Forum LOVAC
Lovstvo => Osposobljavanje, školovanje za lovca => Provjera znanja => Autor teme: Lovac - 24. 07. 2008. 21:30:37
-
Što su to INVAZIVNE VRSTE? Koje su invanzivne vrste divljači u hrvatkoj? z14
-
invazija ,najezda , brzo sirenje ,osvajanje novog prostora..
s obzirom da je rijec o divljaci,a zahvaljujuci tome kak isa,brno i huntercro love skoro ih budemo imali i na zrinjevcu i na zvezdari-znaci ds
cagalj(ako je)i ostala divljac je pod kontrolom i nemoze biti invazivna zahvaljujuci nama ostalim lovcima
-
Invazivna vrsta je alohtona vrsta koja negativno utjeće na floru i faunu datog područja.
-
Štef je super odgovorio na prvo pitanje, čekamo odgovor na drugo? z6
-
Išao sam malo kopat i stvarno se začudio: dabar,kunić, (nedavno opisivana na forumu) nutrija, muflon,jelen obični, jelen lopatar i naravno već spomenuta divlja svinja. Tko bi rekao!?
-
Nije baš precizno... ;D probajte još..
-
Invazivna vrsta je alohtona vrsta koja svojim prisustvom, djelovanjem, nastojeći opstati na jednom području, mjenja njegove prirodne osobine, ometa normalno funkcioniranje pojedinih autotohnih vrsta do te mjere da svojom djelovanje dovodi u pitanje i opstanak tih vrsta na tom području.
-
Da nadopunim, mislim da se radi o alohtonim vrstama koje imaju bliske srodnike među autotohnim vrstama, a načinom hranidbe, razmnožavanja i drugim aktivnostima ugrožavaju autotohne vrste.... neznam što bi još rekao... :-\... molim ispravak pogrešnih navoda z10
-
Eto Medicse ja se javljam, pusti čovika da malo razbije ozbilju :P
-
Možda Grivasti skakač ččč
-
Zagreb, studeni 2005.
Agencija za zaštitu okoliša:
"Indikatori biološke raznolikosti u Republici Hrvatskoj"
Ostale invanzivne vrste :
Ambrosia artemisifolia obitava na ruderalnim staništima svojom
agresivnošću potiskuje domaće vrste korova. Jedan je od glavnih
alergena u Europi i negativno djeluje na zdravlje osjetljivih ljudi
Dreissenia polymorpha invanzivna je vrsta iz porodice školjkaša
Orconectes limosus invanzivna je vrsta riječnog raka prijenosnika
račje kuge zabilježen je u Kopačkom ritu.
Strane su vrste koje unosom u lovišta mogu potisnuti domaće vrste
divljači. Axis axis jelen axis, Dama dama jelen lopatar, muflon Ovis
musimon.
Monitoring invazivnih stranih vrsta u Republici Hrvatskoj ne provodi
se sustavno. Monitoring je zabilježen kada se radi o vrsti Ambrosia
artemisifolia , te vrstama algi roda Caulerpa.
Strane vrste riba unesene u rijeke Dunavsko Jadranskog sliva kao što
su: babuška sunčanica, gambuzija, kalifornijska pastrva, ozimica,
potočarka zlatovčica, bijeli glavaš i bijeli amur gotovo su potisnule
domaće slatkovodne ribe koje su općenito gledano najugroženija
taksonomska skupina u Republici Hrvatskoj.
Grivasti skakač nije tada bio aktualan.
-
Ja sam odavde pokupio informaciju. http://www.biol.pmf.hr/~eko/ivancica/biogeografija/seminari/Invazivne%20vrste%20kraljesnjaka.pdf
-
Oni su tu pobrojali i divlju svinju i kunića, a oni nisu alohtone vrste, pa po tome ne kužim zašto su ih tu ubrojili. Ustvari malo su taj seminar zbrkano napravili, ustvari po meni čak dosta loše.
Od divljači tu se spominje valjda rivalstvo jelena lopatara i običnoga jelena (iz toga bi se tebalo zaključiti da je jelen lopatar invanzivna vrsta) muflona te ..kunić i divlja svinja
Europski kunić (lat. Oryctolagus cuniculus) potjeće iz jugozapadne Europe i sjeverozapadne Afrike.
Divlja svinja (Sus scrofa L.) je naša autohtona divljač i naš jedini papkar nepreživač. Na teritoriju Republike Hrvatske nalazimo europsku ili euroazijsku divlju svinju (Cabanau, 2001; Červený i sur., 2004), čiji se areal rasprostranjenosti širi na gotovo cijelu Europu i Aziju.
-
Kao i što sam napisao u postu prije jako sam se začudio ali nisam imao vremena kopat po netu i provjeriti informaciju. U svakom slučaju hvala na inf.! d4
PS: mogli su svoj seminarski rad napisat i na plotu... ;D
-
Invazivna vrsta može biti i divlja svinja i kunić, ako ih se unese na područje gdje ih prije nije bilo. Nema veze što su one autohtone vrste u Hrv. Evo npr. Cres, stočari imaju velikih problema sa DS, jer su unešene na otok prije par desetaka godina s ciljem lovnog turizma. No problem je nastao kad su pobjegle iz predviđenog lovišta i proširile se otokom, te sad rade velike štete. I na Lošinju ima jedno stado jelena, ali mislim da su oni još pod kontrolom, nisu se namnožili i proširili.
Još jedan primjer je mungos na Mljetu, invazivna i alohtona vrsta. Nakon što su pomlatili većinu zmija, prešli su na kokoši, piliće, jaja, razne ptice kojima se smanjuje broj jer se nemaju kako obraniti od ovog malog čudovišta. A što je najgore mungosi se počinju širiti i na kopnu, prijavljeni su na Pelješcu i okolici.
-
evo kolega ti bi nama mogo neki korisni lov organizirati, u smislu zastite flore i faune, i ostalih zivotinja koji se nemogu odranitiod tih nametnutih!
i ujedino napises jos neki doktorat o tome i budes faca nakraju! :laugh:
malo se salim nemoj se ljutiti inace je ovdje malo sve uveseljavam ;)
-
Što se tiče mungosa, slobodno ih sve možete sve smaknuti ;) Al problem je što se te male beštije ne daju tako lako uloviti, a ne vjerujem da su zanimljive lovcima kao neki trofej.
Ako se ide u lov na mungose, i ja bih uzeo pušku u ruke d7 Vidio sam ih na Mljetu sad u 6. mjesecu, na nekih 10 m od mene, dijelili smo isti teren za zmije :)
-
Zmije su na Mljetu bile nekada veliki problem. Puno je ljudi umiralo od ugriza zmjja a stari mljećani se spominju da nije bilo rijetko vidjeti čitava klupka smotanih zmija na pojedinim mjestima. Bilo je puno otrovnica. Kada bi nekoga ugrizla zmija obzirom na izoliranost ovog otoka dok bi došao do liječnika najčešće je bilo kasno. Tu je mungos napravio dobru stvar i zmije naročito otrovnice prorijedio na podnošljivo stanje tako da se danas Mljetom može loviti šetati ili obavljati poljodjelske radove bez ikakvih problema. Obzirom da sam član LD Mljet razgovarao sam sa domaćim ljudima i oni smatraju mungosa korisnom životinjom koju nipošto nebi iskorijenili (možda prorijedili).