Autor Tema: Sigurna upotreba oružja  (Posjeta: 9911 vremena)

Offline jjukic

  • K 100
  • **
  • Postova: 425
Odg: Sigurna upotreba oružja
« Odgovori #15 u: 03. 03. 2009. 17:19:02 »
   stvarno lijep i poučan video  d4
dao bog dobru kob

Offline Hubert.ctg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 849
  • oštrooki
Odg: Sigurna upotreba oružja
« Odgovori #16 u: 06. 03. 2009. 22:14:09 »
Slažem se, dobro da je tema osvježena kako bi i noviji članovi mogli pogledati isti.
LOVOM DO ZDRAVLJA
Streljaštvo je zakon

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Sigurna upotreba oružja
« Odgovori #17 u: 10. 03. 2009. 00:24:53 »
Svi smo izgradili neke ( dobre i lose) navike pa ih nije lako razbiti. Sigurnost u lovu je vazna stvar jer svi imamo familije i volimo svoje zivote i postujemo zivote drugih ljudi i divljaci. Ovakvi kratki filmovi su odlicna stvar da se skrene  i posveti paznja sigurnom rukovanju i poznavanju lovackog oruzja, pravilnog kretanja sa oruznjem po terenu, pravilnom i sigurnom nisanjenju jer svaka greska moze biti kobna i nepopravljiva. Trening i obucavanje je jako vazno za novu generaciju ali i za one starije jer stvari se mijenjaju konstantno. na nekim drugim temama pricamo o gadjanju na vece daljine, vecim dometima i snaznijim kalibrima raznim vrstima zrna i to je super ali u isto vrijeme moramo paziti kad se lovi oko vode, na kamenu jer snazna i brza zrna se odbijaju ponekad pod jako cudnim okolnostima. Fragmentacija zrna je moguca opasna nus pojava ali i teska kompaktna zrna znaju se odbiti i napraviti problem. Kao dijete sam dozivio jedno neprijatno iznenadjenja igrajuci sa sa zracnom puskom. Ja onako kaubojski opalim u stub od struje kad se zrno vrati i meni pravo u usta. Nije me toliko zabolilo koliko me prepalo: tako sam naucio da trebam paziti u sta pucam, STA JE IZA METE, I DA LI CE SE ZRNO ODBITI . Mogao sam izgubiti oko! Bilo koji karabinski kalibar moze odletiti 3- 5 km bez problema, tehnika oruzja ide naprijed a s tim i neke opasnosti i rizici koje treba poznavati i razumijevati. EDUKACIJA I TRENING!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Sigurna upotreba oružja
« Odgovori #18 u: 19. 03. 2009. 02:23:24 »
kad se lovi na terenu gdje ima grancica, puno lisca, pijeska i prasine dobro je zalijepiti vrh cijevi sa izolir trakom da se zastiti. Komadic zemlje ili grancica mogu izazvati neserecu prilikom opaljenja. Traka ne smeta ispaljivanju metka kroz cijev a stiti od moguce nesrece.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Sigurna upotreba oružja
« Odgovori #19 u: 03. 04. 2009. 08:05:18 »
Evo jos jedan Website koji nudi poucne software za vjezbu, sigurnosnu obuku i lovne vjestine!
nadam se da ce biti zanimljiv nekim clanovima foruma! U USA je poprilicno popularan program obuke novih lovaca i sigurne upotrebe lovackog oruzja.

http://www.lasershot-huntereducation.com/index.html

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Sigurna upotreba oružja
« Odgovori #20 u: 04. 11. 2009. 02:36:39 »
Video pokazuje koliko je vazno imati cistu cijev i paziti da se ne bi slucajno kakva grancica, zemlja ili kakva druga prljavstina zadrzala u cijevi prilikom lova. Cijev je ostecena zbog nekakvog predmeta u cijevi ne zbog lose ili rucno radjene municije!


Offline sheytan

  • K 100
  • **
  • Postova: 441
Odg: Sigurna upotreba oružja
« Odgovori #21 u: 04. 11. 2009. 08:47:33 »
kad se lovi na terenu gdje ima grancica, puno lisca, pijeska i prasine dobro je zalijepiti vrh cijevi sa izolir trakom da se zastiti.
Pretpostavljam da se putanja zrna uopšte ne menja, kad se opali kroz izolirq?
A brunir? Da li ga ošteti izolirka? Je l možda bolje(zbog lakšeg skidanja ostataka) cev zatvoriti nekim najlonom, učvršćenim gumicama i sl.?  zagi
Znam da, npr., blato kad se stegne na cevi(spolja), NE SME da se skida "fizički", nego npr. pljuvačkom i sl. rastopiti ga i skinuti. Davno sam se prevario, pa na Zastavinoj položari "otkinuo" parče zemlje, a s njim i brunir sa iste površine...  uf
:smil4226ce1d491b5:   d7   :hundtrinkend:

Offline Antezg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 858
Odg: Sigurna upotreba oružja
« Odgovori #22 u: 04. 11. 2009. 09:39:41 »
Možeš i staviti gumenu navlaku za prst-ko prst od kirurške rukavice-imaš za kupit u ljekarnama po nekoj mizernoj cijeni. Izglega ko mali kurton za cijev happi

