Forum LOVAC

Streljaštvo => Tehnika gađanja => Autor teme: nostromo - 15. 03. 2009. 10:26:56

Naslov: Dominantno oko
Autor: nostromo - 15. 03. 2009. 10:26:56
Velika vecina ljudi se ne obazire na utjecaj dominantnog oka jer velikim dijelom dominantno oko se poklapa sa dominantnom rukom, desno kod desnjaka i obratno.

Ja spadam u onu malu grupu "nesretnika od rodjenja" kod kojih je situacija obrnuta.

Za mene postoje dva moguca rijesenja; zrtvovati dobar pregled i nisaniti samo jednim okom i koristiti opremu namjenjenu desnjacima ili prilagoditi opremu i tehniku dominantnom oku a to je mom slucaju lijevo.

Kako ja u zivotu imam tek nekih 100tinjak ispaljenih metaka iz vatrenog oruzja i parsto strijela iz luka jos mi nije kasno za poceti sve iz pocetka i prilagoditi se vodecem oku.

Problem je i to sta je oprema za lijevake rijeđa. U svakom slucaju zanimaju me vasa misljenja i iskustva jer u ovoj godini namjeravam kupiti prvu sacmaricu, prvi karabin i prvi luk(ne nuzno tim redoslijedom)

http://www.huntersfriend.com/eye-dominance-issues.htm (http://www.huntersfriend.com/eye-dominance-issues.htm)

http://www.kamenjarka.pc-shift.hr/ch3_poravnanje.html (http://www.kamenjarka.pc-shift.hr/ch3_poravnanje.html)

PS U svakom slucaju nakon svega sta sam do sada procita i cuja ovaj problem je lakse ispraviti u streljastvu nego u biljaru ;D
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: Tava - 15. 03. 2009. 12:33:13
Isti problem kao i ti ima i moj brat. Totalni dešnjak, a samo bilijar i pucanje odrađuje lijevom rukom odnosno sa lijevog ramena. Bilijar mu ide super, dok je pucanje odradio tako da je kupio pušku za ljevake. Prilagođavao se puškom za dešnjake no dosta je teško repertirati sa desnom rukom pa je popustio i od kada ima lijevi zatvarač preporodio se.

Pozdrav
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: nostromo - 16. 03. 2009. 20:56:35
Hm, tribala bi mi dobra bala coje da ja naucin igrati biljar livon rukon ;D

Biljar je manje bitan, pucanje mi je napeto. Ne ide meni lose sve desno al zatvoreno livo oko al velik je hendikep sebi toliko ograniciti vidno polje.

Zanimaju me iskustva iz prakse; jedno-dva oka, livo - desno... Karabin na samo desno oko a sacmarica liva za oba?

Znam da se ovo moze prilagoditi i nekim ekstremnim cast on-off kundaka al to mi nekako nakaradno izgleda(stavija san neke slike na temu Kundaci)

Koliko ljudi uopce ima ovo naopako oko?
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: magwin - 16. 03. 2009. 21:00:04
mislim da ti je takva vrsta kundaka najbolji način da se ne mučiš sa preučavanjem jer bi ti ipak to bilo prirodnije.
problem je samo ako planiraš puno komada cijevi, onda trebaš puno kundaka! d4
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: Lazar - 16. 03. 2009. 21:30:49
jedna od metoda sa sacmarom pokusat pucat sa oba otvorena oka
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: magwin - 16. 03. 2009. 21:35:54
jedna od metoda sa sacmarom pokusat pucat sa oba otvorena oka

je !  to je super i teško se naučiti. ali vrijedilo bi!
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: Harry P. - 16. 03. 2009. 21:48:20
Rodio sam se kao "ljevak" i sve sam do polaska u osnovnu školu redio lijevom rukom. Nakon što sam krenuo u školu, učitelj koji me učio je rekao da nije normalno da se piše lijevom rukom i prisilio me da pišem desnom rukom pljus.
I nakon toga sam uz prijateljsko ubjeđivanje  pljus morao postati dešnjak  paci.

Ruke sam uspio istrenirati... ali oko nikako. Lijevo oko ostalo "dominantno"


Je..te život, tek sad kada sam napisao ovaj post skužio sam kakvi kreteni su mene učili životu.  uf uf

Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: nostromo - 16. 03. 2009. 22:44:31
jedna od metoda sa sacmarom pokusat pucat sa oba otvorena oka

Bas zbog toga bi i triba prominiti ruku, da mogu koristiti oba oka. Jer kad je jedno zatvoreno onda problem vodecega ne postoji, zar ne?

mislim da ti je takva vrsta kundaka najbolji način da se ne mučiš sa preučavanjem jer bi ti ipak to bilo prirodnije.
problem je samo ako planiraš puno komada cijevi, onda trebaš puno kundaka! d4

Nije mi problem preucavanje jer neman jos ni jednu svoju pusku i sve skupa mozda sto metaka ispaljenih. Al zadnji mi je tren da se odlucin jer u ovoj godini namjeravan kupiti sacmaricu, karabin, luk, zracnicu, pracku...  ;D Malo sale.. Al za ozbiljno nabavna mi ima doci svaki dan i triba doniti odluku.
Najjednostavnije bi bilo provati al tu se odma pojavljuje onaj problem sta je oprema za ljevake rijetka.

Harry, kako na kraju pucas? Desnom? Jedno ili oba oka? (Harry P-rljavi moze pucati i sa oba oka zatvorena ;D ;D)
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: Harry P. - 16. 03. 2009. 22:50:54
Čuj, što se tiče laganog pucanja kroz optiku nemam nikakvih problema. Zažmirim na lijevo i desnim lagano nišanim. Problem je kada gađam pokretne mete, tu optika ne dolazi u obzir. Mislim na onaj način kada neki jednim okom gledaju kroz optiku a drugim pored optike. To je kod mene viša matematika...  uf

Dobro, nije to baš neka katastrofa kako sam opisao, snađe se čovjek s vremenom i prilagodi se situaciji na svoj način.  2p 2p 2p
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: nostromo - 16. 03. 2009. 23:05:28
Čuj, što se tiče laganog pucanja kroz optiku nemam nikakvih problema. Zažmirim na lijevo i desnim lagano nišanim. Problem je kada gađam pokretne mete, tu optika ne dolazi u obzir. Mislim na onaj način kada neki jednim okom gledaju kroz optiku a drugim pored optike. To je kod mene viša matematika...  uf

Dobro, nije to baš neka katastrofa kako sam opisao, snađe se čovjek s vremenom i prilagodi se situaciji na svoj način.  2p 2p 2p

A jesi li kad prova uzet "suprotnu" pusku i viditi kako onda ide?

Evo jedan link na proizvod koji navodno ispravlja ovu manu na nacin da "vara" mozak.

http://www.easyhit.co.uk/testeyes.html (http://www.easyhit.co.uk/testeyes.html)

I jedna slika koja prikazuje u cemu je u stvari problem.
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: magwin - 16. 03. 2009. 23:37:23
u društvu imam prijatelja lovca dešnjaka bez desne šake.toliko je strasveni lovac da se je uspio istrenirati na lijevu stranu, da ne pamtim da je ikada promašio!obožava biti u pogonu sa psima i svojom tanđarom koja ne može promašiti niti ono u trku!
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: .50AE - 17. 03. 2009. 02:00:45
Ja spadam u onu malu grupu "nesretnika od rodjenja" kod kojih je situacija obrnuta.

Iz vlastitog iskustva mogu reći da je sve to stvar navike. Pišem lijevom rukom, dominantno oko lijevo, kada gledam nešto pod povećalom, gledam na lijevo oko, ali kada pucam držim oba oka otvorena a nišanim desnim. Potrajalo je par godina dok sam se "preokrenuo", ali moguće je. Tehnika "preokretanja" je bila poprilično jednostavna - zračna puška 10m i svaki put komad kartona ispred lijevog oka i tako skoro 2 godine. Kada sam nakon toga pokušao bez kartona, nije bilo problema sa nišanjenjem sa oba oka otvorena. Navike su jako moćna stvar.
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: draganco - 17. 03. 2009. 10:44:37
Dominantno desno, ali mogu pucati i kao levak ali na nepokretne mete ;).
Dok sa ovim boljim optikama i sa oba otvorena, vec s sacmarom ide malo teze!
Stvar navike,refleksi i brzina.
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: Tyger - 17. 03. 2009. 10:50:38
..kakvih nas sve nema  uf  uf
..kad sam ranije cuo za dominantno oko mislio sam da jako rijetki slucaj to, a sad citaju vidim da vas ima vise nego nas "normalnih"..svaka cast ak se uspijete prilagoditi tome  just
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: hunter - 17. 03. 2009. 13:19:35
desnjak, desno oko dominantno, pisem desnom rukom ali poucam sa lijevog ramena i nisanim lijevim okom, koristim desne puske i nije mi nikakav problem stvar navike
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: nostromo - 17. 03. 2009. 21:28:54
Ja spadam u onu malu grupu "nesretnika od rodjenja" kod kojih je situacija obrnuta.

Iz vlastitog iskustva mogu reći da je sve to stvar navike. Pišem lijevom rukom, dominantno oko lijevo, kada gledam nešto pod povećalom, gledam na lijevo oko, ali kada pucam držim oba oka otvorena a nišanim desnim. Potrajalo je par godina dok sam se "preokrenuo", ali moguće je. Tehnika "preokretanja" je bila poprilično jednostavna - zračna puška 10m i svaki put komad kartona ispred lijevog oka i tako skoro 2 godine. Kada sam nakon toga pokušao bez kartona, nije bilo problema sa nišanjenjem sa oba oka otvorena. Navike su jako moćna stvar.

Sta znaci "preokrenuo"? Jel to znaci da sad imas desno oko dominantno?

Cuja san da je to moguce sa blokiranjem dominantnog oka sa komadom kartona kako kazes ili jednostavno blokiranim staklom na naocalama za pucanje, jer postupak se odvija sa oba oka otvorena al da vidi samo ono "potlaceno". Uvijet, odnosno pozeljno je da oba oka jednako dobro "rade" i nakon nekog vremena ono oko koje se koristi preuzet ce ulogu vodecega .
Samo mene je strah s time se igrati da nebi ovo drugo oslo u kriz uf  ;D

Na razmisljanje o ovome problemu potaka me je jedan prijatelj stari lovac iz Engleske koji kaze ako dobro ukombiniras oko s kojim ciljas i kundak koji ti pase da postupak nisanjenja prakticki ne postoji nego kad dignes pusku u rame ona puca tamo gdje gledas...

A proucavajuci ovo na internetu nasa san i tvrdnju da je jos veci problem ako neko ima "centralni pogled", jer to se ne da ispraviti samo izmjenom puske.

 

Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: .50AE - 18. 03. 2009. 10:14:39
Sta znaci "preokrenuo"? Jel to znaci da sad imas desno oko dominantno?

Preokrenuo sam naviku, ali samo za nišanjenje, lijevo je ostalo dominantno za sve osim za nišanjenje (po nekoliko sati dnevno gledam kroz stolno povećalo ili stereomikroskop, pa bi primjetio da se i tu promjenilo dominantno oko). I nemaš brige da ćeš početi gledati u križ. Cijeli štos je naviknuti mozak da ne koristi lijevo oko dok je oružje u rukama. Kundak je priča za sebe i ne treba potcjenjivati uticaj kundaka na nišanjenje, ali o tome drugi put..
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: nostromo - 18. 03. 2009. 21:59:04
Niposto ne podcjenjujem utjecaj kundaka, on je taj koji nisani i dovodi nisane pred oko, samo triba znati pred koje oko nisan treba postaviti.

Mene su u stvari zanimale mogucnosti prilagodbe jer sam ja ekstrem a i drago bi mi bilo da ostavimo pisani trag za buduce narastaje ;D.

I jos uvik nisam nacisto; prilagoditi oko ili pusku. Kupiti kontra pusku zvuci jednostavno al ja sam jedan od onih koji livom rukom ne znaju nista drugo nego staviti je u djep i stvarno ne znam kako bi to izgledalo koristiti je za rukovanje vatrenim oruzjem 8).

A s druge strane godinu ili dvi nije malo za potrositi na prilagodbu oka, mozda bi manje tribalo za nauciti koristiti livu ruku. .ebote koja dilema uf

Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: nostromo - 21. 03. 2009. 15:21:25
  m4

Jucer sam u strelicarskom klubu napravija mali pokus.

Pucam zakrivljenim lukom(desnim lukom i livo oko zatvoreno) i palo mi je napamet isprovati kako bi bilo nanisaniti sa oba oka da vidim kud bi to oslo.

Al kako oprema koju koristim nije moja nego klupska odlucija san biti oprezan pa san nanisanija desnim okom pa onda otvorija livo i nista se nije dogodilo!? Kako ja imam livo oko dominantno nisan je triba pobici ali nista! Opalija san nakon toga 40tak strijela pola nisaneci sa jednim a pola sa oba oka i sve idu na isto misto!
Isprova san sve testove koje san nasa za odredjivanje dominantnog oka i siguran sam da je to kod mene livo ali ovo sad mi nije jasno. Jedino objasnjenje je ono koje ima 50AE da je mozak jednostavno navika koristiti desno oko u postupku nisanjenja, to jos lakse sta su oba moja oka jednako dobra, vide isto.

Ako je to slucaj onda se to kod mene dogodilo bez posebne vjezbe, jednostavno s vremenom jer jos od drvenih pusaka ja nisanim desnim okom uz zatvoreno livo pa se valjda moj jadni mozak prida u borbi s tvrdoglavim magaretom ;D
Doduse da nije lovstva i foruma nikad mi nebi palo napamet ispitivati mogucnost pucanja i nisanjenja sa oba oka...
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: magwin - 21. 03. 2009. 17:55:51
nemoj krivo shvatiti podpitanje, ali kako si ustanovio da imaš "dominantno oko" ili "ciljničko oko"? 
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: nostromo - 21. 03. 2009. 18:16:58
nemoj krivo shvatiti podpitanje, ali kako si ustanovio da imaš "dominantno oko" ili "ciljničko oko"? 

Pa standardnim pokusima, opisat cu dva;

-ispruzis ruku i palcem i kaziprstom napravis krug i kroz taj krug, sa oba oka, "naciljas" neki predmet na desetak metara. Nakon toga zazmiris na jedno pa na drugo oko. Najcesce ce kod jednoga oka naciljani predmet ostati "naciljan" i to je dominantno oko.

-drugi nacin je da opet naciljas neki predmet, sve isto, moze kroz palac i kaziprst ili rupu u cd-u i polako ta cd ili ruku povlacis prema ocima al ne ispustajuci iz vida "naciljani" objekt i tako povlaceci ruka ili cd ce doci ravno pred dominantno oko.

A glede podpitanja meni se cini da je meni jedno oko dominantno a drugo ciljnicko uf
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: Tyger - 21. 03. 2009. 21:14:13
nemoj krivo shvatiti podpitanje, ali kako si ustanovio da imaš "dominantno oko" ili "ciljničko oko"? 

http://www.kamenjarka.pc-shift.hr/ch3_poravnanje.html (http://www.kamenjarka.pc-shift.hr/ch3_poravnanje.html)
..dno stranice..imas i slikicu tak da je sve jasno..
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: magwin - 21. 03. 2009. 21:30:27
sve 5!
nekada ljudi riješavaju probleme kojih nema.zato pitam...
i to u vezi s tvojim problemom, meni bi bio jebeni problem jer sam totalni dešnjak.
i ovo što ciljaš i lijevnim i desnim je sasvim jednostavno jer svako oko vidi ravno  happi samo uskladiti to sa tijelom i udovima  uf još dečki spominju godine treniranja....budi ustrajan!  d4
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: likabrinje - 22. 01. 2011. 02:35:28
Zanima me jel se moze proc ljecnicki ako netko vidi samo na jedno oko i dobit oruzani za drzanje i nosenje???
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: Jedan - 22. 01. 2011. 07:14:09
..kakvih nas sve nema  uf  uf
..kad sam ranije cuo za dominantno oko mislio sam da jako rijetki slucaj to, a sad citaju vidim da vas ima vise nego nas "normalnih"..svaka cast ak se uspijete prilagoditi tome  just
Pojava je zapravo vrlo česta i većini ljudi ne predstavlja problem. Problem nastaje kad je jedno oko izrazito slabovidno (oftalmološki pojam) ili slabo upotrebljivo (zbog bolesti ili sl.) i to ono koje bi očekivano trebalo biti korišteno za ciljanje (desno kod dešnjaka i obrnuto). Ne vjerujem da je kod Tebe kolega "nostromo" to toliko izraženo.
U streličarstvu stručnjaci su podijeljeni je li bolje kupiti "lijevi" luk za dešnjaka s dominantnim lijevim okom i naučiti njime se koristiti ili žrtvovati nešto bolje ciljanje za urođenu veću spretnost desne ruke. Meni je savjetovano da nastavim koristiti "desni" luk i usprkos dominaciji lijevog oka tim lukom postižem odlične rezultate.
Ako je kod Tebe to zaista toliki problem nabavi "lijevi" luk, a za oružje se može nabaviti optička naprava koja omogućuje držanje puške na desnom ramenu i ciljanje lijevim okom (nešto nalik malom periskopu). Izgleda prilično nespretno na oružju ali kad nema druge mogućnosti to je rješenje. Što se tiče sačmarice pucanje s oba oka (uz obavezno dobro napravljen kundak i prilagođen ergonomiji strijelca) brzo se nauči i čak je poželjno. Ne kaže se uzalud da "oko gađa, a kundak pogađa"! zagi
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: tyrol - 22. 01. 2011. 08:00:05
pozdrav kolega!

Kod mene: pišem desnom rukom, no dominantna ruka je ipak lijeva..
 d6 Kad pucam kundak je u lijevom ramenu, malo mi je problem brzog repetiranja kod mausera, no snalazim se... d7. Normalno, refleksno otvaram lijevo oko kod ciljanja, premda se navikavam pucati sa oba oka.

Eto da nas utješim, kažu da su ljudi koji koriste obje ruke za ponešto  z1 imaju nešto veću inteligenciju d4
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: mve - 24. 01. 2011. 14:02:48
Vidis ja sam tvrdi desnjak, desnom rukom pucam i nisanim sa desnim okom s tim da nisam nikad isprobavao koje mi je dominantno tj ciljno, a na ptice pucam uvijek sa oba otvorena oka. I to od prvi puta kad sam probao. Jedostavno mi je tak lakse.
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: željko - 24. 01. 2011. 15:29:30
nemoj krivo shvatiti podpitanje, ali kako si ustanovio da imaš "dominantno oko" ili "ciljničko oko"? 

Pa standardnim pokusima, opisat cu dva;

-ispruzis ruku i palcem i kaziprstom napravis krug i kroz taj krug, sa oba oka, "naciljas" neki predmet na desetak metara. Nakon toga zazmiris na jedno pa na drugo oko. Najcesce ce kod jednoga oka naciljani predmet ostati "naciljan" i to je dominantno oko.

-drugi nacin je da opet naciljas neki predmet, sve isto, moze kroz palac i kaziprst ili rupu u cd-u i polako ta cd ili ruku povlacis prema ocima al ne ispustajuci iz vida "naciljani" objekt i tako povlaceci ruka ili cd ce doci ravno pred dominantno oko.

A glede podpitanja meni se cini da je meni jedno oko dominantno a drugo ciljnicko uf

nemam nikakvih problema s time što tebe muči,ali me je baš zanimalo koje je moje ciljničko oko,znam da je desno ali ipak idem isprobat tvoj test s palcem i kažiprstom i pazi sad ovo!!!!!!!!!!

dignem ljevu ruku u zrak,napravim krug s palcem i kažiprstom,izaberem predmet pogledam kroz rupu na ljevo oko nevidim metu na desno da...ok velim sam sebi,to je to,desno je oko ciljničko......kad onako bez veze idem probat s desnom rukom,napravim krug,izaberem metu....opa,na desno oko nevidim na ljevo vidim...po tome ispada da je ljevo oko ciljničko,probam par puta ono isto....tu neko nekog handri,nek netko i od vas proba pa javi.......

ZAKLJUČAK:čini mi se da ova tvoj pokus ne funkcionira,s CDom nisam probao....
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: Jedan - 24. 01. 2011. 17:22:26
Problem je vjerojatno subjektivne naravi. Test je donekle vjerodostojan prvi puta i to ako odmah ne pročitaš tumačenje rezultata, a nakon toga može se dogoditi da podsvjesno utječeš na rezultat. zagi
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: Harry P. - 24. 01. 2011. 20:15:57
Željko, pokus je sto posto točan...
U stvar probaj sa CD-om a prije toga prouči ovaj nostromov link na 1. strani ove teme.
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: likabrinje - 11. 05. 2011. 17:37:12
Zanima me jel se moze proc ljecnicki ako netko vidi samo na jedno oko i dobit oruzani za drzanje i nosenje???
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: mpeca - 12. 11. 2011. 20:25:27
To  neznam  ali  cu  vam  reci  jednostavan  nacin  da  utvrdite  kojim  okom  trebate  da  nisanite.  Ima  lovaca  koji  ceo  lovni  vek  pucaju  a  da  nista  ne  pogode.
   Ispruzite  obadve  ruke  sa  stiisnutim  pesnicama  i  sa  palcima  okrenutim  navise.
   Ako  se  nalazite  u  sobi    onda  npr   mozete  prekidac  za  svetlo   uhvatiti  izmedju   palceva gledajuci na  obadva  oka.
  Kada  ste  to  uradili  drzeci  sa  obadva  oka  na '' nisanu '' prekidac   zazmurite  na  jedno  pa  na  drugo  oko  ono  na  koje  prekidac  vidite  izmedju  palceva  je  streljacko  a  ono  drugo  koje  je '' pobeglo '' u  stranu  nije.Kolege  koje  pucaju  na  ono  drugo  vide  i  koliko  promasuju  u  stranu........
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: Traper. - 12. 11. 2011. 20:34:27
To  neznam  ali  cu  vam  reci  jednostavan  nacin  da  utvrdite  kojim  okom  trebate  da  nisanite.  Ima  lovaca  koji  ceo  lovni  vek  pucaju  a  da  nista  ne  pogode.
   Ispruzite  obadve  ruke  sa  stiisnutim  pesnicama  i  sa  palcima  okrenutim  navise.
   Ako  se  nalazite  u  sobi    onda  npr   mozete  prekidac  za  svetlo   uhvatiti  izmedju   palceva gledajuci na  obadva  oka.
  Kada  ste  to  uradili  drzeci  sa  obadva  oka  na '' nisanu '' prekidac   zazmurite  na  jedno  pa  na  drugo  oko  ono  na  koje  prekidac  vidite  izmedju  palceva  je  streljacko  a  ono  drugo  koje  je '' pobeglo '' u  stranu  nije.Kolege  koje  pucaju  na  ono  drugo  vide  i  koliko  promasuju  u  stranu........
d4 To je to.
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: Expresica - 12. 11. 2011. 22:55:46
To  neznam  ali  cu  vam  reci  jednostavan  nacin  da  utvrdite  kojim  okom  trebate  da  nisanite.  Ima  lovaca  koji  ceo  lovni  vek  pucaju  a  da  nista  ne  pogode.
   Ispruzite  obadve  ruke  sa  stiisnutim  pesnicama  i  sa  palcima  okrenutim  navise.
   Ako  se  nalazite  u  sobi    onda  npr   mozete  prekidac  za  svetlo   uhvatiti  izmedju   palceva gledajuci na  obadva  oka.
  Kada  ste  to  uradili  drzeci  sa  obadva  oka  na '' nisanu '' prekidac   zazmurite  na  jedno  pa  na  drugo  oko  ono  na  koje  prekidac  vidite  izmedju  palceva  je  streljacko  a  ono  drugo  koje  je '' pobeglo '' u  stranu  nije.Kolege  koje  pucaju  na  ono  drugo  vide  i  koliko  promasuju  u  stranu........
dosta je i jedan palac i nisaniti u a ne metati izmedju  ;D
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: tyrol - 15. 11. 2011. 08:15:02
Nema šta teaa, štima... z14 d4
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: Brane - 15. 11. 2011. 14:02:36
... Moj kratki osvrt na ovu temu ... Naime, skoro u svemu sam dešnjak, jedem desnom, u nogometu dešnjak, pišem desnom rukom, a puška pronašla put do LIJEVOG ramena  d7  ... kako to ?
I probao sam ovaj trik sa dominantnim okom, koji je također odabrao lijevo oko ... Malo čudno, ali meni paše ...
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: KOBI - 15. 11. 2011. 14:21:42
... Moj kratki osvrt na ovu temu ... Naime, skoro u svemu sam dešnjak, jedem desnom, u nogometu dešnjak, pišem desnom rukom, a puška pronašla put do LIJEVOG ramena  d7  ... kako to ?
I probao sam ovaj trik sa dominantnim okom, koji je također odabrao lijevo oko ... Malo čudno, ali meni paše ...
Desi se to,kod mene otac desnjak u ruci,a lijevak u nozi.
Drugi kolega opet podjednako uspjesno puca i sa desnog i sa lijevog ramena,ni on sam ne zna kako je to moguce  happi
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: mpeca - 15. 11. 2011. 20:44:01
 Puca  sa  otvorena  oba  oka? 
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: Lazar - 15. 11. 2011. 20:52:07
bolje nego sa oba zatvorena hao Al salu nastranu,najbolja i najbrza metoda ako se navikne
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: Nosler - 15. 11. 2011. 20:53:54
Ja NIKAD ne zmirim bez obzira sa cim pucam! teaa Nestane mi odmah pola svijeta....
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: mladjo - 25. 03. 2015. 14:43:53
Ja sačmaricom pucam s oba oka (osim kugle), karabinom desnim okom... ali čitajući ovu temu prisjetio sam se davnih dana-ko klinac sam sa zastavinom zračnicom bio kuhan i pečen, tolko kaj nisam spavao s njom, s tom istom zračnicom sam si "priklopio" kožu između palca i kažiprsta i to mi se jako upalilo, ognojilo... uglavnom nisam mogao pucat jer mi desna ruka bila jako dugo natečena i debelo zamotana, za vrlo kratko vrijeme sam se "prebacio" na pucanje s lijevog ramena i lijevim okom, bez ikakvih problema... kasnije kad mi ruka ozdravila opet sam se morao privikavat na desno rame, bilo mi je jednako "čudno" kao i prebacivanje na lijevo rame... nisam probao ali mislim da bi karabinom mogao potegnuti isto ko i s desnog ramena...
Naslov: Odg: Dominantno oko
Autor: Antimon - 25. 03. 2015. 18:44:37
Kad je već tema dignuta iz naftalina, da podjelim svoje iskustvo. Nekome može pomoći uštediti puno patrona i živaca.
 
Izraziti sam dešnjak sa laganom dominacijom lijevog oka,..vid mi je na oba oka 100% ali oduvjek znam da mi je lijevo oko jače.

Evo rješenja za ljude sa jačom desnom rukom i ljevim okom ili obrnuto, ista stvar vrijedi i za ljevake sa dominantnim desnim okom.

Najbolji način za provjeriti dominaciju oka je izabrati neki objekat nebitno na kojoj udaljenosti i uperiti kažiprst u taj objekat gledajući sa OBA OKA OTVORENA. Vrlo bitno je da oba oka budu otvorena. Dok ste koncentrirani na taj objekat gledajući sa oba oka prvo zatvorite lijevo oko bez pomicanja prsta sa izabranog objekta i zatvorite LIJEVO oko. Ukoliko kažiprst više ne pokazuje u smjeru objekta već se pomakao u ljevo od istog imate dominantno ljevo oko. Ako ste ljevak sa dominantnim desnim dobit ćete pomicanje u desnu stranu.

uglavnom ovo je jednostavna korekcija za sačmarice i zove se

 Champion EasyHit
(http://www.hartleburyshooting.co.uk/ImagesSalesItems/FIR-SHO(FAC)/EASYHITSIGHTRED.jpg)

najobičnije fiber vlakno (crveno ili zeleno) koje u produžetku ima tubu kroz koju prebacuje dobinaciju oka, t.j. ne dozvoljava da ukoliko gađate sa dva oka da dominantno oko vidi fiber mušicu već je vidite samo sa okom kojim nišanite. Ukratko odlična stvar za sve koji imaju problem jedna ruka -drugo oko. montaža je jednostavna i nakon godinu dana nema nikakvih problema sa istom, ima za sve debljine šina, čak nekoliko veličina mušice.

Meni je puno pomoglo pa se nadam da će još netko ispraviti promašaje i uštediti živce.

na tržištu postoji još jedna opcija drugog proizvođača, koju nisam probao, ali sistem je isti;

Uni-Dot
http://uni-dot.com/home/ (http://uni-dot.com/home/)