Forum LOVAC

Streljaštvo => Tehnika gađanja => Autor teme: Trazman - 30. 06. 2015. 16:12:24

Naslov: Eu-LRH Long Range Hunting tutorial
Autor: Trazman - 30. 06. 2015. 16:12:24
U 8 mjesecu če izači prvi dio Long Range Hunting tutoriala. U Evropi se sve više širi ovi način lova i mi očemo da vam pokažemo da se i to može radit u skladu sa lovačko etiko ako se radi kako je treba. U tutorialu čemo govoriti sve od izbora kalibra do zrna pa naoružanje, optike, tehnike, oprema i još i još...

Tu možete vidijeti mali trailer:
https://youtu.be/9TKTb8JJx4s
Naslov: Odg: Eu-LRH Long Range Hunting tutorial
Autor: Lazar - 30. 06. 2015. 19:12:31
sva sreca pa se tako nesto tamo gdje ja lovim nesiri , sa lovackom etikom to nikad nece moci zajedno , ko hoce da puca na daleko eto mu mete od papira i streljana a zbog nedostatka streljana se netreba izivljavati na divljaci , postoje puke potrebe za malo duzi hitac a to je lov na gamsa i slicni divljac ali i te daljine su daleko ispod ovih perverzija
Naslov: Odg: Eu-LRH Long Range Hunting tutorial
Autor: Traper. - 30. 06. 2015. 19:14:36
sva sreca pa se tako nesto tamo gdje ja lovim nesiri , sa lovackom etikom to nikad nece moci zajedno , ko hoce da puca na daleko eto mu mete od papira i streljana a zbog nedostatka streljana se netreba izivljavati na divljaci , postoje puke potrebe za malo duzi hitac a to je lov na gamsa i slicni divljac ali i te daljine su daleko ispod ovih perverzija

d4
Naslov: Odg: Eu-LRH Long Range Hunting tutorial
Autor: lovac1977 - 30. 06. 2015. 19:37:23
U 8 mjesecu če izači prvi dio Long Range Hunting tutoriala. U Evropi se sve više širi ovi način lova i mi očemo da vam pokažemo da se i to može radit u skladu sa lovačko etiko ako se radi kako je treba. U tutorialu čemo govoriti sve od izbora kalibra do zrna pa naoružanje, optike, tehnike, oprema i još i još...

Tu možete vidijeti mali trailer:
https://youtu.be/9TKTb8JJx4s
Odlicno Trazman zelim puno uspjeha. Odavno ocekujem da vidim malo vise od LR lova u Evropi. Pozz
Naslov: Odg: Eu-LRH Long Range Hunting tutorial
Autor: Trazman - 30. 06. 2015. 23:12:42
Lazar i Traper, po tome što pričate vjerujem da ni lov na pogonima ne izvajate jer je tamo još manje etika kako u long range lovu ?!
Naslov: Odg: Eu-LRH Long Range Hunting tutorial
Autor: ivo samoborec - 30. 06. 2015. 23:57:56
Treba biti majstor pa na tako daleko pogodit.Ja se takvim ljudima divim,skidam kapu a valjda bum popil koje pivo sa Rozmanom i Springom.......jebacki strijelci,ja samo kapu skidam i velim ..Bravo!!! zagi rostilj
Naslov: Odg: Eu-LRH Long Range Hunting tutorial
Autor: roger - 01. 07. 2015. 04:49:08
Trazman, do koje udaljenosti lovis / lovite?

Odnosno, koja su iskustva sa  mirageom (titranjem zagrijanog zraka), pri tim udaljenostima? Kako to savladjujes?
Ili, lovis samo u uvjetima kad miragea nema?
Naslov: Odg: Eu-LRH Long Range Hunting tutorial
Autor: Trazman - 01. 07. 2015. 17:10:21
Obično ga nema ujutro i na večer kad idem u lov... Udaljenost na koji gadžam ovisi od situacije ali srneču divljač neči preko 500m, jelena i svinjo pa ne bi bio problem do 700m. Više od toga mi .300wm ne bi bio dovoljan za siguran odstrijel... Svaki tijedan gadžam mete do udaljenosti i 1400m...
Naslov: Odg: Eu-LRH Long Range Hunting tutorial
Autor: Lazar - 01. 07. 2015. 18:14:43
Lazar i Traper, po tome što pričate vjerujem da ni lov na pogonima ne izvajate jer je tamo još manje etika kako u long range lovu ?!
vidim da o lovu neznas mnogo , pogonski lov je nuzna potreba , tamo gdje nije potreban ni ne praktikuje se , druga stvar je komercijala tu je lov u drugom planu u prvom su eurici , to pucanje sto ti praktikujes da bi dokazo svoje mogucnosti mogu samo na papir na divljac je to potpuno nepotrebno i cisto izivljavanje , bilo bi dobro da u svim zemljama postoji nekakva zakonska regulativa da koje daljine je pucanje dozvoljeno , kolega ti mozda jesi vrhunski strijelac , mozda si vojnik ili policajac ali dobar lovac nikad neces biti .....
Naslov: Odg: Eu-LRH Long Range Hunting tutorial
Autor: Trazman - 01. 07. 2015. 18:21:47
Lazare ti si car  bravooo
Naslov: Odg: Eu-LRH Long Range Hunting tutorial
Autor: perop - 01. 07. 2015. 19:38:31
Obično ga nema ujutro i na večer kad idem u lov... Udaljenost na koji gadžam ovisi od situacije ali srneču divljač neči preko 500m, jelena i svinjo pa ne bi bio problem do 700m. Više od toga mi .300wm ne bi bio dovoljan za siguran odstrijel... Svaki tijedan gadžam mete do udaljenosti i 1400m...
d1
Tražmane 1400m stvarno je respektabilna daljina čak i za amaričke specijalce. Kojim kalibrom gađate mete na toj daljini ??
 zagi
Naslov: Odg: Eu-LRH Long Range Hunting tutorial
Autor: Trazman - 01. 07. 2015. 21:33:36
Sve sa .300 win mag... 1400m izgleda nemoguče dok ne isprobaš...
Naslov: Odg: Eu-LRH Long Range Hunting tutorial
Autor: perop - 02. 07. 2015. 07:33:49
Sve sa .300 win mag... 1400m izgleda nemoguče dok ne isprobaš...
d1
Ako pucate s cal. 300 win. mag a uvjeti na streljani su idealni, metu kolike površine je moguće pogoditi na 1400m.
 zagi
Naslov: Odg: Eu-LRH Long Range Hunting tutorial
Autor: deeejan - 02. 07. 2015. 11:15:34
I moje je misljenje da je takvim daljinama vise mjesto na streljani, ali ako netko to voli i zna sta radi, zasto ne?
svaka cast, kolega, za te udaljenosti stvarno treba znat i moc pogodit.
skidam kapu! zagi
Naslov: Odg: Eu-LRH Long Range Hunting tutorial
Autor: leon - 02. 07. 2015. 12:52:26
Treba imati i pravi alat.
Naslov: Odg: Eu-LRH Long Range Hunting tutorial
Autor: Goran - 02. 07. 2015. 13:00:43
I najvaznije znati ga koristiti. Ovo me malo podsjeti na neke davne dane na ovom forumu zbog kojih manje ucestvujem u nekim temama. Svak ima pravo na svoje misljenje ali ne treba ni druge sputavati.
 Tomaz je kroz svoje filmove pokazao visoki nivo streljacke i lovacke vjestine i etike.  Mlad i sposoban covjek koji ima talent, dobru volju da nauci i horizont mu je otvoren. LR nije uobicajena praksa u Evropi osim mozda alpskih i nordijskih obicaja jer to i jesu zadnji originalni ostaci prirode u Evropi gdje se ta vjestina postuje i njeguje.  Etika,obicaji i (ne) sposobnosti su nesto drugo- neke stvari su propisane zakonima ( pisanim i nepisanim) a neke sami naucimo/ zakljucimo.
Naslov: Odg: Eu-LRH Long Range Hunting tutorial
Autor: HS-2000 - 04. 07. 2015. 15:53:32
Kolega Gorane  bravooo d4 slažem se s tobom..
Naslov: Odg: Eu-LRH Long Range Hunting tutorial
Autor: perop - 05. 07. 2015. 00:54:47
I najvaznije znati ga koristiti. Ovo me malo podsjeti na neke davne dane na ovom forumu zbog kojih manje ucestvujem u nekim temama. Svak ima pravo na svoje misljenje ali ne treba ni druge sputavati.
 Tomaz je kroz svoje filmove pokazao visoki nivo streljacke i lovacke vjestine i etike.  Mlad i sposoban covjek koji ima talent, dobru volju da nauci i horizont mu je otvoren. LR nije uobicajena praksa u Evropi osim mozda alpskih i nordijskih obicaja jer to i jesu zadnji originalni ostaci prirode u Evropi gdje se ta vjestina postuje i njeguje.  Etika,obicaji i (ne) sposobnosti su nesto drugo- neke stvari su propisane zakonima ( pisanim i nepisanim) a neke sami naucimo/ zakljucimo.

 teaa
Etika,obicaji i (ne) sposobnosti su nesto drugo- neke stvari su propisane zakonima ( pisanim i nepisanim) a neke sami naucimo/ zakljucimo.

 teaa
Da li granicu daljine pucanja propisivati i kolika ona treba biti ?? Svakako ona treba biti onolika koliko kalibar neke puške može bez problema odstrijeli divljač. S cal. 300 win. mag. to je sigurno daljina od 500 m a i dalje. Znam lovce kojima bi trebalo zabraniti pucati i na 150m. Onii ni na takvim "lovačkim" daljinama ne mogu pogoditi divljač pa je ranjavanje i promašivanje na takvim "lovačkim" daljiniama učestala praksa. Problem je da ne znaju gađati ili se previše uzbude (dobro pucaju u mete a u lovu ih nema nigdje). Ako nekim lovištima lovnici ne daju pucati dalje od 200m to je njihovo pravo.
Ipak s dobrim puškama, kvalitetnim streljivom i vrhunskim optikama uz dobru praksu usudio bi se reći da:
      "Ni daljine nisu što su nekada bile"!

 zagi
Naslov: Odg: Eu-LRH Long Range Hunting tutorial
Autor: roger - 05. 07. 2015. 04:24:58
Kod nas zakon propisuje minimalnu snagu zrna za pojedinu divljac na 100 metara.
A udeljanost gadjanja do 150 metara, odnosno 200 za planinsku divljac.
Za te udaljenosti - ovo je zadovoljavajuca formulacija.

Medjutim, kad raspravljamo o dalekometnom lovu i etici, treba se odrediti koja je minimalna snaga, ili energija zrna potrebna za odstrijel pojedine vrste divljaci.
Koliko joula za srnecu divljac, koliko joula za jelensku, itd...
Puska i kalibar koji zadovoljavaju snagom na dosadasnjih 150 / 200 metara - ne moraju zadovoljavati snagom na udaljenostima 400, 500 metara itd.

Moze se i drugacije postaviti pitanje: koji kalibri do koje udaljenosti, za koju divljac ?

Na primjer 300 win mag bi mogao biti zadovoljavajuci na vecoj udaljenosti za srnecu divljac koja trazi manje energije, ali za jelensku divljac maksimalna udaljenost gadjanja bi morala biti manja jer on trazi vise energije zrna.
Naslov: Odg: Eu-LRH Long Range Hunting tutorial
Autor: perop - 05. 07. 2015. 07:48:48
Kod nas zakon propisuje minimalnu snagu zrna za pojedinu divljac na 100 metara.
A udeljanost gadjanja do 150 metara, odnosno 200 za planinsku divljac.
Za te udaljenosti - ovo je zadovoljavajuca formulacija.

Medjutim, kad raspravljamo o dalekometnom lovu i etici, treba se odrediti koja je minimalna snaga, ili energija zrna potrebna za odstrijel pojedine vrste divljaci.
Koliko joula za srnecu divljac, koliko joula za jelensku, itd...
Puska i kalibar koji zadovoljavaju snagom na dosadasnjih 150 / 200 metara - ne moraju zadovoljavati snagom na udaljenostima 400, 500 metara itd.

Moze se i drugacije postaviti pitanje: koji kalibri do koje udaljenosti, za koju divljac ?

Na primjer 300 win mag bi mogao biti zadovoljavajuci na vecoj udaljenosti za srnecu divljac koja trazi manje energije, ali za jelensku divljac maksimalna udaljenost gadjanja bi morala biti manja jer on trazi vise energije zrna.
z30
"Na primjer 300 win mag bi mogao biti zadovoljavajuci na vecoj udaljenosti za srnecu divljac koja trazi manje energije, ali za jelensku divljac maksimalna udaljenost gadjanja bi morala biti manja jer on trazi vise energije zrna.
[/quote]"

 teaa
300 win. mag, može poteći jako daleko, druga stvar su interni propisi i njihovo poštivanje.

 https://www.youtube.com/watch?v=M_PxcPXj7oU (https://www.youtube.com/watch?v=M_PxcPXj7oU)
Naslov: Odg: Eu-LRH Long Range Hunting tutorial
Autor: Max011 - 05. 07. 2015. 10:35:45
Citat :Pucam i na 1400m

Momak tebi kapa dole za te daleke ciljeve .  d1 Znam koliko je toga potrebno da bi se preslo 500m i dosegla hiljadarka/tisuca. Za 1400m mogu samo da kazem da bih voleo takvog coveka da upoznam i da mogu da se pohvalim da poznajem takvog van serijskog strelca!   z10
Naslov: Odg: Eu-LRH Long Range Hunting tutorial
Autor: Goran - 01. 02. 2016. 05:56:24
Max mogu ti reci da ga ja poznajem i da je miran, fini mlad covjek koji je vrijedan radnik na ovom polju, skroman i svaka mu stoji. Voli ono sto voli i na tome radi da svaki dan napreduje i nesto nauci. Ima odlican sklop psiho fizickih sposobnosti. Nedavno smo proveli malo vremena zajedno i raspravljali teme koje volimo.  U pravim godinama je krenuo u te vode i ima odlicnu opremu da nastavi dalje i uziva plodove treninga i  stecenog znanja/ iskustva. Ja mu zelim sve najbolje i da ostvari sve svoje zelje i planove.