Offline .50AE

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1513
Odg: Sigurna upotreba oružja
« Odgovori #23 u: 04. 11. 2009. 09:45:00 »
Pretpostavljam da se putanja zrna uopšte ne menja, kad se opali kroz izolirq?
A brunir? Da li ga ošteti izolirka? Je l možda bolje(zbog lakšeg skidanja ostataka) cev zatvoriti nekim najlonom, učvršćenim gumicama i sl.?  zagi

Ris je proizvodio savršene gumice za tu namjenu  ;) no nažalost više ne proizvodi, pa ostaje durex ili nešto slično.
...umjesto glave ima barutanu, pa su mu misli nalik na eksplozije...

Offline sheytan

  • K 100
  • **
  • Postova: 441
Odg: Sigurna upotreba oružja
« Odgovori #24 u: 04. 11. 2009. 09:50:16 »
[Pretpostavljam da se putanja zrna uopšte ne menja, kad se opali kroz izolirq?
... i kroz ove gumene rukavice i sl.? Pritisci u cevi...? Bezopasno, nadam se?
:smil4226ce1d491b5:   d7   :hundtrinkend:

Offline Antezg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 858
Odg: Sigurna upotreba oružja
« Odgovori #25 u: 04. 11. 2009. 10:05:35 »
I ja sam se bojao stavljat bilo što na cijev, ali sam malo čačkao i vidio da je to vani normalna stvar,a čak u zadnje vrijeme se takve gumice mogu kupiti u kettneru i sl.(naravno po puno većoj cijeni nego u ljekarni happi).
U svakom slučaju probao sam na streljani prije upotrebe u lovu i pomaka nema-bar na 100m, a puška je i nakon cijele prošle zime s gumicom i dalje živa i zdrava. Razmisli jel' bolje pucati kroz gumicu ili kroz cijev punu snijega,blata ili iglica.Više puta mi se desilo da moram usred pogona grančicom čistiti blato ili snijeg iz cijevi-otkad je prisutna gumica-nema više.

Offline Bodul

  • K 500
  • ***
  • Postova: 747
Odg: Sigurna upotreba oružja
« Odgovori #26 u: 04. 11. 2009. 11:45:59 »
Svaka bolje opremljena prodavaonica lov. opreme vani ima ih već dosta dugo u prodaji.
Do sada su bile uglavnom crne boje pa su na bruniru slabo vidljive, a sada vidim da su sve češće u jakim fluorescentnim bojama i nije to baš skupo jer su veća pakovanja.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Sigurna upotreba oružja
« Odgovori #27 u: 04. 11. 2009. 12:00:25 »
Kod nas je to praksa kad se lovi na teskim terenima vec dugo dugo. Cak i Blaser DVD o sigurnom lovu to spominju a lovci manekeni koriste. Nema nikakve opasnosti od koristenja izolir trake ili gumice za to. Ostatak ljepila sa izolira skinem sa malo alkohola i bila stvar.

Offline Schultz and Larsen

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6349
  • Carpe diem tail gunner
Odg: Sigurna upotreba oružja
« Odgovori #28 u: 04. 11. 2009. 17:58:00 »
Odavno pravilo kod mene da se na usta cijevi stavi neki poklopac, ovo vazi najvise zimi, radi ne upadanja leda i snijega u cijev. Obicno mozes propasti u snijeg ili posnuti pa ti puska malo "zaroni" u njega i eto ti problema. A snijeg izvaditi iz cijevi je nemoguce na terenu. Uvijek ostane nesto tako da se to stvrdne i eto ti problema. Nakon okidanja mozde da rasprsne.

Kod men najvise koriste balon, izlirban traku, a ima sad kupiti trake koja je namjenjena navodno samo za te svari. Nema nikakvih posljedica na zrno kad opalis.
Schultz & Larsen
systematic precision
One shot, one skill....

Keep your friends close, but enemies closer

JA SAM JARAC ZIVODERAC, ZIV KLAN NE DOKLAN....

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Sigurna upotreba oružja
« Odgovori #29 u: 04. 11. 2009. 18:00:39 »
Odavno pravilo kod mene da se na usta cijevi stavi neki poklopac, ovo vazi najvise zimi, radi ne upadanja leda i snijega u cijev. Obicno mozes propasti u snijeg ili posnuti pa ti puska malo "zaroni" u njega i eto ti problema. A snijeg izvaditi iz cijevi je nemoguce na terenu. Uvijek ostane nesto tako da se to stvrdne i eto ti problema. Nakon okidanja mozde da rasprsne.

Kod men najvise koriste balon, izlirban traku, a ima sad kupiti trake koja je namjenjena navodno samo za te svari. Nema nikakvih posljedica na zrno kad opalis.
Ni ja nisam primjetio da ima nekih poslijedica na grupu.Mislim da vazduh sto je u cijevi efikasno makne traku prije nego sto je zrno i dotakne tj.napravi rupu...kako kada.
I aint asked any pardon for anything I've done.