Divljac uglavnom ocekuje predatora odozdo i to je razlog da ih se lakse primjeti i lovi s visoka. Jelen skoro da i ne razlikuje boje i vidi sve crno bijelo ali mi je vid osam puta ostriji od vida prosjecnog covjeka.
Dobar dvogled je nezamjenljiv alat u rukama ozbiljnog lovca i sigurno jedan od najkorisnijih djelova lovacke opreme koju lovac posjeduje. Za planinski lov lagani i kvalitetni dvogled sa povecanjem od 8x,8.5x ili 10x 42 ili 45 je sasvim dovoljno jer nas izjednacava sa kvalitetom oka divljaci koju lovimo. Isto tako ozbiljni planinski lovci koji cesto pucaju na vece udaljenosti koriste durbine tipa 15-45X65 ili 20-60x80 ili dvoglede tipa 15x56. Stabilizirani dvogledi veceg ppovecanja kao Zeiss 20x60 su takodje popularni medju profesionalnim lovcima. S tako superiornom opremom primjete, osmatraju i ocjenjuju kvalitetu trofeja sa sigurne distance istovremeno smisljajuci taktiku lova. Jedna od najvaznijih postavki je mogucnost osmatranja divljaci i pretrage terena sa jednog mjesta bez velikih pokreta. Daleko je veca sansa da otkrijete divljac za sat vremena pazljivog osmatranja nego isto toliko vremena “lutanja” po terenu. Nerazumno kretanje po terenu ce stavise uznemiti ili upozorit divljac na prisustvo opasnosti. Zbog toga je jako vazno da iskusan lovac pametno izabere poziciju za osmatranje. Od momenta kad je divljac vidjena lovac mora prici na sigurnu udaljnost da ostvari precizan pogodak u vitalnu zonu. Lako reci a ponekad tesko ostvariti! Jedna od najvaznijih stvari je ostati miran, logican i u skladu sa svojim culima i stvarnim sposobnostima. Ne postoji zamjena za dobru streljacku sposobnost i ova vjestina zahtijeva dugo i strpljivo vjezbanje pod svim realnim lovackim situacijama ili kondicijama. Vjezbati sa malokalibarkom je jeftina i prihvatljiva opcija a povremeno vjezbanje lovackim karabinom ponovo aklimatizira lovca na trzaj i ponasanje odabranog kalibra. Jedan on najvecih problema ili hendikepa za strelce/ lovce je nemogucnost osmatranja parabole koje napravi zrno u letu do mete. Lovci lukom tu imaju veliku prednost jer vide putanju svog projektila i lakse im je napraviti korekciju. Vidjeti kosarkasa kako elegantno perfektnom parabolom zabije tricu s krila je nekad zadivljujuci efekat i sigurno rezultat uporne vjezbe.
U lovu a pogotovo u streljastvu vjezba pod svim mogucim i ocekivanim uvjetima je jedini nacin napredovanja, stjecanja i odrzavanja streljacke forme. Nije toliko vazno koji ste od lovackih kalibara izabrali za lov i da li je zrno standardno ili magnum, monolitno ili meki SP ( soft point) ako zrno ne pogodi vitalnu zonu rezultira ili u totalnom promasaju i jos gore u ranjavanju i bijegu divljaci. Lovci imaju moralnu obavezu da prakticiraju precizno gadjanje i uzdrzavanje od nesigurnih hitaca tako sto ce prici divljaci na kracu i sigurniju udaljenost i uzdrzati se od pucanja na daljine koje prevazilaze njihove streljacke sposobnosti i daljine na kojima njihovo zrno/ kalibar nema dovoljno terminalne energije za efektivan i etican pogodak.
Daleko najvazniji faktor u umijecu cistih pogodaka je ponasanje zrna a to je kontrolirano brzinom, kinetickom energijom, dizajnom/ oblikom i konstrukcijom.
Kineticka energija je jako vazna za odredjivanje eticne distance na koju lovac moze pucati a zavisi i od tezine i tjelesne konstrukcije divljaci koju lovite. Distanca je jako vazan faktor koji se lako moze odrediti jednostavnim formulama jer se kineticka energija smanjuje sa daljinom ( duzinom leta) a isto tako zavisi i od tezine, konstrukcije zrna i atomsferskih uvjeta i otpora zrna. Isto tako su vazni vanjski faktori ili uvjeti lova kao temparatura, nadmorska visina, gustina i vlaga zraka i jos neki manje uticajni faktori.
Nije vazno sto je vasa puska strahovito precizna ili koliko je jak kalibar uspijeh ili neuspjeh nekog skupog ili vaznog lova zavisi od metka koji ne kosta vise od nekoliko desetaka kuna. Ako metak nije pravilno konstrukcijski izgradjen za vrstu divljaci koju lovite cak i perfektno plasiran u magnumskoj brzini moze pasti na finalnom ispitu. Kalibar sam po sebi ima jako malo vaznosti sa postizanjem ulimativnog pogotka. Onaj s kojim najbolje i najsigurnije rukujem i pogadjam je meni najdrazi i najsigurniji. Bez obzira da li lovac koristi tvornicku ili rucno izradjenu municiju zrna su dostupna za svaki moguci kalibar i bilo koju vrstu divljaci na svijetu lovite. Pametno odabrati kvalitetno zrno je malo kompleksniji izazov.
Najmanji kalibar koji je efektivan za manju i srednje po velicini lovne divljaci je 6 mm. Tu spadaju 243 Win, 6 mm Rem,6 mmBR, 6x47,6x45 ( 6mm -223), 240 Weatherby Magnum i mnogi slicni kalibri. Od originalno evropskih vrijedno je spomenuti 6x62 Freres i 6x62 R mada se sve rjedje koriste. U mojih tridesetak godina iskustva 243 Win je odlican izbor za lov sitnih predatora i divljaci i minimalni kalibar efektivan za, divlje koze i svinje kao i manje vrste jelena a konstrukcija metka je vitalna za njegovu performansu. Zrna sa laganim omotacem i mekom jezgrom, dizajnirana specificno za lov predatora i stetocina su kvalitetno radjena za ovaj precizni i ugodni kalibar ali nisu dovoljno dobra za lov krupnije lovne divljaci. Vrste zrna za skoro svaki kalibar se mogu podijeliti u grubo u tri kategorije po tezini.
Na primjer 243 Win nosi zrna od 55 do 115 grains. Zrna u najlaksoj kategoriji od 55 to 70 gr se brzo fragmentiraju, imaju maximalnu i brzu expanziju i raspadnu se nekad i pri naletu na grancice ili travu. To su zrna namjenjena za lov predatora ili takozvana” varmint” ( varmint, vermin = na engleskom stetocina ) zrna koja se koriste nekad za gadjanje stetocina izmedju domacih zivotinja pa je i najmanje odbijanje opasno. Zrna srednje kategorije ( izmedju 80 – 95 gr) su jaca i tvrdja i, po meni, bolje gradjena za lov predatora,divljih koza i lopatara. Bolje podnose let i udare vjetra, ne explodiraju na dodir i sporije se otvaraju ali jos uvijek nisu dovoljno jaka za efektivan lov divljaci u klasi jelena i antelopa/ koza. Ovakva zrna ponekad ostvare odlicne i smrtonosne pogotke ali na njih se ne mozes 100 % osloniti jer u situacijama kad nalete na tvrdju kostanu i misicnu strukturu brzo se raspadnu i ne penetriraju do vitalnih organa unutar grudnog kosa. Zrna od Barnes 85 gr, Nosler Partition 95 gr, Oryx i dalje do Berger 115 gr ukljucujuci i sve ostale vrste zrna u 100 gr prave dobru kombinaciju za lov antilopa, koza, ovaca i jelena srednje velicine kao bjelorepan, lopatar, sika i axis. Jako je vazno kod 6 mm kalibara odabrati optimalni zavoj cijevi za tip i tezinu zrna u zavisnosti za sto ce se puska koristiti. Teza, duga i spicasta zrna (85-115gr) zahtjevaju brzi zavoj cijevi (1:9 ili 1:10) dok laksa zrna kao 55 gr kojima pase zavoj od 1:12. Jako je vazno jasno odrediti razlog nabavka nekog karabina/ puske da bi se mogli tocno i precizno odrediti ostali vazni parametri kako: kalibar, vrsta zrna koja ce se koristiti, divljac koja ce se loviti i onda odrediti duzinu cijevi i zavoj cijevi, vrstu mehanizma zatvaraca i ostalo. 6 mm Remington je kalibar koji ima urodjenu preciznost, skroman trzaj, veliki kapacitet cahure koji obecaje znacajne mogucnosti onima koji zele sami puniti municiju medjutim ovaj kalibar nikad nije postigao veliku popularnost niti uspjeh. U vrijeme kad je Remington razvio ovaj kalibar glavni rival Winchester je imao balisticki skromniji 243Win medjutim Winchester je zavojom cijevi od 1:10 stabilizirao teze 100 gr zrna dok 1:12 zavoj cijevi kod Remingtona nije uspio stabilizirati ni 100 ni 90 gr projektile i dok je Remington izgradio novu cijev u 1:9 zavoju 243Win je vec osvojio trziste. Samo mala ilustracija vaznosti zavoja cijevim pametong i fukcionalnog izbora projektila i uspjeha projekta ili kalibra. 243Win je svugdje danas dok super precizni i ugodni 6 mm Reminton ima samo moj prijatelj Jim u Novom Zelandu i to u Shultz&Larsen izvedbi. Prekrasna puska i kalibar s kojim sam odstrijelio desetak lopatara na daljine do 300 m. Danas je 243W jedan od 5 najpopularnijih kalibara u zapadnom svijetu zbog komfora trzaja, preciznosti i mogucnosti da se koristi kao kalibar za predatore i lov krupnije divljaci lakse tjelesne konstrukcije kao lopatar, mule jelen,sitka, bjelorepan, i razne vrste ovaca, koza i antelopa.