Autor Tema: prevencija lišmanije  (Posjeta: 30290 vremena)

Offline Antimon

  • K 100
  • **
  • Postova: 126
prevencija lišmanije
« u: 29. 03. 2014. 19:48:02 »
par pitanja za kolege iz južnih krajeva gdje ovih komaraca papatača koji prenose lišmaniju ima.
Kako u bližoj okolici boxa imam nekoliko otvorenih rezervara vode (nisu moji) koji su idealni da bi se komarci razmnožavali namjeravam neku preventivu u vidu sadnje biljaka koje odbijaju komarce (lavanda, ružmarin i sl.) ili eventualno neki elektronski repelent na baterije. Kakva su vaša iskustva sa ovakvom prevencijom.

greškom sam dozirao prije dva dana Frontline koji ne odbija komarce kao npr Adventix, savjetovali su mi dodatno SCALIBOR  ogrlicu. Ima li šta bolje i smijem li dozirati i Adventix ili je to previše odjednom.

Offline VEThunter

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1143
Odg: prevencija lišmanije
« Odgovori #1 u: 29. 03. 2014. 20:20:35 »
Antimone, uz ampulu koju si već primjenio, probaj ogrlicu Foresto.
Sve dodatno što spominješ (biljke i sl.) ne bih htio nešto posebno komentirati, ali činjenica je da štetiti ne može.

 d1
Slavonijo tko te nije volio, ne zna što je izgubio...

Offline Milan

  • K 100
  • **
  • Postova: 261
Odg: prevencija lišmanije
« Odgovori #2 u: 30. 03. 2014. 14:56:15 »
Sve to može dobro doć (advantix,scalibor ogrlica,lavanda,ružmarin,tamjan),ali nažalost s time možemo samo odgodit oboljevanje na kraće vrime,ako i to uspijemo napravit. Ima sam par slučajeva lišmanije u svojim boksevima usprkos ogrlicama,lavandi,ružmarinu. Jedini način da pasa sačuvamo,a i to nije sigurno,je da pasa od 4mj do 10mj zatvaramo po noći u zatvoreni boks u kojem možemo koristit repelente za insekte,al opet kažem ni to nije sigurno u krajevima sa lišmanijom. Nažalost puno je pasa u pogonu koji imaju lišmaniju,a da to gazde neznaju i neprepoznaju.

Offline VEThunter

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1143
Odg: prevencija lišmanije
« Odgovori #3 u: 30. 03. 2014. 15:03:37 »
Svaka "prevencija", pa čak i velika većina cijepljenja ne štite životinju (ili čovjeka ako baš hoćete) 100%  teaa
Što više poduzmemo preventivnih koraka, vjerojatnost pojave bolesti je manja, ali gotovo nikada nije isključena!

 d1
Slavonijo tko te nije volio, ne zna što je izgubio...

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4329
Odg: prevencija lišmanije
« Odgovori #4 u: 31. 03. 2014. 08:30:08 »
To je vrag od bolesti i ne može se skoro ništa. Eventualno sve dobro našpricati kakvim otrovom, tj. insekticidom pa možda komarci neće blizu kada ga osjete, plus repelenti na psu svakako. Najugroženiji su psi kratke i tanke dlake, pointer, istarac itd.

Offline sus scrofa

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1187
Odg: prevencija lišmanije
« Odgovori #5 u: 31. 03. 2014. 21:49:51 »
Mlad sam lovac i ne razumijem se u bolesti. Pa vas molim kolege da mi pojasnite, što je to lišmanija?
Lov, lov i samo lov.

Offline VEThunter

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1143
Odg: prevencija lišmanije
« Odgovori #6 u: 01. 04. 2014. 08:03:10 »
Slavonijo tko te nije volio, ne zna što je izgubio...

Offline sus scrofa

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1187
Odg: prevencija lišmanije
« Odgovori #7 u: 01. 04. 2014. 13:20:30 »
http://veterina.com.hr/objave/?p=61

 d1

VET hvala ti najljepša. Opaka bolest koliko mi se čini. Najgore od svega što i nakon lječenja se vraća.
Lov, lov i samo lov.

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: prevencija lišmanije
« Odgovori #8 u: 01. 04. 2014. 13:25:10 »
Nema izlječenja samo držanje pod kontrolom a i tada to više nije pas koji je bio.
Imam upalu volje.

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: prevencija lišmanije
« Odgovori #9 u: 01. 04. 2014. 14:24:01 »
Meni je lismanija pogodila prvog pasa i lijekovima smo to nekako drzali pod kontrolom i pas je uhvatio nekih 8-9 godina.Dijagnosticirana mu je lismanija sa nekih 5 godina.Nekad bi mu bilo gore nekad bolje ali je lovio do zadnjega, dok nije dobio rak debelog crijeva. Najgore mi je bilo radi straha da mi se ne zarazi dijete (sin je onda bio sitan) jer govore da su mala djeca i stariji podlozni zarazi.

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4329
Odg: prevencija lišmanije
« Odgovori #10 u: 22. 11. 2018. 21:47:33 »
Da ne otvaram novu temu jer slična je stvar.....danas sam s kujom bio kod veterinara zbog upale uha i pričam mu kako mi je neki dan mladog bretona od 8 mjeseci izdalo srce. Kaže da mu je s obzirom na dob to čudno, ali da je i on tako izgubio jednu kuju nedavno. Uzrok je opet komarac, koji uzrokuje nastanak crva. Kad taj vrag dođe do srca, amen. Rekao mi je kako se bolest zove ali sam zaboravio. Je li imao tko iskustva s time?

Vjerojatno je mislio na srčanog crva, ali ranije pas nije imao nikakvih simptoma. Umor, tromost itd....tjedan prije je odradio cijeli dan po brdu bez problema, samo ga je odjednom zviznulo. Tako da mislim da je klasični trenutni zastoj srca, jer bih simptome sigurno ranije primjetio.
« Zadnja izmjena: 22. 11. 2018. 21:55:18 od grom »

Offline Kohorta

  • K 500
  • ***
  • Postova: 536
Odg: prevencija lišmanije
« Odgovori #11 u: 23. 11. 2018. 12:30:00 »
Ja sam prije četiri godine na taj način izgubio njem.oštrodlakog ptičara starog 6,5 god. Otvorenje lova na fazane i prije samog ulaska u prvu trsku samo se srušio,još dva puta udahnuo i gotovo. U lovu bila dva veterinara i nitko nije spomenuo tog crva već da je do zatajenja došlo usljed (vjerojatno) neke srčane mane i uzbudjenosti zbog lova nakon dužeg vremena pauze. Lp,
Mudar si samo onoliko koliko si svjestan svog neznanja

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
Odg: prevencija lišmanije
« Odgovori #12 u: 23. 11. 2018. 12:43:45 »
Parazit, glista, crv zove se Filaria (Dirofilaria immitis).Kod nas bilo je puno toga. Bolest bi došla iz Italije. Sad je ima manje, mislim. Pojavljivala se uz priobalni pojas u slo. Istri. Prenose je komarci. Askarid parazitira u pljučima i srcu psa. Srce može sasvim zapuniti, po par sto i više parazita od jednom. Važna je sezonska preventiva kod pasa (prolječe, ljeto). Psima daje se 1x mjesečno antiparazitk (kapi, tablete). Ne znam dal ima kod vas ova bolest. Psu treba rano ujutro vaditi krv i izvršiti mikroskopsku pretragu. U krvi se vide crvi. Inače može pas uginuti i od same srčane kapi, pogotovo psi čistih pasmina.
« Zadnja izmjena: 23. 11. 2018. 12:51:48 od leon »

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
Odg: prevencija lišmanije
« Odgovori #13 u: 23. 11. 2018. 12:54:14 »
Grom, šteta da nije išao pasič na sekciju .

Offline karabat

  • K 500
  • ***
  • Postova: 524
Odg: prevencija lišmanije
« Odgovori #14 u: 23. 11. 2018. 16:36:03 »
Grome prije srčani mozda kakva genetska mana ili jednostavno srčani , imao sam jednu kuju koju je srce izdalo na fermi kuja hodunu dana . Da je srčani crv kojeg isto komarac prenosi onda bi pas imao simptome tipa brzo umaranje , ubrzano disanje ..
Dobra je i krupa kad nema kiše