Lada niva ima stalni 4x4 (full time) i zbog toga joj je potreban centralni diferencijal. Niva sa ukopčanom blokadom centralnog diferencijala dobiva pogon kakav imaju terenci sa uklopljivim 4x4 (part time).
Za one koji ne znaju šta to znači: niva sa ukopčanom blokadom (šperom) je isto kao samurai, vitara, pajero 1 i 2, ili ostali terenci sa part time pogonom u 4x4. Znači 50/50. Samo što terenci sa part time pogonom ne trebaju blokade centralnog diferencijala jer ga uopšte nemaju.
Prednost full time 4x4 pogona je na cesti u mokrom ili snijegu. Slabost je veča potrošnja goriva i trošenje guma. Na terenu se ta prednost na cesti pretvara u slabost i zato je potrebna blokada centralnog diferencijala.
Ta blokada nema nikakve veze sa blokadom diferencijala na osovinama.
Blokade diferencijala (obe) na osovinama imaju serijski:
Wrangler rubicon
G wagen
Toyote (neke serije)
LR (neke serije)
Pinc
Patrol (neke serije)
Ima jih još ali nisu toliko popularni i interensantni za običnog potrošača na našim prostorima,
Blokada samo pozadi:
Pajero
Suzuki LJ80, SJ 410, SJ413
To su 100% mehaničke blokade.
Danas imamo još mnogo "terenaca" sa raznoraznim elektronskim pomagalima i LDS blokadama ali to nisu pravi terenci.
Jeep GC, kia sportage i sorento, toyote, frontere, chayene, bmw, ww, i slično...........niti su njihovi pogoni ili blokade napravljene za teren. Tuareg recimo to radi tako da blokira kočnice. Posle duže vožnje po terenu se kočnice pregriju i šta onada? Pravi terenac ima mehaničku blokadu diferencijala.
Terenci sa blokadama diferencijala su rijetki. Prvo zbog toga što za to treba novaca, drugo zbog toga što za to treba skoro dozvola za nošenje oružja. Blokada diferencijala nije za prosječnog potrošača. Pošto če ili slomit auto ili napravit nešto sebi i slučajnim putnicima u autu.
Lada niva nikad nije imala serijske blokade diferencijala na osovinama. Blokada prečnog diferencijala je nešto sasvim drugo od blokade uzdužnog diferencijala.