Lovna kinologija > Kinološke udruge i savezi

Prijedlog o organiziranju krovne kinološke organizacije u B i H

(1/24) > >>

STARI AVDZIJA:
Kinologija u BiH je nedvojbeno u problemima.Personalni nesporazumi u procesu registracije
krovne organizacije su doveli do suspenzije od strane FCI.Neki pokušaji da dođe do dogovora još traju jer ako se ne postigne dogovor o jedinstvenoj krovnoj organozaciji do 31.12.2008.godine postoji mogučnost trajnog isključenja iz FCI.U interesu BH kinologa niko nema pravo držati taocima hiljade ljubitelja i vlasnika pasa opsedjudnut svojim egom.Odgovorni ljudi ćine napore da do konačnog dogovora kompromisom dođe te su čelnici kinološke asocijacije unije u BiH saćinili konstrukciju prijedloga sporazuma koji je ponuđen kao osnova za zdogovor uniji kinoloških saveza u BiH oko koje su okupljeni kinolozi koji nisu prihvatili postojanje sada zakonski registrirane asocijacije unije u BiH.Članice kinološke asocijacije unije u BiH KAU u BiH su Kinološki savez Herceg Bosne,Bosanski kinološki savez iKinološka asocijacija Republike srpske a u bivšoj sudski neregistriranoj Uniji kinoloških saveza BiH Kinološki savez Republike srpske i nekoliko klubova i pojedinaca suspendovanih iz članstva BKS-a i KS HB.
Ponuđena konstrukcija platforme je dobra i realna osnova za konačno prevazilaženje problema i donošenje odluke o jedinstvsnoj krovnoj organizaciji sa novim nazivom i jedinstvenim članstvom i obezbjeđenje daljnjeg članstva i djelovanja u FCI kada bi Generalni komitet verifikovao postignuti sporazum o jedinstvenij krovnoj organizaciji.Prijedlog koji potiće od KAU u BiH trebao bi se razmatrati 11.12.2008.godine.U prilogu konstrukcija prijedloga platforme od 10.tačaka.
Prijedlog sporazuma
sačinjenog između Kinološke asocijacije – unije u BiH i Unije kinoloških saveza u BiH


1.   Kinologiju BiH predstavljaju dvije organizacije: Kinološka asocijacija – unija u BiH, sa sjedištem u Sarajevu Nusreta Šišića Dede 7, i Unija kinoloških saveza u BiH, sa sjedištem u Banjoj Luci, Vidovdanska 49.
2.   Obje organizacije su ravnopravne i prihvataju i poštuju međusobno postojanje, te neće se međusobno opstruirati.
3.   Niti jedna od ovih kinoloških organizacija nema prava pojedinačnog predstavljanja kinologije BiH na državnom nivou ni kod Svjetske kinološke federacije – FCI, i trajno se odriču takvih mogućnosti.
4.   Prava i obaveze, prostekle iz kinološkog naslijeđa BiH dosadašnjeg i budućeg članstva u FCI-u, obje organizacije ravnopravno nasljeđuju i koriste.
5.   Kinološka asocijacija – unija u BiH, sa sjedištem u Sarajevu Nusreta Šišića Dede 7, i Unija kinoloških saveza u BiH, sa sjedištem u Banjoj Luci, Vidovdanska 49, osnivaju i čine Kinološki savez Bosne i Hercegovine koji u budućem periodu predstavlja kinologiju BiH kod državnih organa i FCI-a kao jedina krovna kinološka organizacija u BiH.
6.   Kinološki savez BiH, u skladu sa aktuelnim stanjem, imaće dva sjedišta; jedno u Sarajevu, a drugo u Banjoj Luci; odnosno drugim gradovima po izboru osnivača.
7.   Do registracije Kinološkog saveza BiH kod nadležnih državnih organa, njegovim radom upravljaće koordinacioni odbor sačinjen od jednakog broja predstavnika Kinološke asocijacije – unije u BiH i Unije kinoloških saveza u BiH.
8.   Kinološki savez BiH radiće po jedinstvenom pravilniku o stručnom radu, jedinstvenom kalendaru, cjenovniku usluga, izdavati jedinstveni rodovnik pod istim uslovima i cijeni, a njegovi osnivači obavezni su provoditi navedeno kod svog članstva.
9.   Pojedinci, klubovi, društva i savezi mogu biti u članstvu samo jedne od organizacija, ili Kinološke asocijacije – unije u BiH ili Unije kinoloških saveza u BiH. Ukoliko iz bilo kog razloga izgube to članstvo nije im dozvoljeno da budu članovi druge organizacije, potpisnice ovog sporazuma.
10.   Obje organizacije će dati svoj maksimum na stvaranju uslova za registraciju Kinološkog saveza BiH kod nadležnog državnog organa, te će sa po tri svoje članice uzeti ulogu osnivača Kinološkog saveza BiH kada će i prestati potreba za postojanjem ove dvije organizacije, s obzirom na to da će Kinološki savez BiH, krovna kinološka organizacija, biti otvoren za sve kinologe pod jednakim uslovima i jednakim pravima.



