Autor Tema: Pas nemože izbacit izmet....  (Posjeta: 12527 vremena)

Offline kunic

  • K
  • *
  • Postova: 12
Pas nemože izbacit izmet....
« u: 15. 09. 2010. 21:36:26 »
Pozdrav,imam psa starog deset godina nije lovna pasmina.Vec 4 dana nije imao stolicu veterinar dolazi 2 dana dao mu antibiotik i infuziju,juce mu je dao i recinusovo ulje ali nista ne pomaze sutra ponovno dolazi da mu napravi klistriranje crijeva.....Dali je netko imao takav slučaj........poz....

Offline .50AE

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1513
Odg: Pas nemože izbacit izmet....
« Odgovori #1 u: 16. 09. 2010. 01:35:14 »
Pozdrav,imam psa starog deset godina nije lovna pasmina.Vec 4 dana nije imao stolicu

Probaj konzultirati nekog drugog veterinara (ovdje imaš popriličan izbor http://www.prijatelji-zivotinja.hr/index.hr.php?id=371).... čudi me da vet nije postavio dijagnozu, već isprobava razne terapije i nada se da će nešto dati rezultat.  Po pitanju konzultacija, moj bi prvi izbor bio vet. fax (imaju dežurstvo 0-24)...no odmah upozoravam - lako se može dogoditi da ti se javi netko loše volje, u tom slučaju nazovi još nekoga sa popisa.

Ono što mi ovako brzinski pada na pamet....pas ili nije jeo (ne uzima hranu iz nekog razloga) ili je pronašao hrpu kostiju ili je progutao nešto neprobavljivo. U prvom slučaju treba tražiti uzrok odbijanja hrane (u pravilu kada pas ne jede više od 12 sati, to je signal za uzbunu), u drugom dobro podmazati ricinusom/maslinovim uljem/parafinskim uljem i pola sata lagane šetnje do istovara, u trećem je već vjerojatno kasno, jer je došlo do propadanja tkiva.

Ostali simptomi? Promjena ponašanja, temperatura (psima je normalna oko 38), nadutost, tvrdoća trbuha, mokrenje?
...umjesto glave ima barutanu, pa su mu misli nalik na eksplozije...

Offline kunic

  • K
  • *
  • Postova: 12
Odg: Pas nemože izbacit izmet....
« Odgovori #2 u: 16. 09. 2010. 21:29:04 »
pozdrav,hvala ti na savijetima...danas je bio isti veterinar klistriro je crijeva i nista se nije dogodilo,trbuh joj je skroz napet,nisam primjetio da je mokrila,dobila par inekcija i sad je u božjim rukama vidit cemo sutra,zvao sam drugog veterinara i govori isto klistriranje i šetnja,sad postoji problem da se nije proširilo na jetra,a nije jela već treci dan samo danas malo juhe i to onako na usta sam joj ljevao,,,,vidit cemo sutra..   

pozdrav.....

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Pas nemože izbacit izmet....
« Odgovori #3 u: 16. 09. 2010. 22:24:14 »
pitam se samo iz kojeg razloga je moj post zbrisam jer nije bio zlonamjeran niti naivan.ako može objašnenjenje moda na pp
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Pas nemože izbacit izmet....
« Odgovori #4 u: 16. 09. 2010. 22:36:48 »
Probaj sa parafinskim uljem.Pomjesaj ga sa nekom kasastom hranom koju pas voli, toliko da bude gotovo tekuce i daji joj to direktno u usta tako da si siguran da je progutala.Trebalo bi pomoci.

Offline Anni

  • K 100
  • **
  • Postova: 323
    • DIANAS ARGENTUM KENNEL
Odg: Pas nemože izbacit izmet....
« Odgovori #5 u: 17. 09. 2010. 08:22:50 »
 psa u auto i negdje napraviti RTG i izvaditi krv.. napemet dajete terapiju a neznate što je..
„The devotion of a dog is a precious gift one that imposes moral commitments no less binding than the friendship of man.“

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: Pas nemože izbacit izmet....
« Odgovori #6 u: 17. 09. 2010. 08:31:15 »
Natjeraj ga da odgleda jednu sjednicu Sabora i da vidiš da će se pašće od muke ukenjati.

Šalu na stranu , Anni je aposlutno u pravu kada Ti savjetuje da ne daješ nikavu terapiju prije pregleda veterinara , jer možeš napraviti samo veće zlo.
Hrvatske Domovine Sin.

Offline .50AE

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1513
Odg: Pas nemože izbacit izmet....
« Odgovori #7 u: 17. 09. 2010. 11:16:32 »
U slučaju bilo kakve upale probavnog trakta simptomi su rijetka stolica i/ili povraćanje, a može se pojaviti i krv u stolici. Upala može biti uzrokovana neadekvatnom ili lošom prehranom, parazitima, infekcijom bakterijama, gljivicama, virusima, nakupinom dlaka u želucu itd. S obzirom da proljeva nema, nije ništa od navedenog.

U slučaju začepa pas se napinje, a nema stolice (pojavljuje se sluz sa primjesom krvi) ili vrlo mali i tvrdi komadići izmeta. Začep uzrokuju nepravilna prehrana, jednolična prehrana suhom i brašnastom hranom (kruh, krumpir, dehidrat), prevelike količine kosti ili strana tijela u probavnom sustavu. Začep još mogu uzrokovati upala analnih žljezda, bolesti zadnjih nogu, prijelom zdjelice i bedra (udarac auta). Simptomi se razlikuju ovisno od mjesta nastajanja začepa, ali zajedničko je da pas zauzme pozu i napinje se, ali ništa ne izlazi, a pri tome pas može od bolova cviliti. U većini slučajeva rep je ispružen a leđa pogrbljena. Sam začep može uzrokovati paralizu zadnjih ekstremiteta, koja nestaje nakon izbacivanja izmeta. Otvrdnutu nakupinu izmeta u crijevima je obično moguće napipati kroz stijenku trbuha. Nakon 6-8 dana od pojave prvih simptoma pas počinje smrditi po izmetu, te može povraćati izmet. Temperatura psa je tijekom bolesti normalna ili malo snižena, a porast temperature indicira približavanje uginuća (ovisno o dobi i stanju psa nakon 7-14 dana). Dugotrajni začep dovodi do propadanja tkiva i prsnuća creva, što je u velikoj većini slučajeva jednosmjerno putovanje.
Kako prolazak hrane kroz probavni trakt psa obično traje 20-ak sati, probaj malo "vratiti film" i pokušaj se sjetiti što je pas radio i gdje je sve bio 2-3 dana prije pojave simptoma. Pregledaj pseće igračke da li kojoj nedostaje dio i sitne stvari po kući, da vidiš nedostaje li što. Nekako me "vuče" na strano tijelo (spužva, komad tenis-loptice, igračke...). Lakši slučajevi začepa rješavaju se parafinskim uljem, a teži operativnim zahvatom.
Slažem sa Anni za RTG jer je na snimci začep je vidljiv te može potvrditi postojanje začepa ukoliko ga nije moguće napipati, eventualno se može utvrditi uzrok (strana tijela), no moje je mišljenje da se iz krvi u ovom slučaju ne bi moglo puno vidjeti jer se rezultati mogu krivo interpretirati ukoliko negdje drugdje tinja nekakva upala poput upale zglobova koja je karakteristična za velike pasmine i starije pse ili upala analnih žljezda, koja upravo nastaje jer se ne prazne redovito.

...umjesto glave ima barutanu, pa su mu misli nalik na eksplozije...

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Pas nemože izbacit izmet....
« Odgovori #8 u: 17. 09. 2010. 17:10:28 »
Anni ako veterinar dolazi dva dana i daje mu nekakvu terapiju ,onda valjda nekakva dijagnoza vec postoji.Ja ne pisem skroz na pamet jer smo slican problem imali sa starijom mackom.Takodjer se je napinjala ali nista nije izlazilo.Kod veterinarke je provela dva dana,dobivala injekcije,cepice ,sirup ..nije pomoglo i takvu nam ju je vratila kuci. Laganim pritiskom na trbuh moglo se napipat tvrdu nakupinu.Netko nam je rekao da probamo sa parafinskim uljem na nacin koji sam napisao.Samo nekoliko sati kasnije macka se je pokakala ,ne u svoj wc vec svuda po balkonu na radost moje drage ref.Poslije je morala istusirati i balkon i macku.Sve skupa je trajalo pet dana , mozda jedan dan vise dok smo primjetili problem.Danas macka ima 16 godina i u super je kondiciji,cak me je jutros u pol dvanajst probudila grebanjem po pokrivacu.Eto nije pas ali mozda je problem slicne naravi.Nadam se kolega kunic da se bu sve sretno odigralo.Poz.

Offline Anni

  • K 100
  • **
  • Postova: 323
    • DIANAS ARGENTUM KENNEL
Odg: Pas nemože izbacit izmet....
« Odgovori #9 u: 17. 09. 2010. 18:34:18 »
Pepi ako ja nisam sto propustila nigdje nije napisano da pas ima začep, ni da je jeo kosti... piše da je pas, star 10 godina, ne mokri i nema stolicu. da li ti znas sto sve moze biti sa ovim simptomima? ja npr znam. nije napisano da je veterinar pipao tvorbu ni nista slicno... tako da... RTG pa onda dalje.. sve ostalo je neozbiljno ako traje vec  tjedan dana. pogotovo činjenica da ne mokri...

BTW ni ja nepišem skroz napamet...

LP
„The devotion of a dog is a precious gift one that imposes moral commitments no less binding than the friendship of man.“

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Pas nemože izbacit izmet....
« Odgovori #10 u: 17. 09. 2010. 18:58:55 »
i nezaboravi da nam javiš šta je bilo sa psom nakon posjete kod vet.
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Pas nemože izbacit izmet....
« Odgovori #11 u: 17. 09. 2010. 19:08:25 »
Anni, neznam sto bi se dalo zakljuciti iz uvodnog posta ako ne da je u pitanju zacep.Je li pas jeo kosti ili drugo ni ja neznam.Ocito zelimo pomoci ,svatko na svoj nacin.Ti ciljas i posla bi od uzroka a ja bi odmah na posljedicu.Nisam ja ni blizu strucan na tom polju ali znam kako se osjeca vlasnik kad nemocno gleda svoga ljubimca u mukama.
Ako zelis pojasni pojam RTG. Jesi li kad cula kako macak hrce dok spava?

Offline Anni

  • K 100
  • **
  • Postova: 323
    • DIANAS ARGENTUM KENNEL
Odg: Pas nemože izbacit izmet....
« Odgovori #12 u: 17. 09. 2010. 19:13:23 »
RTG je rendgen...

„The devotion of a dog is a precious gift one that imposes moral commitments no less binding than the friendship of man.“

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Pas nemože izbacit izmet....
« Odgovori #13 u: 17. 09. 2010. 19:23:01 »
Rentgen ..taj instrument sam ja imao u prstima kad sam ``vidio``da macka ima zacep

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Pas nemože izbacit izmet....
« Odgovori #14 u: 17. 09. 2010. 19:40:42 »
Posto sam imao slican problem sa jednim psom,jedina stvar sto je pomogla je bio RTG i iskusan veterinar. Slijedila je operacija i jedna "saka" kospi od breskve je bila brzo izvadjena...  happi
Sad je pas ok i sutra u 4.30h ce da bude na putu prema lovistu a zecevi nek se paze! ref
I pored osjetljivih prstiju i svega drugog ipak vise vjerujem u RTG i veterinare. zagi
PS.Anni je veterinarka... d4
I aint asked any pardon for anything I've done.