Autor Tema: DENTLER SMARTBRAKE FC RAZBIJAČ PUCNJA I PLINSKA KOČNICA  (Posjeta: 12406 vremena)

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
 teaa
Što cijenjene kolege s ovog Portala misle o ideji da na svoje oružje ugrade razbijača pucnja - plinsku kočnicu "DENTLER SMARTBRAKE FC. O ovoj plinskoj kočnici pisao je i Portal Lovac. Je li ovo dobra ideja? Koje su prednosti a koje mane kod njezine ugradnje? Ima li itko od vas iskustva ili je nešto čuo u svezi s ugradnjom ove plinske kočnice?
 z10

http://www.lovac.info/lovacko-oruzje-optika-lov/lovacki-portal-lovac-preporuka-lovacke-opreme/5455-dentler-smartbrake-fc-plinska-kocnica.html
« Zadnja izmjena: 09. 04. 2016. 16:26:41 od perop »

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: DENTLER SMARTBRAKE FC RAZBIJAČ PUCNJA I PLINSKA KOČNICA
« Odgovori #1 u: 09. 04. 2016. 17:09:22 »
Ovo je novi proizvod na trzistu, i mislim da ce potrajti dok neko napise vjerodostajan opis performasi.
(Tj, da nije sponzoriran u strucnim magazinima).

Ovo su karakteristike sa linka - s mojim komentarom.:


Smanjenje povratnog trzaja između 30 i 45 posto, ovisno o kalibru. Moguce

Zadržavanje normalne jačine pucnja ( ostale plinske kočnice ga znatno pojačavaju) Upitno, bez da se vidi presjek dizajna, odnosno isproba u praksi.

Smanjenje plamena koji izlazi na usta cijevi prilikom pucnja. Moguce, slican je efekt na ostalim plinskim kocnicama

Zbog manjeg trzaja lakše vidljiva reakcija divljači na pogodak. plinske rupe prema gore, smanjit poskakanje cijevi i trzaj na gore. Vrlo je vjerojatno je da je laske vidljiva reakcija divljaci, zbog mirnije puske. Ali ovisit ce i o kalibru

Gotovo potpun izostanak poskakivanja cijevi prilikom pucnja isto kao i prethodno


poboljšanje preciznosti cijevi. slazem se

Razbijanjem pucnja divljač teže locira smjer hica. tocno.

Sve u svemu, misljenja sam da u najgoru ruku ce imati performanse obicne plinske kocnice sto je dobro, i mozda pojacan pucanj poput drugih kocnica (a mozda i ne). Po meni nema stete ako se stavi na pusku.

Generalno ja sam pobornik stavljanja plinske kocnice, a ova moze biti ili unutar uobicajenih perfrmansi, ili nesto malo bolja, ali ne moze se reci dok je neko realno ne isproba.
Najveca i jedina mana plinskih kocnica je bacanje zvuka u stranu sto moze biti neugodno za pratioca, ili cak samog lovca, pa joj je ovo jedini moguci nedostatak, za kojeg proizvodjac tvrdi da je eliminiran.
Drugo sve su pozitine kvalitete, uz uvjet precizne i kvalitetne izrade i montaze.
« Zadnja izmjena: 09. 04. 2016. 17:10:55 od roger »
Gente Balcanico!

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: DENTLER SMARTBRAKE FC RAZBIJAČ PUCNJA I PLINSKA KOČNICA
« Odgovori #2 u: 09. 04. 2016. 18:47:23 »
Smanjenje povratnog trzaja između 30 i 45 posto, ovisno o kalibru. Apsolutno nebitno ,ja u lovu trzaj uopste ne osjetim.

Zadržavanje normalne jačine pucnja ( ostale plinske kočnice ga znatno pojačavaju) Nevazno, svakak se cuje.

Smanjenje plamena koji izlazi na usta cijevi prilikom pucnja.Ja ga iz moje cijevi nikad nisam vidio a i da jesam ne bi mi smetalo.

Zbog manjeg trzaja lakše vidljiva reakcija divljači na pogodak. Sto upitnika ! tko lovi zna zasto a kome je do potpunog uzitka u dozivljaju namontira kameru. Ili divljac lezi ili je ostala koja kap krvi. [/color]

Gotovo potpun izostanak poskakivanja cijevi prilikom pucnja. Kome to smeta ? metak je i onak vec otisao ili si pogodio ili si promasio , sta ima veze ako cijev malo poskoci.

poboljšanje preciznosti cijevi. Naslusao sam se prica gdje su slicne naprave pokvarile preciznost !

Razbijanjem pucnja divljač teže locira smjer hica.  hao sta imamo jedan probni prije ?
 
Ja na ovo gledam kao na jedan estetski dodatak koji nepotrebno povecava ukupnu duzinu puske pa ces nekad zapeti i tamo gdje mozda bez toga ne bi. Radije cu umjesto toga nositi 2 metka vise ili stangu Slavonske kobasice = ekvivalent tezine.

Offline Pinia

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1181
Odg: DENTLER SMARTBRAKE FC RAZBIJAČ PUCNJA I PLINSKA KOČNICA
« Odgovori #3 u: 09. 04. 2016. 20:26:29 »
Potpuno se slažem s kolegom Pepi2 , Da pucaš iz .50 BMG onda ti treba kočnica ali na ove naše kalibre koje se koriste gledam to kao modni dodatak.  d1 z14
Rule number 1: Fuck what they think.

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4329
Odg: DENTLER SMARTBRAKE FC RAZBIJAČ PUCNJA I PLINSKA KOČNICA
« Odgovori #4 u: 09. 04. 2016. 20:41:36 »
Od svega toga priznajem samo dobar prigušivač. Nije mu ravna ni jedna plinska kočnica. Razbije pucanj i smiri pušku, trzaj itd.

Offline Pinia

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1181
Odg: DENTLER SMARTBRAKE FC RAZBIJAČ PUCNJA I PLINSKA KOČNICA
« Odgovori #5 u: 09. 04. 2016. 20:57:07 »
Od svega toga priznajem samo dobar prigušivač. Nije mu ravna ni jedna plinska kočnica. Razbije pucanj i smiri pušku, trzaj itd.

Kad smo kod prigusivaca Sauer je izbacio svoj prigusivac izgleda mi odlican samo mora bit i papren.. zagi
http://www.sauer.de/en/products/sauer-accessoires/schalldaempfer-sauer-titanium-pro.html
Rule number 1: Fuck what they think.

Offline spinnaker

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2113
Odg: DENTLER SMARTBRAKE FC RAZBIJAČ PUCNJA I PLINSKA KOČNICA
« Odgovori #6 u: 09. 04. 2016. 21:04:07 »
Smatram da plinska kocnica nije potrebna u 99% slucajeva u RH.
Jedino kome je ona potrebna je u long range huntu. Gdje se puca sa
 jacim kalibrima na velike udaljenosti.
A i to mi je pod upitnikom.

Dakle, cista namjena za streljastvo.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: DENTLER SMARTBRAKE FC RAZBIJAČ PUCNJA I PLINSKA KOČNICA
« Odgovori #7 u: 10. 04. 2016. 04:35:42 »
Ako usporedim koristenje puske s plinskom kocnicom, i bez.

Mogu reci ovo, za 308 win.
Kod gadjanja na metu na vece udaljenosti iz lezeceg polozaja, nakon hica sa plinskom kocnicom, bio bih odmah opet na meti, to jest ne bih je gubio iz vidnog polja optike.

Odnosno, kod gadjanja bez plinske kocnice, puska se pomakne toliko da metu moram opet traziti optikom.

Ako se to prenese na uvjete lova, stoji tvrdnja da je lakse pratiti reakciju divljaci na pogodak, ili odlazak sa mjesta nastrela.
Gente Balcanico!

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: DENTLER SMARTBRAKE FC RAZBIJAČ PUCNJA I PLINSKA KOČNICA
« Odgovori #8 u: 10. 04. 2016. 07:34:27 »
 Roger,  d1
i ja mislim da je puška preciznija ako se kvalitetno montira plinska kočnica.Za veće daljine ovo sam gotovo siguran.  Kod mene se radi o pušci Sauer 202, left hand, lightweight (puška je teška 2.80), 60 cm dužina cijevi. Lagana je pa trza, dobro bi joj došla ugradnja kvalitetne plinske kočnice ili možda promjena odnosno balansiranje kundaka.

Što misliš kakva bi bila preciznost ove puške ako bi se uzeo ovaj originalni Sauerov prigušivač kojeg vidiš na gornjoj slici?
 zagi
« Zadnja izmjena: 10. 04. 2016. 07:43:59 od perop »

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: DENTLER SMARTBRAKE FC RAZBIJAČ PUCNJA I PLINSKA KOČNICA
« Odgovori #9 u: 10. 04. 2016. 08:15:41 »
Tesko je reci napamet, medjutim, po mojem skromnom misljenju, i na tanku lovacku cijev moralo bi se pribliziti match preciznosti s grupom od tri hica (dok cijev nije pregrijana), sa streljivom koje joj odgovara. Od 0.5 do 1 minute.

Inace sauer 202, ima reputaciju grupe sa tvornickim strljivom nesto oko 1moa, malo vise, koliko pratim.

Pretpostavljam da je rijec o 30-06?

Takodjer mislim da je dodatna tezina na tanku dugu cijev, smanjuje titraj cijevi i vrlo lako bi se mogao prosiriti izbor zrna s kojom ce ta cjev drzati grupu, ili tocku upucavanja. (60 cm je vec duga cijev, obzirom da je danasnji standard vec 56 cm za uobicajene karabine)

Prigusivac ce umanjiti pucanj, ali ga nece eliminirati kod karabinskog metka.

Na threadu od tike sam bio svojevremeno napisao da mi s debelom cijevi tika drzi istu tocku upucavanja prakticki sa svim streljivom koje sam isprobao na 100 metara, s tim da se na vecim udaljenostima, naravno, pocinje se osjecati razlika u padu od zrna do zrna zbog razlicitih koeficijenata, brzina i tezina.
Ali na 100 metara sve drzi istu tocku.

Na to mogu samo dodati, da ovu pojavu tumacim smanjenim titrajem cijevi radi tezine match cijevi koja je na tiki 22mm na kruni.

Lako je moguce da ce ovakav dodatak, ili plinska kocnica imati slican efekat radi povecanja mase, i bolje kontrole trzaja.

Naravno, teoretski razmisljati, je jedno - treba i isporbati, ali po meni moze samo poboljsati performanse puske.

Jos naknadno da dodam, vezano za plamen na cijevi. U dnevnim uvjetima nije vidljiv, ali u sumrak, kroz optiku na trenutak zaslijepi. Bolje da je cim manji.
 
« Zadnja izmjena: 10. 04. 2016. 08:21:01 od roger »
Gente Balcanico!

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: DENTLER SMARTBRAKE FC RAZBIJAČ PUCNJA I PLINSKA KOČNICA
« Odgovori #10 u: 10. 04. 2016. 08:51:29 »
 teaa

Roger  d1
1.   Takodjer mislim da je dodatna tezina na tanku dugu cijev, smanjuje titraj cijevi i vrlo lako bi se mogao prosiriti
        izbor zrna s kojom ce ta cjev drzati grupu, ili tocku upucavanja. (60 cm je vec duga cijev, obzirom da je danasnji
        standard vec 56 cm za uobicajene karabine).
   
        Interesantno razmišljanje, iako ovo nisam siguran jer je težina ove plinske kočnice minimalna.

2.   Prigusivac ce umanjiti pucanj, ali ga nece eliminirati kod karabinskog metka.

        Ovo mi je poznato ali me interesira trzanje puške i njezina preciznost. Ako se ugradi ova plinska kočnica ne znam
         može više koristiti originalni Sauerov prigušivač? Nije mi poznato kakva je preciznost ovog prigušivača i koliko on
         uopće smanjuje trzaj puške.

3.     Lako je moguce da ce ovakav dodatak, ili plinska kocnica imati slican efekat radi povecanja mase, i bolje kontrole
         trzaja.
       
         Smanjenje povratnog trzaja između 30 i 45 posto, ovisno o kalibru je značajna redukcija trzaja.
         Ovaj postototak deklarira njemačka tvrtka i ovo je vjerojatno je točno ali bi bi svakako trebalo isprobati.

4.   Naravno, teoretski razmisljati, je jedno - treba i isporbati, ali po meni moze samo poboljsati performanse puske.

        I po meni je ovo točno.samo ne znam isplati li se sve to raditi ili napraviti novi po mjeri rađenlovački kundak od
        kvalitetne orahovine i npr. staviti kvalitetan Pachmayr recoil pads. Ovo je klasičan lovački karabin cal 30-06 i njega
        prigušivači ili plinske kočnice udaljuju od klasike i sve više poružnjuju.

Pozdrav Pero.P,
 z10

« Zadnja izmjena: 10. 04. 2016. 09:06:44 od perop »

Offline Kimboarap

  • K 500
  • ***
  • Postova: 546
Odg: DENTLER SMARTBRAKE FC RAZBIJAČ PUCNJA I PLINSKA KOČNICA
« Odgovori #11 u: 10. 04. 2016. 10:34:40 »
Tesko je reci napamet, medjutim, po mojem skromnom misljenju, i na tanku lovacku cijev moralo bi se pribliziti match preciznosti s grupom od tri hica (dok cijev nije pregrijana), sa streljivom koje joj odgovara. Od 0.5 do 1 minute.

Inace sauer 202, ima reputaciju grupe sa tvornickim strljivom nesto oko 1moa, malo vise, koliko pratim.

Pretpostavljam da je rijec o 30-06?

Takodjer mislim da je dodatna tezina na tanku dugu cijev, smanjuje titraj cijevi i vrlo lako bi se mogao prosiriti izbor zrna s kojom ce ta cjev drzati grupu, ili tocku upucavanja. (60 cm je vec duga cijev, obzirom da je danasnji standard vec 56 cm za uobicajene karabine)



Prigusivac ce umanjiti pucanj, ali ga nece eliminirati kod karabinskog metka.

Na threadu od tike sam bio svojevremeno napisao da mi s debelom cijevi tika drzi istu tocku upucavanja prakticki sa svim streljivom koje sam isprobao na 100 metara, s tim da se na vecim udaljenostima, naravno, pocinje se osjecati razlika u padu od zrna do zrna zbog razlicitih koeficijenata, brzina i tezina.
Ali na 100 metara sve drzi istu tocku.

Na to mogu samo dodati, da ovu pojavu tumacim smanjenim titrajem cijevi radi tezine match cijevi koja je na tiki 22mm na kruni.

Lako je moguce da ce ovakav dodatak, ili plinska kocnica imati slican efekat radi povecanja mase, i bolje kontrole trzaja.

Naravno, teoretski razmisljati, je jedno - treba i isporbati, ali po meni moze samo poboljsati performanse puske.

Jos naknadno da dodam, vezano za plamen na cijevi. U dnevnim uvjetima nije vidljiv, ali u sumrak, kroz optiku na trenutak zaslijepi. Bolje da je cim manji.
[/quot

Nebih se slozio s vama ali kad vec pisemo prije da ce se desit da s dodatnom tezinom prigusivaca dobijes POI na dolje i da ces izbacit cijev iz noda ako si vec nasao municju koja ti drzi dobru grupu pa ces se morat jos malo zajebavat dok slozis idealan load sa svime time namontiranim na cijev....  Inace da tezina umiruje cijev ja bih na svoju stavio olovne utege isto kao sta neki stavljaju na traktore dok rade u polju da im traktor ne ide na zadnje noge fre

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: DENTLER SMARTBRAKE FC RAZBIJAČ PUCNJA I PLINSKA KOČNICA
« Odgovori #12 u: 10. 04. 2016. 11:33:45 »
Vrlo je vjerojatno da ce stavljanje plinske kocnice pomaknuti tocku pogotka, ali to se rijesava upucavanjem puske.
Nisu plinske kocnice da se skida i stavlja, i da drze tocku pogotka u jednoj ili drugoj varijanti
Takodjer ovisi jako o tome kako je kocnica napravljena.

Medjutim, postoje na trzistu vec odredjeni dodaci za cijev, koji definitivno sluze sa smirivanje titraja i povecanju preciznosti na slicnm principu.
Dakle, misljenja sam da iza tog postoji odredjena teorija. (ima u tom nekog vraga).

Medjutim, kad vec raspravljamo o zadnjim dostignucima tehnike - treba naglasiti da za uobicajene lovne distance, i trazenu lovnu preciznost, ovo nisu toliko bitni dodaci.  ZA LOV NE TREBA, kao sta kazete, pogotovu kad se vec nadje odgovarajuce streljivo.

Za vece daljine, moze pomoci, ne bi trebalo odmoci.

Ovo na slikama je tzv Barrel deresonator, smirivac titraja.


Gente Balcanico!

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4329
Odg: DENTLER SMARTBRAKE FC RAZBIJAČ PUCNJA I PLINSKA KOČNICA
« Odgovori #13 u: 10. 04. 2016. 13:03:14 »
Prodaja magle. Komad gume.

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3976
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: DENTLER SMARTBRAKE FC RAZBIJAČ PUCNJA I PLINSKA KOČNICA
« Odgovori #14 u: 10. 04. 2016. 13:33:42 »
ne treba ni kupovat.na svakom starom amortizeru od auta ima.samo skineš i nabiješ.