Mr. Stjepan fra Petar Krasić, predsjednik


Sarajevo, 5.12.2008.godine

Nikola:
Jao meni je to nalik na veliku komplikaciju....

KOBI:
Mireci se sa cinjenicom da je BiH moja domovina i mjesto gdje lovim moram dati neki komentar na ovaj REDJIN text a ne znam sta bih napisao a da bude pametno a pogotovo mudro.
Znajuci kako se nasi predstavnici(politicari) dogovaraju cini mi se da nema od ovoga nista.
Ideja je fakat dobra i izvodljiva ali ima tu nekih stvari koje bi se morale graditi na medjusobnom povjerenju a kojeg kod pojedinaca nema.
Znaci po svemu sudeci od ovoga nece biti nista a ispastat cemo kao i obicno mi lovci i zaljubljenici u pse.
Situacija je odavno zabrinjavajuca i strpljenje je odavno na crvenom jer jednostavno napretka na planu kinologije nema.bar ne u RS.
Ja bih bio sretan i zadovoljan da se sve kinoloske organizacije ujedine,naprave zajednicke baze podataka i da na svakom dokumentu bude udaren pecat Bosne i Hercegovine a ne neki od entiteta pa kad se dodje u inostranstvo pitaju te a gdje je ta RS ili F.ili moras prevoditi sa cirilice na latinicu itd.
Isto tako ovo sa sjedistima bi bilo problem.Trebalo bi otvoriti u vise gradova a ne samo u sarajevu i bl jer to je premalo da bi normalno funkcioniralo.
Ali najgore od svega je to da vremena nema,mora se brzo djelovati i dogovoriti a znamo kako takve stvari brzo idu kod nas.
Pogotovo ove komplikovane kao sto je ovaj slucaj.
Ne znam ali cini mi se da plan nije los,ostaje nam da vidimo sta ce biti od svega.
Ja se nadam pozitivnom ishodu.pozitivnom za nas lovce,uzgajivace,kinologe i za sve ostale.
Jedino tada mozemo da radimo na usavrsavanju,gradjenju i prilagodjavanju nase kinologije evropskim standardima.

SEJFO:

pozdrav!!!
 Čitajući ovaj prijedlog oko ustrojstva KS BiH ne mogu a da se ne otmem utisku da tu ipak preovladavaju politički, a prije svih osobni interesi pojedinaca, kojih nije briga za kinologiju,a vjerovatno o njoj i ne znaju ništa,čim se tako postavljaju prema ovome gorućem problemu. Iako sigurno znam da nam je dat rok sa 31.12 2008.god, bojim se da do dogovora neće doći iz razloga što isti ljudi sjede u istim klupama, koji se do sad (godinama) nisu mogli dogovoriti,pa se bojim da neće ni u ovom kratkom vremenskom periodu. Ako se ne dogovore do Nove godine bit ćemo trajno isključeni iz svih asocijacija, a to naši psi nisu zaslužili , mada mnogi pojedinci jesu! mišljenja sam da je trebalo mnogo ranije izabrati "normalne" ljude da se normalno dogovore i da i naša kinologija bude rame uz rame drugih "normalnih" kinoloških organizacija.
Takođe sam i mišljenja da je ovaj prijedlog dobra osnova za početak, zaživljavavanja  KS BiH  a kasnijom nadogradnjom sa pravim ljudima -i mi bi mogli normalno da živimo-i bavimo se onim što volimo -tj-hundovima!!!!

Nermin:
Ne pratim ovu problematiku iz zdravstvenih razloga jer "puknem"  slL i nerviram se bez potrebe. Ako je ovaj prijedlog prelazno rješenje podržavam ga a ako će zabetonirati dvije pod organizacija vječno protivim se ovom rješenju. Svako normalan zna da je jedinstvena organizacija DECENTERALIZOVANA jedino rješenje za nas. Po ovom smo hundove podijelili na Bošnjake, Hrvate i Srbe ... a da postavimo pitanje šta je sa Bihaćem, Bijeljinom, Goraždem, Mostarom, Livnom . Jedinstvena organizacija gdje se u svakom većem gradu mogu ostvariti kinološke usluge sa zajdničkom platformom rada, cjenovnikom usluga, programom unapređenja kinologije....je po meni jedino pravo rješenje. Svjestan sam da je ovo neostvarivo jer mnogi od silne brige prema nacionalpolitičkim interesima svojih pasa neće se lako odreći para koje marišu.
Što se tiče FCI trebaju da nas odjebu jer nismo kako treba i tačka.
Što se tiče lovaca, kinologa, zaljubljenika u pse mi ćemo izvući najveći teret opet stoga se ne sikirajte "Biće i gore..."
Pozdrav

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju