Forum LOVAC

Streljaštvo => Tehnika gađanja => Autor teme: Flip - 27. 08. 2013. 13:17:43

Naslov: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: Flip - 27. 08. 2013. 13:17:43
Nisam baš siguran šta je bolje, kad se nišani na divljač npr. jelen. Zanima šta ko preferira i zbog čega. Razlike su male ali postoje. U prilogu dviju slika markirana je razlika. Neki tvrde,  da je pravi pogodak u plečku a neki iza plečke. Neka od mišeljenja:

- u plečku to znači pad u vatri ali je oštečenja mesa veče
- iza plečke ili u plečku nema razlike
- cilja se po vertikali "PO SREDINI NOGE" a po horizontali "PO SREDINI DONJE POLOVINE TELA"

 
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: Brane - 27. 08. 2013. 13:26:19
Po mom mišljenju crveni kružić i crveni x-ić  su nekako sigurniji odabir, ova 2 druga su mi previše prema sredini .. što bi se reklo "po pola" ... 
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: Nosler - 27. 08. 2013. 13:28:53
Ako je situacija mirna i imam vremena pucam iza plecke. Vjerovatno je da divljac malo ode ali je meso uglavnom ne osteceno.
Ako je sve izenadno ili je granica drugog lovista blizu onda pucam u plecku. Veca je vjerovatnoca da divljac padne na mjestu..
Okvirno govoreci! teaa
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: evaeva - 27. 08. 2013. 13:38:21
Ja sam nekako više za to da se puca po samoj vertikali prednje noge pogotovo ako su u pitanju tvrđa zrna jer ako pucam iza plećke i zrno ne dodirne kost divljač često bježi sa mjesta nastrijela a po ovoj ljetnoj vegetaciji baš mi se i ne ide u potragu pogotovo kod DS koje se ranjene zavuku u crni trn ili svibovu živicu.
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: gperic - 27. 08. 2013. 14:09:27
Iskustvo, iskustvo i iskustvo

Definitivno iza plećke i to ispod ovih crnih oznaka, znači više u donju trećinu.
Naravno ako to dozvoljava situacija, puno se puta ne može i nema vremena nišaniti onako kako bi htjeli da bude.
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: kcujko1 - 27. 08. 2013. 15:00:14
Gledao sam video "Wild boar fever" u kojem lovci gađaju divlje svinje u vrat, tj. u gornju polovicu prve trećine tijela. Sve padaju u vatri! Dio tog videa se može naći na webu: Wild Boar Fever 4 - Hunters Video (http://www.youtube.com/watch?v=bMT-iiOL8_Q#ws)  ludiloo

Zašto je onda nepisano pravilo da se gađa u plećku ili iza plećke?
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: Fratt - 27. 08. 2013. 16:11:06
Zato jer je "iza plečke" fatalan pogodak u najvećem postotku,znači da divljač ugiba u najkraćem vremenu a ne da je ranjena pa da odlazi i ugiba u mukama danima.
Ti visoki pogodci mogu rezultirati i štrajfom,kao i preniski pogodci.
Ovo je nekako "najhumanije".
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: VEThunter - 28. 08. 2013. 09:02:37
Prva slika - moj izbor - baš između crne i crvene točke  archery

 d1
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: Laufer 223 - 28. 08. 2013. 09:10:31


Zašto je onda nepisano pravilo da se gađa u plećku ili iza plećke?
[/quote]



Zato što se pogotkom u plečku ili iza plečke oštećuju vitalni organi što rezultira neminovnom smrti divljači nakon dužeg ili kraćeg bijega.
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: Flip - 28. 08. 2013. 09:26:22
Prva slika - moj izbor - baš između crne i crvene točke  archery

 d1

To znači linija po zadnjem rubu prve noge i sredina donje polovine!
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: VEThunter - 28. 08. 2013. 09:46:37
Prva slika - moj izbor - baš između crne i crvene točke  archery

 d1

To znači linija po zadnjem rubu prve noge i sredina donje polovine!

Otprilike tako. Svatko će ti reći svoju varijaciju na temu, ali meni je uvijek orijentacija lakat. To je pravac, a visina - iz prijelaza iz srednje u donju trećinu. Ja volim imati malo rezerve pa ne pucam baš nisko.

 d1
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: gperic - 28. 08. 2013. 09:53:16
Evo, ovako nekako idealno po meni
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: Flip - 28. 08. 2013. 10:04:56
Evo, ovako nekako idealno po meni

Po mome malo ljevo do noge i malo više...
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: Flip - 28. 08. 2013. 10:15:32
Evo, ovako nekako idealno po meni

Po mome malo ljevo do noge i malo više...

Evo od prilike ovako. Možda kompliciram jer je u praksi mnogo puta drugačije ali ako se može ona je to od prilike to?
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: gperic - 28. 08. 2013. 12:22:38
E jbg ga ja na 150 metara što se može baš u točku. Ovo sam ti nacrtao što je po meni izdealan hitac i kojeg ja u pravilu prakticiram. A u praksi imam takvih hitaca 10%. Ostalo je gore, dolje, lijevo, desno, u guzicu, po slabinama i sl.
Ako hoćeš da ti pada u vatri onda po visokoj plečki, što mi ovdje u Slavoniji nazivamo po Baranjski.
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: deeejan - 28. 08. 2013. 12:56:58
tak je sve je to tu negdje i ak je "tu negdje" u toj zoni pada ili se pronalazi..sad cm desno lijevo..
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: springo - 28. 08. 2013. 13:32:22
Ako ćemo mak na konac, onda bi ja u zeleni križ, pa da dobije po pumpi ref
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: deeejan - 28. 08. 2013. 13:38:53
naslagali mi tih krizeva ;D d4
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: Flip - 28. 08. 2013. 13:46:32
E jbg ga ja na 150 metara što se može baš u točku. Ovo sam ti nacrtao što je po meni izdealan hitac i kojeg ja u pravilu prakticiram. A u praksi imam takvih hitaca 10%. Ostalo je gore, dolje, lijevo, desno, u guzicu, po slabinama i sl.
Ako hoćeš da ti pada u vatri onda po visokoj plečki, što mi ovdje u Slavoniji nazivamo po Baranjski.

Slažem se. d4
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: PH DBK - 28. 08. 2013. 13:50:42
ja otprilike ovako prakticiram...

NYALA, cca 120 kg,
puška prastari  Sako, Wortex, kalibar 243 Win.
PMP zrno, 160-180 m.
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: Flip - 28. 08. 2013. 14:13:26
ja otprilike ovako prakticiram...

NYALA, cca 120 kg,
puška prastari  Sako, Wortex, kalibar 243 Win.
PMP zrno, 160-180 m.

Samo kaži koliko je još bilo trčanja od mesta pogodka?
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: lovac86 - 28. 08. 2013. 17:24:00
Evo kod mene, tele pucano na cca 120m sa bellotom SPCE 11,2g  7x57R
Uputio sam hitac i tele je prvo stojalo par sekundi i onda počelo teturati nazad tri metra i palo dolje.
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: moreno40 - 28. 08. 2013. 17:55:29
Kolega  gperic je spomenuo "visoku plećku" i kako taj pogodak ruši u vatri. Moje skromno iskustvo od 10-ak odstrijela baš je takvim pogotkom dalo najbolje rezultate. Zašto ga onda ne prakticirati, naravno ako prilika to dozvoli? Zašto forsirati donju trećinu, u plećku ili 2-3 prsta iza? Hvala na odgovorima.  ref
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: evaeva - 28. 08. 2013. 18:00:28
Dva primjera odstrjela pucano u samu plećku, lisica 223 rem pad u vatri, veprić 30-06 odlazak nekih 30 metara, imao sam dosta pogodaka divljači u visoku plećku i po jetri i mogu reći da je divljač također padala u vatri. Dva puta pogodak nazimeta 80 setak kg kroz samo srce i odlazak također 30-40 metara.
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: Kizzo06 - 28. 08. 2013. 18:03:10
Sama logika mi govori da je bolje više nego niže. Pogodiš mu kosti,zglob,sve se ti fino razbije,reže žile,organe...Ako već divljač stoji,gledaš par minuta,smiriš se,puška nosi kako treba,e onda ciljaš srce,pluća i di želiš. Bolje da ciljaš visoko pa da zahvati kičmu,nego nisko pa dobije po koljenu...
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: lovac86 - 28. 08. 2013. 19:41:01
Kolega  gperic je spomenuo "visoku plećku" i kako taj pogodak ruši u vatri. Moje skromno iskustvo od 10-ak odstrijela baš je takvim pogotkom dalo najbolje rezultate. Zašto ga onda ne prakticirati, naravno ako prilika to dozvoli? Zašto forsirati donju trećinu, u plećku ili 2-3 prsta iza? Hvala na odgovorima.  ref
Upravo to je i moj kolega meni rekao (a kolega svake godine izvrši odstrjel krupne divljači), citiram ''gađaj po pola plećke pa jedno 10 cm ispod samog vrha divljači, tu ti je kičma i tu kada pogodiš pada kao pokošeno'' to su njegove riječi. Sada ovisi sve od lovca, dobro upucane puške, i adrenalina koji obuzme i same situacije dali će hitac biti dobro upućen.
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: PH DBK - 28. 08. 2013. 19:58:36
ja otprilike ovako prakticiram...

NYALA, cca 120 kg,
puška prastari  Sako, Wortex, kalibar 243 Win.
PMP zrno, 160-180 m.

Samo kaži koliko je još bilo trčanja od mesta pogodka?

da nisi tako nepromišljen u pisanju možda bi ti i rekao istinu ali nema smisla

Forumi su opčenito poznati kao sastajalište onih koji puno znaju - s interneta
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: Nosler - 28. 08. 2013. 20:06:51
Kao sto vidimo ima i znalaca na internetu... hao hao hao
Ovako se nisam nasmijao od kad mi je komsija umro.... hao hao hao
PH DBK ! zagi
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: danimus2005 - 28. 08. 2013. 20:17:55
 z14
Gosparu moj, pa i ti si član ovog foruma koji je po tebi "sastajalište onih koji puno znaju - s interneta", pa onda bi mogli zaključiti i da si ti pun znanja - s interneta.  uf

Mislim da je neukusno ovako odgovarati, tj. ne odgovarati kolegi koji je najnormalnije postavio pitanje koliko je divljač otišla nakon upućenog pogotka.

Imati u džepu malo više $$$$ ili €€€€ ne znači i imati znanja. Ovo nemoj smatrati uvredom već je to životna istina koju će vjerujem mnogi, koji rade sa ljudima, potvrditi.  d1

Mislim da, ako se već želi sudjelovati na forumu treba imati smisla i razumijevanja za sve nas koji sudjelujemo u raspravama i tražimo znanje, iskustvo, savjet drugih kolega.
Nema onog koji zna odgovore na sva pitanja. Takav se još nije rodio.

Ako je moj post "sumnjiva" karaktera molim admina da ga obriše.

Ispričavam se svim kolegama, ali nisam mogao na post našeg gospara ne odgovoriti.

 z10
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: Zeiss - 28. 08. 2013. 20:42:50
danimus  d4 zagi
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: Traper. - 28. 08. 2013. 20:56:11
Ma sta fiozovirate 3cm gore, 2 cm dole. Pucas gde je najsiriji i gde su najmale sanse da promasis.
Ako pucas skros dole i trazis srce ili pucas skroz gore i trazis kicmu velike su sanse i da promasis.
Lov nije streljana. Umor,nespavanje,vegetacija, nemanje vremena za dobro ciljanje i jos x faktora idu u prilog
za dobrog promasaja ili za jos losim ranjavanja.
Pozdrav.
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: salic - 28. 08. 2013. 21:03:34
Ma sta fiozovirate 3cm gore, 2 cm dole. Pucas gde je najsiriji i gde su najmale sanse da promasis.
Ako pucas skros dole i trazis srce ili pucas skroz gore i trazis kicmu velike su sanse i da promasis.
Lov nije streljana. Umor,nespavanje,vegetacija, nemanje vremena za dobro ciljanje i jos x faktora idu u prilog
za dobrog promasaja ili za jos losim ranjavanja.
Pozdrav.

Baš tako, apsolutno se slažem.
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: Fratt - 28. 08. 2013. 21:55:26
Jeli to nyala iz Zambije ili photostock-a?
Pitam radi onog srnjaka koji je našao jadan vlasnika,izgubio se jadan u bespućima interneta pa završio na naslovnici neke agencije. hao
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: Traper. - 28. 08. 2013. 22:04:11
Jeli to nyala iz Zambije ili photostock-a?
Pitam radi onog srnjaka koji je našao jadan vlasnika,izgubio se jadan u bespućima interneta pa završio na naslovnici neke agencije. hao

Kolega Fratt fulao si temu.  hao  hao
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: lovac86 - 28. 08. 2013. 23:42:58
 hao hao hao hao   d4
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: likabrinje - 29. 08. 2013. 01:44:19
danimus2005 bravooo 1liga zagi
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: akma - 29. 08. 2013. 07:16:13
citiram ''gađaj po pola plećke pa jedno 10 cm ispod samog vrha divljači, tu ti je kičma i tu kada pogodiš pada kao pokošeno''. Sada ovisi sve od lovca, dobro upucane puške, i adrenalina koji obuzme i same situacije dali će hitac biti dobro upućen.
TO SU PRAVE RIJEČI
iskustvo mi govori slijedece: puknem ga u srce (skolski iza plecke). ode, ajd kuci po psa...
-viskoa plećka, ispod kičme "ko da ga grom ošino, gdje zastade tu i pade"
sto je rekao Traper: velika je mogucnost da se profula. POSLIJE DOBROG POGOTKA NAJBOLJE VOLIM DOBRO PROMASIT!!
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: PH DBK - 29. 08. 2013. 08:41:43
z14
Gosparu moj, pa i ti si član ovog foruma koji je po tebi "sastajalište onih koji puno znaju - s interneta", pa onda bi mogli zaključiti i da si ti pun znanja - s interneta.  uf

Mislim da je neukusno ovako odgovarati, tj. ne odgovarati kolegi koji je najnormalnije postavio pitanje koliko je divljač otišla nakon upućenog pogotka.

Imati u džepu malo više $$$$ ili €€€€ ne znači i imati znanja. Ovo nemoj smatrati uvredom već je to životna istina koju će vjerujem mnogi, koji rade sa ljudima, potvrditi.  d1

Mislim da, ako se već želi sudjelovati na forumu treba imati smisla i razumijevanja za sve nas koji sudjelujemo u raspravama i tražimo znanje, iskustvo, savjet drugih kolega.
Nema onog koji zna odgovore na sva pitanja. Takav se još nije rodio.

Ako je moj post "sumnjiva" karaktera molim admina da ga obriše.

Ispričavam se svim kolegama, ali nisam mogao na post našeg gospara ne odgovoriti.

 z10

ma baš ti fala na prosvjetljenju !

sad sam puno naučio - s interneta  hao


Samo kaži koliko je još bilo trčanja od mesta pogodka?. Ovo je sitno provokativno ma koliko god se ti trudio poništiti značaj toga

Ordinarno nepoznavanje terminalne balistike dovodi do nesuvislih kvazi zaključaka koji educiranog čitatelja iskreno zabavljaju izrekom koju je Einstein opisao u beskonačnosti...
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: Fratt - 29. 08. 2013. 09:14:59
Kad se opet ide u Zambiju,ja bi uzeo dve ture ali nemam tolko harda na kompu a i bandwith mi je sporiji pa neću stići downloadati trofeje s neta,jel to problem? hao
Inače,što se tiče teme,uvijek par centimetara od plećke natrag,pokazalo se dobitnom kombinacijom na svim oblicima divljači...moje zadnje (nije skinuto s neta).

(http://blog.everythingdinosaur.co.uk/wp-content/uploads/2012/03/dead_triceratops11.jpg)

(oprostite što nije na desnom boku,žurba)
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: Flip - 29. 08. 2013. 09:31:12

Samo kaži koliko je još bilo trčanja od mesta pogodka?. Ovo je sitno provokativno ma koliko god se ti trudio poništiti značaj toga

[/quote]

To je moje pitanje i ja se izvinjavam i nije bilo mišljeno kao provaokacija, nego je više rezultat neznanja jezika!
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: drazenx - 29. 08. 2013. 09:32:10
Fratt a posljednji zalogaj teaa
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: VEThunter - 29. 08. 2013. 09:33:37
Dražene, evo upravo pišem isti komentar  hao
Daj Fratt ne škrtari - znaš već proceduru... Zrno, udaljenost... Pošto baš ne poznajem vrstu-jel to trofejni ili škart?  hao

 d1
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: tyrol - 29. 08. 2013. 09:36:08
jel to trofejni ili škart?
Ma TROFEJNI....Pa u lovnom paketu imaš 6-10 različitih  ;D
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: Gabro - 29. 08. 2013. 09:37:33
Ovo ga je pas pri aportu malo otvorio   rol rol rol
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: VEThunter - 29. 08. 2013. 09:39:25
Hvala Tyrol - čovjek svaki dan nauči nešto novo....  happi
Mada... sad malo bolje gledam fotku i mislim da Fratt tu nešto mulja...  dois Čudna mi je podloga nekako... Osim ako nije po snijegu...  zim

 d1
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: tyrol - 29. 08. 2013. 09:47:20
Ništa on ne mulja, evo vidiš.....Lovna ponuda

ADMIN sorry malo smo van teme......
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: tyrol - 29. 08. 2013. 09:57:19
Fratt,  z10 zašto nisi upucao ovoga iza....Vidiš da je nervozan, a lovnik zna za smije dozvoliti odstrjel štetočine
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: VEThunter - 29. 08. 2013. 10:05:07
Evo dečki, malo smo se našalili, ali sada natrag na temu  teaa

 d1
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: Laufer 223 - 29. 08. 2013. 13:27:51
Dobro da budemo malo objektivni. Temeljem mojih iskustava na jelena se u pravilu puca često na veće udaljenosti nego na srnjaka. Meta je često nečista, odnosno vidi se glava, vrat i eventualno crta leđa. Ostatak tijela često prikriva, šaš, amorfa, soja, podrast. Tako je bar u nizinskim močvarnim šumama. Uglavnom kad mladi lovac vidi jelena trese se on i čeka. Lovačka groznica radi, meta je nečista, jelen će proći bez hica, a vi bi točno u plečku, po prvoj nozi ili nisko pa u srce da ga otvori, da da jaku krv. Dečki bit je da se pogode vitalni organi, srce, pluća i neće daleko. Jelen je velika životinja i ima velike organe, pluća su ko četvrtina ili čak poloovina kuhinjskog stola, ako to ne možete pogoditi ne pucajte. Malo iza te mete je želudac, bolan pogodak sa malo ili nimalo krvi i krajnje neizvjesnom potragom. Visoki pogodak u plećku trenutno obara divljač, ali ako je previsok i okrznuće sa gornje strane, jelen pada na leđa sa nogama uvis, koprca se dolazi k sebi i  bježi. Također ima slučajeva da je jelen pogođen po sredini tijela u međuprostor ispod kičme, ali nije oštećena niti kičma niti vitalni organi. Ovisi o kalibru i jačini strelne rane. Na početku ima krvi, pa sve slabije, i slabije i gubimo jelena. Neiskusni neka izbjegavaju hitac u vrat. Ovisno od položaja divljači i onoga što od divljači vidimo u trenutku hica. Ciljati u prsa (špic) ili regiju lopatice i osrčja. Bitno je da su hicem zahvačene velike krvne žile odnosno vitalni organi srce, pluća. Koliko god jelen bio velik ne nosi ispravan hitac daleko. Bijeg do 100 m je normalna pojava.
Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: Flip - 30. 08. 2013. 10:28:53
Po meni jedan dosta dobar tekst u kome isto tako piše i o toj dotičnoj temi, plus o lovu u urbanom okolišu. Tu sam po prvi put sreo termin "high heart shot" pogodak iznad srca (predpostavljam da to nije visoka plečka). Cilj toga je pad u vatri uz veče oštečenje mesa. Ali kako kaže autor to je dobar kompromis, da divljač ne pobegne suviše daleko. Evo i slike i link iz tog članka.

www.thestalkingdirectory.co.uk/attachment.php?attachmentid=15712 (http://www.thestalkingdirectory.co.uk/attachment.php?attachmentid=15712)...‎

Naslov: Odg: Ciljanje u PLEČKU ili IZA plečke
Autor: PH DBK - 30. 08. 2013. 11:57:26
Evo dečki, malo smo se našalili, ali sada natrag na temu  teaa

 d1

bolje ih pošalji malo u praktični dio...