Lovna kinologija > Lovna kinologija

Prvi lovački pas

(1/4) > >>

crosfirebalkan:
Ako može koji savjet kojeg bi psa izabrali za prvog da ste lovac početnik i da vas zanimaju sve vrste lova?

Gogsa:
Ja mislim da takav pas ne postoji,ali ajde recimo ovako Pticari moze da odrade razlicite zadatke u lovu ako su istrenirani razume se.To su na primer sve vrste Nemackog pticara,Madzarska vizla,Weimaraner,Munsterlander itd.Oni mogu da markiraju,donose divljac,mogu da se koriste u pogon i mogu da se nauce da prate trag.Vodite rachuna o tome da imate psa koji radi sve ali nije perfektan za nista.
Tako da dobro razmislite sta bi vi najvise voleli da radite sa psom i ulozite stvarno puno vremena i truda za na kraju vi i kolege uzivte u njegov rad na terenu.
Ja na primer obozavam lov krupne divljaci i dolazim u Hrvatsku u lov i stvarno bi voleo da imam krvoslednika ALI zivim u Holandiji gde pretezno 90% lovim sitnu divljac i tu mi je logicno da imam Retrivera ili Pticara.Kad odem u Hrvatsu u lov onda uzivam u radu psa koje ljudi tamo koriste za lov.Kad dodju ovde mogu oni da vide kako radi Retriver na aport.
I na kraju da odgovorim na pitanje sta bi izabrao ja za prvog psa,a to je Retrivera,a vama bi preporucio Madjarska Vizla.
Pozdrav,Gogsa

roger:

--- Citat: crosfirebalkan - 28. 03. 2020. 14:32:08 ---Ako može koji savjet kojeg bi psa izabrali za prvog da ste lovac početnik i da vas zanimaju sve vrste lova?

--- Kraj citata ---

To je ko da pitas kojj pusku da uzmes, sacmaricu ili karabin.... realno lovcu trebaju obje.

Po meni:

Ako zivis u kraju, gdje nema sitne divljaci, uzmi gonica, istarskog, ili mozda braka.
Kod gonica, ako uzmes dugonogog, gonit ce nesto dalje od tebe, i tjerati vise ka standu.
Ako uzmes kratkonogog, taj ce biti u pogonu tebi blizi, i tebi ce istjeravati.

Ako zivis u kraju, gdje su ravnice, i imas sitne divljaci, zec, fazan, prepelica, onda uzmi pticara, njemacki kratkodlaki, ostrodlaki, vizla.

Ako ima lova na mocvarice, retrevier.

Ako u tvome kraju, ima sve od crne i sitne divljaci, kao i mocvarica, ja bih razmislio o dva psa, pticara i gonica.
Pa imas za sve. Kao i za puske.

Bretonac77:

--- Citat: roger - 28. 03. 2020. 16:48:46 ---
--- Citat: crosfirebalkan - 28. 03. 2020. 14:32:08 ---Ako može koji savjet kojeg bi psa izabrali za prvog da ste lovac početnik i da vas zanimaju sve vrste lova?

--- Kraj citata ---
Ako ima lova na mocvarice, retrevier.

--- Kraj citata ---
Živim u mjestu gdje ima jako puno močvarica,ali rijetko tko koristi retrivera. Uglavnom se koriste njemački kratkodlaki ptičari jer se jako teško u današnje vrijeme može naći lovački retriver jer se svaki labrador kojeg vidim koristi samo kao kućni ljubimac.
Ja bi predložio bretonca ili kratkodlakog njemca jer su stvarno univerzalni.

zhrvoje:
Najblize univerzalnom po meni su sunjkavci ili cunjavci kao njemacki prepelicar ili engleski springer spanijel. Hoces sitnu, hoces krupnu, hoces vodu, hoces krvni trag, sve mogu i znaju raditi...
Ja imam ešp-a i super sam zadovoljan. Meni je trebao pas koji radi sitnu divljac i koji se moze obuciti na krvni trag i hoce oblajavati mrtvo. Moja Rudy sve to radi iako imamo jos puno za uciti i jos puno mjesta za napredak.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju