Lovna kinologija > Lovna kinologija

Da li i organizatori kinoloških priredbi imaju uticaja na suđenje sudija

(1/3) > >>

STARI AVDZIJA:
Kako sam i sam kinološki sudija poznato mi je iz prakse(obzirom da organizatori kinoloških priredbi predlažu sudije)da i neki organizatori kod odabira kinoloških sudija od istih da bi  ih pozvali da sude oćekuju određene ustupke,promovisanje i sl.Kako sam i sam učestvovao kao takmičar sa psima u radu te  izlagać na izložbama(i sada)doživio sam na vlastitoj koži nepravde.Doživio sam i pritisak kod suđenja u radu i od kolege sudije da forsira nekog psa( nekog tajkuna).Doživio sam katastrofalnu nepravdu na YU šampionatu goniča (zec)u Nikšiću (CG)mislim 1989 g.Ne morališem,bio sam i tada  sa položenim ispitom sudije za rad goniča a oštećen sam kao takmičar(i to je već bilo pripremljeno)zakleo sam se da ću ja u životu suditi po ubjeđenju ma ko da vodi psa i mislim da sam ostao dosljedan  toga.Možda i nisam uvijek najbolje odradio(u nijansama)možda bi neki put drugaćije ali ipak smo samo ljudi,bitno je da nikoga nisam namjerno oštetio a svima ugodit ne možeš nisu ni svi vlsnici pasa realni i tu ima pritiska.Znam da se obićno pozivaju neki suci od organizatora (da bi se promovisali)i odrade neke usluge i naravno neko mora biti oštečen.Međutim takođe ima moralnih sudija.Šta vi mislite o tome

dean:
Bio sam svjedok svakakvih bedastoća pored zapisničkog stola.
Možda bi bilo dobro da se na kraju ispita sve ocjene čitaju na glas ili barem da se popis sa takmičarima i ocjena stavi tako da ga svi vide.

STARI AVDZIJA:
U principu opis psa treba da bude javan i kratak opis pasa pri izboru u razredu gdje se ukratko naglase  odlike koje ima pas i ono što je lošije (neću reći mane) naravno ako broj pasa koji se ocjenjuju dozvoljavaju vremena za to(suđenje sa objašnjenjem) s naglaskom zašto se pri izboru nekom psu daje prednost po mišljenju suca i tako i izlagači i posmatraći pored ringa imaju predstavu o ocjeni i izboru i šta sudac preferira.. d1

Tihomir:
Ja sam bio na jednoj utakmici goniča prije nekoliko mjeseci i bilo je jedno 7-8 pasa i svi vodići su si bili na "ti" s sudcem i nakon zezancije i šale otišli su u šumu i vratili se svi vodiči i sudac,jedan pas nije,svi prošli,dobili dobre ocjene,psi su ionako za prodaju ččč ,nakon toga svi sjeli za stol,jeli i pili i svi sretni bili. Izgubljeni se vratio nakon nekog vremena,prošao i on sirotan izgubljeni... ;D ;D

Ma bitno je jelo i  z10

STARI AVDZIJA:
@Tihomir,ma slažem se ja stobom u potpunosti jer to degradira i one pse i njihove vlasnike koji sve to prođu po pravilima,ne možeš onda vjerovati nikome.Međutim vidim ja da ovdje niko ne iznosi i svjetal primjer pa evo ja ću.Kada sam svojevremeno stažirao sudijski staž za rad goniča sve sam po pravilniku radio i uslov je(između ostalog da kao vodič sa psom kojeg si obučio i u tvom vlasništvu praktično položi  radni ispit)U to vrijeme se nije radilo to po gaterima.Uzmeš psa i odeš na utakicu 100 km i po žrijebu si neki 10,11,17 nije bitno(kako imaš sreće)i onda dođe tvoj red(da puštaš psa)negdje tamo i imaš npr.15.min+2 da pas nađe zeca,lisicu a 2.sata je i sunce grije.Kakve su šanse da pas na nepoznatom terenu za to vrijeme pronađe divljač jasno je.Moja ženka jedna posavka koje je bila expert na zeca (jednog jedinog bi našla i u Sahari)je položila tek od 4puta i to bio sam zadnji a več je dobro kiša padala,kakva je bila gonja to da nepričam.Cijenim sudije koji su se držali pravilnika i mi smo danas kolege koje zajedno sudimo i imamo isti stav,ali jesu to sudije starog kova i navika i vremena.Danas nažalost kinologija u svim segmentima postaje show biznis i to uništi onaj pravi doživljav pogotovo kada se radi o radnim psima.To i jeste razlog zbog kojeg sam otvorio ovu temu,da li se  svuda nešto zaista mijenja.To bi trebali znati ovi stariji koji pamte jednu drugačiju kinologiju.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju