Dva pitanja za Gorana i Trazmana:
1. Da li je efekat spin drifta, i magnus efekta po vasem razmiljanju: konstantan za odredjene uvjete, ili progresivan?
Odnosno, da li na 1000 metara iznosi 1 moa, na 900 metara 0.9, na 800 metara 0.8 moa, itd... Ili je u uvjetima neke gustoce, temperature, vlage zraka itd... konstantan u MOA vrijednosti, bez obzira na daljinu?
2. Vezano za efekat vjetra. Mozda ce pitanje zvucati glupo, medjutim - po vasem iskustvu, na koju stranu bocni vjetar zanosi zrno? Niz vjetar, ili u vjetar?
Naime ako putovanje zrna kroz medij usporedimo sa putovanjem broda na bocnom vjetru i kroz vodu, brod se uvijek okrece prema vjetru dok god ima neku brzinu, a umjesto da pada niz vjetar, brod ulazi u vjetar!
Fizikalno, objasnjenje je ovako: tocka okreta broda (pivot point), kad brod nema brzinu - nalazi se priblizno u tezistu vodene linije, negdje na sredini. Kad brod ima brzinu, i kad hidrodinamicki tlak poraste na prednjem dijelu ispred pramca, tada se i tocka okreta broda pomakne prema naprijed.
Vjetar pak djeluje u tocki geometrijskog tezista nadgradja (svih povrsina izvan vode), koja je slikovito - ostala negdje pri sredini trupa/nadgradja. Kako se zbog brzine kretanja broda - pivot point pomaknuo naprijed, a geom. teziste vanjskih povrsina ostao pri sredini, tada sila vjetra zavlaci brod srednjim i zadnjim dijelom niz vjetar, a pramac okrece prema vjetru, i brod vozi u vjetar.
Da li postoji ikakva veza koja moze povezati kretanje broda kroz fluid na bocnom vjetru, odnosno kretanje zrna na bocnom vjetru u zraku? To je drugo pitanje, slikovito ponovljeno.
Inace, da zavrsim pricu o brodu - kad brod izgubi brzinu, hidrodinamicki tlak na pramcu se smanjuje i izjednacuje sa okolnim tlakovima, pivot point se pomice opet prema sredini (u pribliznu visinu geometrijskog tezista nadgradja, ako se projekcijski poklapa s tezistem vodene linije), te se brod u slobodnom plutanju okrece bocno na vjetar. Ocito, Brzina je ta, koja ga okrece ka vjetru tokom plovidbe.