Autor Tema: Vajmarski ptičar (Weimaraner) od mene  (Posjeta: 20619 vremena)

Offline almir

  • K 500
  • ***
  • Postova: 657
Vajmarski ptičar (Weimaraner) od mene
« u: 23. 05. 2011. 16:50:07 »
U ovoj temi ću predstaviti svoje Weimaraner –e    z4
e sad… ako bude zdravlja moglo bi biti i zanimljivo…
Prije nekoliko godina sam kupio štene Vajmarskog ptičara , do sad šutio i pretežno radio.
U proteklih par godina je kroz dvorište prošlo nekoliko sivonja, neki su bili na školovanju, neki  na probnom radu, a neki su i ostali. Kroz temu ću spominjati večinom te koji su ostali, jer naravno za to postoji (moje mišljenje) opravdan razlog. Dali sam u pravu pokazat će vrijeme.

Offline almir

  • K 500
  • ***
  • Postova: 657
Odg: Vajmarski ptičar (Weimaraner) od mene
« Odgovori #1 u: 23. 05. 2011. 17:06:32 »
Za početak ću postaviti …
Standard pasmine   Vajmarski Ptičar
            N° 99 /13. 02. 2002 GB
         Klasifikacija FCI: Grupa 7 – Ptičari
         Sekcija 1.1. - Kontinentalni ptičari, sa radnim ispitom
DATUM STANDARDA : 27. 02. 1990.
ZEMLJA PORIJEKLA : Njemačka
UPORABA :Lovački  pas
OPĆI IZGLED: Srednje velik do velik radan upotrebljiv lovački pas. Prikladan radni tip, lijepog oblika, žilav sa snažnom muskulaturom. Mužjaci u tipu ženke treba da budu isključeni.
 VAŽNE PROPORCIIJE: Dužina tijela prema visini grebena je 12:11. Proporcija glave: od vrha nosa
do početka čela nešto duže nego odatle do potilljne kosti. Prednje noge: dužina od lakta do sredine došaplja približno  je ista razdaljini od lakta do grebena.
PONAŠANJE / TEMPERAMENT: Svestran, lako vodljiv, čvrste naravi I pasionirani locački upotrebljiv pas sa sistematskim i izdržljivim traženjem, ipak nije pretjerano temperamentan. Nosna gljiva primjetno dobra. Oštar na grabežljivce i divljač, takođe i na ljude, ali ipak nije agresivan. Pouzdan u markiranju I radu u vodi. Primjetna sklonost ka radu poslije pucnja.
GLAVA: Gornji dio: u skladu prema veličini tijela i ličnom dijelu. Kod mužjaka šira nego kod ženki, ipak    kod oboje odnos širine gornjeg dijela glave prema ukupnoj dužini glave stoji u dobroj proporciji. Po sredini čela udubljenje. Potiljna kost blago do srednje izražena. Iza očiju jasno izražene jagodične kosti. Stop neznatan.
                 Lični dio: nosna gliva velika, stoji iznad vilice. Obojena tamnom bojom mesa, unazad prelazi u sivu boju. Njuška duga, a osobito kod mužjaka. Iz profila gotovo oštrih ivica. Nosnik ravan, često nešto ispupčen, nikada ulegnut.
               Usne: srednje preklapajuće, one su kao i nepce boje mesa Mali usni nabori.
               Gornji dio: u skladu prema veličini tijela i ličnom dijelu. Kod mužjaka šira nego kod ženki, ipak kod oboje odnos širine gornjeg dijela glave prema ukupnoj dužini glave stoji u dobroj proporciji. Po sredini čela udubljenje. Potiljna kost blago do srednje izražena. Iza očiju jasno izražene jagodične kosti. Stop neznatan.
                Vilice: snažne.
                Obrazi: mišićavi i jasno izraženi. "Suha" glava.
                Zubalo: pravilno i snažno, škarasto.
                Oči: boje ćilibara, tamnije do svetlije, inteligentnog izraza. Kod štenadi su nebo plave boje. Okrugle, blago koso postavljene. Kapci dobro priležu.
                Uši: široke i prilično duge, dopiru do kuta usana. Visoko i usko usađene, na dolje su špicasto zaobljene. Pri pozornosti psa blago napred upravljene. Naborane.
VRAT: Plemenito nošen, gornja profilna linija zaobljena. Mišićav, gotovo okrugao, nije kratak, suh. Ka plećkama se pojačava i harmonično prelazi u grudi i leđnu liniju.
TIJELO: Gornja linija: od zaobljene linije vrata, preko dobro izraženog grebena prelazi u relativno duga,   čvrsta leđa.
               Greben: dobro izražen.
               Leđa: čvrsta i mišićava, bez ulegnuća. Nisu nadgrađena. Nešto duža leđa su svojstvena pasmini i nisu greška.
               Sapi: karlica duga i srednje koso postavljena.
               Grudi: snažne, ali ne pretjerano široke, sa zadovoljavajućom dubinom - dopiru do laktova - i zadovoljavajućom dužinom. Dobro zaobljene, bez bačvastog oblika, sa dugim rebrima. Predprsje dobro izraženo.
               Trbušna linija: blago podižuća, ali stomak nije prikupljen.
NOGE: Prednje noge: "visoke", žilave, ravne i paralelne, ali nisu postavljene široko.
             Plećke: duge i kose, dobro priležuće. Snažno mišićave. Dobar kut između plećke i nadlaktice.
             Nadlaktica: koso postavljena, dovoljno duga i snažna.
             Laktovi: slobodni i ravno postavljeni, niti na unutra niti napolje usmjereni.
             Podlaktica: duga, ravna.
             Šaplje: snažno, napeto.
             Došaplje: žilavo, blago koso postavljeno.
             Zadnje noge: "visoke", žilave odnosno dobro mišićave. Paralelno postavljene, nisu okrenute ni napolje ni unutra.
             Butina: dovoljno duga, snažna i dobro mišićava.
             Koljeno: snažno, napeto.
             Potkoljenica: duga, tetiva jasno isturena napred.
             Skočni zglob: snažan, napet.
             Došaplje: krepko, gotovo vertikalno.
REP: Korjen repa nešto niži od leđne linije nego što je to kod drugih srodnih pasmina. Rep je snažan i dobro odlakan. Obješen u mirovanju, pri povećanoj pozornosti ili pri radu nošen vodoravno ili višlje.
HOD / KRETANJE: U svim vidovima osvaja prostor, gipko. Prednje i zadnje noge paralelne. Skok u galopu dug i ravan. U kasu leđa ostaju ravna.
KOŽA: Snažna, dobro, ali ne previše priležuća.
POKROV: Kratkodlaki: kratka (ali duža i gušća nego kod većine srodnih pasmina) snažna, veoma gusta, ravno priležuća pokrovna dlaka. Bez ili sa neznatnom podlakom.
                 Dugodlaki: meka, duga pokrovna dlaka sa ili bez podlake. Ravna ili blago valovita. Dlaka na korjenu ušiju duža, a na vrhovima ušiju dozvoljena je somotasta dlaka. Dužina dlake na strani 3-5 cm, a na donjoj strani vrata, predprsju i trbuhu većinom nešto duža. Dobre perjanice i pantalone, pri tome na dolje nešto kraće. Rep dobro obojen. Prostor između prstiju dobro odlakan. Dlaka na glavi je kraća. Oštra dlaka sa srednje dugom, gustom i priležućom pokrovnom dlakom, gustom podlakom i srednje izraženim perjanicama i pantalonama pojavljuju se kod "mješanih" pasa.
BOJA: Srebrno, siva ili mišje siva kao i prelazi između ovih tonova. Glava i uši često nešto svjetlije. Bijele oznake dozvoljene su u ograničenoj veličini samo na grudima i prstima. Slučajno se na sredini leđa može naći, više ili manje izražena, tamna jeguljasta pruga. Psi sa izraženim crveno-žutim paležom smiju dobiti najveću ocenu "dobar". Braon palež je teška mana.
VELIČINA: Mužjaci 59-70 cm (idealno 62-67 cm), ženke 57-65 cm (idealno 59-63 cm). Težina mužjaka je 30-40 kg, ženki 25-35 kg.
NAPOMENA: Mužjaci trebaju imati dva očigledno normalna testisa potpuno spuštena u skrotum

moja napomena - u ovom standardu ima nejasnoća tj. krivo prevedenih djelova, al kakav je takav je treba ga se držat jer je važeći  zagi
« Zadnja izmjena: 24. 05. 2011. 16:56:34 od almir »

Offline Kohorta

  • K 500
  • ***
  • Postova: 536
Odg: Vajmarski ptičar (Weimaraner) od mene
« Odgovori #2 u: 24. 05. 2011. 08:51:31 »
 d4 Prekrasni psi,puno sreče u uzgoju. zagi
Mudar si samo onoliko koliko si svjestan svog neznanja

Offline almir

  • K 500
  • ***
  • Postova: 657
Odg: Vajmarski ptičar (Weimaraner) od mene
« Odgovori #3 u: 24. 05. 2011. 10:14:33 »
d4 Prekrasni psi,puno sreče u uzgoju. zagi
Hvala!

Offline almir

  • K 500
  • ***
  • Postova: 657
Odg: Vajmarski ptičar (Weimaraner) od mene
« Odgovori #4 u: 24. 05. 2011. 10:25:14 »
U standard je upisano - Svestran, lako vodljiv lovački pas čvrste naravi.
Taj dio je meni kao lovcu bitan i posvečujem mu posebnu pažnju.
Pse koje ću koristiti i koje koristim u uzgoju su i uvijek će biti ispitani u svakoj vrsti lova,
znači POLJE VODA ŠUMA . Kao i na radnim ispitima. Evo i nekoliko  slika s treninga i lova…
Prepelica














« Zadnja izmjena: 24. 05. 2011. 12:15:53 od almir »

Offline almir

  • K 500
  • ***
  • Postova: 657
Odg: Vajmarski ptičar (Weimaraner) od mene
« Odgovori #5 u: 24. 05. 2011. 11:03:13 »
Fazan








Offline almir

  • K 500
  • ***
  • Postova: 657
Odg: Vajmarski ptičar (Weimaraner) od mene
« Odgovori #6 u: 24. 05. 2011. 11:41:12 »
Zec





« Zadnja izmjena: 24. 05. 2011. 11:44:29 od almir »

Offline almir

  • K 500
  • ***
  • Postova: 657
Odg: Vajmarski ptičar (Weimaraner) od mene
« Odgovori #7 u: 24. 05. 2011. 11:54:16 »
Predatori









Offline almir

  • K 500
  • ***
  • Postova: 657
Odg: Vajmarski ptičar (Weimaraner) od mene
« Odgovori #8 u: 24. 05. 2011. 12:00:47 »
Divlja patka











Offline almir

  • K 500
  • ***
  • Postova: 657
Odg: Vajmarski ptičar (Weimaraner) od mene
« Odgovori #9 u: 24. 05. 2011. 12:06:44 »
Čeka






Offline almir

  • K 500
  • ***
  • Postova: 657
Odg: Vajmarski ptičar (Weimaraner) od mene
« Odgovori #10 u: 24. 05. 2011. 12:10:39 »
Divlja svinja






Offline almir

  • K 500
  • ***
  • Postova: 657
Odg: Vajmarski ptičar (Weimaraner) od mene
« Odgovori #11 u: 24. 05. 2011. 12:14:04 »
Krvni trag









Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Odg: Vajmarski ptičar (Weimaraner) od mene
« Odgovori #12 u: 24. 05. 2011. 15:07:14 »
 bravo majstore..tak se to dela d4

Offline NLT

  • K 100
  • **
  • Postova: 252
Odg: Vajmarski ptičar (Weimaraner) od mene
« Odgovori #13 u: 24. 05. 2011. 19:00:11 »
Cestitam.Jel taj zadnji oblajivac mrtve divljaci?

Offline sgrah3

  • K 100
  • **
  • Postova: 289
Odg: Vajmarski ptičar (Weimaraner) od mene
« Odgovori #14 u: 24. 05. 2011. 19:01:13 »
Almir svaka čast ,skidam kapu d1  just zagi zagi
Kad bi se još jemput rodil,najrajše bi zagorec bil!