbog te neobicne koncanice. Sretno i da se sto prije naviknes.
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: OtacMakarije - 06. 02. 2023. 21:24:57
Ne znam kakav je, dok ga ne dobijem, ali, isao sam logikom da Diavari 3-12x56, sa osvjetljenom koncanicom, u onakvom stanju, vrijedi 453€, koliko ga izlicitirah.
Hvala!
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Marko2Marko - 07. 02. 2023. 12:57:15
kineski diavari i pametni lovaci  rol
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: OtacMakarije - 07. 02. 2023. 19:03:09
Ne razumijem cemu takav komentar.
Prije kupovine sam pisao Zeiss-u i pitao da li moze da se promijeni koncanica optike sa tim serijskim brojem (cisto da znam imam li opciju).
Odgovor je bio da je ta optika iz 1990 i da nije moguca zamjena koncanice.
Sumnjam da bi bio takav odgovor da sam im poslao serijski broj kineske optike.
Dodatno, nije tesko otici na neki njemacki forum, npr. Wild und hund i procitati o temi.
Naslov: Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
Autor: Acido - 08. 02. 2023. 22:15:01
Stvarno interesantna končanica...