Optike i nosači > Dvogledi i monokulari

STEINER Dalekozor

<< < (17/20) > >>

roger:

--- Citat: springo - 11. 05. 2017. 17:37:29 ---Mislim da promjer tubusa nema niš s propusnosti svjetla.
Nije to vodovodna cijev, pa koja je deblja, ide više vode kroz nju z14

--- Kraj citata ---

U pravu si.
Promjer tubusa daje dodatni promjer za klikanje i mozes postici vecu elevaciju.

Promjer lece sto je siri, daje vecu propusnost svjetla.

Ukupna duzina optike daje mogucnost veceg povecanja, radi duzeg konusa za sirenje konusa svjetla.
Zato su sportske optike velkog povecanje vrlo cesto duze od uobicajenih lovackih, a uslijed toga i teze.

enigma:
Evo primjer kako svjetlo ulazi kroz leče i vidi se koliko ima "lufta" do tubusa   zagi optike prvi i drugi fokusni plan zagi

leon:
Baš je tako, Roger .

Goran:
Opticki i mehanicki dizajn ( namjena ili svrha) dvogleda ( roof ili porro prism ) je totalno drugaciji u odnosu na opticke nisane. Neki kompromisi su moguci a neki imaju efekt. Zakoni fizike se nisu promjenili i neke stvari se ne mogu izbjeci mada se puno postiglo u razvoju materijala i komponenti kao i unapredjenju dizajna kod obe grupe proizvoda njihova namjena i dizajn su totalno razliciti i drugi zakoni (upotrebe i namjene) vladaju pa ih se ne moze mjesati. Njemacka opticka skola i dizajn su oduvijek bili uzor ostalima medjutim i ti drugi su napravili svoja istrazivanja, doprinos i napredke. Dalek je pomak izmedju prvobitnih izvedbi i danasnjih modela.Nekad su Talijani i Holandjani vodili astronomski razvoj, slagali lece i osmatrali mjesec i zvijezde a danas ih nema nigdje. Porro prizma je stariji i jednostavniji dizajn dvogleda gdje se snop svjetla kontrolira kvalitetom leca i srcem dvogleda koji je prizma a snop se ne presjeca ili susrece u svojoj putanji prema vasem oko sto nije slucaj kod roof prizme. Phase coating je tu da smanji ili eliminira mogucu distorziju i disperziju svjetlosnog snopa. Vecina danasnjih dvogleda je roof prism dizajn koji je laganiji, jednostavniji za upotrebu i laksi. Porro prizma je jos uvijek dominantna u mornarickoj upotrebi. Steiner ima odlicnih modela  u oba dizajna ali se treba drzati onih modela koje je tvornica u Njemackoj napravila a ne onih razvijenih  na jeftinjim terenima da bi Beretta na slavi imena ugrabila sto vise love/ zarade. Steiner opticki nisani su jos  nedovoljni dokazani i koristeni da bi se bolje cijenili. Isto kao i kod Leica gdje je dvogled stari i provjereni ( vrhunski) proizvod a nisan jos uvijek avantura.  Interesantno je  da S&B ne pravi dvoglede nego iskljucivo ( vrhunske) nisane.

robert.limeni:

--- Citat: brinx - 11. 05. 2017. 05:35:18 ---Danas stigao Steiner Ranger Xtreme 8x42, vaša iskustva.
Kakav je u sumrak?

--- Kraj citata ---

Iiii ima kavih dojmova o Rangeru?? Zapeo mi za oko. Što se tiče promjera ja sam za 42 iz praktičnih razloga, ako ima 50 ili veći promjer to ti je već dosta glomazan dalekozor i za pirš prevelik po meni... koristim dugo nikona prostaff sa 42 ili 40 nisam siguran i praktičan je za pirš i na čeki odrađuje odličan posao i čak i bez mjeseca.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju